Bir Haftada (veya Daha Az) Ücretsiz WordPress Nasıl Öğrenilir

WordPress öğrenmek ve bir web sitesi oluşturmak mı istiyorsunuz? Kullanım kolaylığı, WordPress hakkında dünyanın en popüler web sitesi oluşturucusu yapan en iyi şeylerden biridir..


WordPress öğrenmek çok fazla zaman veya para gerektirmez. Kendi başınıza, kendi hızınızda yapabilir ve daha sonra üzerine inşa edebilirsiniz..

Bu makalede, bir hafta (veya daha az) içinde WordPress’i nasıl ücretsiz öğreneceğinizi göstereceğiz. Amaç, WordPress’i tanımanıza ve kendi başınıza web siteleri oluşturabilmenize yardımcı olmaktır.

WordPress'i bir hafta içinde ücretsiz olarak nasıl öğrenirsiniz?

Neden WordPress Öğrenmeli??

WordPress, dünyanın en popüler açık kaynaklı içerik yönetim sistemidir. Bu, herhangi bir web sitesi türü oluşturmanıza izin verdiğini söylemenin süslü bir yoludur..

WordPress, internetteki tüm web sitelerinin% 36’sından fazlasını güçlendirir. Dünya çapında binlerce iş fırsatı yaratıyor ve WordPress kullanarak para kazanan milyonlarca web sitesi var.

Ekonomik fırsatların yanı sıra, WordPress insanların hikayelerini, fikirlerini paylaşmalarına, topluluklar oluşturmalarına ve harika şeyler yapmalarına olanak tanır.

Küçük işletmelerin çevrimiçi var olmalarını sağlamak için idealdir, aynı zamanda blogcuların ilk bloglarını başlatacak kadar ekonomiktir.

WordPress ayrıca WooCommerce adlı en popüler e-ticaret platformuna da güç veriyor. Milyonlarca küçük ve büyük çevrimiçi mağaza tarafından kullanılmaktadır. Bir çevrimiçi mağaza başlatmak için WordPress’i kullanabilirsiniz (kod yazmadan).

Bir ton eklenti ve tema ile WordPress’in genişletilmesi kolaydır ve her türlü web sitesini hayal edilebilir hale getirmenize izin verir.

WordPress öğrenmek için neye ihtiyacım var??

WordPress’i öğrenmek, bir hafta boyunca her gün birkaç saat çalışmaya hazır olduğunuz sürece kolaydır..

Bazı çok temel arama becerilerine (yani Google gibi arama motorlarını nasıl kullanacağınızı biliyorsunuz) ve talimatları takip edebilmenize ihtiyacınız olacak.

Hayır, bir web sitesini kodlamak için HTML veya diğer programlama dillerini bilmenize gerek yoktur. Gelecekte bunları öğrenmek faydalı olacaktır, ancak yeni başlayanlar için WordPress’i kullanarak bir web sitesi yapmalarına gerek yoktur..

WordPress kullanıcılarının çoğunun kodlama veya programlama becerileri yoktur ve yıllardır WordPress kullanıyorlar.

Benzer şekilde, birçok başarılı WordPress geliştiricisi tıpkı sizin gibi başladı ve şimdi web sitelerini tam zamanlı web geliştiricileri olarak yapıyorlar.

Artık WordPress öğrenmeye karar verdiğinize göre, sizi harika WordPress ve WPBeginner topluluğuna davet ediyoruz.

Başlayalım.

Pazartesi: WordPress’e Başlarken

Başlangıç

İki tür WordPress web sitesi vardır. İlk olarak, kendi kendine barındırılan WordPress olarak da bilinen WordPress.org var ve sonra WordPress.com var.

Kendinden barındırılan WordPress.org’u kullanmanızı öneririz, çünkü kutudan çıkan tüm WordPress özelliklerine erişmenizi sağlar. Daha fazla bilgi için WordPress.com ile WordPress.org karşılaştırmamıza bakın..

Artık doğru platformu seçtiğinize göre, bir sonraki adım alan adınızı ve web barındırma hizmetinizi seçmektir .

Alan adınız, kullanıcıların sizi ziyaret etmek için yazacakları web sitesi adresidir (örneğin wpbeginner.com). Web siteniz için en iyi alan adını seçmenize yardımcı olacak bir kılavuzumuz var.

Bir sonraki adım web hosting seçmektir. Burası tüm web sitesi dosyalarınızın saklanacağı yerdir, böylece kullanıcılar sitenizi görüntüleyebilir.

Normalde, bir alan adı yıllık 14,99 ABD dolarıdır ve web barındırma aylık 7,99 ABD dolarından başlar. Yeni başlıyorsanız bu çok para.

Neyse ki Bluehost, WPBeginner kullanıcılarına ücretsiz bir alan adı ve barındırma konusunda cömert bir indirim sunmayı kabul etti. Temel olarak, ayda 2,75 $ ‘a başlayabilirsiniz.

→ Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın ←

Bir Bluehost alternatifine bakmak istiyorsanız, SiteGround’a göz atın veya en iyi WordPress barındırma yöntemini nasıl seçeceğimize ilişkin kılavuzumuza bakın.

Bir alan adı ve web barındırma hesabı için kaydolduktan sonra, WordPress’i kurmanın zamanı geldi.

WordPress, kolay kurulumu ile ünlüdür ve çoğu barındırma sağlayıcısı da 1 tıklama WordPress yükleyicileri sunar. Yardıma ihtiyacınız varsa, adım adım WordPress kurulum eğiticimizi izleyin.

Ayrıca adım adım eğiticimiz de var:

 • WordPress Blogu Nasıl Başlanır?
 • WordPress ile Web Sitesi Nasıl Oluşturulur
 • WordPress ile Çevrimiçi Mağaza Nasıl Başlanır
 • WordPress üyelik sitesi nasıl yapılır
 • WordPress ile Podcast Nasıl Başlatılır

Diğer özel eğitimler için WordPress ile oluşturabileceğiniz farklı web sitesi türleri hakkındaki kılavuzumuza bakın.

Sadece bir test sitesi öğrenmek ve oluşturmak istiyorsanız, WordPress’i Mac veya Windows bilgisayarınıza da yükleyebilirsiniz. Ancak unutmayın, yerel web siteleri internetteki diğer kullanıcılar tarafından görülemez. Herkesin kullanımına sunmak için WordPress’i bilgisayarınızdan (yerel) canlı bir siteye taşımanız gerekir.

WordPress’i yükledikten sonra, WordPress kontrol paneline veya yönetici alanına ulaşacaksınız. Üstte bir araç çubuğu ve solda bir yönetici kenar çubuğu menüsü bulunan şık bir düzen var..

WordPress kontrol paneli

Tebrikler, bir WordPress sitesi oluşturdunuz. Ancak, web siteniz şu anda boş ve çok temel bir tasarım kullanıyor ve göze çarpan bir özellik yok.

Önümüzdeki birkaç gün içinde WordPress özelliklerini tanıyacak ve sizin için çalışacak şekilde nasıl ayarlayacağınızı öğreneceksiniz.

Salı: WordPress Temel Bilgilerini Öğrenme

WordPress temellerini öğrenme

WordPress’i yükledikten sonra, sistemi tanımanın zamanı geldi. Bunu, sol taraftaki çubukta bulunan seçeneklerden geçerek yapabilirsiniz.

WordPress yönetici menüsü öğeleri

Ancak, WordPress panosunda gördüğünüz öğelerin her birini nasıl kullanacağınız konusunda hala rehberliğe ihtiyacınız olabilir.

Başlamak için en iyi yer, yeni başlayanlar için ücretsiz WordPress video dizimizdir. Bunlar 34 videolar WordPress panosunda size rehberlik edecek, nasıl resim, video, ses vb. ekleneceğini gösterecek.

Web sitenizde çalışırken bu videoları izlemenizi öneririz. Hepsini aynı anda izleyemiyorsanız endişelenmeyin. Her zaman geri dönebilir ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Web sitenizde çalışırken, anlamadığınız terimlerle karşılaşırsınız. Her terimin ayrıntılı açıklaması ile birlikte yaygın olarak kullanılan WordPress terminolojisinin bir listesini içeren kullanışlı bir WordPress sözlüğümüz var.

Ardından, WordPress blok düzenleyicisini tanımalısınız. Burası, web siteniz için içerik oluştururken zamanınızın çoğunu harcayacağınız yerdir.

Siz oradayken, yol boyunca bazı önemli WordPress kavramlarını inceleyelim.

 • WordPress’deki Yayınlar ve Sayfalar Arasındaki Fark
 • Kategori ve Etiketler Arasındaki Fark
 • WordPress’e Resim Ekleme

Bugün hala biraz zamanınız varsa, yararlı bilgilerle dolu başlangıç ​​kılavuzu bölümümüzü keşfetmelisiniz..

Umarım bu zamana kadar WordPress yönetici alanınızı iyi bir şekilde kavramış olursunuz ve muhtemelen eklentilerle oynamaya istekli olursunuz.

Çarşamba: WordPress Eklentilerini Kullanma

WordPress eklentileri

WordPress’in gerçek gücü eklentilerde.

Eklentileri WordPress web siteniz için uygulamalar olarak düşünün. Web sitenize iletişim formları ekleme, mağaza oluşturma vb. Gibi yeni özellikler eklemenize olanak tanır..

Yalnızca resmi WordPress eklenti deposunda 55.000’den fazla ücretsiz eklenti bulunmaktadır. Bu eklenti bolluğu yeni başlayanlar için ezici olabilir.

Bu yüzden en iyi WordPress eklentisini nasıl seçeceğinizle ilgili başlangıç ​​kılavuzumuza bakmalısınız.

Şimdi, yeni başlayan biri olarak hangi WordPress eklentilerini yüklemeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Her tür web sitesi için temel WordPress eklentilerinin bir listesini hazırladık.

Her kullanıcının iletişim formunuz için bir WordPress yedekleme eklentisi, WordPress SEO eklentisi ve WPForms yüklemesini öneririz..

Ayrıca, WordPress web sitenizde istediğiniz her şeyi yapmak için en iyi WordPress eklentilerini bulacağınız WordPress Eklentileri kategorimize göz atın..

Eklentileri keşfetmek günün büyük bölümünde sizi meşgul edecektir. İşletmenizi büyütmenize yardımcı olabilecek eklentileri keşfetmek için zaman ayırın.

Geri döndüğünüzde, ele alacağımız bir sonraki şey WordPress temaları.

Perşembe: WordPress Temalarını Kullanma

WordPress temaları

WordPress temaları web sitenizin görünümünü kontrol eder. Temalar, siteniz için yükleyebileceğiniz ve özelleştirebileceğiniz önceden hazırlanmış şablonlardır.

WordPress için binlerce ücretsiz ve premium tema var. WordPress Temaları dizininden ücretsiz temalar indirebilirsiniz.

Premium temalar için StudioPress, Elegant Temalar, Themify gibi ticari tema mağazalarına gidebilirsiniz..

Mükemmel bir tema, güzel tasarım ve güçlü özelliklerin dengesi olmalıdır. Çok fazla özellik her zaman iyi bir Temanın işareti değildir. Web siteniz için mükemmel WordPress temasını seçme kılavuzumuza göz atın.

Belirli WordPress temalarına bakmak istiyorsanız, WordPress tema vitrinlerimize bakın:

 • En iyi ve en popüler WordPress temaları (tüm zamanlar)
 • En iyi ücretsiz WordPress blog temaları
 • En iyi ücretsiz WordPress iş temaları
 • En İyi WordPress Dergi Stili Temaları
 • Fotoğrafçılar için en iyi WordPress temaları

Bir tema bulduğunuzda, düzgün bir şekilde yüklemek için WordPress temasının nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuzdaki talimatları izleyin..

Bundan sonra, WordPress temanızda arka planı nasıl değiştirebileceğiniz, başlık resimleri ekleyebileceğiniz, menüler ekleyebileceğiniz ve daha fazlasını nasıl yapabileceğinizi görmek için Salı günü WordPress videolarımıza bakın..

Cuma: WordPress’i Özelleştirme

WordPress'i Özelleştirme

Her web sitesinin farklı özelleştirme ihtiyaçları vardır. Web sitenizle ne yapmak istediğinize bağlı olarak yeni sorular karşınıza çıkacak.

Örneğin, iletişim formu nasıl eklenir veya blog gönderileri için ayrı sayfa nasıl oluşturulur?.

Aşağıdaki WordPress Eğiticileri bölümüne göz atmanızı öneririz 500+ yeni başlayanlar için adım adım öğreticiler.

WPBeginner’ın ücretsiz WordPress video eğitimlerine de abone olabilirsiniz.

WordPress Öğrenmeye Devam Edin

WordPress öğrenmeye devam et

Umarım, haftanın sonunda, web sitenizi kurabilir ve WordPress’in nasıl çalıştığını öğrenebilirsiniz.

Ancak, WordPress inanılmaz derecede güçlü bir platformdur ve web sitenizde çalışırken yeni şeyler keşfetmeye devam edeceksiniz..

WordPress öğrenmeye devam etmenize yardımcı olacak birkaç ipucu aşağıdadır.

Bir sorunla karşılaştığınızda, web sitemizdeki Arama özelliğini kullanarak arayabilirsiniz.

WPBeginner'da Ara

Alternatif olarak, sorunuzu Google’a girebilir ve en yararlı yanıtı bulmak için arama sorgunuzun sonuna WPBeginner’ı ekleyebilirsiniz..

Dünyanın en büyük WordPress kaynak sitesi olarak, yeni başlayanlar için özel olarak yazılmış adım adım bir kılavuz bulma şansınız yüksek.

Bir cevap bulamadınız mı? WPBeginner Engage Facebook grubumuza katılın. 30.000’den fazla üyesi olan WPBeginner kullanıcılarının çevrimiçi topluluğudur. Uzman ekibimiz ve diğer endüstri gazileri aktif olarak oradaki kullanıcılara yardımcı oluyor (ücretsiz) ve ayrıca diğer WordPress kullanıcılarından da tavsiye alacaksınız.

WordPress geliştirmeyi öğrenmeye nasıl başlarım?

Yeni başlayan kullanıcılarımızın çoğu genellikle orta ve ileri düzey kullanıcılara mezun olur. Kendi çözümlerini nasıl kodlayacağımızı öğrenmek için bizden rehberlik istiyorlar..

WordPress genellikle HTML, CSS ve JavaScript ile birlikte PHP programlama dilinde yazılmıştır. HTML ve CSS ile başlayıp PHP ve JavaScript’e geçmenizi öneririz.

Bu dillerin bir kısmını öğrendikten sonra, kendi eklentilerinizi ve özel WordPress temalarını sıfırdan nasıl kodlayacağınızı öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Tüm bunları Google’ı ve mevcut ücretsiz kaynakları kullanarak ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Ancak, farklı WordPress geliştirme alanlarında profesyonel eğitim kursları sunan web siteleri vardır..

Bu makalenin bir hafta içinde WordPress öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Ayrıca, web sitenizin trafiğini nasıl artıracağınız, e-posta bültenini nasıl oluşturacağınız ve WordPress sitenizi nasıl hızlandıracağınızla ilgili kılavuzumuzu görmek isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map