Kaliteyi Kaybetmeden Görüntüleri Yeniden Boyutlandırma ve Büyütme

Bir resmi büyütmek için yeniden boyutlandırmayı denediniz mi? Bu genellikle büyütülmüş görüntünün bulanık ve profesyonel görünmediği durumlarda kalite kaybına neden olur. Son zamanlarda kullanıcılarımızdan biri, küçük bir görüntüyü yeniden boyutlandırmanın ve kaliteyi kaybetmeden büyütmenin mümkün olup olmadığını sordu. Bu makalede, kaliteden ödün vermeden görüntüleri büyütmek için nasıl yeniden boyutlandırılacağını göstereceğiz.


Görüntüler Büyütüldüğünde Neden Kalite Kaybediyor??

Bitmap, web üzerinde en yaygın kullanılan görüntü biçimidir. Tüm JPEG ve PNG dosyalarınız Bitmap görüntü dosyalarıdır. Bir bitmap görüntüsü binlerce pikselden oluşur. Yakınlaştırırsanız, bu pikselleri kareler olarak görebilirsiniz.

Bitmap görüntüdeki pikseller

Bu piksellerin her biri görüntüdeki sabit bir konuma eşlenir, dolayısıyla Bitmap adı.

Görüntü düzenleme yazılımlarının çoğu görüntüyü yeniden boyutlandırmak için bu pikselleri küçültür veya büyütür. Bu nedenle bir görüntüyü daha küçük bir boyuta yeniden boyutlandırdığınızda görünür bir kalite kaybı olmaz. Temel olarak bu pikseller daha az görünür hale geldiğinden.

Diğer yandan, bir görüntüyü büyütmek için yeniden boyutlandırdığınızda, bu büyütülmüş pikseller daha görünür hale gelir ve bu da görüntünün bulanık ve pikselli görünmesini sağlar. Bunun gibi:

Bulanık büyütülmüş görüntü

Çözüm Nedir??

Çözüm, en yakın pikselin özelliklerine uyması için her büyütülmüş piksel için telafi etmektir. Bu yönteme Fraktal İnterpolasyon veya basitçe Fraktallar denir. Bir görüntü bu teknik kullanılarak büyütüldüğünde çok daha iyi sonuç verir.

Bu yöntemi en yaygın resim düzenleme yazılımında nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Yöntem 1: Adobe Photoshop ile Mükemmel Yeniden Boyutlandırma Kullanma

Perfect Resize resimlerinizi akıllıca yeniden boyutlandırmanızı sağlayan bir yazılımdır. Adobe Photoshop için bağımsız bir yazılımın yanı sıra bir eklenti olarak da mevcuttur.

Normal sürüm 50 dolar ve Adobe photoshop eklentisi içeren premium sürüm 150 dolar. Her iki sürüm de 30 günlük ücretsiz deneme için kullanılabilir. Görüntüleri düzenli olarak yeniden boyutlandırırsanız, Mükemmel Yeniden Boyutlandırmaya gitmenizi öneririz. Pahalı, ancak görüntüleri büyütmenin en iyi yolu.

Not: Hiçbir şekilde Perfect Resize ile bağlı değiliz. Ürünün gerçekten mutlu kullanıcılarıyız.

Yazılımı yükledikten sonra, yeniden boyutlandırmak istediğiniz görüntü dosyasını Photoshop’ta açın. Sadece Dosya »Otomatikleştir ve Mükemmel Yeniden Boyutlandır’ı seçin.

Adobe Photoshop'tan Mükemmel Yeniden Boyutlandırma'da görüntü açma

Bu, görüntüyü Perfect Size uygulamasında açar. Sol taraftaki menüden bir hazır ayar seçebilir veya Doküman Boyutu’na kendi boyutunuzu girebilirsiniz.

Mükemmel Yeniden Boyutlandırma'da görüntüyü büyütmek için yeniden boyutlandırma

Belge boyutunu girdikten sonra şu adrese gitmeniz gerekir: Dosya »Uygula değişikliklerinizi kaydetmek ve bunları Photoshop’ta dosyaya uygulamak için.

Artık bu dosyayı web resmi olarak kaydederek dışa aktarabilirsiniz.

Hepsi bu, yeniden boyutlandırılan resminiz artık normal yeniden boyutlandırmadan çok daha iyi görünecek.

Karşılaştırma normal resize ile perfect resize

Yöntem 2: Özgür Yazılım Gimp Kullanma

Gimp, Adobe Photoshop’a ücretsiz bir alternatiftir. Ayrıca görüntüleri minimum kalite kaybıyla büyütmek için de kullanılabilir. Ancak, sonucun Mükemmel Yeniden Boyutlandırma kadar iyi olmayacağı konusunda sizi uyarmalıyız.

Gimp’de küçük görüntülerin kaliteden ödün vermeden nasıl büyütüleceği aşağıda açıklanmıştır.

Yeniden boyutlandırmak istediğiniz görüntüyü Gimp’de açın. Sadece Resim »Resmi Ölçeklendir. İstediğiniz boyutları girin. Kalite bölümünün altında Sinc (Lanczos3) İnterpolasyon yöntemi olarak ve Görüntüyü Ölçekle düğmesine tıklayın.

Gimp'de bir görüntüyü yeniden boyutlandırma

Hepsi bu, şimdi bu resmi web için dışa aktarabilirsiniz. Karşılaştırmanız için bir örnek. Soldaki görüntü Photoshop’ta bikubik yeniden örnekleme kullanılarak yeniden boyutlandırıldı. Sağdaki görüntü interpolasyon yöntemi olarak Sinc (Lanczos3) kullanılarak yeniden boyutlandırıldı. Her iki görüntüde de çok az fark olduğunu göreceksiniz..

Karşılaştırma Gimp resize ile normal resize

Yöntem 3: Irfanview Kullanarak Görüntüleri Büyütme

Irfanview kompakt bir fotoğraf düzenleme programıdır. Yalnızca Windows tabanlı işletim sistemleri için kullanılabilir. Irfanview görüntüleri yeniden boyutlandırmak ve büyütmek için daha akıllı bir yol sunar.

Görüntünüzü Irfanview’da açın ve şuraya gidin: Resim »Yeniden Boyutlandır / Yeniden Örnekle.

Irfanview'da bir görüntüyü yeniden boyutlandırma

Bu, görüntü yeniden boyutlandırma açılır penceresini getirecektir. Önce, Set Image Size (Görüntü Boyutunu Ayarla) alanına istediğiniz görüntü boyutunu girmeniz gerekir. Bundan sonra Boyut yöntemi altında yeniden biçimlendirmeyi seçmeniz gerekir. Filtre açılır menüsünden Lanczos’u (en yavaş) seçin. Son olarak, “Yeniden Örnekledikten Sonra Keskinleştir Uygula” nın yanındaki kutuyu işaretleyin.

Irfanview'da görüntüleri büyütmek için yeniden boyutlandırma

Irfanview şimdi daha sonra bilgisayarınıza kaydedebileceğiniz görüntüyü yeniden boyutlandıracak.

Karşılaştırma normal resize ile irfanview resize

Gördüğünüz gibi, ücretsiz araçların bir resmi büyütmek için yeniden boyutlandırırken çok iyi bir iş yapmadığını. Ancak, keskinliği ve görüntü kontrastını ayarlayarak görüntüleri büyütebilir ve süreçteki kalite kaybını en aza indirebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me