Başlangıç ​​Kılavuzu: WordPress’i Yedekten Geri Yükleme

WordPress’i bir yedekleme dosyasından geri yüklemeniz mi gerekiyor? Yedeklemeler, bir şeyler ters gittiğinde web sitenizi geri yüklemenize yardımcı olur. Ancak, WordPress’i bir yedekleme dosyasından geri yüklemek yeni başlayanlar için kolay değildir. Bu makalede, WordPress’i yedeklemeden adım adım nasıl kolayca geri yükleyeceğinizi göstereceğiz.


WordPress Yedeklemeden Nasıl Geri Yüklenir

Bu uzun bir makale olduğundan, daha kolay gezinme için ekledik.

  Not: Bu kılavuz, bir WordPress sitesini yedekten geri yüklemekle ilgilidir. Web sitenizi yeni bir alana taşımaya çalışıyorsanız, SEO’yu kaybetmeden WordPress’i yeni bir alana taşıma kılavuzumuza göz atmalısınız..

  Localhost’tan canlı bir web barındırma hesabına geçmeye çalışıyorsanız, WordPress’i yerel sunucudan canlı siteye nasıl taşıyacağınızla ilgili bu kılavuzu izleyin.

  Yedeklemeleri Anlama ve WordPress’i Geri Yükleme

  WordPress siteniz için yedek oluşturmanın farklı yolları vardır. Yedek oluşturmanın en iyi yolu bir WordPress yedekleme eklentisi kullanmaktır.

  Alternatif olarak, WordPress veritabanınızın manuel yedeklemesini oluşturabilir ve FTP kullanarak WordPress dosyalarınızı indirebilirsiniz.

  WordPress’i yedeklerden geri yüklemek tamamen yedeklemeyi nasıl oluşturduğunuza bağlıdır. Örneğin, BackupBuddy veya UpdraftPlus kullanılarak oluşturulan yedeklemeler aynı eklenti kullanılarak geri yüklenebilir. Benzer şekilde, manuel yedeklemelerin manuel olarak geri yüklenmesi gerekir.

  Birçok WordPress kullanıcısı tüm web sitelerini yedeklemez. Bunun yerine, yalnızca temalarını, yükleme dizinlerini ve WordPress veritabanlarını yedeklerler. Bu, yedekleme boyutlarını azaltır, ancak siteyi geri yüklemek için gerekli adımları artırır.

  Yedeklemenizi nasıl oluşturduğunuz önemli değil, temel adımlar aynı.

  WordPress sitenizi yedeklemeden nasıl geri yükleyeceğinize bir göz atalım. Farklı geri yükleme yöntemlerini kapsadığımız için lütfen sizin için geçerli olan bölüme geçin.

  WordBress’i BackupBuddy Yedekleme Dosyasından Geri Yükleme

  BackupBuddy popüler bir premium WordPress yedekleme eklentisidir. Yedek oluşturmak için BackupBuddy kullandıysanız, bu bölüm tam size göre.

  BackupBuddy, WordPress’i bir yedekten geri yüklemek için çok uygun bir yol sunar. WordPress web sitenize giriş yapmanız ve şu adrese gitmeniz gerekir: BackupBuddy »Geri Yükle / Geç sayfa.

  İmportbuddy.php dosyasının bir kopyasını indirmeniz gerekir. Bu süreçte importbuddy için bir parola girmeniz istenecektir. Bu şifre web sitenizi geri yüklediğinizde kullanılacaktır.

  İmportbuddy indir

  Ardından, henüz yapmadıysanız yedeklemenizin bir kopyasını indirmeniz gerekir. Şuradan indirebilirsiniz: BackupBuddy »Yedeklemeler veya yedeklerinizi depolamak için kullandığınız hedef.

  Bilgisayarınızda yedek zip dosyası ve importbuddy.php saklandıktan sonra, FTP kullanarak web sitenize bağlanın.

  Web sitenizin tam bir yedeğine sahipseniz, sunucunuzdaki tüm dosya ve klasörleri silin.

  Ancak, kısmi bir yedeğiniz varsa, önce yedeklemediğiniz dosyaları indirmeniz gerekir. Her şeyin yedeklendiğinden emin olduktan sonra, web sitenizin kök dizinindeki tüm dosya ve klasörleri silmeye devam edin.

  Eski WordPress dosyalarını silme

  Sonra BackupBuddy yedeklemenizi ve importbuddy.php dosyalarınızı web sitenizin kök klasörüne yüklemeniz gerekir.

  Her iki dosya da sunucuya yüklendikten sonra, web tarayıcınızda importbuddy.php adresini ziyaret edin. Web sitenizin kök dizininde olduğundan URL’si şuna benzer:

  http://www.example.com/importbuddy.php

  ImportBuddy şimdi ImportBuddy’yi indirdiğinizde oluşturduğunuz şifreyi isteyecektir.

  importbuddy şifresi

  Bir sonraki ekranda, ImportBuddy yüklediğiniz yedekleme dosyasını görüntüler. Yedek dosyanızı FTP kullanarak yüklemediyseniz, yedekleme dosyasını şimdi yüklemek için yükle sekmesini tıklayabilirsiniz. Yedeklemelerinizi iTheme’in Stash depolama hizmetinde depoladıysanız, şimdi stash sekmesini tıklayarak ona yedekleyebilirsiniz. Veritabanınızı seçtikten sonra devam etmek için Sonraki Adım’ı tıklayın.

  Yedekleme dosyanızı seçin

  ImportBuddy yedek dosyanızı açacak ve dosyaları çıkardığında size bir başarı mesajı gösterecektir. Devam etmek için bir sonraki adım düğmesine tıklayın.

  Bir sonraki ekranda, ImportBuddy sizden site URL’si ve veritabanı bilgileri sağlamanızı isteyecektir.

  Saldırıya uğramış bir WordPress web sitesini geri yüklüyorsanız veya kötü amaçlı yazılımı kaldırmaya çalışıyorsanız, eski veritabanınızı kullanmak istemezsiniz.

  PhpMyAdmin kullanarak eski veritabanınızdan tablo bırakabilir veya cPanel kullanarak yeni bir veritabanı oluşturabilirsiniz. Yeni bir veritabanı oluşturmayı veya eskisini boşaltmayı bitirdikten sonra veritabanı ayrıntılarınızı sağlayın.

  Diğer yandan, sitenizin saldırıya uğramadığından eminseniz, aynı eski veritabanı ayrıntılarını kullanabilirsiniz.

  veritabanı ayarları

  Devam etmek için bir sonraki düğmeye tıklayın ve importbuddy artık veritabanı ayarlarınızı test edecek ve verilerinizi içe aktaracaktır. Tamamlandığında, devam etmek için sonraki adıma tıklayın.

  Şimdi ImportBuddy site URL’lerinizi, yollarınızı vb. Güncelleyecektir. Bundan sonra sitenizi test etmeniz istenecektir. Her şey yolunda giderse, web sitenizi başarıyla geri yüklediniz.

  İnceleme ve temizleme

  İçe aktarma sayfasında, temporary Geçici dosyaları temizle ve kaldır ’düğmesini tıklayın. Bu işlem, veritabanındaki geçici verileri ve geri yükleme sırasında oluşturulan dosyaları silecektir.

  UpdraftPlus Yedekleme Kullanarak WordPress’i Geri Yükleme

  UpdraftPlus başka bir popüler WordPress yedekleme eklentisidir. WordPress sitenizi kolayca yedeklemenizi ve geri yüklemenizi sağlar.

  Öncelikle, UpdraftPlus tarafından oluşturulan WordPress sitenizin tam bir yedeğine sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Ardından, yedekleme dosyalarını bilgisayarınıza indirmeniz gerekir.

  Yedeklemeleriniz UpdraftPlus tarafından Dropbox, Google Drive vb. Gibi uzak bir depolama alanında depolanıyorsa, yedek dosyalarınızı bu konumlardan bilgisayarınıza indirebilirsiniz..

  Ardından, bir FTP istemcisine bağlanmanız ve tüm WordPress dosyalarını silmeniz gerekir. Bundan sonra WordPress’i tekrar yüklemeniz ve web sitenize giriş yapmanız gerekiyor.

  UpdraftPlus eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekecektir. Etkinleştirildikten sonra ziyaret edin Ayarlar »UpdraftPlus Yedekleri sayfasına gidin ve Geri Yükle düğmesini tıklayın.

  Yedek dosyalarınızı yükleyin

  Ardından, backup Yedek dosyaları yükle ’bağlantısını tıklamanız ve daha önce indirdiğiniz yedek dosyaları kaldırmanız gerekir.

  Yedek dosyaları yükleme

  Yedek dosyalarınız yüklendikten sonra, UpdraftPlus bu dosyaları tarar ve yedeklemeler sayfasında gösterir.

  Devam etmek için “Geri Yükle” düğmesini tıklamanız gerekecek.

  Yedek dosyaları geri yükleme

  Bu, devam etmek için geri yükleme düğmesine tekrar tıklamanız gereken bir açılır pencere görüntüler. Eklentiler, veritabanı, temalar ve diğerleri gibi tüm kullanılabilir yedekleme dosyalarının seçildiğinden emin olun.

  Yedek dosyaları geri yükleme

  UpdraftPlus şimdi bu dosyalardan veri ayıklamaya ve geri yüklemeye başlayacak. Başarı durumunda, başarı sayfasına yönlendirileceksiniz.

  Yedekleme geri yüklendi

  Hepsi bu, WordPress sitenizi UpdraftPlus yedeklemesinden başarıyla geri yüklediniz.

  PhpMyAdmin kullanarak WordPress Veritabanını Yedeklemeden Geri Yükleme

  Manuel olarak oluşturulan bir yedeği geri yüklerken, iki olası seçeneğe rastlayabilirsiniz. Yeni bir veritabanı oluşturabilir ve yedeklemenizi ona aktarabilir veya mevcut veritabanınızı boşaltabilir ve yedeklemeyi içe aktarabilirsiniz.

  Saldırıya uğramış bir WordPress web sitesini temizliyorsanız, yeni bir veritabanı oluşturmadan veya mevcut veritabanına aktarmadan önce MySQL kullanıcı adınızı ve şifrenizi değiştirmeniz çok önemlidir..

  Yeni bir veritabanı oluşturmak için WordPress hosting hesabınızın cPanel kontrol paneline giriş yapın ve MySQL Veritabanları simgesine tıklayın.

  Cpanel'deki MySQL Veritabanları

  Ardından, veritabanınız için bir ad vermeniz ve ardından Database Veritabanı Oluştur ’düğmesini tıklamanız istenecektir..

  Yeni veritabanı oluştur

  Yeni veritabanını oluşturduktan sonra, bu yeni veritabanıyla ilişkilendirilmiş bir MySQL kullanıcısına ihtiyacınız vardır. MySQL kullanıcıları bölümüne gidin ve yeni bir kullanıcı ekleyin.

  Yeni veritabanı kullanıcısı ekle

  Ardından, bu kullanıcıyı MySQL veritabanına eklemeniz gerekir. Database Veritabanına kullanıcı ekle ’bölümüne gidin ve açılır menülerden veritabanıyla birlikte kullanıcıyı seçin ve ardından ekle düğmesini tıklayın.

  Kullanıcıya db ekle

  Artık yeni veritabanınız hazır. WordPress veritabanı yedeklemenizi geri yüklemek için kullanabilirsiniz.

  Tekrar cPanel kontrol paneline gidin ve phpMyAdmin simgesine tıklayın.

  PhpMyAdmin'i başlat

  Ardından, yeni veritabanı adınızı ve ardından içe aktar düğmesini tıklamanız gerekir..

  Veritabanınızı içe aktarma

  WordPress veritabanı yedekleme dosyanızı seçmek için “dosya seç” düğmesini tıklayın ve ardından devam etmek için sayfanın altındaki git düğmesini tıklayın.

  PhpMyAdmin şimdi yedeklemenizi yükleyecek ve veritabanınıza aktaracak.

  Tamamlandığında bir başarı mesajı göreceksiniz.

  Bu kadar. WordPress veritabanınızı başarıyla içe aktardınız. Şimdi bir sonraki adım WordPress’i yeni veritabanınızı kullanarak kurmaktır. WordPress’i zaten yüklediyseniz, yeni veritabanı ayarlarınızı wp-config.php dosyanıza ekleyin;.

  CPanel kullanarak WordPress Veritabanı Yedeklemesini Geri Yükleme

  Paylaşılan barındırma sisteminizde cPanel kullanarak manuel olarak bir WordPress veritabanı yedeklemesi oluşturduysanız, o veritabanını cPanel kullanarak geri yükleyebilirsiniz.

  CPanel hesabınıza giriş yapın ve dosyalar bölümünün altında Yedekle’ye tıklayın.

  CPanel'de Yedekleme

  Yedeklemeler sayfasında, ‘MySQL veritabanı yedeklemesini geri yükle’ bölümüne gidin.

  Ardından, dosya seç düğmesini tıklayın ve sabit diskinizden yedekleme dosyasını seçin. Tamamlandığında, yükle düğmesini tıklayın.

  CPanel kullanarak veritabanını geri yükleme

  FTP Kullanarak WordPress Dosyalarını Manuel Olarak Geri Yükleme

  Saldırıya uğramış bir siteyi temizlemek için WordPress’i geri yüklüyorsanız, önce mevcut tüm WordPress dosyalarını ve dizinlerini silmeniz gerekir.

  Bunu yalnızca yedeklemeniz güncelse ve web sitenizde her şey özelleştirilmiş, değiştirilmiş veya yüklenmişse.

  Tüm yüklemeleriniz ve özelleştirmeleriniz varsa, web sitenizdeki her şeyi cpanel kullanarak (çok daha hızlı) veya FTP kullanarak güvenle silebilirsiniz.

  Web sitenizdeki tüm dosyaları silmek için, hosting / VPS hostinginizin cPanel’ine giriş yapın ve dosyalar bölümünün altında dosya yöneticisi simgesini tıklayın.

  CPanel'deki dosya yöneticisi

  Devam edin ve dizininiz olarak Web kökü seçin ve devam edin. Dosya yöneticisi arayüzü şimdi yeni bir tarayıcı sekmesinde açılacaktır. Tüm WordPress dosyalarını seçmeniz ve silmeniz gerekir. Bu yol çok daha hızlı.

  FTP kullanarak dosyaları da silebilirsiniz, ancak daha yavaştır. Bir FTP istemcisi kullanarak web sitenize bağlanın ve bunları silmek için WordPress kök dizininizdeki tüm dosyaları seçin.

  Eski WordPress dosyalarını silme

  Ardından, WordPress’in yeni bir kopyasını WordPress.org’dan indirmeniz ve sabit diskinize çıkarmanız gerekir.

  FTP istemcinizi başlatın ve ardından tüm WordPress dosyalarını sunucunuza yükleyin.

  WordPress dosyalarını yükle

  WordPress dosyalarını yükledikten sonra yedeklemenizden wp-config.php dosyasını yükleyebilirsiniz (yalnızca temiz olduğundan ve güvenliğinin ihlal edildiğinden eminseniz).

  Alternatif olarak, yeni yüklenen WordPress dosyalarınızdaki wp-config-sample.php dosyasını wp-config.php dosyasına yeniden adlandırabilirsiniz. Bundan sonra wp-config.php dosyasını düzenlemeniz ve veritabanı bilgilerinizi girmeniz gerekecektir..

  Dosyayı kaydetmeyi ve web sitenize geri yüklemeyi unutmayın.

  Ardından, yedeklemenizden başka dosyalar yüklemeniz gerekir. Resimlerinizi yalnızca / wp-content / uploads / dizinine yüklemenizi öneririz.

  Bunları yükledikten sonra, her şeyin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için web sitenizi ziyaret edin.

  Ardından, WordPress yönetici alanınıza giriş yapmanız ve sitenize eklentileri yüklemeye başlamanız gerekir.

  Şimdi temanızı yüklemek için devam edebilirsiniz. WordPress temanızı özelleştirdiyseniz veya bir alt tema kullanıyorsanız, yedeklemeden geri yükleyebilirsiniz. Ancak, bu dosyaların temiz olduğundan emin olun.

  Son olarak, Ayarlar »Kalıcı Bağlantılar kalıcı bağlantı ayarlarını sitenize uyacak şekilde ayarlayın ve ardından kalıcı bağlantıları güncelleyin.

  WordPress Yedekleme Geri Yükleme Sorunlarını Giderme

  WordPress web sitenizi geri yüklerken karşılaşabileceğiniz bazı yaygın sorunlar vardır. Her biri için ayrı rehberlerimiz var.

  • Bir veritabanı bağlantısı kurulurken hata
  • Ölümün Beyaz Ekranı
  • İç Sunucu Hatası
  • Giriş Sayfası Yönlendirme veya Yenileme sorunu
  • 404 Hatası döndüren Tek Mesajlar

  WordPress Sitenizi Geri Yükledikten Sonra Yapılacaklar

  Web sitenizi başarıyla geri yükledikten sonra, web sitenizin güvenliğini artırmanızı önemle öneririz.

  Henüz yapmadıysanız, lütfen bu WordPress yedekleme eklentilerinden biriyle düzenli bir WordPress yedeklemeniz olduğundan emin olun..

  Web sitenizi güvence altına almak için WordPress şifrenizi hemen değiştirmenizi öneririz. Çok kullanıcılı bir web sitesi çalıştırıyorsanız, tüm kullanıcılardan şifrelerini hemen güncellemelerini isteyin.

  Ayrıca bir web sitesi güvenlik duvarı da yükleyebilirsiniz. WPBeginner olarak, web sitemizin güvenliğini izlemek ve güçlendirmek için Sucuri’yi kullanıyoruz. Güvenlik tehditlerini izler ve ayrıca abonelik planları ile kötü amaçlı yazılım kaldırma hizmeti sunar. Sucuri’nin 3 ayda 450.000 saldırıyı engellememize nasıl yardımcı olduğunu görün.

  Bu makalenin WordPress’i yedeklemeden nasıl geri yükleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Yeni başlayanlar için nihai adım adım WordPress güvenlik kılavuzumuzu da görmek isteyebilirsiniz..

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map