En İyi Alan Adı Nasıl Seçilir (14 İpucu ve Araçlar)

Web siteniz için doğru alan adını seçmek başarınız için çok önemlidir. Yanlış alan adını seçerseniz, markanıza ve arama sıralamalarınıza zarar vermeden daha sonra açmak zor olabilir.


Bu yüzden en iyi alan adını en baştan seçmeniz son derece önemlidir.

İlk başladığınızda, mükemmel bir alan adıyla akılda kalıcı işletme adı fikirleri bulmak zor olabilir.

Bu makalede, alan adı fikirleri almak, en iyi alan adını seçmek ve yeni alan adınızı (ücretsiz) kaydetmek için ihtiyacınız olan tüm araçları ve ipuçlarını paylaşacağız.

En İyi Alan Adı Nasıl Seçilir

En İyi Alan Adını Seçmek için 14 İpucu

Bir blog başlatırken, bir alan adı seçmek stresli olabilir, çünkü hata yapmak istemezsiniz.

Süreci kolaylaştırmak için, web siteniz için en iyi alanı seçmek üzere kullanabileceğiniz 14 adımlı basit bir çerçeveye sahibiz.

  Daha fazla ayrıntı içeren bu ipuçlarına tek tek bakalım.

  1. .com ile sopa

  .Com uzantısına sadık kalın

  Bugün orijinal .com, .net ve .org’dan .pizza, .photography ve hatta .blog gibi niş uzantılara kadar birçok yeni alan adı uzantısı var..

  Her zaman bir .com alan adı seçmenizi öneririz.

  Yeni uzantılar kullanarak akıllı blog adları bulmak cazip gelse de, .com hala en köklü ve güvenilir alan adı uzantısıdır..

  .Ninja veya .photography gibi daha yeni alan adı uzantıları güvenilmez olabilir.

  Dot-com alanları da en unutulmaz olanıdır. Birçok kullanıcı, özellikle teknoloji meraklısı olmayanlar, her etki alanının sonuna düşünmeden otomatik olarak “.com” yazar.

  Web siteniz jane.photography gibi bir şeyse ve kullanıcılarınız yanlışlıkla jane.photography.com yazıyorsa, photography.com web sitesinde bir hata sayfasına yönlendirilirler.

  .Com’a bağlı kalarak bu riskten kaçınmak akıllıdır.

  Bahsetmiyorum bile, çoğu akıllı telefon klavyesinde otomatik olarak bir .com düğmesi var.

  2. Alan Adı Aramanızda Anahtar Kelimeleri Kullanın

  Anahtar kelimeler bir alanda önemli bir rol oynar. Alan adınızda anahtar kelimeler kullanarak, arama motorlarına web sitenizin ne hakkında olduğunu söylersiniz. Kaliteli içerik ve iyi kullanıcı deneyimiyle birlikte, alan adınızdaki anahtar kelimeler Google’da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir.

  Hedef anahtar kelimelerinizle iyi bir alan bulmak çok zor..

  Alan adınızın göze çarpması için yaratıcı olmanız ve anahtar kelimelerinizi diğer kelimelerle birleştirmeniz gerekir.

  3. Alan Adınızı Kısa Tutun

  Anahtar kelimeler önemli olmakla birlikte, alan adı uzunluğuyla aşırıya kaçmayın. Kısa ve akılda kalıcı bir alan adına sahip olmak daha iyidir.

  Alan adınızı 15 karakterin altında tutmanızı öneririz. Daha uzun alan adlarının kullanıcılarınız için hatırlaması daha zordur.

  Bahsetmemek gerekirse, kullanıcılar daha uzun alan adlarına sahip yazım hatalarına yol açabilecek ve trafik kaybına yol açabilecek.

  Bu nedenle alan adınızı kısa tutmak iyi bir fikirdir.

  4. Alan Adınızı Kolayca telaffuz ve hecele

  Konuşurken ve yazarken alan adınızı kolayca paylaşabilmeniz gerekir. Alan adınızı ne zaman şahsen paylaşmanız isteneceğini asla bilemezsiniz.

  Alan adınızı profesyonel bir işletme e-posta adresi oluşturmak için kullanmayı planlıyorsanız, herhangi bir dinleyici için anlaşılması ve hecelemesi kesinlikle kolay olmalıdır.

  5. benzersiz ve brandable tutun

  Blog alan adınızın benzersiz olması gerekir, böylece okuyucularınızın zihninde öne çıkabilirsiniz. Nişinizdeki diğer blogları araştırmak ve hangi alan adlarını kullandıklarını bulmak akıllıca olur.

  Yanlışlıkla bir ticari marka adı kullanmak veya başka bir blogcuyu kopyalamakla suçlanmak istemezsiniz.

  Ayrıca daha değişken bir alan adı seçmeyi de seçebilirsiniz.

  Brandable alan adları benzersiz, akılda kalıcı ve unutulmazdır. Örneğin, “Amazon.com”, “BuyBooksOnline.com” dan çok daha karmaşık bir isimdir.

  6. Alan Adındaki Tirelerden Kaçının

  Asla tirelerle bir alan adı oluşturmayın. Kısa çizgiler, ilişkilendirilmek istemediğiniz spam alanlarının bir işareti olabilir.

  Tirelenmiş alanlar da yazım hatalarına eğilimlidir. İstediğiniz alan zaten alınmış olduğundan kısa çizgileri olan bir alan adı seçerseniz, kullanıcılarınız kısa çizgi yazmayı unutursa muhtemelen rakibinizin sitesinde olur.

  7. Çift Harflerden Kaçının

  İki katına çıkan harflerle etki alanlarından kaçınmak iyi bir fikirdir, çünkü bu, yazım hatalarına karşı trafik kaybetme şansınızı artırır. Örneğin, Presssetup.com gibi bir etki alanı yazım hatalarına daha açık olacak ve trafiğin kaybolmasına neden olacak.

  İki katına çıkan harflerden kaçınmak, alan adınızı yazmayı ve daha esnek hale getirir.

  8. Genişlemek için Boş Alan Bırakın

  Endüstriniz / nişinizle ilgili bir alan adı seçmek akıllıdır, çünkü kullanıcılara web sitenizin ne hakkında olduğu hakkında fikir verir. Ancak uzun vadeli seçeneklerinizi çok fazla sınırlamak da istemezsiniz.

  Örneğin, bir çiçekçi orchidblog.com gibi bir etki alanı adı seçebilir, ancak daha sonra orkide dışındaki diğer çiçekler hakkında blog yazmaya başlamak isteyebilirler. Bu durumda, alan adı diğer çiçeklerle ilgilenen okuyucuları çekmenizi engelleyebilir.

  Sitenizi yeni bir alana doğru bir şekilde taşımak sinir bozucu bir süreç olabilir ve doğru yapmazsanız arama sıralamasını kaybetmenize neden olabilir. Bu yüzden baştan itibaren esnek bir alan adı seçmek önemlidir.

  9. Alan Adınızı Araştırma

  Bir alan adı kaydetmeden önce, aynı adı kullanan kayıtlı bir işletme olup olmadığını öğrenmeye çalışın.

  Zaten ticari markalı benzer bir adın veya tam adın olup olmadığını görmek için bir ticari marka araması yapabilirsiniz.

  Çakışan alan adlarından kaçınmak için ticari markaları araştırın

  Ayrıca bir Google araması yapabilir ve adın Twitter, Facebook, Instagram gibi en iyi sosyal medya web sitelerinde kullanılabilirliğini kontrol edebilirsiniz..

  Benzer veya eşleşen bir ad sadece karışıklığa neden olmakla kalmaz, aynı zamanda size çok pahalıya mal olabilecek ciddi yasal sonuçları da olabilir..

  Kendi web sitenizi kurduktan ve çalıştırdıktan sonra, web sitenizin adını ve logosunu nasıl ticari marka haline getireceğiniz ve telif hakkıyla ilgili bilgi edinebilirsiniz.

  10. Celever Fikirleri için Alan Adı Üreticilerini Kullanın

  Şu anda, 360 Milyondan fazla kayıtlı alan adı var. Bu, birçok kişinin tüm iyi alan adlarının zaten alınmış olduğunu söyler.

  Tek tek alan adlarını manuel olarak aramak çok zaman alabilir.

  Bu, alan adı üreteçlerinin devreye girdiği yerdir. Bu ücretsiz araçlar, yüzlerce akıllı alan adı fikri bulmak için otomatik olarak tanımlanmış anahtar kelimelerinizi arar.

  Nameboy etki alanı oluşturma aracı

  Çevrimiçi olarak en eski ve en popüler alan adı oluşturma aracı olan Nameboy’yi kullanmanızı öneririz. Daha fazla alan adı fikri bulmak için IsItWP’nin alan oluşturucusunu da kullanabilirsiniz.

  11. Başkası Almadan Hemen Çabuk Hareket Edin

  Her gün dünyanın her yerinden binlerce yeni alan adı kaydediliyor. Beğendiğiniz bir alan adı bulduysanız, çok uzun süre beklemeyin.

  Alan adları emlak gibidir. Binlerce kişi aktif olarak gelecekte daha iyi fiyatlara kaydolabilecekleri iyi brandable alan adları arıyor.

  Hızlı hareket etmezseniz, birisi devam edip alan adı fikrinizi kaydedebilir.

  Alan adları nispeten ucuz olduğu için okuyucularımızın her zaman hızlı hareket etmelerini öneririz. Daha sonra fikrinizi değiştirirseniz, süresinin dolmasına izin verebilirsiniz..

  Alan Adı Satın Almak İçin En İyi Yerler

  Kendi alan adınızı nasıl kaydedersiniz ve ücretsiz bir alan adı nasıl alırsınız?

  Web’de yüzlerce alan adı kayıt şirketi vardır. Alan adınızı daha sonra taşımak zor olabileceğinden dikkatli bir şekilde seçim yapmak önemlidir.

  Web barındırmada olduğu gibi, alan adı kayıtları için fiyatlandırma 9 ila 24 $ arasında değişebilir. Ücretsiz olarak bile alabilirsiniz *.

  Bir alan adını nasıl kolayca satın alabileceğinize bir göz atalım.

  Web Hosting ile Ücretsiz Alan Adı Kaydı

  Web hosting şirketlerinin çoğunluğu da hizmet olarak alan adı kaydı sunuyoruz. Bu şirketlerden bazıları yeni barındırma hesaplarıyla ücretsiz alan adı kaydı sunuyor.

  Yeni bir web sitesine başlıyorsanız, bu tekliften yararlanmak ve alan adınızı ücretsiz almak akıllıca bir fikirdir.

  Aşağıda kullanıcılarımıza web barındırma, ücretsiz SSL sertifikası ve ücretsiz etki alanı adı üzerinden% 60’ın üzerinde teklif sunan iki WordPress barındırma şirketi bulunmaktadır:

  Web barındırma söz konusu olduğunda Bluehost en eski ve en büyük marka adlarından biridir. Resmi bir “WordPress” tarafından önerilen barındırma sağlayıcısıdır.

  iPage 1 milyondan fazla web sitesine güç veriyor ve web üzerindeki en bütçeli web barındırma sağlayıcısı. Web barındırma için 1,99 ABD doları / ay ve ücretsiz bir alan adı alırsınız.

  Çoğu sunucunun yalnızca 1 yıl boyunca ücretsiz alan adı kaydı sunduğunu unutmamak önemlidir. İlk yıldan sonra, alan adı kaydınız genellikle yılda yaklaşık 14 ABD doları olarak yenilenir.

  Birçok kullanıcı, ilk yıl için ücretsiz alan adından yararlanır, çünkü alan adı için ücret ödemek zorunda kalacaksınız, neden ücretsiz olarak alamıyorsunuz?.

  En Popüler Alan Adı Kayıt Kuruluşları

  Hosting satın almadan bir alan adını kaydetmek istiyorsanız, bunu bir alan adı kayıt kuruluşundan satın alarak yapabilirsiniz.

  Domain.com, piyasadaki en iyi alan adı kayıt şirketlerinden biridir. Akıllı arama özelliği, premium alan adları ve alan adlarınızı yönetmek için gerekli tüm araçlar ile tüm üst düzey alan adlarını sunarlar.

  Domain.com'da alan adını arayın

  Domain.com, WPBeginner okuyucularına% 25 indirim sunuyor ve domain.com kuponumuz satın alma işleminize otomatik olarak uygulanmalı.

  GoDaddy, dünyanın en büyük alan adı kayıt kuruluşudur. 14 milyondan fazla müşteri için 63 milyondan fazla alan adını yönetiyorlar.

  Ayrıca web hosting planları da sunuyoruz. GoDaddy kupon kodumuzu kullanırsanız, ücretsiz bir alan adı alabilirsiniz.

  İlişkili: Daha ucuz ve daha güvenilir 7 en iyi GoDaddy alternatifi.

  Son düşünceler

  Bir blog’u ilk kez başlatıyorsanız, bir WordPress blogunu nasıl başlatacağınıza dair nihai kılavuzumuzu faydalı bulabilirsiniz, çünkü bu size her şeyi adım adım yönlendirir.

  Diğer web araçları ve hizmetlerinde en iyi fırsatı bulmak için WordPress ve Bloglama Kuponları sayfamıza da göz atmak isteyebilirsiniz..

  Daha fazla alan adı fikri için, en iyi 14 ücretsiz alan adı oluşturucu hakkındaki yayınımızı görebilirsiniz.

  Bu kadar. Bu makalenin blogunuz veya işletmeniz için nasıl mükemmel bir alan adı seçeceğinizi anlamanıza yardımcı olmasını umuyoruz.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me