Blog Yazılarınız İçin Ekran Görüntüsü Alma (Başlangıç ​​Kılavuzu)

Blog yayınınıza bir ekran görüntüsü eklemek istiyor ancak bunu yapmanın en iyi yolundan emin değil misiniz? Ekran görüntüleri, blog yayınlarınızda masaüstünüzün veya mobil ekranınızın resmini paylaşmanıza olanak tanır. Bu makalede, WordPress blog yayınlarınız için nasıl ekran görüntüsü alacağınızı göstereceğiz.


Blog Yazılarınız İçin Ekran Görüntüsü Alma

Blog Yazılarınız İçin Ekran Görüntüsü Alma

Ekran görüntüsü almanın pek çok farklı yolu olduğundan, farklı cihazlarda ve uygulamalarda ekran görüntüsünün nasıl alınacağı konusunda adım adım bir kılavuz oluşturduk. Sizin için kolaylaştırmak için aşağıdakileri de oluşturduk, böylece sizin için daha uygun olan yöntemi hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

  Hazır, başlayalım!

  CloudApp Kullanarak Ekran Görüntüsü Alma

  CloudApp piyasada popüler bir ekran yakalama uygulaması. Bilgisayarınızın ekran görüntüsünü kolayca almanızı ve paylaşmanızı sağlar. CloudApp, ekran yakalama bağlantısını otomatik olarak panoya kaydeder; bu, tüm ekran görüntülerinizi yönetebileceğiniz ve WordPress dahil herhangi bir platformda paylaşabileceğiniz anlamına gelir..

  Seçilen bir alanı veya tüm ekranı hızlı bir şekilde yakalamak için Mac ve Windows cihazlarıyla harika çalışır. CloudApp ayrıca Slack, Asana, Trello ve daha fazlası gibi tüm popüler iletişim uygulamalarıyla entegre olur.

  Mac kullanıcıları, ekran görüntülerini yakalamak için ‘Command + ÜstKrktr + 5 ‘tuşlarına basabilir ve Windows kullanıcıları CloudApp ile ekran görüntüsü almak için‘ Alt + ÜstKrktr + 5 “tuşlarına basabilir.

  Ekran görüntüsü alırken sol alt köşede canlı boyutu da görürsünüz. İhtiyacınız olan tam boyutta bir ekran görüntüsü almanıza yardımcı olacaktır..

  CloudApp ekran görüntüsü yakalama

  CloudApp ayrıca bir video ekran görüntüsü oluşturmanıza izin verir, böylece sesli hızlı öğreticiler oluşturabilirsiniz. Tarayıcınızın menü çubuğundaki CloudApp simgesini tıklayın ve ekranınızı kaydetmek için TV simgesini seçin.

  TV simgesi

  Ardından, videonun belirli bir bölümünü kaydetmek için artı işaretini (işaretçiyi) tıklayıp sürüklemeniz gerekir.

  Seçtiğiniz alanın altında bir menü çubuğu görüntüler. Sesi kaydetmeye başlamak için mikrofon simgesine tıklayın ve ardından ‘Başlat’ düğmesine tıklayın.

  Sesli ekran kaydı

  Kayıt işlemini tamamladıktan sonra ‘Son’ düğmesini tıklayın, kaydedilen dosya bağlantınız otomatik olarak panoya kaydedilir.

  CloudApp bir freemium uygulamasıdır ve ekran görüntülerini yakalamanın ve paylaşmanın açık ara en hızlı yoludur. Tüm şirketimizde üretkenlik ve işbirliğine yardımcı olmak için kullanıyoruz.

  Ancak CloudApp’ı kullanmak istemiyorsanız, yerel işlevselliği kullanarak farklı cihazlarda ekran görüntüsü de alabilirsiniz..

  Mac’te Ekran Görüntüsü Alma

  Bir Mac cihazı kullanıyorsanız ve ekran görüntüsü almak istiyorsanız, bunun için birkaç seçenek var.

  Mac cihazlarda tüm ekranı, ekranınızın seçilen bölümünü, belirli bir pencereyi ve daha fazlasını yakalayabilirsiniz..

  Bir Mac cihazında tüm ekranın ekran görüntüsünü almak için ‘Shift + Command + 3″ tuşlarına bastığınızda ekranınızı yakalar.

  Seçilen bir bölümü yakalamak istiyorsanız, ‘Shift + Command + 4’ tuşlarına basın. Ardından, seçilen alanın ekran görüntüsünü almak için artı işaretini (işaretçi) tıklayın ve sürükleyin.

  Seçilen bölüm yakalama

  Belirli bir pencerenin ekran görüntüsünü almak istiyorsanız, ‘Shift + Command + 4’e basın ve ayrıca klavyenizdeki‘ Boşluk çubuğuna ’basın. İşaretçinin kamera simgesine dönüşeceğini göreceksiniz. Vurgulamak ve yakalamak için kamera simgesini bir pencereye sürüklemeniz yeterlidir.

  Not: Tüm uygulamalar, pencerelerinin ekran görüntüsünü almanıza izin vermeyebilir. Bu durumda, seçilen bölümün ekran görüntüsünü alıp kırpabilirsiniz.

  Bir pencere yakalayın

  Varsayılan olarak, tüm ekran görüntüleri dosya adı olarak saat ve tarih ve dosya uzantısı olarak .png ile masaüstünüze kaydedilir..

  Windows’da Ekran Görüntüsü Alma

  Windows cihazlarınızda ekran görüntüsü almak için ‘Ctrl + PrtSc’ tuşlarına basmanız gerekir. Bu, tüm ekranı yakalayacaktır.

  Ardından, gerekli alanı kırpmak ve bilgisayarınıza kaydetmek için bu ekran görüntüsünü Adobe Photoshop gibi bir görüntü düzenleme yazılımında açabilirsiniz..

  Windows 10 çalıştırıyorsanız, ekran görüntülerini kolayca çekmek için yeni Snipping aracını da kullanabilirsiniz. Ekran alıntısı aracı, ekranınızın belirli bir bölümünü yakalamanızı ve otomatik olarak panoya kaydetmenizi sağlar.

  Ekran Alıntısı aracıyla ekran görüntüsü almaya başlamak için “Windows + Üst Karakter + S” tuşlarına basabilirsiniz. Ardından, ekranınızda bir alan seçmek için işaretçiyi tıklayıp sürükleyin. Sağ tıklamayı bıraktığınızda ekran görüntüsünü otomatik olarak yakalayacaktır.

  Windows ekran alıntısı aracı

  Ekran görüntüsü panoya kaydedildiğinden, başka değişiklikler için Adobe Photoshop gibi herhangi bir görüntü düzenleme yazılımına yapıştırabilir ve ardından bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

  Chromebook’ta Ekran Görüntüsü Alma

  Chromebook’ta, tüm ekranınızın veya seçilen bir alanın ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Tam ekranınızı yakalamak için ‘Ctrl + Pencereyi Değiştir’ tuşlarına basın.

  Not: Chrome OS 64.0.3282.134 veya daha yenisini kullanıyorsanız, tüm ekranınızı yakalamak için ‘Güç + Sesi Kısma’ düğmelerine basmanız yeterlidir.

  Chromebook'ta ekran görüntüsü

  Seçilen bir alanın ekran görüntüsünü almak için ‘Ctrl + Üst Karakter + Pencereyi Değiştir’ tuşlarına basmanız gerekir. Ardından, yakalamak istediğiniz alanı seçmek için artı işaretini (işaretçi) tıklayın ve sürükleyin.

  Tıklamadan ayrıldıktan sonra, ekranınızın sağ alt köşesinde ekran görüntünüzün “İndirilenler” klasörüne kaydedildiğini gösteren bir bildirim görürsünüz.

  Harici (genel) klavye takılı bir Chromebox kullanıyorsanız, ekran görüntüsü almak için ‘Ctrl + F5’e basın. F5 tuşu bir Chromebook’taki “Pencereyi Değiştir” tuşu ile aynı işlevi görür.

  İPhone’da Ekran Görüntüsü Alma

  Akıllı telefonlarda ekran görüntüsü almak aslında oldukça basit

  Bir iPhone X kullanıyorsanız, blog yayınlarınızı veya uygulamayı ekranda açmanız gerekir. Sağ taraftaki ‘Taraf’ düğmesine ve telefonunuzun sol tarafındaki ‘Sesi Aç’ düğmesine basın.

  iPhone ekran görüntüsü yakalama

  Her iki düğmeye de aynı anda bastığınızdan emin olun. Ekranın ekran görüntüsünü alır ve fotoğraflarınızdaki “Ekran görüntüleri” klasörüne kaydeder.

  İPhone 8 veya daha eski bir model kullanıyorsanız, akıllı telefonunuzda yakalamak istediğiniz ekranı açın. Ekran görüntüsü almak için ‘Power + Home’ düğmelerine aynı anda basmanız yeterlidir.

  Android Telefon’da ekran görüntüsü alma

  Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar satan birçok farklı telefon üreticisi var (Samsung Galaxy, Motorola, Google Pixel, vb.). Ancak, çoğu yeni cihaz ekran görüntüsü almak için aynı evrensel süreci izler.

  Android telefonunuzda, yakalamak istediğiniz ekranı açmanız gerekir. Ardından, ‘Güç + Sesi Kısma’ düğmelerine birlikte basın.

  Ekran görüntüsünü alır ve fotoğraf galerinize kaydeder.

  Bu kadar. Bu makalenin blog yayınlarınız için nasıl ekran görüntüsü alacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Blog yayınlarınız için daha iyi resimler oluşturmak için araçlar hakkındaki kılavuzumuzu da görmek isteyebilirsiniz..

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me