Başlangıç ​​Kılavuzu: Alan Adı nedir ve Alan Adları Nasıl Çalışır?

Yeni başlayanlar tarafından sık sık sorulur: Alan adı nedir ve alanlar nasıl çalışır? Yeni başlayan biriyseniz, bir web sitesi yapmak için bir alan adına ihtiyacınız olduğunu duymuş olabilirsiniz.


Ancak, birçok yeni başlayan kişi alan adını bir web sitesi veya web sitesi barındırma hizmeti ile karıştırmaktadır. Yeni başlıyorsanız, tüm bu farklı terimler çok teknik gelebilir.

Bu başlangıç ​​kılavuzunda, alan adının ne olduğunu ve alan adlarının nasıl çalıştığını yanıtlayacağız. Amaç, web siteniz için doğru alan adını anlamanıza ve seçmenize yardımcı olmaktır.

Alan adları ve nasıl çalışır?

İşte bu kılavuzda ele alacağımız konulara hızlı bir genel bakış.

  Alan Adı Nedir?

  Alan adı, kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmek için tarayıcı URL çubuğuna yazdıkları web sitenizin adresidir.

  Basit bir ifadeyle, web siteniz bir evse alan adınız adres olacaktır.

  Daha ayrıntılı bir açıklama:

  İnternet, küresel bir kablo ağı aracılığıyla birbirine bağlı dev bir bilgisayar ağıdır. Bu ağdaki her bilgisayar diğer bilgisayarlarla iletişim kurabilir.

  Bunları tanımlamak için her bilgisayara bir IP adresi atanır. İnternetteki belirli bir bilgisayarı tanımlayan bir sayı dizisidir. Tipik bir IP adresi şuna benzer:

  66.249.66.1

  Şimdi böyle bir IP adresini hatırlamak oldukça zor. En sevdiğiniz web sitelerini ziyaret etmek için bu numaraları kullanmanız gerekip gerekmediğini düşünün.

  Alan adı bu sorunu çözmek için icat edildi.

  Şimdi bir web sitesini ziyaret etmek istiyorsanız, uzun bir sayı dizesi girmenize gerek yoktur. Bunun yerine, tarayıcınızın adres çubuğuna hatırlanması kolay bir alan adı yazarak ziyaret edebilirsiniz. Örneğin, wpbeginner.com.

  Alan Adları Aslında Nasıl Çalışır??

  Alan adlarının gerçekte nasıl çalıştığını anlamak için tarayıcınıza girdiğinizde neler olduğuna bir göz atacağız.

  Alanlar nasıl çalışır?

  Web tarayıcınıza bir alan adı girdiğinizde, öncelikle Alan Adı Sistemini (DNS) oluşturan global bir sunucu ağına bir istek gönderir.

  Bu sunucular daha sonra alan adıyla ilişkili ad sunucularını arar ve isteği bu ad sunucularına iletir.

  Örneğin, web siteniz Bluehost’ta barındırılıyorsa, ad sunucusu bilgileri aşağıdaki gibi olacaktır:

  ns1.bluehost.com
  ns2.bluehost.com

  Bu ad sunucuları, barındırma şirketiniz tarafından yönetilen bilgisayarlardır. Barındırma şirketiniz, isteğinizi web sitenizin depolandığı bilgisayara yönlendirecektir..

  Bu bilgisayara web sunucusu denir. Özel bir yazılım yüklüdür (Apache, Nginx iki popüler web sunucusu yazılımıdır). Web sunucusu artık web sayfasını ve onunla ilişkili bilgileri içeriyor.

  Son olarak, bu verileri tarayıcıya geri gönderir.

  Alan Adı Bir Web Sitesi ve Web Hosting’ten Nasıl Farklıdır??

  ağ sağlayıcısı

  Bir web sitesi HTML sayfaları, web sitesi oluşturucu yazılımı, resimler ve daha fazlası gibi dosyalardan oluşur.

  Alan adı web sitenizin web adresiyse, web barındırma web sitenizin yaşadığı evdir.

  Bu, web sitenizin dosyalarının saklandığı gerçek bilgisayardır. Bu tür bilgisayarlara sunucu denir ve barındırma şirketleri tarafından hizmet olarak sunulur.

  Web sitenizi oluşturmak için hem alan adına hem de web barındırma işlemine ihtiyacınız vardır.

  Ancak, bunların iki ayrı hizmet olduğunu hatırlamak önemlidir ve bunları iki farklı şirketten satın alabilirsiniz.

  Şimdi merak ediyor olabilirsiniz, eğer onları iki ayrı şirketten satın alırsanız nasıl çalışır??

  Alan adı ayarlarınızı düzenlemeniz ve barındırma şirketiniz tarafından sağlanan Ad Sunucusu bilgilerini girmeniz yeterlidir. Ad Sunucusu bilgileri, alan adınız için kullanıcı isteklerinin nereye gönderileceğini tanımlar.

  Hem alan adınızı hem de aynı şirketten hosting almanızı öneririz. Bu, onları aynı hesap altında kolayca yönetmenizi sağlar.

  Daha fazla ayrıntı için alan adı ve web barındırma arasındaki fark hakkındaki kılavuzumuza bakın.

  Farklı Alan Adı Türleri

  Alan adları birçok farklı uzantıda mevcuttur. En popüler olanı .com. .Org, .net, .tv, .info, .io ve daha pek çok seçenek vardır. Ancak her zaman .com alan adı uzantısını kullanmanızı öneririz.

  Mevcut farklı alan adı türlerine daha ayrıntılı bir göz atalım.

  Üst Düzey Alan Adı – TLD

  Üst düzey alan adı veya TLD, alan adı sisteminde en üst düzeyde listelenen genel alan adı uzantılarıdır.

  Yüzlerce TLD var, ancak en popüler olanlar .com, .org ve .net. Diğer TLD’ler daha az bilinir ve bunların kullanılmasını önermiyoruz. Örneğin, .biz, .club, .info, .agency ve daha fazlası.

  Ülke Kodu Üst Düzey Alan Adı – ccTLD

  Ülke kodu üst düzey alanı veya ccTLD, İngiltere için .uk, Almanya için .de, Hindistan için .in gibi ülke kodu uzantısı ile biten ülkeye özgü alan adlarıdır..

  Belirli bir ülkedeki kitleleri hedeflemek isteyen web siteleri tarafından kullanılır.

  Sponsorlu Üst Düzey Alan Adı – sTLD

  Sponsorlu üst düzey alan adı veya sTLD, alan adı uzantısı tarafından sunulan belirli bir topluluğu temsil eden bir sponsoru olan bir TLD kategorisidir.

  Örneğin, eğitimle ilgili kuruluşlar için .edu, ABD hükümeti için .gov, ABD askeri için .mil ve daha fazlası.

  Alan Adı Sisteminden Kimler Sorumlu?

  Atanmış Adlar ve Sayılar için Internet Corporation (ICANN) etki alanı adları sistemini yönetir. Alan adları için politikalar oluşturan ve uygulayan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur.

  ICANN, Alan Adı Kayıt Şirketi adı verilen şirketlere alan adı satmak için izin verir. Bu alan adı kayıt şirketlerinin sizin adınıza alan adı kayıt defterinde değişiklik yapmasına izin verilir.

  Alan adı tescil şirketleri, alan adı satabilir, kayıtlarını, yenilemelerini ve diğer kayıt şirketlerine transferlerini yönetebilir.

  Etki alanı adı sahibi olarak, kayıt kuruluşuna isteklerin nereye gönderileceğini söylemekten sorumlusunuz. Alan adı kaydınızı yenilemek de sizin sorumluluğunuzdadır..

  Web Siteniz İçin Alan Adı Nasıl Seçilir?

  Alan adı seçimi

  Şu anda 350 Milyondan fazla kayıtlı alan adı var ve her gün binlerce yeni alan adı kaydediliyor.

  Bu, tüm iyi olanların zaten kayıtlı olduğu veya çok yakında kaydedileceği anlamına gelir. Bu, yeni kullanıcılar için web siteleri için bir alan adı fikri bulma konusunda büyük baskı oluşturuyor.

  Bir sonraki web siteniz için bir alan adı seçmenize yardımcı olacak bazı hızlı ipuçları.

  • En popüler, hatırlanması kolay ve kolay tanıtım olduğu için bir .com alan adıyla sadık kalın.
  • Daha kısa ve hatırlanması kolay olduğundan emin olun
  • Telaffuz etmeyi ve hecelemeyi kolaylaştırın
  • Sayı veya kısa çizgi kullanmayın
  • Akıllı alan adı fikirleri bulmak için alan adı üreteçlerini kullanın

  Daha fazla ipucu ve pratik tavsiye için web siteniz için en iyi alan adını nasıl seçeceğinizle ilgili kılavuzumuza bakın.

  Alan Adı Nasıl Satın Alınır?

  Alan adlarını birçok alan adı kayıt kuruluşundan birinden satın alabilirsiniz. Bir alan adı genellikle yılda 14,99 maliyettir. Bazı popüler alan adı şirketleri:

  • Domain.com (İndirim almak için bu Domain.com kuponunu kullanın)
  • GoDaddy

  Ancak, alan adı satın alma size otomatik olarak barındırma hizmeti vermez. Bunun için bir web sitesi barındırma hesabına da ihtiyacınız olacak.

  Birçok WordPress hosting şirketi de alan adı kayıt hizmetleri sunmaktadır. Bu, her iki hizmeti de tek bir hesap altında yönetmenize olanak tanır ve ayrıca alan adınız için ad sunucusu ayarlarını değiştirme konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

  Bluehost kullanmanızı öneririz. WPBeginner kullanıcılarına bir ücretsiz alan adı ve barındırmada% 60 indirim. Temel olarak aylık 2,75 $ ‘a başlayabilirsiniz.

  Alan Adları Hakkında Sık Sorulan Sorular

  Yıllar içinde binlerce yeni başlayana ilk web sitelerini başlatmalarında yardımcı olduk. Alan adları hakkında aklınıza gelebilecek neredeyse her soruyu duyduk.

  Alan adları hakkında en sık sorulan soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

  1. Alt alan nedir?

  Bir alt alan adı temel olarak ana alan adının altındaki bir alt alan adıdır. Örneğin, videos.wpbeginner.com wpbeginner.com’un bir alt etki alanıdır.

  Bir alanı kaydettikten sonra, kendiniz için alt alanlar oluşturma izniniz vardır.

  Alt alanlar, web siteleri tarafından aynı alan adı altında alt siteler oluşturmak için yaygın olarak kullanılır. Örneğin, bir işletme web sitesi blogları veya çevrimiçi mağazaları için store.example.com veya blog.example.com olarak bir alt alan adı oluşturabilir

  2. Bir alan adı kaydımı iptal edebilir miyim?

  Bazı alan adı kayıt siteleri, alan adı kaydınızı istediğiniz zaman iptal etmenize olanak tanır. Kaydınızı iptal ederseniz, kayıt başkaları tarafından kullanılabilir hale gelir.

  Diğer alan adı tescil şirketleri, alan adı kaydınızın süresinin dolmasına izin vermenizi sağlar.

  Çoğu durumda, alan adı kaydı için herhangi bir geri ödeme alamazsınız. Bununla birlikte, bazı alan adı kayıt sitelerinin, kaydınızı iptal etmeden önce onlarla görüşmek isteyebileceğiniz geri ödeme politikaları vardır.

  Otomatik yenileme özelliğiniz açık değilse alan adınızın süresi, ödediğiniz kayıt süresinin sonunda sona erecektir..

  3. Web sitemi farklı bir alan adına taşıyabilir miyim?

  Evet yapabilirsin. Alan adınızı barındırma sunucunuza yönlendirebilirsiniz. Ayrıca her iki alan adının da aynı web sitesini göstermesini sağlayabilirsiniz.

  Ancak, arama motorları bunun yinelenen içerik olduğunu ve arama sıralamalarınızı etkileyeceğini düşünür.

  Bir web sitesini düzgün bir şekilde yeni alan adına ve kurulum yönlendirmelerine nasıl taşıyacağınızla ilgili adım adım bir kılavuzumuz vardır, böylece SEO’nuza zarar vermezsiniz.

  4. Alan adı satabilir miyim?

  Evet, alan adınızı satabilirsiniz. Alan adları web için emlak gibidir. İyi brandable özel alan adları için büyük bir talep var.

  Alan adları ticareti milyonlarca dolarlık bir endüstridir. Alan adları çok ucuz olduğundan, akıllı girişimciler her zaman ellerine sahip olmak için harika alan adı fikirleri arıyor.

  Alan adınızı satmak istiyorsanız, alan adınızı satış için listeleyebileceğiniz Sedo, GoDaddy ve diğerleri gibi birçok pazar sitesi web sitesi vardır..

  Domain.com gibi popüler kayıt şirketleri, doğrudan alan adı arama özelliklerinden premium alan adları satın almanıza da izin verir.

  İlgili: Alan adı satın almak için en iyi GoDaddy alternatiflerine bakın.

  5. Alan adı gizliliği nedir? İhtiyacım var mı?

  ICANN, alan adlarını kaydeden kişilerin bir e-posta, fiziksel adres, telefon numarası ve diğer kişisel bilgilerin herkese açık olarak sunulmasını gerektirir.

  Alan Adı Gizliliği, alan adı kayıt kuruluşları tarafından satılan ayrı bir eklenti hizmetidir. Gerçek kişisel bilgileriniz yerine proxy bilgilerini göstermenize olanak tanır.

  İstemiyorsanız alan adı gizliliği satın almanız gerekmez. Ancak, gizlilik konusunda endişeleriniz varsa, bu hizmeti küçük bir ücret karşılığında satın alabilirsiniz..

  6. Birden fazla alan adı satın alabilir miyim?

  Evet, istediğiniz kadar alan adı satın alabilirsiniz.

  7. Web sitesi oluşturma hakkında nereden daha fazla bilgi edinebilirim??

  Tam burada. WPBeginner yeni başlayanlar için dünyanın en büyük WordPress kaynak sitesidir. Yeni başlayanlar için özel olarak oluşturulmuş eğitimlerimiz, adım adım kılavuzlarımız ve videolarımız var.

  WPBeginner’da bulabileceğiniz faydalı kaynaklardan bazıları (Hepsi tamamen ücretsiz).

  • Web sitesi nasıl yapılır (yeni başlayanlar için adım adım kılavuz)
  • WPBeginner Videoları – Yeni başlayanlar için WordPress serisi eğitim videoları
  • WPBeginner Sözlük – WordPress lingo’yu anlamanıza yardımcı olacak terimler sözlüğümüz
  • WPBeginner Blogu – WordPress eğitimlerimizi, nasıl yapacağımızı ve adım adım kılavuzlarımızı burada yayınlıyoruz.
  • YouTube’da WPBeginner – Daha fazla videoya mı ihtiyacınız var? 126.000’den fazla abone ve 12 Milyondan fazla görüntüleme ile YouTube kanalımıza abone olun.

  Bu makalenin bir alan adının ne olduğunu ve alan adlarının nasıl çalıştığını öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Bir sonraki alan adınız için harika fikirler bulmak için en iyi ücretsiz alan adı oluşturucu listemizi görmek de isteyebilirsiniz.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me