Google AdSense’i WordPress Sitenize Düzgün Ekleme

Google AdSense, web sitenizden para kazanmanın en popüler yollarından biridir.


Web sitenizin reklam alanını reklamverenlere otomatik olarak satmanıza ve ödeme almanıza olanak tanır. AdSense, web sitenizle çevrimiçi para kazanmaya başlamanın en kolay yollarından biridir.

Bu makalede, kazançlarınızı artırmak için bazı en iyi uygulamalar ve ipuçlarının yanı sıra WordPress’te Google AdSense’i nasıl ekleyeceğinizi göstereceğiz.

WordPress'e Google AdSense'i düzgün bir şekilde ekleme

Google AdSense nedir?

Google AdSense, blog yazarlarının ve web sitesi sahiplerinin web sitelerinde metin, resim, video ve diğer etkileşimli reklamlar göstererek para kazanma fırsatı veren, Google tarafından işletilen bir reklam ağıdır. Bu reklamlar site içeriği ve kitle tarafından hedeflenir, bu nedenle son derece alakalı olurlar.

Reklamverenlerle uğraşmanız veya para toplama konusunda endişelenmeniz gerekmediğinden Google AdSense sorunsuzdur. Google, reklamverenlerle ilişkileri yönetir ve sürdürür. Ödemeyi alırlar, yönetim ücretlerini alırlar ve paranın geri kalanını size gönderirler.

AdSense, tıklama başına maliyet reklamları (TBM) sunar; bu, bir kullanıcı web sitenizdeki reklamı her tıkladığında para kazandığınız anlamına gelir. Tıklama başına alınan tutar çeşitli faktörlere göre değişir.

Video öğretici

WPBeginner’a abone olun

Videoyu beğenmediyseniz veya daha fazla talimat gerekiyorsa, okumaya devam edin.

AdSense’e Başlarken

Yapmanız gereken ilk şey bir Google AdSense hesabına kaydolmaktır. Bir Gmail hesabınız varsa, kaydolmak için mevcut hesabınızı kullanabilirsiniz.

Başvurunuzu gönderdikten sonra Google AdSense ekibinin incelemesi için beklemeniz gerekir. Bazı yayıncılar için bu işlem birkaç saat ila birkaç hafta sürebilir.

Onaylandıktan sonra, AdSense hesabınıza giriş yapabilir ve reklam kodunuzu alabilirsiniz. Bu, reklam görüntülemek için web sitenize yerleştirmeniz gereken koddur.

Son zamanlarda Google AdSense, otomatik reklamlar duyurdu. Bu, yalnızca bir kod parçası yapıştırdığınız anlamına gelir ve Google, her sayfada ne zaman, nerede ve kaç reklam gösterileceğini otomatik olarak belirler.

Bununla birlikte, çoğu yayıncı, web sitelerine reklamları tek tek yerleştirmek için hala manuel yöntemi kullanıyor.

Size her iki yöntemi de göstereceğiz. Öncelikle manuel reklam yerleşimi ile başlamanızı öneririz. Kazanmaya başladıktan sonra, bunları kendiniz karşılaştırmak için otomatik reklamları deneyebilirsiniz.

1. Google AdSense Reklam Kodunu WordPress’e Manuel Olarak Yerleştirme

Sol sütundaki Reklamlar menüsünü tıklayıp ad Reklam birimine göre ’sekmesine geçerek başlayacaksınız. Buradan New Yeni Reklam Oluştur’u tıklamanız gerekir.

Bir reklam türü seçmeniz istenir. “Görüntülü reklamlar”, “Yayın içi reklamlar” ve “Makale içi reklamlar” arasından seçim yapabilirsiniz.

Emin değilseniz, görüntülü reklamlarla başlayın.

Reklam türünü seçin

Ardından, bu reklam birimi için bir ad sağlamanız ve reklam boyutunu ve türünü seçmeniz gerekiyor.

Reklam birimine bir ad verin ve reklam türünü seçin

Reklamın adı yalnızca dahili amaçlar için kullanılır, bu nedenle ona “SiteAdı Kenar Çubuğu” gibi bir ad verebilirsiniz.

Sonraki seçenek Reklam Boyutunu seçmektir. Google çok çeşitli reklam boyutları sunarken, reklamverenler arasında en popüler olanları olduğu için aşağıda listelenen belirli boyutlar vardır.

Ayrıca, reklamınızın duyarlı veya sabit olmasını isteyip istemediğinizi de seçebilirsiniz. Tüm cihazlarda ve ekran boyutlarında iyi çalıştıklarından duyarlı reklamlar seçmenizi öneririz.

Ardından, devam etmek için Oluştur düğmesini tıklayın.

AdSense artık sizin için reklam kodunu oluşturacak. Benzersiz reklam birimi kimliğini ve yayıncı kimliğinizi içerir.

Reklam kodunu kopyala

Web sitenizin bir Google AMP sürümü varsa, AMP sayfalarınızın kodunu da kopyalayabilirsiniz.

Reklam kodunuzu kopyalayın ve Not Defteri veya TextEdit gibi düz bir metin düzenleyicisine yapıştırın. Bir sonraki adımda ihtiyacınız olacak.

WordPress’e Google AdSense Ekleme

Reklamı web sitenizde nerede göstermek istediğinizi belirlemeniz gerekir. Reklamlar genellikle kenar çubuğunda görüntülenir. WordPress widget’larını kullanarak kenar çubuğunuza Google Adsense ekleyebilirsiniz.

Sadece Görünüm »Widget’lar sayfanıza girin. Sonra sürükleyin & “Özel HTML” widget’ını uygun widget alanına bırakın ve Google AdSense kodunuzu buraya yapıştırın.

Google AdSense kodunu WordPress kenar çubuğuna yapıştırın

Daha iyi yerleşim kontrolü ve takibi için AdSanity WordPress eklentisine göz atmanızı öneririz. (Bkz: En İyi Reklam Yönetimi WordPress çözümleri)

2. WordPress’e Otomatik Reklamlar AdSense Kodu Ekleme

Web sitenizin farklı alanlarına tek tek reklamlar eklemek çok zaman alır. Yeni başlayanların çoğu, sitelerinde reklam görüntülemek için en iyi yerleri bulmakta zorlanırlar.

Bunu çözmek için Google, otomatik reklamlar tanıttı. Bu, sitenize yalnızca bir kod snippet’i eklemenize ve Google AdSense’in en yüksek ödeme yeri, reklam boyutu ve türünü belirlemesine izin verir.

Bu yöntemin dezavantajı, web sitenizdeki reklam yerleşimi üzerinde daha az kontrole sahip olmanızdır.

Otomatik reklamları kullan özelliğini eklemek istiyorsanız, Google AdSense’i web sitenize bu şekilde eklersiniz.

İlk önce Google AdSense hesabınıza giriş yapın ve Reklamlar sekmesini tıklayın. Ardından, otomatik reklam kodunu oluşturmak için Kodu Al düğmesini tıklamanız gerekir.

Google AdSense için otomatik reklam kodu oluşturun

AdSense şimdi yayıncı kimliğinizle bir kod snippet’i oluşturacak ve ekranda gösterecektir. Artık bu kodu bir metin düzenleyicisine kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Otomatik reklam kodu

WordPress’e AdSense Otomatik Reklamlar Kodu Ekleme

Otomatik reklamlar kodu, WordPress web sitenizin her yerinde reklam oluşturmak için tek kod snippet’ini kullanır. Bu, kodu reklamı görüntülemek istediğiniz tüm sayfalara eklemeniz gerektiği anlamına gelir.

Bunu yapmanın bir yolu, kodu WordPress temanızın header.php dosyasına eklemektir. Ancak, bu yöntemin dezavantajı, temanızı güncellerseniz veya değiştirirseniz reklam kodunuzun kaybolmasıdır.

Web sitenize site genelinde kod eklemenin en iyi yolu, Üstbilgi ve Altbilgi Ekle gibi bir eklenti kullanmaktır.

İlk olarak, Üstbilgi ve Altbilgi Ekle eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildikten sonra Ayarlar »Üstbilgi ve Altbilgi Ekle sayfa. Buradan, Google AdSense kodunuzu başlık bölümüne yapıştırmanız gerekir.

Başlığa reklam kodu ekle

Değişikliklerinizi kaydetmek için “Kaydet” düğmesini tıklamayı unutmayın.

Eklenti şimdi reklam kodunu web sitenizin tüm sayfalarına ekleyecektir. Google AdSense’in reklam göstermeye başlaması biraz zaman alabilir.

AdSense En İyi Uygulamaları ve Sık Sorulan Sorular

Yıllar boyunca, AdSense ile ilgili birkaç soruyu yanıtladık. Geçmişte bazı sitelerimizde AdSense’i kullandıktan sonra, optimizasyon hakkında çok şey öğrendik. Aşağıda bazı AdSense en iyi uygulamaları ve sık sorulan sorular yer almaktadır.

En iyi AdSense Reklam Boyutu nedir?

Reklam yerleşimi önemli olsa da, en iyi boyutların 336 × 280 ve 300 × 250 olduğunu tespit ettik. Bu reklamlar çoğu ekran boyutuna sığma eğilimindedir ve en iyi ödeme oranına sahiptir.

En İyi AdSense Yerleşimi Nedir??

Bu tamamen düzeninize bağlıdır. Amaç daha fazla tıklama almaktır, bu nedenle reklamlarınızı daha belirgin bir yere yerleştirmek istersiniz. Yayın içeriği içindeki ekranın üst kısmına doğru reklamların en fazla tıklamayı alma eğiliminde olduğunu tespit ettik.

Birkaç kullanıcı, çok belirgin olacağı için AdSense’i kayan bir widget’a eklememizi istedi. Google Hizmet Şartları’na izin verilmediği için buna kesinlikle önem vermemenizi öneririz. Hizmet Şartlarını ihlal ederseniz, programdan yasaklanabilirsiniz..

Kendi Google AdSense Reklamlarımı tıklayabilir miyim?

Yeni başlayanlar genellikle kendi reklamlarını tıklama veya aile üyelerinden reklamlarını tıklamalarını ister. Lütfen bunu yapma. Google’ın algoritması çok akıllıdır ve kendi reklamınızı ne zaman tıkladığınızı bilir. Bu sizi programdan yasaklayabilir.

Google AdSense’te Sayfa BGBG’si nedir?

BGBG, 1000 gösterim başına gelir anlamına gelen Mille Başına Gelir anlamına gelir. Bu, toplam tıklama sayısının ve tıklama başına maliyetin çarpılması ve ardından toplam sayfa görüntüleme sayısına bölünmesiyle belirlenir..

Blogger’ımı veya YouTube AdSense hesabımı WordPress ile kullanabilir miyim?

Evet yapabilirsin. AdSense’i Google’ın Blogger veya YouTube gibi barındırdığı platformlardan birinde kullanmaya başladıysanız, AdSense hesap türünüzü değiştirebilir ve WordPress ile kullanabilirsiniz. Google AdSense’e para kazanmak istediğiniz sitenin URL’sini bir başvuru formu doldurarak sağlamanız gerekir.

AdSense hesabınıza giriş yaptıktan sonra Ads Reklamlarım ’altında‘ Diğer Ürünler ’seçeneğini tıklayın. Ardından, “Şimdi yeni sürüme geç” i tıklamanız ve başvuru formunu doldurmanız gerekir.

Google AdSense’teki TO nedir?

TO veya tıklama oranları, farklı türdeki web siteleri için büyük ölçüde farklılık gösterir. Reklam tıklamalarınız, web sitenizin konuları, kitle türünüz, sitenizdeki reklam yerleşimi vb. Gibi birçok faktöre bağlıdır. Google AdSense için ideal TO’yu tanımlamak gerçekten zordur çünkü kendi web siteniz gibi diğer web sitelerinin tıklama oranlarına erişiminiz yoktur.

Ancak, Google AdSense, siteniz iyi bir TO almıyorsa size mesaj göstermeye başlayacak yerleşik araçlara sahiptir. Reklam gelirinizi artırmak için Google AdSense kontrol panelinde gösterilen optimizasyon kılavuzlarını takip edebilirsiniz.

Google AdSense yayıncılara ne zaman ve nasıl ödeme yapar??

Google AdSense her ay bir önceki ayınızın kazançlarını hesaplar ve bunları ‘İşlemler’ sayfanızda gösterir. Kazançlarınız gerekli eşik değerle eşleşiyorsa, ödemeniz o ayın 21’ine kadar işleme koyulur ve serbest bırakılır.

Doğrudan elektronik transfer, banka havalesi, çek, Western Union ve daha fazlası dahil olmak üzere birden fazla ödeme yöntemi vardır..

Google AdSense başvurumu neden reddetti?

Web siteniz AdSense program politikalarını veya şartlarını ve koşullarını karşılamıyorsa Google Adsense başvurunuzu reddedebilir.

Google AdSense başvurusunun onaylanması için gereksinimler nelerdir?

Google AdSense hesap başvurunuzun onaylanması için minimum gereksinimler şunlardır.

 • Web siteniz ve tüm içeriği, AdSense program politikalarına, şart ve koşullarına uygun olmalıdır.
 • Web siteniz en az 6 aylık olmalıdır.
 • Başvuran olarak 18 yaşından büyük olmalısınız.

Not: Başvurunuz tüm gereksinimleri karşılasa bile Google AdSense, başvurunuzu reddetme hakkını saklı tutar..

Google AdSense’i WordPress.com bloguma ekleyebilir miyim?

WordPress.com, İş planına geçmedikçe web sitenize Google AdSense eklemenize izin vermez. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için lütfen WordPress.com ile WordPress.org arasındaki fark hakkındaki kılavuzumuza bakın..

Google AdSense ile Google AdWords arasındaki fark nedir?

Google AdWords, Google AdSense programına katılanlar da dahil olmak üzere diğer web sitelerinde reklam vermenize olanak tanır.

Google AdSense, web sitenizde reklam göstererek web sitenizden para kazanmanıza olanak tanır.

Bu makalenin, Google AdSense’i WordPress sitenize eklemenize yardımcı olmasını umuyoruz. Blog trafiğinizi nasıl artıracağınıza ilişkin kılavuzumuza ve abonelerinizi büyütmek için en iyi e-posta pazarlama hizmetlerine de göz atmak isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map