Başlangıç ​​Kılavuzu: WordPress’i Güvenli Bir Şekilde Güncelleme (İnfografik)

WordPress’i güncellemek istiyor, ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Yeni başlayanlar genellikle bir güncellemenin web sitelerini bozabileceğinden korkarlar.


Bu korku anlaşılabilir, ancak web sitenizin en iyi güvenliği ve performansı için WordPress’in en son sürümünü kullanmak önemlidir.

Bu başlangıç ​​kılavuzunda, web sitenizi bozmadan WordPress’i bir profesyonel gibi nasıl güvenli bir şekilde güncelleyeceğinizi göstereceğiz.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress'i Yükseltme İçin Nihai Kılavuz

WordPress web sitenizi yükseltmek düzenli bir bakım görevidir. Referans kılavuz olarak kullanabileceğiniz, takip edilmesi kolay bir infografik oluşturduk.

Tüm veri grafiğini görmek veya metin talimatlarını okumaya devam etmek için aşağıdaki resme tıklayın.

WordPress'i Yükseltmek İçin Nihai Kılavuz - İnfografik

WordPress’i Neden Her Zaman Güncellemelisiniz?

Önde gelen WordPress güvenlik araştırmaları, saldırıya uğrayan WordPress web sitelerinin çoğunun ya eski bir WordPress çekirdeği, eklentileri veya teması nedeniyle olduğunu gösteriyor.

WordPress, dünyanın her yerinden geliştiriciler tarafından aktif olarak korunmaktadır. Bu geliştiriciler hataları bulup düzeltir, yeni özellikler ekler ve düzenli olarak güvenlik açıklarını avlar. Bu değişiklikler daha sonra yeni bir WordPress sürümünde yayınlanır.

Büyük bir sürüm değilse, WordPress kendini otomatik olarak yeni sürüme güncelleyebilir. Büyük sürümler için, yönetilen WordPress hostingde değilseniz, güncellemeyi kendiniz başlatmanız gerekir.

Web sitenizin en son güvenlik yamalarına, en yeni özelliklere, en iyi hıza ve performansa sahip olduğundan emin olmak için güncelleme yapmanız gerekir.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi için neden WordPress’in en son sürümünü her zaman kullanmanız gerektiğiyle ilgili kılavuzumuza bakın.

Bununla birlikte, WordPress’in en son sürüme nasıl güvenli bir şekilde güncelleneceğini görelim.

WordPress’i Yükseltmeden Önce Hazırlanın

WordPress’i yükseltmeden önce yapmanız gereken en önemli şey, tam WordPress yedeklemesi oluşturmaktır.

Otomatik bir WordPress yedekleme eklentisi ayarlamış olsanız bile. Yine de yeni bir yedek oluşturduğunuzdan ve uzak bir yerde güvenli bir şekilde sakladığınızdan emin olmanız gerekir..

Eksiksiz bir WordPress yedeklemesi her şeyi içerir.

  • WordPress veritabanınız
  • Tüm resimleriniz ve medya yüklemeleriniz
  • WordPress eklentileriniz ve temalarınız
  • Temel WordPress dosyaları

Bu adım, bir şeyler ters gittiğinde WordPress’i yedeklemeden geri yüklemenize izin vereceğinden çok önemlidir.

Tam bir yedek oluşturduktan ve farklı bir konumda (Google Drive gibi bilgisayarınız veya bulut depolama biriminizde) sakladıktan sonra, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

WordPress’i En Son Sürüme Yükseltme

WordPress sitenizi en son sürüme güncellemenin iki kolay yolu vardır. Biri otomatik, diğeri manuel. İkisini de göstereceğiz.

Yöntem 1: Yerleşik Sistemi Kullanarak WordPress’i Güncelleştirme (Tek Tıkla)

Bu yöntem daha kolaydır ve tüm kullanıcılar için önerilir.

İlk olarak, WordPress web sitenizin yönetici alanına giriş yapın ve Gösterge Tablosu »Güncellemeler sayfa.

WordPress’in yeni bir sürümünün mevcut olduğunu göreceksiniz. Şimdi güncellemeyi başlatmak için “Şimdi Güncelle” düğmesini tıklamanız yeterlidir.

WordPress güncellemeleri sayfası

WordPress şimdi yazılımın en son sürümünü alacak ve sizin için yükleyecek.

Ekranınızda güncelleme ilerlemesini göreceksiniz. Yeni sürüme geçiş sırasında WordPress sitenizi bakım moduna geçirecek.

WordPress güncelleme ilerlemesi

Siteniz yine de kullanıcılar tarafından görülebilir, ancak güncelleme devam ederken eklenti veya tema yükleyemezsiniz.

Güncelleme bittiğinde, WordPress karşılama ekranına yönlendirileceksiniz. Her sürüme bağlı olarak, WordPress’teki yenilikleri ve denemeniz gereken özellikleri açıklayan bir sayfa görebilirsiniz.

Hepsi bu, WordPress’i en son sürüme başarıyla güncellediniz.

Yöntem 2: WordPress’i FTP Kullanarak El İle Güncelleştirme

Bu yöntem, WordPress dosyalarını manuel olarak yüklemek için FTP kullanmanızı gerektirir. İlk yöntem bazı nedenlerle çalışmadığında bunu kullanabilirsiniz.

İlk olarak, WordPress’in en son sürümünü indirmeniz gerekecek. WordPress indirme sayfasına gidin ve İndir düğmesine tıklayın.

WordPress'i indirin

Tarayıcınız şimdi WordPress’i bir zip dosyasına indirecektir. İndirdikten sonra zip dosyasını çıkarmanız gerekir. İçinde bir wordpress klasörü göreceksiniz. Bu klasör, güncelleme için ihtiyacınız olan tüm WordPress dosyalarını içerir.

Ardından, FTP istemcinizi açmanız ve web sitenize bağlanmanız gerekir. Bağlandıktan sonra, yerel dosyalar sütunundaki zip dosyasından yeni çıkardığınız wordpress klasörüne gidin.

Uzak dosyalar sütununda web sitenizin kök klasörüne gidin. Bu klasör public_html veya web sitenizin alan adından sonra adlandırılmış olabilir. Bu klasörün içinde WordPress dosyalarınızı ve klasörlerinizi göreceksiniz.

WordPress dosyalarını yükle

Bilgisayarınızdaki wordpress klasöründeki tüm dosyaları seçin ve ardından Yükle’yi seçmek için sağ tıklayın.

FTP istemciniz artık bilgisayarınızdan web sitenize WordPress dosyaları yüklemeye başlayacak.

Ancak, web sitenizde aynı ada sahip dosyaların eski sürümleri zaten var. Sizden bu dosyalarla ne yapmak istediğiniz sorulur. “Üzerine yaz” ı seçmeniz ve “Her zaman bu işlemi kullan” ın yanındaki kutuyu işaretlemeniz gerekir.

Dosyaların üzerine yaz

Bu, web sitenizdeki tüm WordPress dosyalarının dosyaların daha yeni sürümleriyle değiştirilmesini sağlayacaktır..

Yükleme tamamlandığında, WordPress sitenizin yönetici alanına gitmeniz gerekir. Bu adım bazen WordPress’in daha yeni bir sürümünün WordPress veritabanınızı güncellemesi gerekebileceğinden gereklidir.

Veritabanı güncellemesi gerekiyor

Bu durumda, veritabanı güncellemesinin gerekli olduğunu belirten bir sayfa görebilirsiniz. Devam etmek için “WordPress Veritabanını Güncelle” düğmesini tıklayın.

Hepsi bu, WordPress web sitenizi başarıyla güncellediniz. Daha ayrıntılı adımlar için WordPress’i FTP ile manuel olarak güncelleme hakkındaki kılavuzumuza bakın.

Güncellemeden Sonra Yapılacaklar

Web sitenizde WordPress’i yükselttikten sonra, her şeyin beklendiği gibi çalıştığından emin olmanız gerekir. Web sitenizi yeni bir tarayıcı penceresinde ziyaret edin ve WordPress yönetici alanındaki Ayarları inceleyin.

Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, yaygın WordPress hataları listemize ve bunların nasıl düzeltileceğine bir göz atın. Karşılaştığınız sorun burada listelenmemişse, sorunu çözmek ve bir çözüm uygulamak için WordPress sorun giderme kılavuzumuzdaki adımları izleyin.

Bu makalenin WordPress’i en son sürüme kolayca güncellemenize yardımcı olmasını umuyoruz. Ayrıca yeni başlayanlar için adım adım WordPress SEO kılavuzumuzu görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me