Bir Alan Adının Gerçekten Maliyeti Nedir? (Uzman Cevabı)

Daha önce bir alan adı kaydetmeyi denediyseniz, muhtemelen 9 dolardan birkaç bin dolara kadar çok çeşitli fiyatlar gördünüz..


Alan adının maliyeti alan adı uzantısına (.com, .org, .net gibi), alan adı kayıt kuruluşuna, kullanılabilirliğe ve diğer birkaç faktöre bağlı olarak değişir.

Yeni alan adlarının yanı sıra, sizden önce kaydeden başka bir alan adından premium alan adları da satın alabilirsiniz. Alan adı yatırımcıları genellikle yalnızca yeniden satış amacıyla daha kısa, anlaşılabilir ve hatırlanması kolay premium alan adlarını kaydederler.

Bu makalede, bir alan adının gerçekte ne kadar tutacağını açıklayacağız. Ayrıca, ücretsiz bir alan adı da dahil olmak üzere bir alan adı satın almanın farklı yollarını göstereceğiz.

Bir alan adının maliyeti nedir?

Bu, alan adı maliyetleriyle ilgili kapsamlı bir rehber olduğundan, bunu birkaç bölüme ayırdık:

  Yeni Bir Alan Adının Maliyeti?

  Yeni bir alan adı satın almak genellikle size yıllık 9 ila 14,99 ABD doları arasında bir maliyete mal olur. Ancak, bu fiyatlar alan adı uzantısına veya seçtiğiniz alan adı kayıt kuruluşuna bağlı olarak değişebilir.

  Yeni bir web sitesi başlatıyorsanız, Bluehost kullanmanızı öneririz. Onlar dünyanın en iyi web hosting şirketlerinden biridir.

  WPBeginner kullanıcılarına web barındırma planlarında% 60 indirim karşılığında ücretsiz alan adı + ücretsiz SSL sertifikası sunuyorlar.

  → Ücretsiz Alan Adınızı Bluehost ile talep edin ←

  Bir web sitesi yapmak için hem alan adı hem de web barındırma ihtiyacınız olduğundan, başlamak için en uygun fiyatlı seçenek budur.

  Yalnızca bir alan adı satın almak istiyorsanız, kayıt siteniz olarak Domain.com’u kullanmanızı öneririz. Domain.com kupon kodumuzu kullanarak satın alma işleminizde% 25 indirim alabilirsiniz.

  İşte farklı kayıt şirketleriyle yeni bir alan adı kaydının maliyeti.

  • Bluehost – $ 2.75 barındırma ile ücretsiz alan
  • Domain.com – Kupon kodumuzla .com alan adları için $ 7.45
  • HostGator – Aylık $ 2.64 barındırma ile ücretsiz alan adı
  • GoDaddy – $ 11.99
  • DreamHost – Ayda 2.59 $ barındırma ile ücretsiz alan adı

  Bu fiyatlar yalnızca yeni .com alan adları içindir. .Net, .org, .info, .blog vb. Diğer uzantıların fiyatı, kullandığınız alan adı kayıt kuruluşuna bağlı olarak değişir..

  Alan adı uzantıları söz konusu olduğunda, kullanıcıların en popüler olanı olduğu için her zaman .com kullanmasını öneririz..

  Bir Alan Adının Gizli Maliyetleri

  Alan adı kayıt maliyetinin yanı sıra, bilmeniz gereken birkaç gizli alan adı maliyeti ve yükselişi vardır, böylece en eğitimli kararı verebilirsiniz.

  Yıllık Yenilemeler

  Alan adı kaydı yıllık olarak yapılır. Her yıl kaydınızı yenilemeye devam ettiğiniz sürece alan adınız üzerinde kontrol sahibi olabilirsiniz.

  Bazı alan adı kayıt şirketleri, ilk yıl satın alımında alan adı indirimleri sunar, ancak yenileme maliyetleri çok daha yüksektir. Bir alan adı için 0,99 ABD doları ödeyebileceğiniz bir promosyon görürseniz, lütfen bunun genellikle yalnızca ilk yıl olduğunu unutmayın. Yıllık yenilemeniz çok daha yüksek bir fiyatla gerçekleşecek.

  WHOIS ve Alan Adı Gizliliği

  ICANN, alan adlarının tahsisini ve bakımını koordine etmekten sorumlu kar amacı gütmeyen kamu yararı kuruluşudur. Her alan adı kayıt kuruluşunun web sitesi sahibi için iletişim bilgilerini toplamasını gerektirir.

  Bu bilgilere WHOIS verileri kullanılarak genel olarak erişilebilir. Diğer işletmeler ve şirketler potansiyel bir iş ortaklığı hakkında sizinle iletişim kurmak için bu bilgileri kullanabilir.

  WHOIS verilerinin herkese açık olması istenmeyen e-postalara ve telefon görüşmelerine neden olabilir. Bu nedenle birçok alan adı kayıt şirketi Alan Adı Gizliliği adı verilen bir eklenti satıyor.

  Bu eklentinin maliyeti genellikle 9,99 ABD dolarıdır ve tamamen isteğe bağlıdır. Sorun, genellikle kayıt şirketlerinin otomatik olarak sepete eklemesidir ve bunun için ödeme yapmak istemiyorsanız manuel olarak kaldırmanız gerekir.

  DreamHost gibi bazı kayıt şirketleri alan adlarıyla ücretsiz alan adı gizliliği sunar.

  İşletme E-posta Hesapları (E-posta Etki Alanları)

  Bir alan adı satın alırken, muhtemelen profesyonel bir işletme e-posta adresi ayarlamak için e-posta alan adları için bir eklenti görürsünüz.

  Çoğu web barındırma şirketi ile ücretsiz bir iş e-posta adresi alabildiğiniz için bunu satın almanız gerekmez.

  Daha profesyonel bir seçenek istiyorsanız, bunu doğrudan G Suite veya Microsoft Office365’ten satın almanızı öneririz, böylece bir kayıt kuruluşuna kilitlenmezsiniz.

  Profesyonel İpucu: Birden Çok Yıl İçin Güvenli Alan Adı İndirimleri

  Domain.com gibi bazı kayıt şirketleri, önceden birkaç yıl boyunca ön ödeme yapmanıza izin verir. Bu, birkaç yıl boyunca tanıtım indirimi teklifi almanın harika bir yoludur.

  Her yıl alan adı yenilemeleri için ödeme yapmanız gerektiğinden, birden fazla yıl için ön ödeme yapmak önemli bir tasarruf olabilir. Bahsetmemek gerekirse, sizi gelecekteki fiyat artışlarından kurtarır.

  Ancak bu gizli ücretler ve alan adı maliyeti açıklaması öncelikle kaydedilebilecek yeni alan adları içindir.

  Başkalarından satın aldığınız premium alan adları veya alan adları ne olacak? Premium alan adı maliyetlerine ayrıntılı bir göz atalım.

  Premium Alan Adı Ücreti Ne Kadar?

  Premium alan adları, genellikle daha kısa, bölünebilir ve daha akılda kalıcı olan önceden kaydedilmiş alan adlarıdır. Genellikle alan adı yatırımcıları daha sonra kâr için daha yüksek bir fiyattan satmak üzere bu premium alan adlarını kaydederler.

  Premium alan adlarının maliyeti birkaç yüz dolardan binlerce dolara kadar değişebilir. Her şey adın benzersizliğine, alan uzunluğuna ve genel marka potansiyeline bağlıdır.

  Bazı premium alan adları bile yüz binlerce ila milyonlarca dolara mal olabilir. İşte tarihte satılan en pahalı alanlardan bazıları:

  • Insurance.com – 35,6 milyon dolar
  • PrivateJet.com – 30,18 milyon dolar
  • Hotels.com – 11 milyon dolar
  • Fb.com – 8,5 milyon dolar
  • Business.com – 7,5 milyon dolar

  Çeşitli satıcılarda özel satıcılar tarafından satışta listelenen premium alan adlarını bulabilirsiniz.

  Alan adının güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlamak için saygın web sitelerinden alan adları satın almanızı öneririz. Premium alan adı satın almak için en iyi yerler hakkındaki kılavuzumuza bakın.

  Premium Alan Adının Değerini Tahmin Etme?

  Yeni başlayanların çoğu bize premium alan adı veya önceden kayıtlı alan adı için doğru teklifi nasıl bulacağımızı soruyor?

  Zaten alınmış olan alan adları genellikle daha yüksek bir fiyata satılır. Bununla birlikte, çoğu zaman teklif fiyatı aşırı derecede yüksektir, bu da birçok deneyimsiz alan adı alıcısının teklif vermesini önler.

  Kullanıcılara biraz araştırma yapmalarını ve makul bir karşı teklifte bulunmalarını öneririz. Unutmayın, alan adı yatırımcısı yalnızca alan adını sattıklarında para kazanır.

  Çoğu işlemde olduğu gibi, premium alan adının değeri büyük ölçüde ödemek istediğiniz maksimum tutarla satıcının kabul etmek istediği en düşük değere bağlıdır.

  Bununla birlikte, piyasa oranlarını daha iyi anlamak için BuyDomains, Sedo veya Flippa gibi alan adı pazar yerlerine bakabilirsiniz, böylece belirli bir niş için saygın bir teklif yapabilirsiniz.

  Flippa alanları

  Aradığınız alan adının zaten listelenmiş bir fiyatı varsa, listelenen fiyatın% 50-75’ini sunarak başlayabilirsiniz..

  Not: Çoğu alan değeri tahmin aracı tamamen yararsızdır, bu nedenle bunları referans olarak kullanmaktan kaçınmak en iyisidir.

  Kayıtlı bir alan adı alırken dikkatli olmanızı öneririz. Alan adının işletmenize sağlayabileceği potansiyel değerden emin değilseniz, çekip gidin.

  Süresi Dolmuş Alan Adlarının Maliyeti?

  Her gün binlerce alan adının süresi doluyor. Bunlar, sahibinin kayıtlarını yenilememeye karar verdikleri veya yalnızca bu alan adlarını unuttukları alan adlarıdır..

  Süresi dolmuş alanlar, mükemmel brandable alan adı bulmak için mükemmel bir fırsat sunar. Son kullanma tarihi geçmiş alan adlarını arayabileceğiniz birkaç yer aşağıda verilmiştir.

  1. FreshDrop

  FreshDrop

  FreshDrop, süresi dolmuş ve yakında süresi dolacak alan adlarını takip etmenizi sağlayan bir alan adı pazar alanıdır. Aramanızı daraltmak için kullanabileceğiniz gelişmiş bir arama aracı ile birlikte gelir.

  2. Süresi Dolmuş Alanlar

  ExpiredDomains

  ExpiredDomains, süresi dolmuş alan adlarına adanmış bir arama motorudur. Diğer alan adı arama araçları kadar kullanımı kolay görünmeyebilir, ancak alan adlarının geniş ve sürekli güncellenen bir dizini vardır.

  Not: Kullanılmış, önceden kaydedilmiş veya süresi dolmuş bir alan adı satın almadan önce alan adı kötüye kullanımını ve diğer sorunları kontrol etmeniz gerekir (bunun hakkında daha fazla bilgi).

  Süresi Dolmuş Alan Adlarının Maliyeti

  Normal olarak, süresi dolan bir alan adını alan adı kayıt şirketi şirketinizin normal yıllık ücretlerine kaydedebilirsiniz.

  Ancak, bir etki alanı adının yakında süresi dolacaksa, bir etki alanı geri sipariş hizmeti kullanabilirsiniz. Bu, alan adı için önceden sipariş vermenize olanak tanır.

  Bu alan adı için başka bir ön sipariş yoksa siparişiniz başarılı olur. Çoğu alan adı şirketi bu hizmeti sağlamak için tek seferlik küçük bir ücret (25 $ – 99 $) talep eder.

  Satılık Listede Olmayan Alan Adı Nasıl Satın Alınır?

  Şimdiye kadar, üçüncü taraflarca kaydedilebilecek veya satılan alan adlarının maliyetinden bahsettik. Önceden alınmış ancak satış için listelenmemiş bir alan adına göz kulak olursanız ne olur??

  Belirli bir alan adına el koyma şansınız yüksek.

  Birçok kullanıcı yeni bir çevrimiçi işletme fikri başlatmak için alan adlarını kaydettiğini görüyorsunuz. Birçoğu bu alan adını asla kullanmaz veya fikri terk etmez.

  Alan adını kullanmadığından, teklif yapmak için alan adı sahibiyle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

  Alan adının bir web sitesi varsa, ulaşmak için web sitelerindeki iletişim formunu kullanabilirsiniz..

  Alternatif olarak, alan adı sahibinin iletişim bilgilerini bulmak için Whois aramasını kullanabilir ve ilgi alanınızı göstermek için onlara bir mesaj gönderebilirsiniz.

  Bazen insanlar gelecekteki fikirler için alan adları kaydeder, bu yüzden kullanmıyor olsalar bile yine de satmak istemezler. Bazı insanlar açgözlülük kazanır ve alanlarıyla yollarını ayırmak için prim ister.

  Unutmayın, birisinin “rüya fikrini” satın alıyorsunuz, bu yüzden saygılı olmanın yanı sıra değer konusunda da gerçekçi olmalısınız.

  Profesyonel ipucu: Bir iş fikriniz varsa,% 100 emin olmasanız bile bir alan adı kaydetmek daha iyidir. Etrafta dolaşmadan önce başka birinin kaydolmasını riske atmak istemezsiniz. Bunu bir sigorta poliçesi olarak düşünüyoruz çünkü bir alan adının maliyeti sadece 9,99 ABD dolarıdır.

  Alan Adı Satın Almadan Önce Ödevlerini Yapma

  Daha önce hiç kullanılmamış bir alan adı satın alıyorsanız,.

  Ancak, daha önce başka birine ait olan bir alan adı satın alıyorsanız, bazı temel özen göstermeniz gerekir.

  Bu alan adları telif hakkı veya ticari markayı ihlal ediyor, kötü amaçlı yazılım veya spam dağıtmak için kullanılmış veya diğer kötü amaçlı etkinliklerde yanlış kullanılmış olabilir.

  Endişelenme, ödevini yapmak için kullanabileceğin birçok araç var.

  1. Ticari Marka Kontrolü

  İlk olarak, alan adının mevcut bir işletmenin kayıtlı ticari markası olmadığından emin olmak istersiniz.

  ICANN kurallarına göre, bir alan adı bir şirketin kayıtlı ticari markasını ihlal ederse, o alan adı için hak talebinde bulunabilir veya sizden kaldırmanızı isteyebilir.

  Hızlı bir ticari marka araması yapmak için ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi veritabanını kontrol edebilirsiniz. Eşleşme döndürüp döndürmediğini görmek için arama kutusuna alan adınızı girmeniz yeterlidir.

  Ticari marka arama

  2. Geçmiş Alan Adı Kullanımını Kontrol Edin

  Ardından, alan adının geçmişte nasıl kullanıldığını görmek istersiniz. Söz konusu alan adı kullanılarak ne tür web siteleri yapıldı??

  Bunu yapmanın en kolay yolu Wayback Machine kullanmaktır. Düzenli olarak arşivlenen web sitelerinin anlık görüntülerinin yer aldığı büyük bir internet tarihi arşividir..

  Geri Dönüş Makinesi

  3. Tarihsel Whois Kayıtlarını Kontrol Edin

  Whois araçları, bir alan adı için geçmiş whois kayıtları sağlar. Bu, bir alan adının ne zaman oluşturulduğunu, son yenilendiğini, DNS değişikliklerini ve diğer geçmiş verilerin ne zaman olduğunu görmenize yardımcı olur.

  Kim

  4. Bir Etki Alanı Sağlık Kontrolü Testi çalıştırın

  Son olarak, alan adının spam göndermek, DDoS saldırıları başlatmak veya kötü amaçlı yazılım yaymak için kullanılmadığından emin olmanız gerekir. Herhangi bir kırmızı bayrak ekleyip yükseltmediğini görmek için MxToolBox’ın etki alanı sağlık aracını kullanabilirsiniz.

  Alan adı sağlık kontrolünü kontrol edin

  Alan Adı Maliyetleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

  Binlerce kullanıcının bir blog ve web sitesi başlatmasına yardımcı olduktan sonra, alan adları ile ilgili birçok soruyu cevapladık. En yaygın olanlardan bazıları şunlardır:

  Ücretsiz bir alan adı alabilir miyim?

  Alan adı genellikle 14,99 $ / yıl maliyeti olsa da, çeşitli web barındırma şirketleri ile birlikte bir paket olarak ücretsiz bir alan adı alabilirsiniz.

  Bluehost, HostGator, Dreamhost, GreenGeeks ve diğerleri gibi barındırma şirketleri, web barındırma paketleriyle ücretsiz alan adları sunar.

  En iyi alan adı kayıt şirketi hangisidir??

  Domain.com’un şu anda en iyi kayıt şirketi olduğuna inanıyoruz çünkü ihtiyacınız olan özelliklere sahipler ve% 25 indirim sunuyorlar.

  Ancak, Bluehost gibi web barındırma ile ücretsiz bir alan adı almak daha akıllıca bir karardır çünkü size zaman ve para kazandırır.

  Mevcut sağlayıcınızdan memnun değilseniz, alan adınızı istediğiniz zaman başka bir popüler alan adı kayıt kuruluşuna aktarabilirsiniz.

  Bir web sitesi oluşturmak için hem alan adına hem de web barındırma ihtiyacım var mı?

  Evet, bir web sitesi oluşturmak için hem alan adına hem de web hosting’e ihtiyacınız var. Alan adı web sitenizin internet üzerindeki adresidir, web hosting ise web sitesi dosyalarınızın saklandığı yerdir. Daha fazla ayrıntı için alan adı ile web barındırma arasındaki fark hakkındaki kılavuzumuza bakın (açıklandı).

  Sonsuza dek bir alan adı alabilir miyim (kalıcı olarak)?

  Hayır, kalıcı olarak bir alan adı satın alamazsınız. Alan adı kaydı yıllık olarak yapılır. Ancak, 10 yıla kadar ön ödeme yapabilirsiniz, bu da 10 yıl boyunca bir alan adınızın olacağını garanti eder.

  Wix’e karşı WordPress’in bir alan adının maliyeti nedir??

  Barındırılan bir web sitesi oluşturucu platformu kullanıldığında alan adınızın maliyeti değişiklik gösterir. Web sitesi oluşturucu platformlarının bir barındırma + alan adı kombinasyonu sunduğunu hatırlamak önemlidir.

  Örneğin, Wix alan adlarının maliyeti 14,95 ABD doları / yıl, ancak yıllık planı 13 ABD Doları / ay olan seçerseniz ücretsizdir..

  WordPress.com alan adlarının yıllık maliyeti 18 ABD dolarıdır, ancak aylık 8 ABD doları tutarındaki yıllık Kişisel plana ücretsiz olarak dahil edilir..

  Ancak, kendi kendine barındırılan bir WordPress platformu kullanıyorsanız, Bluehost ile ayda 2.75 $ karşılığında bir web sitesi başlatabilirsiniz ve ücretsiz bir alan adı ile birlikte gelir. Daha fazla ayrıntı için WordPress.com ile kendi kendine barındırılan WordPress.org arasındaki farka bakın..

  Bu makalenin, bir alan adının gerçekten maliyetinin ne olduğunu öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Ayrıca, bir WordPress web sitesi oluşturmanın gerçekte ne kadar maliyetli olduğuna ilişkin kılavuzumuzu görmek isteyebilirsiniz..

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map