Bağlantınız Özel Hata Değil Nasıl Giderilir (Site Sahipleri Kılavuzu)

WordPress web sitenizde “Bağlantınız gizli değil” hatası mı görüyorsunuz? Bu, Google Chrome’da göreceğiniz hata mesajıdır.


Aynı hata, biraz farklı mesajlara sahip tüm modern tarayıcılarda görüntülenecek ve yeni başlayanların sorun gidermesi biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Bu site sahibinin kılavuzunda, web sitenizdeki “Bağlantınız gizli değil” hatasını kolayca nasıl düzelteceğinizi göstereceğiz. Bu hatanın neden ortaya çıktığı ve gelecekte nasıl önlenebileceği hakkında da konuşacağız.

WordPress'te bağlantınızı düzeltmek özel bir hata değil

‘Bağlantınız Özel Değil’ Hatası nedir?

Tarayıcınız web sitesi tarafından verilen SSL sertifikasını doğrulayamadığında SSL / HTTPs protokolünü kullanan web sitelerinde “Bağlantınız gizli değil” hatası görünüyor.

Temel olarak, SSL / HTTPs protokolünü kullanan herhangi bir web sitesi, her ziyarette kullanıcı tarayıcılarına bir güvenlik sertifikası bilgisi gönderir. Tarayıcılar daha sonra sertifikaya eşlik eden ortak anahtarı kullanarak sertifikayı doğrulamaya çalışır..

Kontrol edilirse, kullanıcılar tarayıcısı verileri web siteniz tarafından gönderilen özel anahtarı kullanarak şifreler. Bu şifreleme, kullanıcının tarayıcısı ile web siteniz arasındaki veri aktarımını sağlar.

SSL, veri aktarımını korumak için nasıl çalışır?

Ancak, tarayıcı sertifikayı doğrulayamazsa, verileri güvenli bir şekilde aktaramaz ve web sitesine bağlantınızın özel olmadığı hatasını görüntüler..

Bu yaygın bir SSL hatasıdır ve biraz farklı hata mesajlarına sahip tüm modern tarayıcılarda görünür.

Google Chrome

Google Chrome bu hatayı ‘Bağlantınız gizli değil’ olarak gösterecek.

Bağlantınız Google Chrome'da özel bir hata değil

Mozilla Firefox

Firefox bu hatayı ‘Bağlantınız güvenli değil’ olarak gösterecektir.

Google Chrome'da bağlantı güvenli değil hatası

Microsoft Edge

Microsoft Edge tarayıcısı connection Bağlantınız özel değil ’veya‘ Bu site güvenli değil ’hata mesajıyla görüntüler.

Bu site güvenli değil - Microsoft Edge

Safari, Brave ve diğer tarayıcılar benzer mesajları görüntüler.

Bu Hata İletisi Neden Oluşuyor?

Şimdi, “Bağlantınız özel değil” hatasının web sitenizde görünmesine neden olan şeyi merak ediyor olabilirsiniz. Bu hata tuhaftır çünkü birçok durumda web sitenizde herhangi bir değişiklik yapmadan görünebilir.

Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Örneğin, bir kullanıcının bilgisayar saati senkronize değilse sertifikayı süresi dolmuş olarak gösterebilir.

Başka bir senaryo, daha önce web siteniz tarafından verilen bir sertifikanın kullanıcının tarayıcısında depolanmasıdır. Web siteniz tarafından gönderilen özel anahtar eski sertifikayla eşleşmiyor ve tarayıcı güvenli bağlantıyı doğrulayamıyor.

Son olarak, bu hatayı görmenizin en belirgin nedeni, web sitesindeki SSL sertifikasının süresinin dolmuş olması.

“Bağlantınız gizli değil” hatasını düzeltmek için atabileceğiniz adımlar aşağıdadır. Hata diğer web sitelerinde de göründüğünde bile bu adımları deneyebilirsiniz.

1. Sayfayı Yeniden Zorla

Sayfayı yeniden yükle

İlk adım, açma ve kapatma yöntemini denemektir. Tarayıcı uygulamasını kapatıp yeniden açarak başlayın.

Bundan sonra web sitesini ziyaret etmeyi deneyin. Hatayı hala görebiliyorsanız, sayfayı yeniden yüklemeyi zorlamayı deneyin. Mac’te Command + R klavye kısayolunu veya Windows’ta CTRL + Yeniden Yükle düğmesini kullanma.

Bu, tarayıcıyı sayfanın önbelleğe alınmış sürümünü yok saymaya ve en son sürümü yüklemeye zorlar.

2. Birden Fazla Tarayıcı ile Kontrol

Birden fazla tarayıcıda test edin

Aynı makinede yalnızca bir tarayıcıyla kontrol ediyorsanız, başka bir tarayıcı uygulaması kullanarak web sitesini ziyaret etmeyi deneyin.

Bu adım, sorunun belirli bir tarayıcıyla sınırlı olma olasılığını ortadan kaldıracaktır. Öyleyse, o tarayıcıyı yeniden yüklemek sorunu çözer.

Aksi takdirde, bu kılavuzdaki sonraki adımları denemeye devam edebilirsiniz.

3. Tarayıcı Önbelleğinizi Temizle

Tarayıcı önbelleğinizi temizleyin

Bunu, birçok internet ve web sitesi ile ilgili sorun için ilk tavsiye olarak duymuş olabilirsiniz. Bu durumda da doğrudur. Tarayıcınız web sitenizin daha eski bir sürümünden dosya yüklüyor olabilir ve bu da sorunu tetikliyor olabilir.

Tüm önemli tarayıcılar için adım adım talimatlarla tarayıcı önbelleğinin nasıl temizleneceği konusunda eksiksiz bir kılavuzumuz var..

Önbelleği temizledikten sonra sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için web sitesini tekrar ziyaret etmeyi deneyin. Yoksa, okumaya devam edin.

4. Bilgisayarınızın Saatini Kontrol Edin

Normalde, bilgisayarınız tarih ve saat ayarlarını otomatik olarak senkronize eder. Ancak, bilgisayarınızda yanlış tarih / saat ayarları varsa, bu durum tarayıcınızın bir web sitesinin SSL sertifikasının geçersiz olduğunu düşünmesine neden olabilir.

Windows Bilgisayarlarda Senkronizasyon Tarihi / Saati

Bir Windows bilgisayar kullanıyorsanız, görev çubuğuna sağ tıklayın ve Date Tarih ve Saat Ayarlarını Yap’ı seçin..

Windows'ta tarih ve saati ayarlama

Bu, Windows Ayarları uygulamasında tarih ve saat bölümünü açacaktır. Bilgisayarınızın tarih ve saatinin doğru olduğundan ve “Saati otomatik olarak ayarla” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun.

Tarih ve saat ayarları otomatik olarak senkronize edilir

Mac Bilgisayarlarda Senkronizasyon Tarihi / Saati

Bir Mac bilgisayar kullanıyorsanız, “Ayarlar” uygulamasını açın ve “Tarih” i tıklayın & Zaman ’simgesi.

Mac'te tarih ve saat ayarları

Ardından, Tarih’e geçin & Saat sekmesini tıklayın ve “Tarih ve saati otomatik olarak ayarla” seçeneğinin yanındaki seçeneğin işaretli olduğundan emin olun. İşaretli değilse, bu seçeneği etkinleştirmek için pencerenin sol alt köşesindeki asma kilit simgesine tıklayın.

Mac'te tarih ve saati ve ayarları senkronize etme

5. Antivirüs ve VPN Uygulamalarını kapatın

Bilgisayarınızda veya bir VPN hizmetinde herhangi bir virüsten koruma programı kullanıyorsanız, geçici olarak kapatmak isteyebilirsiniz.

Bu, bu uygulamaların SSL sertifikasını engellemediğini doğrulamanıza ve tarayıcınızı “Bağlantınız gizli değil” hatasını göstermeye zorlamanıza olanak tanır.

Bu uygulamalardan birinin soruna neden olduğunu fark ederseniz yardım için destek ekibine ulaşabilirsiniz..

6. SSL Sertifikanızın Sona Ermesini Kontrol Edin

Bu hatanın bir diğer yaygın nedeni süresi dolmuş SSL sertifikalarıdır. Bu sertifikalar belirli bir süre için verilir ve sürenin sonuna ulaştığında geçerliliğini kaybeder.

Web sitenizin yanındaki asma kilit simgesini tıklayıp sertifika seçeneğini belirleyerek sertifikanızın son kullanma tarihini kontrol edebilirsiniz..

Bir web sitesinin SSL sertifikası ayrıntılarını kontrol etme

Bu, SSL sertifikası ayrıntılarınızı getirecektir. Pencerede sertifika son kullanma tarihini açıkça görebilirsiniz.

SSL son kullanma tarihi

Çoğu alan adı kayıt kuruluşu ve SSL sertifika sağlayıcısı, SSL sertifikanızın yenilenmesi gerektiğinde size otomatik olarak bildirim gönderir.

Ücretsiz bir SSL sertifikası kullanıyorsanız, WordPress barındırma şirketlerinin çoğunda, süreleri dolduğunda bunları otomatik olarak yenileyen komut dosyaları bulunur..

Ancak, bu mekanizmalar başarısız olabilir ve SSL sertifikanızın süresi dolar. Endişelenmeyin, SSL sertifikanızı değiştirerek bunu kolayca düzeltebilirsiniz.

Bunun için talimatlar, sertifika sağlayıcınıza ve barındırma şirketinize bağlı olarak değişebilir. Aslında, birçok hosting şirketi talep üzerine sizin için güncelleyecektir.

7. SSL Sunucunuzu Test Edin

SSL test aracı

SSL sertifikanızı kendiniz manuel olarak ayarladıysanız, tüm yapılandırma ayarlarının düzgün çalıştığından emin olmak isteyebilirsiniz.

Bunu yapmak için bir SSL sunucu testi çalıştırabilirsiniz. Bu test, web sitenizin tüm SSL kurulumunu kontrol etmenizi sağlar.

Buna TLS protokolü, tarayıcılar arası test ve SSL / HTTPs kurulum kontrolleri dahildir. Tarayıcı ayrıca her test hakkında ayrıntılı bilgi sağlayacaktır..

8. Sertifika Alan Adını Kontrol Edin

SSL sertifikanızı, bir alan adının farklı varyasyonları için çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Örneğin, www ve www olmayan URL’ler.

Sertifikanız yalnızca alan adınızın bir varyasyonu için ayarlandıysa ve web sitesine başka bir varyasyon kullanarak erişirseniz, bu, connection Bağlantınız özel değil ’hatasıyla sonuçlanır. Google Chrome hata kodunu SSL_ERROR_BAD_CERT_DOMAIN olarak gösterecek.

Bu hata, web sitenizi yakın zamanda yeni bir alan adına veya sunucuya taşıdıysanız da görünebilir.

Kolay bir çözüm, alan adınızın her iki varyasyonu için ücretsiz bir SSL sertifikası vermektir. Hosting sağlayıcınızdan bunu sizin için yapmasını isteyebilirsiniz.

Başka bir çözüm, web sitesi ziyaretçilerinizi alan adınızın doğru varyasyonuna yönlendirmektir. Daha fazla ayrıntı için WordPress’te yeniden yönlendirme ayarlama hakkındaki makalemize bakın.

Bu makalenin, WordPress’te “Bağlantınız özel değil” hatasını nasıl düzelteceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca, en yaygın WordPress hatalarını düzeltme hakkındaki kılavuzumuza yer işareti koymak da isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map