Gmail ve G Suite ile Profesyonel Bir E-posta Adresi Nasıl Kurulur

Bir web sitesi oluşturduktan sonra, her işletme sahibinin ihtiyaç duyduğu ilk şey, içinde işletme adının bulunduğu profesyonel bir e-posta adresidir..


Profesyonel bir e-posta adresi, diğer işletmeler ve müşterilerle uğraşırken güven kazanmanıza yardımcı olur.

G Suite, Google’ın Gmail’i kendi profesyonel e-posta adresinizle kullanmanızı sağlayan verimlilik paketidir. Bu makalede, Gmail ve G Suite ile profesyonel bir özel markalı e-posta adresinin nasıl ayarlanacağını göstereceğiz.

G Suite ve Gmail ile profesyonel e-posta adresi oluşturma

Profesyonel E-posta Adresi nedir?

Profesyonel bir e-posta adresi, işletme adınızın bulunduğu addır. Örneğin, [email protected] profesyonel bir e-posta adresidir.

[email protected] gibi ücretsiz e-posta hizmetlerindeki e-posta hesapları, profesyonel görünmediği için iş için iyi değildir. Müşterileriniz ve diğer işletmeleriniz profesyonel bir e-posta adresini daha güvenilir bulacaktır.

Profesyonel bir e-posta adresi için bir alan adına ve bir web sitesine ihtiyacınız olacaktır. Bir alan adının nasıl seçileceği ve bir web sitesinin nasıl hızlı bir şekilde yapılacağı ile ilgili adım adım kılavuzlarımız var.

Zaten bir alan adınız ve bir web siteniz varsa, hepiniz kendi profesyonel e-posta adresinize sahip olacaksınız.

Profesyonel Markalı E-posta Adresi için Neden G Suite Kullanmalı??

Çoğu WordPress barındırma şirketi kendi alan adınızla sınırsız e-posta hesabı sunduğunda neden G Suite kullandığınızı düşünüyor olabilirsiniz?

E-posta, işletme sahipleri için en önemli iletişim araçlarından biridir. Önemli bir e-postayı kaçırırsanız, işinize zarar verebilir.

Çoğu web barındırma e-posta sunucusu güvenilmez, kısıtlayıcı, yalıtılmış ve daha az güvenlidir. Gönderdiğiniz e-postanın gerçekten teslim edilip edilmediğini bile bilemezsiniz.

G Suite ve Gmail burada devreye giriyor.

Gmail, aylık 1,5 milyar aktif kullanıcısıyla e-postada sektör lideridir. G Suite, Gmail’i içeren işletme sahipleri için Google’ın üretkenlik uygulama paketidir ve zaten 4 milyondan fazla işletme ve 80 milyon öğrenci / eğitimci tarafından kullanılmaktadır.

G Suite, profesyonel markalı e-posta adresinizi oluşturmak için Gmail’i kullanmanızı sağlayan kendi alan adınızla çalışır.

Profesyonel bir e-posta adresi için G Suite ve Gmail kullanmanın avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Kendi alan adınızdaki profesyonel işletme e-posta adresi.
 • Gmail’in sağlam güvenlik ve spam filtreleri.
 • 30 GB – Ücretsiz bir Gmail Hesabının iki kat daha fazla depolanması.
 • Mobil cihazlarda Gmail uygulamasını kullanarak çevrimdışı olduğunuzda bile e-postayı yönetin.
 • Web, mobil, tablet, her yerde çalışır.
 • Outlook ile harika çalışır ve hatta eski Outlook hesaplarını senkronize edebilir.
 • Her kullanıcının en fazla 30 e-posta takma adı olabilir.
 • Kendi işletme e-posta adresinizde sohbet, video ve sesli aramalar için Google Takvim, Google Hangouts’u kullanın.
 • Yardıma ihtiyacınız olduğunda reklam yok ve 7/24 profesyonel destek.
 • WordPress sitenizle sorunsuz çalışır.
 • En önemlisi, yüksek teslim edilebilirlik, gecikme yok, spam klasöründe bitmiyor.

Artık profesyonel e-postalar için G Suite kullanmanın neden önemli olduğunu bildiğinize göre, G Suite ile markalı profesyonel bir e-posta adresinin nasıl ayarlanacağına bakalım.

Editörün Notu: G Suite’i tüm profesyonel e-posta adreslerimiz için kullanıyoruz ve dürüstçe bunun en iyisi olduğunu söyleyebiliriz.

Gmail (G Suite) ile Profesyonel E-posta Adresi Ayarlama

Öncelikle bir G Suite hesabına kaydolmanız gerekir.

Her kullanıcı için aylık 5 ABD dolarıdır. Yıllık ödeme yaparsanız 2 ay ücretsiz (kullanıcı başına 50 ABD doları) alırsınız.

G Suite ayrıca, kararınızı vermeden önce her şeyi test etmenizi sağlayan 14 günlük ücretsiz bir deneme sunuyor. Temel olarak Gmail, Drive, Takvim vb. İçin kullandığınız tüm güçlü özellikler (ancak şimdi işletmeniz için).

G Suite web sitesini ziyaret edin ve kullanmak istediğiniz plan için Başlayın düğmesini tıklayın..

G Suite'i kullanmaya başlayın

Ardından, işletme adınızı, çalışan sayısını ve bulunduğunuz ülkeyi girmeniz gerekir. Sadece 1 kullanıcı hesabı için kendiniz seçebilir veya çalışan sayısını seçebilirsiniz.

Kullanıcıları seçin

Devam etmek için sonraki düğmeyi tıklayın.

Bir sonraki adımda, ad ve e-posta adresi de dahil olmak üzere kişisel iletişim bilgilerinizi girmeniz istenecektir..

İletişim bilgilerini girin

Bundan sonra bir alan adı seçmeniz istenecektir. Zaten bir alan adınız varsa, ‘Evet kullanabileceğim bir alan adı’nı tıklayın. Aksi takdirde, bir alan adı kaydetmek için ‘Hayır, birine ihtiyacım var’ı tıklayın.

Alan adını seçin

Yeni bir alan adı kaydetmeniz gerekiyorsa, yeni bir alan adı kaydettiğiniz için ayrıca ücretlendirilirsiniz (ipucu: bir alan adını ücretsiz olarak nasıl kaydedeceğiniz aşağıda açıklanmıştır).

Mevcut bir alan adını kullanıyorsanız alan adının sahipliğini doğrulamanız gerekir. Bunu bu makalede daha sonra nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

Bir sonraki adımda, bir kullanıcı adı ve şifre girerek G Suite kullanıcı hesabınızı oluşturmanız istenecektir.

Bu kullanıcı adı aynı zamanda ilk profesyonel e-posta adresiniz olacaktır, bu nedenle profesyonel e-posta adresiniz olarak kullanmak istediğiniz bir kullanıcı adı seçmeniz gerekir.

İlk G Suite kullanıcı hesabınızı oluşturun

G Suite hesabınızı başarıyla oluşturdunuz. Artık “Kuruluma Git” düğmesini tıklayabilirsiniz

G Suite hesap kurulumu tamamlandı

Kurulum ekranında, hesabınıza daha fazla kişi eklemeniz istenir. Çalışanlarınız veya departmanlarınız için daha fazla hesap oluşturmak istiyorsanız, bunu buradan yapabilirsiniz.

Ayrıca, “Tüm kullanıcı e-posta adreslerini ekledim” i tıklayabilir ve sonraki düğmeyi tıklayabilirsiniz..

Unutmayın, hesabınıza her zaman daha fazla kullanıcı ekleyebilir ve gerektiğinde e-posta adreslerini oluşturabilirsiniz.

Kullanıcılar başarıyla eklendi

Alan adınızı başka bir yere kaydettiyseniz, şimdi alan adının size ait olduğunu doğrulamanız istenecektir.

Bundan sonra, web sitenize eklemeniz gereken bir HTML kod snippet’i göreceksiniz..

Alan adı sahipliğinizi doğrulamak için meta etiketi kopyalayın

Web sitenizin sahipliğini doğrulamanın başka yolları da vardır. Barındırma hesabı kontrol panelinizde bir FTP istemcisi veya dosya yöneticisi uygulaması kullanarak web sitenize bir HTML dosyası yükleyebilirsiniz.

Bir web siteniz yoksa, MX Kaydı yöntemini de kullanabilirsiniz. Bu yöntemi seçtikten sonra bunu yapmak için adım adım talimatlar göreceksiniz..

Bu öğretici adına, zaten bir WordPress blogunuz olduğunu varsayıyoruz ve size WordPress’te doğrulama HTML kodu snippet’ini nasıl ekleyeceğinizi göstereceğiz.

Üstbilgi ve Altbilgi Ekle eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek için yeni bir tarayıcı sekmesinde WordPress yönetici alanına geçin. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildikten sonra şu adrese gidin: Ayarlar »Üstbilgi ve Altbilgi Ekle sayfasına gidin ve G Suite’ten kopyaladığınız HTML kodunu “Başlıktaki Komut Dosyaları” bölümüne yapıştırın.

G Suite ve Gmail için site doğrulama kodu

Ayarlarınızı kaydetmek için “Kaydet” düğmesini tıklamayı unutmayın.

Şimdi G Suite kurulum ekranınıza dönün ve meta Meta etiketi ana sayfama ekledim ’yazan onay kutusunu tıklayın..

G Suite ve Gmail ile profesyonel e-posta adresi için alan adı doğrulandı

Ardından, alan adınız için MX kaydı girişlerini girmeniz istenecektir.

Not: MX kayıtlarını yalnızca mevcut bir alan adınız ve web siteniz varsa eklemeniz gerekir. Alan adlarını Google üzerinden kaydeden kullanıcıların MX kayıtları eklemesine gerek yoktur.

Alan adınız Google’a kayıtlı olmadığından, e-postalarınız alan adınıza ulaşacak, ancak Google sunucularına ulaşmayacak.

Google’ın sunucuları işletmeniz için e-posta gönderip alabilmeleri için alan adı ayarlarınızda doğru MX kayıtlarını ayarlamanız gerekir..

Bunu yapmak için web barındırma hesabınıza veya alan adı kayıt şirketlerinin hesabına giriş yapmanız gerekir..

Bluehost’a nasıl MX kayıtları ekleyeceğinizi göstereceğiz, ancak temel konsept tüm ana bilgisayarlarda ve alan adı kayıt sitelerinde aynıdır. Temel olarak, alan adınızın altında DNS ayarlarını arayacaksınız.

Bluehost barındırma kontrol panelinize giriş yapın ve “Alanlar” ı tıklayın. Sonraki sayfada alan adınızı seçin ve ardından DNS Bölge Düzenleyicisi seçeneğinin yanındaki ‘Yönet’ bağlantısını tıklayın.

Alan adı ayarları

Bluehost şimdi DNS bölge düzenleyicinizi açacaktır. G Suite kurulum ekranınıza geri dönmeniz ve ‘Alan adımın kontrol panelini açtım’ yazan kutuyu işaretlemeniz gerekiyor.

Şimdi size girmeniz gereken MX kayıtlarını gösterecektir. Ayrıca, bu kayıtları düzinelerce barındırma ve etki alanı hizmetleri sağlayıcısına nasıl ekleyeceğinizi gösteren belgelere bir bağlantı göreceksiniz..

Bu bilgileri Bluehost DNS ayarlarınıza şu şekilde ekleyeceksiniz:

Alan adınıza MX kayıtları ekleme

Kaydetmek için Record Kayıt Ekle ’düğmesini tıklayın. Bundan sonra, beş satırı da MX kaydı olarak eklemek için işlemi tekrarlayın.

İşiniz bittiğinde, G Suite kurulumuna geri dönün ve “Yeni MX kayıtlarını oluşturdum” un yanındaki kutuyu işaretleyin..

MX kayıtları oluşturuldu

Web sitesi barındırma veya alan adı kayıt şirketinize yöneltilen mevcut tüm MX kayıtlarını silmeniz istenecektir.

Bunu yapmak için, DNS bölge düzenleyicinize geri dönmeniz ve MX kayıtları bölümüne ilerlemeniz gerekir. Daha önce oluşturduğunuz MX kayıtlarının yanı sıra web sitenizi hala işaret eden eski bir MX kaydı göreceksiniz.

Eski MX kaydını sil

Silmek için eski MX kaydının yanındaki sil düğmesini tıklayın.

Bundan sonra, G Suite kurulum ekranına geri dönün ve existing Mevcut MX kayıtlarını sildim ’kutusunu işaretleyin.

MX kayıtlarını kaydet

Şimdi MX kayıtlarınızı kaydetmeniz istenecektir. Bazı sağlayıcılar için, önceden kaydedilmiş MX kayıtları ekledikten sonra, diğerleri için MX kayıtlarını manuel olarak kaydetmeniz gerekebilir.

MX kayıtlarını kaydettikten sonra, G Suite kurulumunda MX MX kayıtlarını kaydettim ’kutusunu işaretleyin.

Alan adı kurulumunu doğrulayın

Bundan sonra, kurulum sihirbazından çıkmak için domain Alan adını ve e-postayı doğrula ’düğmesini tıklamanız gerekir.

Profesyonel E-postanızı G Suite ve Gmail ile Kullanma

E-posta hesabınız diğer herhangi bir Gmail hesabı gibi çalışır. Gmail Web Sitesini ziyaret ederek ve e-posta adresinizle, ör. [email protected]

G Suite hesabınızı yönetici konsolunu ziyaret ederek de yönetebilirsiniz.

G Suite yönetici kontrol paneli

Burası, alan adınıza yeni kullanıcılar ekleyebileceğiniz / kaldırabileceğiniz yerdir. Kullanıcılarınızın her birinde 30 GB depolama alanı ve aynı özelliklerin tümü bulunur, ancak yönetici konsoluna erişemezler. Bu kullanıcıları istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz.

G Suite Alan Adı Kurulumunda Sorun Giderme

Büyük olasılıkla, web barındırıcınız yukarıdaki ekran görüntülerinde gösterdiğimiz gibi bir gösterge tablosu kullanmıyor olabilir.

G Suite, popüler web barındırma ve alan adı kayıt hizmeti sağlayıcılarının çoğu için ayrıntılı belgelere sahiptir. Ziyaret edin, MX kayıtları (Barındırıcı özel adımlar) sayfasını ayarlayın ve ardından alan adı kayıt sitenizi veya web barındırıcınızı listeden bulun.

Servis sağlayıcınızı listede bulamazsanız, doğrudan alan adınız için G Suite’i kurmanıza yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

Bu makalenin G Suite ve Gmail ile profesyonel bir e-posta adresi kurmanıza yardımcı olmasını umuyoruz. Ayrıca, her WordPress blog yazarının kullanması gereken 19’dan fazla ücretsiz Google aracı listemizi görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me