Google Analytics’i Yeni Başlayanlar için WordPress’e Yükleme

Google Analytics’i WordPress’e yüklemek istiyor musunuz? Kitlenizin web sitenizle nasıl etkileşime girdiğini bilmek başarınız için çok önemlidir.


Kitlenizi tanımanın en iyi yolu trafik istatistiklerinizdir ve Google Analytics’in BEDAVA sağladığı budur.

Bu makalede, Google Analytics’in neden önemli olduğunu ve Google Analytics’i WordPress web sitenize nasıl kolayca kurabileceğinizi paylaşacağız (adım adım).

Google Analytics'i WordPress'e Yükleme

İlk olarak, Google Analytics’in neden önemli olduğunu ve web sitenizi büyütmenize nasıl yardımcı olabileceğini açıklayacağız.

Bundan sonra, bir Google Analytics hesabına nasıl kaydolacağınızı ve onu WordPress sitenize yüklemek için farklı yöntemleri göstereceğiz.

Son olarak, Google Analytics’te trafik raporlarınızı nasıl görüntüleyeceğinizi açıklayacağız.

İşte bu makalede neler öğreneceğinize hızlı bir genel bakış.

 • (Önerilen)
 • (İleri)
  • Hazır başlayalım.

   Video öğretici

   WPBeginner’a abone olun

   Video eğiticisini izlemek istemiyorsanız, aşağıdaki metin sürümünü okumaya devam edebilirsiniz:

   Google Analytics Blogcular için Neden Önemli??

   Bir blog başlattığınızda, # 1 hedefiniz daha fazla trafik ve abone almaktır. Google Analytics, size önemli istatistikleri göstererek veriye dayalı kararlar vermenize yardımcı olur. Görebilirsin:

   Web sitenizi kim ziyaret ediyor?

   Analizin bu kısmı, kitlenizin coğrafi konumu nedir, kullanıcının sitenizi ziyaret etmek için kullandığı tarayıcı ve ekran çözünürlüğü, JavaScript desteği, Flash desteği, dil ve daha fazlası gibi diğer önemli bilgileri yanıtlar.

   Bu veriler son derece kullanışlıdır ve çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Özel bir tasarım alırken, sitenizin kitlenizle uyumlu olmasını sağlamak için kullanıcı verilerini kullanabilirsiniz.

   Kullanıcılarınızın çoğunda Flash desteği yoksa, sitenize flash öğesi eklemekten kaçınmalısınız. Kullanıcılarınızın çoğu 1280 ekran çözünürlüğündeyse, tasarımınızın bu çözünürlükle veya daha küçükle uyumlu olduğundan emin olun.

   Kullanıcılar web sitenizdeyken ne yapar??

   Kullanıcıların web sitenizde nereye gittiğini, web sitenizde ne kadar kaldıklarını ve hemen çıkma oranının ne olduğunu (ilk ziyarette sitenizden çıkan kullanıcıların yüzdesi) izleyebilirsiniz..

   Bu bilgileri kullanarak hemen çıkma oranını düşürebilir ve sayfa görüntülemelerinizi artırabilirsiniz.

   Ayrıca en popüler makalelerinizi, çok iyi performans göstermeyen makaleleri ve kullanıcılarınızın ne tür içerik aradığını bulabilirsiniz..

   Kullanıcılar web sitenizi ne zaman ziyaret eder??

   Siteniz için günün en sıcak saatlerine bakarak, yayınınızı yayınladığınız zamanı seçebilirsiniz. Bu saat dilimi sizinkilerle uyumlu değilse yayınınızı o saati karşılayacak şekilde planlayabilirsiniz.

   Kullanıcılar web sitenizi nasıl bulur??

   Analizin bu bölümü kullanıcıların nereden geldiğini gösterir (örneğin: Arama Motorları, Doğrudan Bağlantılar, Başka bir siteden gelen tavsiye bağlantıları).

   Ayrıca, bu kaynakların her birinden ziyaretçilerinizin yüzde kaçının geldiğini de gösterir. Google analytics size bu kategorilerin her birinin dökümünü verir. Arama motoru kategorisiyse, hangi arama motorunun size en fazla trafik, Google, Yahoo, Bing vb..

   Yönlendirme kaynaklarının dökümü size en çok hangi sitelerle çalışmanız gerektiğini gösterir. En iyi yönlendirme kaynağınız Facebook ise, Facebook kitlenizi özel hissettirmek için özel Facebook içeriğiniz olması gerekir.

   En iyi yönlendirme kaynağınız harici bir web sitesiyse, o web sitesiyle ortaklık kurmayı düşünebilirsiniz (misafir posta değişimi veya başka bir şey).

   Kullanıcılar içeriğinizle nasıl etkileşime giriyor??

   Google Analytics, kullanıcılarınızın sitenizin içeriğiyle nasıl etkileşime girdiğini gösterir. Kullanıcının yüzde kaçının sitenizdeki hangi bağlantıyı tıkladığını ve çok daha fazlasını gösterir.

   Hedeflerinize ulaşmak için neyin en iyi sonuç verdiğini anlamak için Google Analytics’te içerik denemeleri oluşturarak A / B ayrık testleri çalıştırabilirsiniz.

   Kullanıcı etkileşimini görerek içeriğinizi kullanıcılarınız etrafında çalıştırabilirsiniz. Yukarıdaki soruların cevaplarını görerek, siteniz için işe yarayan stratejilere odaklanabilir ve işe yaramayan stratejilerden kaçınabilirsiniz.

   Basitçe söylemek gerekirse, tahminleri ortadan kaldırın ve önemli istatistiklere odaklanın, böylece verilere dayalı kararlar alabilirsiniz.

   Google Analytics ile Nasıl Kaydolunur?

   Google Analytics ücretsiz olarak kullanılabilir ve tek ihtiyacınız olan kaydolmak için bir Google veya Gmail hesabıdır. Kayıt işlemi oldukça basittir, Google Analytics hesabınızı oluşturmak için aşağıdaki adım adım talimatları izleyin.

   Aşama 1: Öncelikle Google Analytics kaydını ziyaret etmeniz gerekiyor.

   Google hesabınızla giriş yapmanız istenecektir. Zaten bir Google veya Gmail hesabınız varsa, oturum açmak için bunu kullanabilirsiniz. Aksi takdirde, devam edip kendiniz için bir Google hesabı oluşturabilirsiniz.

   Google hesabınız ile giriş yapın

   Adım 2: Gmail hesabınızla oturum açtıktan sonra, aşağıdakine benzer bir ekrana yönlendirileceksiniz. Burası, Gmail hesabınızla Google analizlerine kaydolacağınız yerdir..

   Google Analytics'e kaydolun

   Bundan sonra bir hesap adı girmeniz istenecektir. Bu ad dahili olarak kullanılacak, böylece işletme adınız gibi herhangi bir şeyi kullanabilirsiniz.

   Hesap adını girin

   Aşama 3: Bir sonraki ekranda, bir web sitesi veya mobil uygulama arasında seçim yapmanız istenecektir. Web sitesi seçtiğinizden emin olun.

   Web sitesi seçin

   Bundan sonra, web sitesi adını, web sitesinin URL’sini, ülkesini ve saat dilimini girmeniz gerekir.

   Web sitesi ayrıntılarını sağlayın

   Bu bilgileri girdikten sonra, İleri düğmesine tıklayın. Kabul etmeniz gereken Google Analytics şartları ve hizmeti sunulacak, bu yüzden ‘Kabul Ediyorum’ düğmesini tıklayın.

   4. Adım: Şimdi size Google Analytics izleme kodunuz sunulacak. Bu izleme kodunu kopyalayabilirsiniz, çünkü aşağıda kullandığınız yönteme bağlı olarak WordPress sitenize girmeniz gerekecektir.

   Google Analytics izleme kodu

   Kodu WordPress sitenize yükledikten sonra tekrar incelemeniz gerekebileceği için analiz tarayıcı sekmesini açık bırakmanızı öneririz.

   Artık bir Google Analytics hesabı kurduğunuza göre, Google Analytics’i WordPress’e nasıl yükleyeceğinize bakalım.

   Google Analytics’i WordPress’e Yükleme

   WordPress’te Google Analytics’i kurmanın birkaç farklı yolu vardır. İlk seçeneğin en kolay ve sonuncunun en zor olduğu üç yöntem göstereceğiz.

   İhtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilirsiniz.

   1. MonsterInsights tarafından WordPress için Google Analytics

   MonsterInsights, WordPress için en popüler Google Analytics eklentisidir. Bloomberg, PlayStation, Zillow ve daha fazlası dahil olmak üzere 1 milyondan fazla web sitesi bunu kullanıyor.

   Google Analytics’i WordPress’e eklemenin en kolay ve açık ara en iyi yoludur (tüm kullanıcılar yeni başlayanlar ve uzmanlar için).

   MonsterInsights hem ücretli bir premium eklenti hem de ücretsiz bir sürüm olarak mevcuttur. Bu derste, MonsterInsights ücretsiz sürümünü kullanacağız.

   E-ticaret izleme, Reklam izleme, Yazar izleme vb. Gibi daha gelişmiş özellikler istiyorsanız MonsterInsights Pro sürümünü kullanabilirsiniz..

   Başlayalım.

   Yapmanız gereken ilk şey, MonsterInsights eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

   Etkinleştirildiğinde, eklenti WordPress yönetici menünüze ‘Analizler’ etiketli yeni bir menü öğesi ekler. Üzerine tıklamak MonsterInsights kurulum sihirbazını getirecektir.

   MonsterInsights kurulum sihirbazı

   İlk olarak, web siteniz için bir kategori seçmeniz istenecektir (bir işletme web sitesi, blog veya çevrimiçi mağaza). Birini seçin ve ‘Kaydet ve Devam Et’ düğmesini tıklayın.

   Ardından, Monster Connect MonsterInsights ’düğmesini tıklamanız gerekiyor.

   MonsterInsights'a bağlanın

   Bu, size oturum açmanızın isteneceği Google hesaplarını götürecek bir açılır pencere açar veya önceden oturum açtıysanız bir Google hesabı seçer.

   Oturum açmak veya devam etmek için bir Google hesabı seçin

   Ardından, MonsterInsights’ın Google Analytics hesabınıza erişmesine izin vermeniz istenecek.

   MonsterInsights'ın Google Analytics hesabınıza erişmesine izin verin

   Devam etmek için ‘İzin Ver’ düğmesini tıklayın.

   Son adım, izlemek istediğiniz profili seçmektir. Web sitenizi burada seçmeniz ve ardından devam etmek için “Kimlik doğrulamayı tamamla” düğmesini tıklamanız gerekiyor.

   Kuruluma katılacak web sitesi profilinizi seçin

   MonsterInsights artık web sitenize Google Analytics’i yükleyecek. Bundan sonra web siteniz için önerilen ayarları seçmeniz istenecektir.

   Google Analytics için önerilen ayarlar

   Varsayılan ayarlar çoğu web sitesinde çalışır. Bir satış ortağı bağlantı eklentisi kullanıyorsanız, satış ortağı bağlantılarını gizlemek için kullandığınız yolu eklemeniz gerekir. Bu, Google Analytics’teki satış ortağı bağlantılarınızı izlemenize olanak tanır.

   Ayarlarınızı kaydetmek için Kaydet ve Devam Et düğmesini tıklayın.

   Ardından, MonsterInsights size PRO’ya yükselttiğinizde erişebileceğiniz ücretli eklentiler gösterecektir. Bu adımı atlamak için ‘Kaydet ve Devam Et’ düğmesini tıklamanız yeterlidir..

   Pro'ya yükselt

   Bundan sonra, en iyi WordPress iletişim formu eklentisi olan WPForms eklentisini yüklemeniz istenecektir. Yükleyebilir veya “Bu Adımı Atla” yı tıklayabilirsiniz

   Önerilen eklenti

   WordPress sitenize Google Analytics’i başarıyla yükleyip ayarladığınız bu kadar. Unutmayın, istatistiklerinizi göstermeden önce Google Analytics’in bir süre geçmesi gerekir.

   Google Analytics, MonsterInsights kullanılarak başarıyla yüklendi

   MonsterInsights ile ilgili en iyi bölüm, Google Analytics raporlarınızı WordPress kontrol panelinizde görüntüleyebilmenizdir. Sadece ziyaret edin Analizler »Raporlar analiz verilerinize hızlı bir genel bakış için.

   WordPress kontrol panelindeki Google Analytics raporlarınız

   Not: MonsterInsights daha önce Yoast tarafından WordPress için Google Analytics olarak biliniyordu. WPBeginner’ın kurucusu Syed Balkhi, eklentiyi 2016’da satın aldı ve MonsterInsights’a yeniden markaladı. Şimdi premium WordPress eklentileri ailemizin bir parçası.

   2. Üstbilgi ve Altbilgi Eklentisi Ekle

   Bu yöntem MonsterInsights kadar iyi değildir, çünkü gelişmiş izleme yapılandırması yapamazsınız ve WordPress kontrol panelinizde Google Analytics verilerini görüntüleyemezsiniz.

   İlk olarak, Üstbilgi ve Altbilgi Ekle eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

   Etkinleştirildikten sonra ziyaret etmeniz gerekir Ayarlar »Üstbilgi ve Altbilgi Ekle sayfa. Burada, 4. adımda kopyaladığınız Google Analytics kodunu üstbilgiler bölümüne yapıştırmanız gerekir.

   Üstbilgi ve Altbilgi Ekle eklentisini kullanarak Google Analytics izleme kodunu ekleme

   Ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

   Hepsi bu, sitenize Google Analytics’i başarıyla yüklediniz.

   3. Google Analytics’i WordPress Temasına Yükleyin

   Bu yöntem, kodu bilen ileri düzey kullanıcılar içindir. Temayı değiştirdiğinizde veya güncellediğinizde kodunuz kaybolacağı için biraz güvenilmezdir. Bu yöntemi kullanmanızı neredeyse hiç önermiyoruz.

   WordPress dosyalarınıza ilk kez kod ekliyorsanız, WordPress’e yapıştırma kod pasajlarının nasıl kopyalanacağıyla ilgili kılavuzumuza göz atmalısınız..

   Header.php dosyasına kod ekleyin

   WordPress temanızdaki header.php dosyasını düzenleyin ve 4. adımda kopyaladığınız kodu etiketinin hemen altına yapıştırın.

   Değişikliklerinizi kaydetmeyi ve dosyayı sunucunuza geri yüklemeyi unutmayın.

   İşlevler Dosyası ile Ekle

   WordPress işlevler dosyasına Google Analytics izleme kodunu da ekleyebilirsiniz. Ardından izleme kodunu otomatik olarak WordPress sitenizdeki her sayfaya ekler.

   Bu kodu temanızın function.php dosyasına eklemeniz gerekecek.

   <?php
   add_action (‘wp_head’, ‘wpb_add_googleanalytics’);
   işlev wpb_add_googleanalytics () { ?>

   // 4. Adım’daki Google Analytics kodunuzu buraya yapıştırın

   <?php} ?>

   Raporları Google Analytics Web Sitesinde Görüntüleme

   Google Analytics, istatistiklerinizden toplanan bir veri hazinesini gösterebilir. Google Analytics kontrol panelinizi ziyaret ederek bu verileri görüntüleyebilirsiniz.

   Google Analytics raporlaması

   Sol sütunda yerleşik Google Analytics raporlarını göreceksiniz. Her bölüm farklı sekmelere ayrılmıştır ve bir sekmeye tıklamak daha fazla seçenek göstermek için sekmeyi genişletir.

   • Gerçek zaman Bu rapor size trafiğinizin gerçek zamanlı bir görünümünü gösterir.
   • seyirci sekmesi, kullanıcılarınızı anlamanıza yardımcı olacak raporları gösterir.
   • edinme raporları kullanıcılarınızın nereden geldiğini keşfeder.
   • davranış raporları, kullanıcıların sitenize geldikten sonra ne yaptığını özetler.
   • Dönüştürmek raporları hedeflerinize karşı ne kadar iyi performans gösterdiğinizi gösterir.

   Google Analytics’ten En İyi Şekilde Yararlanma

   Google Analytics, tonlarca harika özelliğe sahip inanılmaz derecede güçlü bir araçtır. Bazıları oldukça açık ve kullanımı kolaydır, diğerleri ek kurulum gerektirir.

   Google Analytics raporlarından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak bazı kaynaklar şunlardır.

   • Google Analytics ile WordPress’te kullanıcı katılımını izleyin
   • Google Analytics’te WooCommerce müşterilerini takip edin
   • WordPress’te giden bağlantıları izleme

   Google Analytics, en iyi Google Arama Konsolu (eski adıyla Google Web Yöneticisi Araçları) ile çalışır. Web sitenizin arama sonuçlarında nasıl bir performans sergilediğini görmenizi sağlar. Web sitenizi büyütmek için nasıl kullanacağınızı öğrenmek için eksiksiz Google Search Console kılavuzumuza bakın.

   Bu makalenin, Google Analytics’i WordPress’e nasıl yükleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Yeni başlayanlar için nihai WordPress SEO kılavuzumuzu görmek isteyebilirsiniz.

   Jeffrey Wilson Administrator
   Sorry! The Author has not filled his profile.
   follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map