Kategori ve Etiketler – İçeriğinizi Sıralamak için SEO En İyi Uygulamaları

WordCamp’lere ve diğer etkinliklere katılırken gördüğümüz en çok tartışılan konulardan biri, SEO için daha iyi olan şeydir: kategoriler ve etiketler? Kategoriler ve etiketler arasındaki fark nedir? En uygun WordPress kategorisi sayısı nedir? Ne kadar çok var? Bir gönderiyi birden fazla kategoriye atamak uygun mudur? Her bir gönderiye atayabileceğimiz bir etiket sınırı var mı? Etiketler meta anahtar kelimeler gibi çalışır mı? Etiketleri üzerinde kategoriler kullanmanın herhangi bir SEO avantajı var mı? Web üzerinden bu konuda çok az yorum gördük, ancak tutarsız ve eksik olduklarını gördük. Bu soruları hiç yanıtladıysanız, umarız bu yayını okuduktan sonra cevaplandırılırlar, böylece gerekirse blogunuzda ayarlamalar yapabilirsiniz.


Yukarıda listelenen sorulardan herhangi birini tartışmadan önce, kategorilerin ve etiketlerin ne olduğunu anlamamız gerekir. WordPress terminolojisinde, hem kategoriler hem de etiketler, sınıflandırma olarak bilinir. Tek amacı, sitenizin kullanılabilirliğini artırmak için içeriğinizi sıralamaktır. Bir kullanıcı sitenize geldiğinde, kronolojik olarak gezinmek yerine içeriğinize konuya göre kolayca göz atabilir; bu, blogların başlangıçta nasıl kurulduğunu gösterir.

Kategoriler ve Etiketler arasındaki fark nedir?

İçeriğinizi Sıralama

Kategoriler yayınlarınızın geniş gruplandırması içindir. Bunları genel konular veya siteniz için. Kategoriler, blogunuzun gerçekte ne hakkında olduğunu belirlemeye yardımcı olmak için vardır. Bu, okuyucuların sitenizde doğru türde içeriği bulmalarına yardımcı olmaktır. Kategoriler hiyerarşiktir, böylece alt kategorileri yapabilirsiniz.

Etiketler yayınlarınızın belirli ayrıntılarını açıklamak içindir. Bunları sitenizin dizin kelimeleri olarak düşünün. Bunlar, içeriğinizi mikro kategorilere ayırmak için kullanabileceğiniz mikro verilerdir. Etiketler hiyerarşik değil.

Örneğin, hayatınız hakkında yazdığınız kişisel bir blogunuz varsa. Kategorileriniz şöyle olabilir: Müzik, Yemek, Seyahat, Rambling ve Kitaplar. Şimdi yediğiniz bir şey hakkında bir yazı yazdığınızda, bunu Yiyecek kategorisine ekleyeceksiniz. Pizza, makarna, biftek vb.Gibi etiketler ekleyebilirsiniz..

Etiketler ve kategoriler arasındaki en büyük farklardan biri, yayınınızı kategorize etmeniz GEREKİR. Herhangi bir etiket eklemenize gerek yoktur. Gönderinizi kategorilere ayırmazsanız, “kategorisiz” kategorisinde sınıflandırılır. İnsanlar genellikle kategorize edilmemiş kategoriyi Diğer, karışıklık vb..

Başka bir fark, kategorinizin ve etiketlerin kalıcı bağlantılarınızın (URL’ler) görünüşüdür. Özel bir kalıcı bağlantı (URL) yapısı kullanıyorsanız, temel önekiniz farklı görünür. Misal:

http://yoursite.com/kategori/Gıda/

vs.

http://yoursite.com/etiket/Gıda/

En uygun WordPress kategorisi sayısı nedir??

WordPress 2.5’e kadar, etiketler için yerleşik bir destek yoktu. Bu, çok uzun kategori listelerine yol açtı çünkü insanlar mikro ayrıntıları tanımlamak için kullanıyorlardı. Sitenizin kullanılabilirliğini artırmak için etiketler eklendi. Bunu söyledikten sonra, belirli bir optimal kategori sayısı olmadığına inanıyoruz. En uygun sayı, sitenizin karmaşıklığına bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, yapı ve kullanılabilirlik uğruna, alt kategorileri ve etiketleri kullanmanız en iyisidir.

Optimal Kategori Sayısı

Kategoriler, bir grup yayını kapsamaktadır. Genel kategorilerle başlamak ve siteniz büyüdükçe alt kategorilerle aşağı inmek her zaman en iyisidir. Birden çok blog çalıştırdıktan sonra blogların geliştiğini duyduk. Tüm doğru kategorileri bulmak için hiçbir yolu yoktur. Başlama şansı, günde sadece bir yazı yazmanızdır. Ya da belki günde 3-5 gönderi. En iyi 30 kategoriye sahip olmak özellikle bazılarının yalnızca bir veya iki yayını olduğunda anlamsızdır. Çoğunluğun güncellenmediği en iyi 30 kategori yerine yeni içeriğe sahip 5 genel kategori ile daha iyi durumdasınız.

Bir örneğe bakalım. 2012 yılında bir sosyal medya bloguna başladığımızı söyleyin. Nasıl yapılır eğitimlerini, haberleri, araçları, örnek olay incelemelerini vb. Paylaşmak istiyoruz. Twitter, Facebook, Google+, LinkedIn gibi üst kategoriler oluşturabiliriz. Her birinin alt kategorisi olarak, araçlarımız, nasıl yapacağımız, vaka çalışmaları, haberler vb. olabilir. Ancak bu çok kısa vadeli bir zihniyet ve gelecekte sorunlara yol açacağız. Sosyal medya ağlarından biri ölür ve oyuna yeni bir ağ girerse ne olur? Başka bir üst düzey kategori ve daha fazla alt kategori eklemeniz istenecek.

Bu sosyal medya blogunu yapılandırmanın çok daha iyi bir yolu, geleceğe dönük en iyi kategorilere sahip olmak olacaktır. Nasıl Yapılır, Haberler, Örnek Olaylar, Araçlar, vb. Kategorileriniz olabilir. Ancak insanlar bunun Twitter ile ilgili olduğunu nasıl bilebilirler? Kategorilerinizin tüm işi yapması gerekmiyor. Etiketler burada devreye giriyor. Diyelim ki twitter hakkında nasıl yapılır yazısı yazdınız, basitçe tag twitter’ı ekleyin. Tasarımınıza Popüler Konular adlı bir bölüm ekleyin ve Twitter, Facebook, Google+ vb. Gibi popüler etiketlere bağlantılarla manuel olarak kontrol edin..

Ne zaman Alt Kategoriler eklersiniz?

Diyelim ki bazen belirli bir vaka çalışması için bir uzmanla görüştüğünüz bir vaka çalışması yayınları yapıyorsunuz. “Uzman görüşmeleri” adı verilen bir kategori olmadığından, bunu örnek olay gönderisine etiket olarak ekleyeceksiniz. Vaka çalışmaları için çok fazla röportaj yaparken kendinizi bulursanız ve uzman röportaj etiketinizde 10’dan fazla yayın varsa ve sürekli büyüyorsa, ana kategoriniz olan “Vaka Çalışmaları” alt kategorisi olarak uzman röportajları eklemeyi düşünmelisiniz..

Evet, geri dönüp eski yayınlarınızı düzenlemeniz gerekecek. URL yapınız / category / postname / ise, Yönlendirme eklentisini kullandığınızdan emin olursunuz. Değiştirilen yayınlarınızı otomatik olarak yeni URL’lerine yönlendirir, böylece tüm arama motoru sıralamalarını koruyabilirsiniz.

Alt kategoriler kullanmak zorunda mıyım?

Hayır tabii değil. Popüler etiketleri her zaman etiket olarak bırakabilirsiniz. Yukarıdaki örneğimizde, hemen hemen tüm yayınların twitter, facebook vb. Gibi belirli bir sosyal medya ağı için bir etiketi olacaktır. Ancak bunları kategoriler olarak oluşturmuyoruz. Alt kategoriler eklemenizin tek nedeni, kullanıcılarınızın içeriği bulmasını kolaylaştırmaktır. Sitenize bir yere Uzman Röportajları etiketi eklemekten memnuniyet duyarız.

Kategori ve etiketlerin tüm amacının, kullanıcılarınızın sitenize göz atmasını kolaylaştırmak olduğunu unutmayın..

Bir gönderiyi birden fazla kategoriye atamak uygun mu?

Birden fazla kategoriye yayın atamanın SEO’nuza zarar verebileceği diğer sitelerde okuyabilirsiniz. Bazıları bu nedenle yinelenen içerikle cezalandırılabileceğinizi söylüyor. İfadenin tamamen doğru olmadığına inanıyoruz. Her şeyden önce, SEO ile kaybolmayın. İçeriğinizi verimli bir şekilde sıralamanın amacının, kullanıcıların içeriği bulmasına yardımcı olmak olduğunu unutmayın. En iyi kategorilerin nasıl ayarlanması gerektiğine bağlı olarak, bir yayını birden çok üst düzey kategoriye ayıramazsınız. Örneğin, blogunuzda üç kategori “Reklamcılık, Pazarlama ve SEO” varsa. Gönderileriniz genellikle birden fazla kategoriye ayrılır. Belki de üçü için de bir şemsiye kategorisine ihtiyacınız var? Belki de hepsi İş dünyasına girmelidir? Veya Reklamcılık adlı bir kategoriniz olabilir & Pazarlama. Sonra onlar için bir alt kategori olarak SEO var.

Birden fazla kategori eklemenin SEO yararları yoktur. Kullanıcılarınıza yardımcı olduğunu düşünüyorsanız, birden fazla kategoriye bir yayın eklemekten memnuniyet duyarsınız. Bununla birlikte, bunun düzenli bir sorun olduğunu görürseniz, kategorilerinizi yeniden yapılandırmayı düşünmelisiniz. Belki bazı kategorilerinizin etiket olması gerekir. Ya da belki de bunlar büyük bir kategorinin alt kategorileri olmalıdır. Esas olarak kullanıcı deneyimini iyileştirmekle ilgilidir.

Yinelenen içerik cezası konusunda endişeleriniz varsa, WordPress SEO by Yoast eklentisini kullanarak kategori sınıflandırmanızı basitçe (noindex, takip edin).

Endeks Takası Yok

Yalnızca belirli kategorileri (noindex, follow) yapmak istiyorsanız, kategoriyi kendileri düzenleyerek bunu yapabilirsiniz. Yoast eklentisi genel ayarları geçersiz kılma ayarına sahiptir.

Temel olarak (noindex, follow) belirli bir şey yaptığınızda, Google’a ve diğer arama motoru botlarına bu kategorilerdeki tüm yayın bağlantılarını takip etmelerini söyler, böylece tüm yayınlar endekslenebilir. Ancak, yinelenen içeriği önlemek için ana kategori arşivlerini dizine eklemeyin.

Kısa cevap: WordPress, istediğiniz kadar kategoriye bir yazı eklemenizi sağlar. Evet, kullanıcılarınıza yardımcı olduğunu düşündüğünüz sürece bir gönderiyi birden fazla kategoriye atamanız uygundur. Ancak, blogunuzun yayınların bölüm olduğu kategorileri olduğunu düşünüyorsanız, iki ayrı bölümde bir bölümünüz olabilir mi? Bu sorunun cevabı HAYIR.

Her bir gönderiye atayabileceğimiz bir etiket sınırı var mı?

Bu sorunun kısa cevabı HAYIR. WordPress’in belirli bir gönderiye atayabileceğiniz etiket sayısında HİÇBİR sınır yoktur. İsterseniz 1000’den fazla etiket ekleyebilirsiniz. Ancak, etiketlerin amacı yayınlarınızı birlikte ilişkilendirmektir. Etiketleri tekrar kitabınızın dizini olarak düşünün. Bunlar, yayınlarınızı gevşek bir şekilde ilişkilendirmek için kullanabileceğiniz popüler anahtar kelimelerdir. Bu, kullanıcıların WordPress aramasını kullandıklarında yayınlarınızı özel olarak bulmalarını kolaylaştırır. Kullanıcılar için etiket arşivini kullanıyorsanız da yardımcı olur. Gerekçe gösteremediğiniz sürece yayınlarınıza en fazla 10 etiket eklemenizi istiyoruz. Örneğin: bir film inceleme blogunu çalıştırıyorsanız, birden fazla etiket ekleyebilirsiniz: aktör / oyuncu adları (bu tek başına 10’dan fazla olabilir). Ancak, içinde Adam Sandler bulunan birden fazla filmi inceleyebilirsiniz. Ancak daha basit senaryolar için, kullandığınız etiketlerin miktarını gerçekten sınırlamanız gerekir. Aksi takdirde, sitede yalnızca 300 yayın bulunan 10000’den fazla etiketle kendinizi bulabilirsiniz.

Etiketler meta anahtar kelimeler gibi çalışır mı?

Çoğu zaman insanlar, bloglarınız için meta anahtar kelimeler gibi olmak üzere etiketleri hatalandırır. Mümkün olduğunca çok sayıda etiket eklemeye çalışmasının ana nedeni budur. Etiketler blogunuz için meta anahtar kelimeler DEĞİLDİR. En azından varsayılan olarak değil. Yoast tarafından WordPress SEO gibi popüler eklentiler, meta anahtar kelimeler şablonunda olmak için etiket değerlerinizi kullanmanızı sağlar. Ancak bu eklentileri bunu yapacak şekilde yapılandırmadıysanız, etiketleriniz meta anahtar kelimeler gibi çalışmaz.

Kategoriler vs Etiketler: SEO için daha iyi olan nedir??

Bu konuda sorulduğunu gördüğümüz en çok sorulan soru şudur: Etiketler üzerinde kategoriler kullanmanın herhangi bir SEO avantajı var mı? Bunun basit cevabı HAYIR. Buna kategoriler veya sınıflandırmalar olarak bakmamalısınız. Birlikte çalışmak içindir. Bu yayını okuduysanız, kategorilerin ve etiketlerin tek tek amaçlarını ve sitenizin kullanılabilirliği için birleşik amaçlarını anlayabilmeniz gerekir..

Sonuç

Siteniz arama motoru botları ile değil kullanıcılarınızla ilgilidir. Her arama motorunun amacı, kullanıcıların içeriğinize değer verirken nasıl düşündüklerini düşünmektir. Kararlarınızı kullanılabilirliğe göre yaparsanız, neredeyse her zaman kendinizi SEO avantajlarından yararlanırken bulacaksınız. Kategoriler ve Etiketler, WordPress ile birlikte gelen iki varsayılan sınıflandırmadır. Çoğu gelişmiş site, içeriklerini kategoriler ve etiketlerle birlikte sıralamak için özel sınıflandırmalar kullanır. Blogunuzu sürekli gelişen bir kitap olarak düşünün. İçindekiler’i (kategoriler) akıllıca seçin. Geniş konular olduklarından emin olun, ancak çok belirsiz olmamasına dikkat edin. Birden çok yayını gevşek bir şekilde ilişkilendirmek için etiketleri kullanın. Belirli bir etiketin popüler hale geldiğini görürseniz, etiketi bir alt kategori olarak eklemeyi düşünün. Ancak, etiketi birden çok üst düzey kategorinin alt kategorisi olarak eklemeniz gerekiyorsa, etiketi olarak bırakın. Amaç, siteyi her zaman mümkün olduğunca kullanıcı dostu hale getirmektir.

Bu makalenin, kategoriler ve etiketler konusuyla ilgili her türlü karışıklığı gidermeye yardımcı olacağını umuyoruz. Bu konudaki düşüncelerinizi duymak isteriz. İçeriğinizi nasıl sıralıyorsunuz? En iyi hangi uygulamaları takip ediyorsunuz?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map