WordPress Çocuk Teması nedir? Artıları, Eksileri ve Daha Fazlası

Birçok kullanıcımız bize hangi şablonu kullandığımızı soruyor? Yanıtımız, Genesis tema çerçevesi üzerine inşa edilmiş özel bir çocuk teması kullanmamızdır. Takip sorusu çoğu zaman iki bölümlü bir sorudur. WordPress tema çerçevesi nedir? Sorunun ikinci kısmı, bir WordPress alt teması nedir? Önceki makalemizde WordPress tema çerçevesinin ne olduğunu zaten açıklamıştık. Bu yazıda, WordPress alt teması nedir, ne zaman bir çocuk teması oluşturmalısınız, insanlar neden alt temalar oluşturuyor ve son olarak bir çocuk teması kullanmanın avantajları ve dezavantajları gibi soruları yanıtlamak için elimizden geleni yapacağız. Umudumuz, bu makaleyi okuduktan sonra, bir WordPress alt teması hakkında net bir anlayışa sahip olacaksınız ve bir alt tema kullanmanız gerekip gerekmediğini bileceksiniz..


WordPress Çocuk Temaları

WordPress Çocuk Teması Nedir?

WordPress alt teması, işlevselliğini başka bir WordPress teması olan ana temadan devralan bir WordPress temasıdır. Alt temalar genellikle mevcut bir WordPress temasını özelleştirmek veya değiştirmek istediğinizde, bu temayı yükseltme yeteneğini kaybetmeden kullanılır. Geçmişte, yaptığınız tüm özel stil ve değişiklikleri kaybetmeden WordPress temalarını güncellemenin kolay bir yolu yoktu. Popüler temalarda yaygın olarak kullanılan bir komut dosyası bulduğunuzda ani bir istismar olduğunda ve temalarınızı en kısa sürede güncellemeniz gerektiğinde bu kaos olur. Zor bir seçim haline gelir, çünkü bir yandan güncelleme yaparsanız tüm özel stilleri kaybedersiniz. Öte yandan, yeterince hızlı güncelleme yapmazsanız sitenizin saldırıya uğraması riskini alırsınız.

Çekirdek ekip ve topluluk, ana tema ve çocuk teması kavramını tanıtarak bu sorunu çözmeye karar verdi. WordPress’teki bir alt tema, üst temanın kendisinde herhangi bir değişiklik yapmadan üst temanın tüm işlevlerini, özelliklerini ve kodunu devralır. Bu, kullanıcıların ana temanın stilini değiştirmesine ve ana temayı güncelleme yeteneğini kaybetmeden özellikler eklemesine / değiştirmesine izin verdi.

Teorik olarak, herhangi bir WordPress temasının alt temaları olabilir, ancak tüm WordPress temaları iyi ana temalar değildir. Sınırlı işlevsellik ve özelliklere sahip bir ana tema çoğu durumda tam olarak ideal bir ana tema adayı değildir. İstisnalar hakkında daha sonra makalede konuşacağız.

Tema çerçeveleri olarak da bilinen iyi bir ana tema genellikle kendi eylem kancalarını ve filtrelerini içerir. Bu, tasarımcıların ve geliştiricilerin, kısa bir süre içinde çocuk temalarını kullanarak sağlam bir özel WordPress sitesi oluşturmasına olanak tanır.

İnsanlar neden WordPress Alt Temalarını kullanıyor??

Tasarımcılar ve geliştiriciler, gelişimlerini hızlandırmak için çocuk temaları kullanırlar. İyi bir ana tema kullanırken, bir WordPress sitesi oluşturmanız için gereken süreyi büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Tema çerçeveleri gibi iyi ana temaların tümü, tonlarca işlevsellik ve özelleştirme seçeneği sunar, bu nedenle her şeyi kodlamanız gerekmez. DIY kullanıcıları, gerekirse ana temayı güncelleme yeteneğini kaybetmeden mevcut bir temayı değiştirmek için genellikle çocuk temaları oluşturur.

WordPress alt teması oluşturmak, yeni bir klasörde yeni bir style.css dosyası oluşturmak kadar basit olabilir. Gerçekten ihtiyacınız olan tek şey yeni style.css başlığınızda şablonu tanımlayan bir satırdır (referans için Kodeks’e bakınız). Sağlam bir alt tema, daha fazla değilse, ana tema kadar şablon dosyasına sahip olabilir. Bir alt temanın, ana temada bile bulunmayan şablon dosyaları olabilir.

Çocuk Temasını Ne Zaman Kullanmalısınız??

kararlar

Bir çocuk teması kullanma kararı genellikle ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Kendimiz ve müşterilerimiz için oluşturduğumuz çoğu site Genesis tema çerçevesinin alt temalarıdır. Projenin çok karmaşık veya çok basit olduğu nadir durumlarda, bağımsız bir WordPress teması olarak inşa ederiz. WordPress geliştiricileri olarak, kaliteli temalar oluştururken iş akışımızı kolaylaştırmamız gerekiyor. Genesis çerçevesinin alt temasını oluşturmak,.

Kullanıcılar için alt temaları yalnızca temanızın function.php dosyasına sürekli yeni işlevler eklediğinizi ve / veya temanızın style.css dosyasını sürekli olarak eklediğiniz / değiştirdiğinizi öneririz. Bu durumlarda, bir çocuk teması kullanmanızı önemle tavsiye ederiz. Kısa bir süre önce WordPress buluşma konuşmamız sırasında üyelerden biri bize sadece özel stiller ekleyip eklemediğinizi sordu. Bir alt tema veya özel bir CSS eklentisi kullanmak daha mı iyi??

Bunun cevabı, teknolojiyle ne kadar anlayışlı ve rahat olduğunuza bağlıdır. Yalnızca birkaç öğenin stillerini değiştiriyorsanız, özel bir CSS eklentisi kullanmak iyi çalışır. Bununla birlikte, tüm renk düzenini değiştirirken, CSS’de vb. Bir şeyleri hareket ettirirseniz, kesinlikle bir çocuk teması kullanmayı düşünmelisiniz.

İyi Bir Ana Tema Seçmek ÖNEMLİDİR

Tüm WordPress çerçeveleri ana temadır, ancak tüm ana temalar çerçeveler değildir. Bunu yeterince vurgulayamayız. Herhangi bir WordPress temasının alt temaları olabilir, ancak hepsinin tema çerçevesi olarak kullanılması amaçlanmamıştır. Çok fazla işlevsellik sunmayan bir ana temanın alt temasını oluşturma hatalarını yapan çok sayıda yeni başlayan gördük.

Üst tema dosyalarının çoğunu değiştirdiğinizi düşündüğünüz bir alt tema oluşturuyorsanız, işleminizi yeniden düşünmelisiniz. Örneğin, Twenty Eleven temasını gerçekten seviyorsunuz ve bir çocuk teması oluşturmaya karar verdiniz. Alt temanızda style.css dosyası ve function.php dosyanız vardı. Bunun üzerine, altbilginin görünüşünü beğenmediğinize karar verdiniz, bu yüzden footer.php eklediniz. Üstbilgi vb. İçin aynıdır. Bu durumda, ana tema olarak Twenty Eleven’ı kullanmamalısınız. Bunun yerine, kendi özel temanıza dönüştüğünüz bir başlangıç ​​teması olarak kullanmalısınız.

Tamamen bağımsız özel temalar olması gereken özel çocuk temaları oluşturan birkaç kullanıcımız var, çünkü neredeyse ana tema dosyalarının tümünü geçersiz kıldılar.

Kısacası, kendiniz için fazla kod yazmadan güçlü bir ana temanın işlevselliğine, özelliklerine ve şaşkınlığına ihtiyacınız olduğunda bir çocuk teması kullanmalısınız..

WordPress Alt Teması Kullanmanın Avantajları

Çoğu şey gibi, WordPress Child temasını kullanmanın avantajları ve dezavantajları vardır. Önce avantajlara bir göz atalım.

1. Güvenli Güncellemeler
Bir alt tema, ana temanın özelliklerini, stillerini ve şablonlarını otomatik olarak devralır. Bu, ana temayı değiştirmeden alt temaları kullanarak sitenizde değişiklik yapmanıza olanak tanır. Üst temanın yeni bir sürümü geldiğinde, tüm değişiklikleriniz alt temaya kaydedildiği için onu güvenle güncelleyebilirsiniz.

2. Genişletmek Kolay

Güçlü bir tema çerçevesi üzerine inşa edilmiş bir çocuk teması, çok fazla kod yazmadan büyük bir esneklik sağlar. Diğer şablon dosyalarından geçmeden yalnızca ihtiyaç duyduğunuz şablon dosyalarını ve işlevleri seçerek değiştirebilirsiniz. Yeni işlevler ve çok daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

3. Yedek Güvenli

Tam bir tema oluştururken onlar için olası tüm senaryoları ve kodları düşünmeniz gerekir. Ancak, bir çocuk teması üzerinde çalışırken ve bir şeyi kodlamayı unuttuğunuzda, yedek seçenek olarak her zaman üst temanın işlevselliği vardır.

Çocuk Teması Kullanmanın Dezavantajları

Çocuk temalarını kullanmanın en büyük dezavantajlarından biri, ana tema hakkında bilgi edinmek için yatırım yapmanız gereken zamandır. Sağlam çerçevelerle çalışırken özel olarak bir öğrenme eğrisi vardır, çünkü her birinin kendi kancaları ve filtreleri vardır. Potansiyeli en üst düzeye çıkarmak için bunları bilmek zorundasınız. Bize göre, bu öğrenme eğrisi tek seferlik bir şeydir. Örneğin, oluşturduğunuz ilk çocuk temaları daha uzun sürebilir, ancak bundan kısa bir süre sonra özel web siteleri oluşturacaksınız. Genel performansınız artacak.

Sıklıkla dikkat çeken bir başka dezavantaj, ana temanızın geliştiricilerinin ilgiyi kaybedip terk edebilmesi, çocuk temanızda kullandığınız bir özelliği bırakabilmesi veya çocuk temanızı tamamen yok eden bir değişiklik getirebilmesidir. Bu göründüğü kadar kötü değil. Temelde tüm iyi WordPress temaları açık kaynak ve GPL olduğundan. Üst tema geliştiricisi projeyi terk ederse, hiçbir şey onu kullanmayı bırakmanız gerektiğini söylemez. Çoğu zaman, topluluktaki diğer insanlar projeyi devralmak için adım atarlar. Orijinal tema geliştiricileri belirli bir özelliği kaldırırsa, alt temanıza ekleyebilirsiniz. Bunun için kod var. Son olarak, beğenmediğiniz büyük bir değişiklik yaparlarsa, her zaman güncellemekten kaçınabilirsiniz. Bir güvenlik açığı olduğunda tema güncellemeleri çok önemlidir. Kullanıcıların her zaman temaları güncellemelerini öneririz, çünkü diğer komut dosyaları ve eklentilerle gelecekte uyumluluk sağlamaya yardımcı olur.

Genesis gibi ticari bir tema çerçevesi kullanıyorsanız, temanızı yükseltmenize veya sorunları gidermenize yardımcı olacak destek seçeneğiniz vardır. Ayrıca Genesis gibi bir platform ortadan kalkmayacak, çünkü dünya çapında binlerce müşteri ile istikrarlı bir iş organizasyonu var. Örneğin, bazı yerleşik widget’ları kaldırdılar, ancak bunları hala kullanmak isteyenler için eklenti olarak halka açık hale getirdiler..

Sonuç

Her zaman herhangi bir WordPress temasının alt temasını oluşturabilseniz bile, bazen bir alt temaya ihtiyacınız olmayabileceğini bilmek önemlidir. Çocuk temanız için planladığınız değişiklik sayısını düşünün, planladığınız değişiklikler küçükse, temanızda her zaman bir custom-style.css dosyası oluşturabilir veya bir Özel CSS eklentisi kullanabilirsiniz. Temel üst tema dosyalarını geçersiz kıldığınızda değişiklikler çok aşırı ise, muhtemelen özel bir tema oluşturmalısınız.

Bu makalenin WordPress Çocuk Teması’nın ne olduğunu ve sizin için uygun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Bir şeyi kaçırdığımızı düşünüyorsanız, lütfen aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map