Blog Trafiğinizi Artırma – Kolay Yolu (27 Kanıtlanmış İpucu)

Bu günlerde bir blog başlatmak WordPress gibi platformlarla kolaylaştı. Ancak bir kez çalışmaya başladığında, bir sonraki büyük zorluğunuz blogunuza veya web sitenize daha fazla trafik getirmektir.


Endişelenmeyin, blogunuzu tanıtmak için bir pazarlama gurusu olmanıza gerek yoktur. Kanıtlanmış en iyi uygulamaları kullanarak daha fazla ziyaretçi almak için blog trafiğinizi kolayca artırabilirsiniz.

Bu makalede, uzman bir pazarlamacı gibi blog trafiğinizi artırmak için en kolay ve test edilmiş ipuçlarından bazılarını paylaşacağız.

Blog trafiğinizi artırmak için kolay ipuçları

Blog trafiğinin büyümesiyle ilgili diğer makalelerin aksine, yalnızca web sitemizin trafiğini her ay milyonlarca sayfa görüntülemeye yükseltmek için kişisel olarak kullandığımız ipuçlarını paylaşacağız.

Ayrıca, bunu en kapsamlı web sitesi trafik rehberi yapmak için elimizden geleni yaptık, böylece işletmeniz için bütünsel bir blog trafik stratejisine sahip olabilirsiniz.

Hazır? Başlayalım.

Contents

1. Kullanıcılarınızı Anlamak için Kitle Profilleri Oluşturun

İzleyici profilleri

Blogunuz için içerik oluşturmaya başlamadan önce, hedef kitlenizi ve aradıklarını anlamak için biraz zaman harcamanız önemlidir.

Aşağıdaki soruları cevaplayarak hızlı bir şekilde bir kitle çerçevesi oluşturabilirsiniz:

 • Hedef kitleniz kim?
 • Çözmenize yardımcı olabileceğiniz sorunlar nelerdir??
 • Ne tür içerik arıyorlar??
 • İdeal olarak sorularının cevaplarını nasıl bulmaya çalışırlar??

Bu soruları yanıtlamak, hedef kitlenizin daha net bir resmini elde etmenize yardımcı olur.

Ayrıca, aşağıdakiler gibi kişiselleştirilmiş sorular ekleyerek de genişletebilirsiniz:

 • Kaç yaşındalar?
 • Meslekleri neler?
 • Eğitim seviyeleri nedir?
 • Blogunuzun konusundaki uzmanlık düzeyleri nedir??

Bu kitle profilleri, e-Ticaret sektöründeki alıcı kişiler olarak da bilinir. Çevrimiçi bir mağaza işletiyorsanız, örnek ve şablonlarla nasıl alıcı kişisi oluşturacağınıza ilişkin bu ayrıntılı kılavuza göz atmanızı kesinlikle öneririz..

2. İçerik Stratejinizi Planlamak için Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Anahtar kelime araştırması

Anahtar kelime araştırması, içerik oluşturucular ve SEO uzmanları tarafından kullanılan bir tekniktir. Kullanıcıların aradıkları içeriği bulmak için Google’da ve diğer arama motorlarında yazdığı belirli kelimeleri ve cümleleri keşfetmenize yardımcı olur.

Normalde, yeni başlayanlar içerik oluştururken en iyi tahminlerine güvenirler. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu strateji bir vuruş ya da özledim.

“En iyi tahmin” stratejisini kullanırsanız, makalelerinizin birçoğu büyük olasılıkla arama motorlarında başarılı olmaz. Çünkü hiç kimse kullandığınız anahtar kelimeleri aramıyor veya bu anahtar kelimeler için çok fazla rekabet var.

Uygun anahtar kelime araştırması yaparak, aşağıdaki avantajların kilidini açacaksınız:

 • Kullanıcıların aradığı gerçek arama terimlerini keşfedin
 • Popüler arama terimleri için benzersiz içerik fikirleri bulun
 • Rakiplerinizden öğrenin ve onları daha iyi içerikle dövün
 • Blogunuza düzenli trafik çekmek için bir dizi sütun makalesi oluşturun

Şimdi soru aslında anahtar kelime araştırması nasıl yapıyorsunuz? Neyse ki düşündüğünüz kadar zor değil.

Uygun anahtar kelime araştırması yapmanıza yardımcı olabilecek birçok ücretsiz ve ücretli araç vardır.

Tek yapmanız gereken daha fazla anahtar kelime fikri bulmak için bir anahtar kelime, bir rakip blog / web sitesi URL’si veya kendi URL’nizi girmek.

WordPress blogunuz için adım adım talimatlarla anahtar kelime araştırmalarının nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılı bir kılavuz oluşturduk.

3. İçerik Takvimi Yapın

İçerik takvimi

Anahtar kelime araştırmasını yaptıktan sonra, büyük olasılıkla tonlarca blog yayını fikri bulursunuz.

Bazen, geniş bir anahtar kelime listesi yeni başlayanları basitçe vazgeçtikleri bir noktaya boğabilir.

Bunun başınıza gelmediğinden emin olmak için bir içerik takvimi (oyun planı) oluşturmanızı öneririz. Unutmayın, bir günde büyük bir blog oluşturulmadı.

Başarılı bir blog oluşturmak zaman ve tutarlı çaba gerektirir.

Bir içerik takvimi oluşturmak, plan oluşturmanıza ve plana sadık kalmanıza yardımcı olur.

Birkaç isim vermek için Asana ve Trello gibi kullanabileceğiniz birçok yararlı araç var..

Bu araçlar, oyununuzu takip etmenize yardımcı olacak güçlü bir özellik seti ile birlikte gelir.

Amaç, stratejinizi organize etmek, kuşbakışı bir görünüm oluşturmak ve daha üretken olmaktır.

Editöryal iş akışınızı daha verimli bir şekilde yönetmeyle ilgili bazı ipuçları.

 • Kendiniz için çok zor olma. Haftada iki makale ile başlayın ve mümkün olduğunca hızınızı artırın.
 • Yayınlama programınıza uygun olun. Takviminizi takip ettiğinizden ve planlandığı gibi düzenli içerik yayınladığınızdan emin olun.
 • Takviminize notlar, anahtar kelime fikirleri ve anahatlar ekleyin. Bu, yazmak için oturduğunuzda daha kaliteli içerik üretmenize yardımcı olacaktır..
 • Daha görsel ve düzenli hale getirmek için takvim uygulamanızdaki renkleri, etiketleri, kategorileri ve diğer özellikleri kullanın.

Blogunuz için bir içerik takvimi yönetmeyle ilgili bazı ipuçları.

4. Kapsamlı ve Kullanışlı İçerik Oluşturun

Kapsamlı içerik oluşturun

Kullanıcıların ve arama motorlarının aradığı en önemli şey kaliteli içerik.

Bir blog için kaliteli bir içerik genellikle tüm ayrıntıları kapsayan belirli bir konuda kapsamlı bir makaledir. Bu, kullanıcılar için son derece yardımcı olur.

Bu kapsamlı makaleler “sütun ürünler” olarak bilinir. Diğer uzmanlar bunlara amiral gemisi içeriği veya köşe taşı eşyaları olarak başvurabilir.

Temel olarak, bunlar sizin en önemli makalelerinizdir. En umut verici anahtar kelimeyi seçmeniz ve ardından uzun formdaki bir makalede olabildiğince fazla bilgi sağlamanız gerekir.

Sektörünüzdeki tüm önemli anahtar kelimeleri kapsamak için mümkün olduğunca çok sütun makalesi oluşturmalısınız.

Sütun içeriği oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları şunlardır:

 • Sütun içeriği herhangi bir makale türü olabilir. Örneğin, nasıl yapılır kılavuzu, öğretici, karşılaştırma makalesi, fikir parçası, bir listicle vb..
 • Sütun içeriği ve diğer makaleler arasındaki fark, sütun makalelerinizin daha kapsamlı olması ve konu hakkında derinlemesine bilgi sağlamasıdır.
 • Sütun makaleleriniz zamana bağlı değildir. Her zaman yeşil ve her zaman faydalıdırlar. Her ne kadar arama sonuçlarının üstünde kalmak için onları yeni bilgilerle güncel tutmanızı öneririz.

Arama motorlarından daha fazla trafik almak için yüksek kaliteli sütun makaleleri oluşturmanıza yardımcı olacak bu makalenin ilerleyen kısımlarında daha fazla ipucu ele alacağız.

5. İçeriğinizi Okunabilir Yapın

İçeriğinizi daha okunabilir hale getirin

Daha önce de belirttiğimiz gibi, arama motorları ve kullanıcılar ihtiyaç duydukları tüm bilgileri sağlayan daha uzun ve kapsamlı makaleleri severler..

Şimdi sorun şu ki, insanlar kısa bir dikkat süresine sahipler.

Okuma veya anlamada hafif bir zorluk kullanıcılarınızı erteleyecek ve sunduğunuz tüm yararlı bilgilere bakmadan ayrılacaktır..

Bu sorunu ortaya çıkmadan çözmek için, tüm içeriğinizin okunmasını kolaylaştırmanız gerekir.

Başlamak için iyi bir yer, makalenizi kolay bir ton ve çok sayıda görsel kullanarak ısırık boyutlu cümleler halinde sunmak olacaktır..

İçeriğinizi daha okunabilir ve kullanıcı dostu hale getirmek için bazı temel ipuçları aşağıdadır.

 • Daha küçük cümleler ve paragraflar kullanın. Bu, metnin etrafında çok fazla beyaz boşluk bırakıp bakmayı ve okumayı kolaylaştırır.
 • Daha okunabilir yazı tipleri, büyük yazı tipi boyutu ve çok sayıda satır aralığı kullanarak tipografiyi geliştirmeye çalışın.
 • İçeriğinizin okunabilirlik puanını kontrol edin. Yoast SEO, bunun için yerleşik bir araçla birlikte gelir, ayrıca diğer çevrimiçi okunabilirlik denetleyicilerini de bulabilirsiniz
 • Bir dilbilgisi denetleyicisi kullanın. Dilbilgisini kullanmanızı öneririz, sadece dilbilgisini kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda daha iyi yazmanıza yardımcı olur.
 • Görüntüler, ekran görüntüleri, videolar, infographics ve diğer görsel öğeleri kullanın. Bu medya öğeleri makalenizi son derece ilgi çekici ve okunmasını kolaylaştırır.

6. SEO ile ilgili temel bilgileri Web sitenize öğrenin ve uygulayın

Temel SEO'yu öğrenin

SEO, web sitenizi daha fazla arama motoru dostu yapmanıza yardımcı olacak en iyi uygulamalar kümesidir. Web sitenizi geliştirmek için bir ‘SEO Guru’ olmanıza gerek yok.

Popüler inanışın aksine, herkes bir uzman işe almadan kendi web siteleri için SEO yapabilir. Kullanabileceğiniz çok sayıda SEO aracı ve eklentisi, ücretsiz tavsiye ve adım adım öğreticiler vardır.

Tüm WordPress web siteleri için Yoast SEO eklentisini kullanmanızı öneririz. En kapsamlı SEO ve web sitesi optimizasyon aracıdır. Ücretsiz sürüm, web sitenizde ihtiyacınız olacak tüm SEO özelliklerini içerir.

Yeni başlayanlar için eksiksiz WordPress SEO kılavuzumuzda SEO hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz. Adım adım talimatlar içerir ve kendi web sitelerimizde kullandığımız SEO kurulumu ile aynıdır..

7. Büyük Başlıklar Yazmayı Öğrenin

Etkili başlık yazmayı öğrenin

Kullanıcılar içeriğinizi arama sonuçlarında veya RSS özet akışlarında bulduğunda, gördükleri ilk şey makale başlığınızdır.

Akılda kalıcı bir blog yazısı başlığı öne çıkıyor ve daha fazla tıklama alıyor. Düz ve sıkıcı bir başlık göz ardı edilirken, kullanıcılar büyük olasılıkla.

Bu manşetleri çok önemli kılıyor.

Blog gönderileriniz için kullanıcının dikkatini çeken ve daha fazla tıklama alan daha iyi başlıklar yazmayı öğrenmeniz gerekir.

Neyse ki, blog uzmanları çok uzun bir süredir manşetlerde araştırma yapıyorlar ve bulgularından yararlanabilirsiniz..

Bunlar etkili bir başlığın temel yapı taşlarıdır:

 • İyi bir başlık duygusal bir yanıtı tetikler (sevinç, sürpriz, şok, merak, korku, heyecan, açgözlülük, vb.).
 • Kullanıcılara bir ödül ve değer sunar
 • Hedef anahtar kelimeleri ekleyerek içeriği tanıtır

Metin yazarları duygusal yanıtları tetiklemek için güçlü kelimeler kullanırlar. Kullanıcılara makalenin neden değerli olduğunu veya başlığa tıklayarak ne elde edeceklerini söylüyorlar..

Son olarak, iyi bir başlık, kullanıcılar için genellikle ince ve bazen ima edilen bir harekete geçirici mesaj içerir.

Daha fazla bilgi edinmek için, viral olan bu başlıklara ve onlardan ne öğrenebileceğinize göz atmanızı öneririz..

Daha iyi başlıklar oluşturmanıza yardımcı olması için aşağıdaki ücretsiz başlık analiz araçlarını da kullanabilirsiniz:

 • CoSchedule Başlık Analizörü
 • Başlık Başlığı Analizörü
 • EMV Başlık Analizörü

Ekibimiz, daha iyi blog yayını başlıkları ve başlıklar oluşturmak için düzenli olarak bu üç aracı kullanır.

8. Dahili Bağlamayı Rutin Bir Görev Yapın

Dahili bağlantıyı alışkanlık haline getirin

Artık iyi içerik oluşturmaya başladığınıza göre, mevcut blog yayınlarınızdan makalelerinize bağlantı vermeniz önemlidir. Buna iç bağlantı denir ve SEO’da büyük bir rol oynar.

Dahili bağlantının bu kadar önemli olmasının nedeni:

 • Dahili bağlantılar Google’ın web sitenizdeki farklı makaleler arasındaki bağlamı ve ilişkiyi anlamasına yardımcı olur. Daha sonra bu bilgiyi sıralama sinyalleri olarak kullanır.
 • Dahili bağlantılar, stratejik ve bağlamsal olarak yerleştirildiğinde, sayfa görüntülemelerini artırmanıza ve hemen çıkma oranını azaltmanıza yardımcı olabilir.
 • Üçüncü taraf web sitelerinden makalelerinize bağlantı vermesini istemek daha zordur. Kendi sitenizde bağlantı oluşturmak çok daha kolay.

Yeni makalelerinizden eski makalelerinize bağlantı vermeyi alışkanlık haline getirmenizi öneririz.

Dahili bağlantılar SEO’da bu kadar önemli bir rol oynadığından, yazarlarımız için yayın öncesi kontrol listemizin bir parçası bile olduk.

9. Daha Fazla Geri Bağlantı Oluşturmaya Başlayın

Backlink

Geri bağlantı, harici bir web sitesinden içeriğinize gelen bir bağlantıdır. Geri bağlantılar Google’ın sıralamasında en etkili sinyallerden biridir.

Saygın web sitelerinden ve bloglardan geri bağlantı almak çok zordur. Sadece yeni başlayanlar için değil, deneyimli blogcular bile onunla mücadele ediyor.

Web sitenize kaliteli geri dönüşler almak için bazı ipuçları:

 • Sektörünüzdeki etkileyicilere ve saygın bloglara ulaşın ve ardından web sitenizdeki bağlantılandırmak isteyebilecekleri belirli içeriklerden bahsedin.
 • Diğer bloglara ve web sitelerine konuk gönderileri yazın.
 • Etkileyicileri ve blog yazarlarını blogunuzda röportaj yapın. Muhtemelen kullanıcılarına röportajlarına göz atmalarını bildirmek isteyeceklerdir ve bir backlink alacaksınız.
 • Backlink almanın en kolay yolu, tüm sosyal medya profillerinizde web sitenize bir bağlantı eklemektir..

10. Görsel olarak Çekici İçerikler Oluşturmak için Görüntü, Grafik, Bilgi Grafiği Ekleme

Resimleri kullan

5. adımda makalelerinize resim ve grafik eklemenin onu daha okunabilir hale getirdiğinden bahsettik.

Görsel öğeler çok önemli olduğu için bu listede kendi yerlerini hak ettiklerine inanıyoruz.

İnsanlar olarak beynimiz görsel unsurları tercih eder. Renkleri ve nesneleri seviyoruz çünkü estetik beynimizde duygusal tepkileri tetikler. Bu bizi çevreye daha fazla bağlı ve dalmış hale getiriyor.

İnsanlar infografiklere bakmayı severler çünkü bilgiyi ilgi çekici ve tüketilmesini kolaylaştırırlar.

Blog yazılarınızdaki resimler kullanıcının dikkatini çeker ve yalnızca görsel öğeye değil, aynı zamanda çevresindeki metne de odaklanmalarına yardımcı olur.

Yeni başlıyorsanız, yalnızca internette gördüğünüz herhangi bir resmi kullanamayacağınızı bilmek önemlidir. Görüntüler telif hakkı ile korunmaktadır ve telif hakkıyla korunan materyallerin çalınmasının ciddi sonuçları olabilir.

İdeal olarak, kendi resimlerinizi, grafiklerinizi ve fotoğraflarınızı kullanmak istersiniz, ancak tüm blogcular grafik tasarımcıları veya fotoğrafçıları değildir.

Neyse ki, telifsiz görüntüleri bulmak için çok büyük kaynaklar var ve kendi grafiklerinizi kolayca oluşturmak için kullanabileceğiniz araçlar bile var. İşte bazı yararlı kaynaklar:

 • Ücretsiz kamu malı resimler bulmak için en iyi 16 yer
 • Blog yazılarınız için daha iyi resimler oluşturmak için en iyi 16 araç
 • Blog gönderileri için resimlerin nasıl optimize edileceğine ilişkin kılavuz

11. Makalelerinize Video Ekleyin

Blog yayınlarınıza video ekleyin

Videolar, internetteki en başarılı içerik biçimidir. Kullanıcılar video içeren blog yayınlarında yalnızca metin ve resimlerden daha fazla zaman harcar.

WordPress’te makalelerinize video eklemek çok kolaydır. Ancak, videoları akış için optimize edilmediğinden WordPress’e asla video yüklememelisiniz.

WordPress barındırma sunucunuzda barındırılan bir video çok fazla kaynak kaplar ve kullanıcı deneyimi korkunç olur.

WordPress sitenize video eklemenin en iyi yolu, videoları YouTube’a yükleyip ardından blog yayınlarınıza gömmektir..

Bu, YouTube’un kendisi dünyanın ikinci en büyük arama motoru ve popüler bir sosyal medya platformu olduğundan daha fazla pozlama sağlar.

Web siteniz için kolayca video içeriği oluşturmanın birçok yolu vardır. İşte başlayabileceğiniz birkaç örnek:

 • Seslendirme talimatları ile öğreticilerin nasıl yapılacağına ilişkin slayt gösterileri oluşturabilirsiniz
 • Ekran görüntüleri oluşturabilirsiniz
 • Sektörünüzdeki diğer blogcular ve etkileyicilerle röportajlar kaydedin
 • Selfie modunda çekilmiş kendi videolarınızı ekleyerek vlogger olun

Video düzenleme için Mac kullanıyorsanız, iMovie temel video düzenlemelerini mükemmel bir şekilde gerçekleştirebilir. Windows kullanıcıları temel düzenleme için Lightworks veya Shotcut gibi ücretsiz video düzenleme yazılımlarını kullanabilir.

12. Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriğin Kullanılması

WordPress'e kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ekleme

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik temel olarak kullanıcı etkinliği sonucunda web sitenizde oluşturulan herhangi bir içeriktir. Bu, yorumları, referansları, misafir yayınlarını, kullanıcı yorumlarını ve daha fazlasını içerir.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, web sitenize daha fazla trafik getirmenize yardımcı olur, çünkü kullanıcılara katılmak ve dahil olmak için birden fazla fırsat sunar.

Kullanıcıların web sitenizde daha fazla zaman harcadıklarında web sitenizden geri dönme, paylaşım ve hatta satın alma olasılığı daha yüksektir.

Ekleyebileceğiniz birçok farklı kullanıcı tarafından oluşturulan içerik vardır. Blogunuz için en uygun olanı seçmeniz ve oradan başlamanız gerekir.

Daha fazla fikir için, web sitenizi büyütmek için WordPress’te kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin nasıl kullanılacağı hakkındaki kılavuzumuza bakın.

13. Web Sitesi Tasarımınızı Temiz ve Dağınık Tutun

Temiz tasarım

Piyasada birçok harika WordPress teması var. Sorun şu ki, birçok yeni başlayanlar tüm çan ve ıslıklarla bir tema kullanmak istiyor. Bu temalar her zaman web siteniz için mükemmel tasarım değildir.

Kötü web sitesi tasarımı, kullanıcılarınızın blogunuzda daha fazla zaman geçirmesini önler ve sayfa görüntülemelerinizi azaltır.

İyi bir tasarım, daha fazla içerik keşfetmelerine, farklı bölümleri keşfetmelerine ve daha fazla zaman harcamalarına yardımcı olur.

Kullanıcılar tarafından sık sık en iyi temayı nasıl seçeceğimiz sorulur. Cevabımız her zaman basitlik için çabalamaktır.

Basit, temiz ve işlevsel bir tema iyi bir ilk izlenim verir ve en iyi kullanıcı deneyimini sunar.

Bazı tema önerileri arıyorsanız, uzman seçim vitrinlerimize göz atın:

 • Yazarlar için en iyi WordPress temaları
 • En iyi ücretsiz WordPress blog temaları
 • En İyi Basit WordPress Temaları

14. Sayfalarınızı Daha Hızlı Yüklemek için Web Sitesi Hızını Optimize Edin

Web sitenizin hızını artırın

Anlık memnuniyet çağında hiç kimse bir web sitesinin yüklenmesini beklemek istemez. Web siteniz yavaşsa, kullanıcılar yüklemeden önce web sitenizi terk eder.

Google gibi arama motorları, web sitesi hızını ve sayfa yükleme süresini de önemli sıralama faktörlerinden biri olarak kabul eder.

Web sitenizin hızlı yüklendiğinden emin olmak için WordPress performansınızı optimize etmeniz gerekir. Bu, önbellek kullanmanız, gereksiz şişkinlikten kaçınmanız ve görüntülerinizi optimize etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Bir geliştirici tutmadan web sitenizi hızlandırmanıza yardımcı olacak WordPress performans optimizasyon kılavuzunu adım adım hazırladık.

15. E-posta Listenizi Hemen Başlatın

E-posta listenizi oluşturmaya başlayın

Yeni başlayanların çoğu zamanlarının çoğunu web sitelerine yeni kullanıcılar getirmek için harcarlar. Ancak, web sitenizden ayrılan kullanıcıların% 70’inden fazlası asla geri dönmeyecektir.

Blog trafiğinizi büyütmenin hilesi sadece yeni ziyaretçiler almak DEĞİL, aynı zamanda mevcut ziyaretçilerin geri gelmesini sağlamanız gerekir.

Kullanıcıların web sitenize geri döndüğünden nasıl emin olursunuz?

Bunu blogunuza abone olmalarını isteyerek yaparsınız.

Kullanıcılar web sitenizin sosyal medya profillerine abone olabilir. Bununla birlikte, çoğu sosyal ağ erişiminizi sınırlar ve kullanıcılarınız içeriğinizin yalnızca bazılarını görebilir.

Bu yüzden e-posta listenizi oluşturmaya başlamanız gerekiyor.

E-posta listenizle ilgili en iyi şey, listeye sahip olmanızdır. Hiç kimse erişiminizi sınırlandıramaz ve kullanıcılarınızın gelen kutularına doğrudan erişebilirsiniz.

E-posta ile pazarlama en uygun maliyetli ve en etkili pazarlama aracıdır.

E-posta listesi olmadan her gün potansiyel abonelerinizi kaybediyorsunuz.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi için lütfen bir e-posta listesi oluşturmanın neden bu kadar önemli olduğuna dair makalemizi okuyun..

Bir e-posta listeniz olduğunda, blogunuza daha fazla ziyaretçi çekmek için düzenli e-posta bültenleri gönderebilirsiniz.

16. Blog Yazılarınızı Otomatik Olarak Paylaşın

İçeriğinizi paylaşın

Bir e-posta listesi oluşturmanız gerektiğini vurguladığımızda, aşağıdaki sosyal medya oluşturmayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmez.

Tam tersine, aslında, tüm önemli sosyal platformlarda bir sosyal medya oluşturmaya devam etmenizi ve hatta keşfedebileceğiniz yeni niş platformlar bulmanızı istiyoruz..

Sosyal medya web siteleriyle ilgili sorun, profillerinizi aktif tutmak ve blogunuza trafik çekmek için düzenli olarak içerik yayınlamanız gerektiğidir.

Bunu manuel olarak yaparsanız, yakında içerik paylaşmak için çok fazla zaman harcayacaksınız..

IFTTT devreye giriyor. WordPress blog yazılarınızı sosyal medya web sitelerinde otomatik olarak paylaşmanıza izin veren ücretsiz bir çevrimiçi hizmettir..

17. Eski Yazılarınızı Sosyal Medyada Düzenli Olarak Paylaşın

Eski yayınları paylaş

Çoğu blog gibiyseniz, muhtemelen günde yalnızca bir makale yayınlıyorsunuz, bu günün geri kalanı için sosyal medyada sizden güncelleme yok demektir.

Twitter gibi platformlarda, Tweet’iniz yakında kaybolacak ve kullanıcılarınız muhtemelen görmeyecek.

Eski içeriğinizi gün boyunca düzenli aralıklarla otomatik olarak paylaşabilmeniz iyi olmaz mıydı?

Bu, görünürlüğünüzü artırarak ve profillerinizi daha aktif tutarak sosyal medyadan daha fazla trafik almanıza yardımcı olur.

Neyse ki, Tampon ve Revive Old Posts gibi araçlarla otomatikleştirebilirsiniz.

Buffer ile güncellemelerinizi manuel olarak toplu olarak yüklemeniz gerekecek. Öte yandan, Eski Yayınları Yeniden Başlat kendi eski makalelerinizi otomatik olarak paylaşmanıza izin verecektir.

18. Diğer Sosyal Ağları Keşfedin

Diğer sosyal ağları keşfedin

Orada çok fazla sosyal medya web sitesi var, ancak çoğumuz tüm zamanımızı Facebook ve Twitter gibi birkaç üst platformda geçiriyoruz.

Açıkçası, blogunuza daha fazla trafik çekmek için onlara odaklanmak istiyorsunuz.

Ancak, blogunuzun konularına bağlı olarak, daha az kalabalık olan diğer sosyal platformlarda daha fazla başarı elde edebilirsiniz.

Örneğin, blogunuz işletme kurmakla ilgiliyse, LinkedIn’de daha fazla ilgili kullanıcı bulabilirsiniz.

Bir yaşam tarzı veya moda blogu işletiyorsanız, Instagram odaklanmanız gereken platform olabilir.

Geri bağlantılar oluşturan ve blog trafiğini artırmaya yardımcı olan kullanıcı sorularını yanıtlamak için her zaman Quora’da zaman harcayabilirsiniz.

Büyük ikisi dışındaki sosyal ağlarda daha fazla zaman geçirmeyi denemenizi öneririz. Orada daha tutkulu bir kitle ve daha büyük bir izleyici bulabilirsiniz.

19. Çevrimiçi Topluluklara Katılın

Çevrimiçi topluluklara katılın

Çevrimiçi topluluklar, bloglarınızda tartıştığınız konularla ilgilenen kullanıcılarla zaten etkileşime girdikleri için büyük bir trafik kaynağıdır..

Reddit, LinkedIn grupları, Facebook grupları, YouTube toplulukları ve daha fazlasında daha küçük topluluklar bulabilirsiniz..

Profesyonel İpucu: Makalelerinize bağlantı göndermeye başlamayın. Buna spam gönderme denir ve moderatörler sizi anında engeller.

İtibar oluşturmak, soruları cevaplamak, tartışmalara katılmak için zaman ayırmalı ve ardından web sitenizi yalnızca uygunsa paylaşmalısınız..

20. Kendi Çevrimiçi Gruplarınızı Oluşturun

Kendi çevrimiçi gruplarınızı oluşturun

Blogunuzun etrafında tutkulu bir takip oluşturmanın başka bir yolu da kendi çevrimiçi grubunuzu oluşturmaktır. Facebook veya LinkedIn gibi ücretsiz platformları kullanabilir ve kullanıcılarınızı katılmaya davet edebilirsiniz.

Topluluğunuz büyüdükçe nüfuzunuz da artacak. Grubunuzdaki aktif katılımcılar proaktif olarak blogunuzu kendi sosyal medya profillerinde tanıtmanıza yardımcı olacak.

Bir süre sonra, bu küçük topluluk blogunuz için önemli bir trafik kaynağı olabilir.

21. Q’ya katılın & A Web Siteleri

Soru ve cevap web sitelerine katılın

Stack Exchange, Quora veya TripAdvisor gibi web sitelerinden bazen eski yanıtların bazen arama sonuçlarında daha köklü blogları geride bıraktığını fark etmiş olabilirsiniz..

Soru ve Cevap web siteleri, internetteki en büyük çevrimiçi topluluklardan biridir.

Bu platformlarda soruları yanıtlamanın avantajı, cevabınızın çok uzun süre canlı kalmasıdır, bu da blogunuza düzenli bir trafik kaynağı olabileceği anlamına gelir..

Bir kez daha, sadece bağlantılarınızı göndermek için oraya gitmenizi tavsiye etmeyeceğiz. Bunun yerine, yalnızca blog içeriğinizin bağlantılarına ilişkin ayrıntılı ayrıntılı yanıtlar yazmanız gerekir..

22. Sosyal Medyada Etkileyenleri Bulun ve Onlarla İletişime Geçin

Etki yaratan pazarlama

Etkileyenler blogunuzu tanıtmanıza yardımcı olabilir ve web sitenizin trafiğini önemli ölçüde artırabilir.

Ancak sorun şu ki, çoğu nüfuz sahibi zaten tonlarca mesaj alıyor. Yeni bir blog yazarı olduğunuz için, muhtemelen bunları sunacak hiçbir şeyiniz olmadığını varsayarlar.

Peki bir etkileyicinin dikkatini nasıl çekersiniz? Daha da önemlisi, blogunuzu tanıtmalarını nasıl sağlıyorsunuz??

İlk olarak, onlarla sosyal medyada bir konuşma başlatmanız gerekiyor.

Ardından, içeriklerini kendi yorumlarınızla paylaşın, konularına cevap verin, blog yayınlarına yorum bırakın.

Etkileşiminizin her birinin tartışmalarına değer kattığından emin olun.

Etkileyenler, kullanıcılar çabalarını takdir ettiklerinde bunu severler. Sizi fark edecek ve hatırlayacaklar. Bir ilişki kurduktan sonra, size tavsiyelerde bulunmak için onlara yaklaşabilirsiniz..

Çok fazla iş gibi geliyor, ancak karşılıklı olarak karlı olan ömür boyu arkadaşlıklar kurmanıza yardımcı oluyor.

23. Daha Fazla Trafik Almak için Sosyal Kanıtı Kullanın

Sosyal kanıt kullanma

İnsanlar sosyal hayvanlardır. Diğer insanların deneyimlerini sosyal kanıt olarak bilmek ve bunu kendi kararlarımızı vermek için kullanmak istiyoruz.

Bu sosyal kanıtı web sitenizde, sosyal medya profillerinizde, tweet’lerinizde ve e-postalarınızda blogunuzu tanıtmak için kullanmanız gerekir.

Şimdi merak ediyor olabilirsiniz, ya daha yeni başlıyorsam? Blogumda sosyal kanıtlardan nasıl yararlanabilirim??

Yeni bir blogda bile sosyal kanıtlardan yararlanmanın tonlarca yolu var.

 • Bir geri bildirim formu ekleyin ve kullanıcılardan blogunuzda paylaşabileceğiniz geri bildirim bırakmalarını isteyin.
 • Kullanıcılara doğrudan yaklaşın ve referansları toplayın
 • Kullanıcılardan makalelerinizi derecelendirmelerini isteyin
 • Kullanıcılardan yorum yazmalarını isteyin
 • Sayılar beyin şekeri. Sosyal medya sayılarınızı, e-posta listesi abone sayılarınızı ve diğer sayılarınızı sosyal kanıt olarak paylaşın.

Sayılarınız diğer başarılı bloglar kadar büyük değilse endişelenmeyin, yine de güçlü sosyal kanıtlardır.

24. Sosyal Medyayı İzleyin

Sosyal medyayı izleyin

İnsanlar Twitter gibi sosyal medya web sitelerinde her zaman soru soruyorlar. Anahtar kelimeleri sosyal medyada izlemek için uyarılar ayarlayın ve ardından sorularınızı web sitenizdeki alakalı bir makaleye yönlendiren bir bağlantıyla yanıtlamak için sohbetlere atlayın.

Marka adınız, bağlantılarınız, sohbetleriniz ve daha fazlası için sosyal medya web sitelerini de izleyebilirsiniz..

Bunun için kullanabileceğiniz birçok araç var. İşte sizin için her şeyi kolaylaştırabilecek en iyi sosyal medya izleme araçlarından bazıları.

25. Web Sitenizin Anahtar Kelime Sıralamalarını İzleyin

Anahtar kelime sıralamalarınızı takip edin

İçerik oluşturmaya ve tanıtmaya başladıktan sonra, her parça içeriğinin ne kadar iyi performans gösterdiğini izlemeniz gerekir. Ayrıca, hangi anahtar kelimeler için sıralanıyor?.

Bunu Google Search Console adlı bir araçla yapabilirsiniz. Google tarafından sağlanan ve web sitenizin Google Arama’da nasıl bir performans gösterdiğini görmenize yardımcı olan ücretsiz bir araçtır. Bir Pro gibi bu son derece güçlü aracı nasıl kullanacağınızı öğretecek eksiksiz bir Google Search Console kılavuzumuz var.

Ardından, rakip web sitelerinizi izlemek istersiniz. Google Search Console, kimin sizden daha yüksek sırada olduğunu ve neden.

Bunun için SEMRush ve Ahrefs araçlarına ihtiyacınız olacak. Bu araçlardan birini kullanarak, rakiplerinize, en popüler anahtar kelimelerine ve bunları geride bırakmak için yapmanız gerekenler hakkında ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz..

26. Web Sitenizin Trafiğini ve Kullanıcı Katılımını İzleme

Kullanıcı analizlerini izleme

Artık biraz trafik almaya başladığınıza göre, kullanıcılarınızın nereden geldiğini ve web sitenizde olduklarında ne yaptıklarını bilmeniz gerekir. Bu veriler olmadan stratejinizi değerlendiremez veya sonraki hamlelerinizi planlayamazsınız.

Google Analytics burada devreye giriyor.

Web sitenizin ziyaretçilerini izler ve web sitenizdeki trafik raporlarını, etkileşimi ve diğer kullanıcı etkinliklerini görmenize yardımcı olur. Talimatlar için WordPress’te Google Analytics’in nasıl kurulacağına ilişkin adım adım eğiticimize bakın.

Google Analytics’i kullanmanın en büyük avantajı, kullanıcılarınızın web sitenizi ziyaret ettiklerinde neler yaptığını görebilmenizdir. Web sitenizdeki kullanıcı katılımını izlemek için Google Analytics’i kullanma hakkındaki makalemize bakın.

Bu verileri bilmek, neyin işe yaradığını belirlemenize ve neyin işe yaramadığını bırakmanıza yardımcı olur.

27. Çevrimiçi Pazarlama ve SEO Öğrenmeye Devam Edin

Bu ipuçları blog trafiğinizi artırmanıza ve daha fazla abone almaya devam etmenize yardımcı olacaktır.

Ancak blogunuz büyüdükçe, işletmenizi büyütmenin daha fazla yolunu öğrenmeniz gerekir.

WPBeginner en büyük WordPress kaynak sitesidir. Çevrimiçi pazarlama ve SEO hakkında düzenli olarak dersler yayınlıyoruz. WordPress, blogunuzu büyütme ve SEO hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz bir de var.

OptinMonster Blog, takip etmek istediğiniz başka bir harika kaynaktır. OptinMonster piyasadaki en iyi dönüşüm optimizasyon yazılımıdır. Blogları, daha fazla trafik, abone ve satış elde etmek için düzenli olarak makaleler yayınladıkları yerdir..

Bu ipuçlarının blog trafiğinizi artırmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Blogunuzu daha da büyütmenize yardımcı olacak en yararlı araçlar listemizi görmek de isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map