WordPress’e Anahtar Kelime ve Meta Açıklamalar Ekleme

WordPress’e anahtar kelimeleri ve meta açıklamaları düzgün bir şekilde eklemek istiyor musunuz? Meta anahtar kelimeler ve meta açıklamalar, web sitenizin SEO’sunu geliştirmenizi sağlar. Bu makalede, WordPress’te meta anahtar kelimeleri ve meta açıklamaları nasıl düzgün bir şekilde ekleyeceğinizi göstereceğiz.


WordPress’e Neden Anahtar Kelime ve Meta Açıklama Ekleme?

Anahtar kelimeler ve açıklamalar, arama motorlarına yayınlarınızın ve sayfalarınızın içeriği hakkında daha fazla bilgi vermenizi sağlar.

Anahtar kelimeler, insanların yayınlamakta olduğunuz içeriği arıyor olmaları durumunda arayabilecekleri önemli kelimeler veya kelime öbekleridir. Meta açıklama, sayfanızın veya yayınınızın ne hakkında kısa bir açıklamasıdır.

Arama motorları tarafından kullanılan açıklama

Meta anahtar kelimeler ve açıklama aslında HTML meta etiketleridir ve web sitenizin başlığına giderler. WordPress SEO eklentileri, web sitenizdeki her yazı ve sayfa için WordPress yönetici alanınızdan eklemenizi süper kolaylaştırır.

SEO için meta anahtar kelimeler ve açıklamalar ne kadar önemlidir??

Arama motorları, anahtar kelimelere veya açıklamaya ne kadar ağırlık verdiklerini tam olarak paylaşmaz. Ancak, bunların önemli olduğu ve daha iyi sıralamanıza yardımcı olduğu oldukça açıktır.

Bazı SEO uzmanları, anahtar kelimelerin hiç önemli olmadığını düşünüyor. Google bile meta anahtar kelimelere önem vermediklerini söylüyor. Ancak, diğer SEO uzmanları aynı fikirde değil ve kullanıcılara meta anahtar kelimeler eklemeye devam etmelerini tavsiye ediyor.

Öte yandan, meta açıklama son derece önemlidir, çünkü bunu kullanıcının dikkatini çekmek için kullanabilirsiniz.

Bunu söyledikten sonra, WordPress’e kolayca anahtar kelime ve meta açıklama eklemeye bakalım.

Not: Bu öğretici uğruna Yoast SEO eklentisini kullanacağız. Daha fazla ayrıntı için, WordPress için Yoast SEO eklentisini yükleme ve ayarlama ile ilgili adım adım kılavuzumuza bakın.

Video öğretici

WPBeginner’a abone olun

Videoyu beğenmediyseniz veya daha fazla talimat gerekiyorsa, okumaya devam edin.

Yoast SEO’da Meta Anahtar Kelime Desteğini Etkinleştir

Yoast SEO, açıklama ve meta anahtar kelimeler için yerleşik destek ile birlikte gelir. Ancak, meta anahtar kelimeler özelliği varsayılan olarak kapalıdır.

Öncelikle WordPress sitenizde meta anahtar kelimeler kullanabilmek için etkinleştirmeniz gerekecek.

Ziyaret ederek başlayacaksınız SEO »Gösterge Tablosu sayfasını seçin ve ardından “Özellikler” sekmesini tıklayın.

Gelişmiş ayarlar sayfaları

Şimdi ‘Gelişmiş ayarlar sayfaları’ seçeneğinin altındaki ‘Etkin’i tıklamanız ve ardından değişikliklerinizi kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklamanız gerekir.

Yoast SEO ayarları sayfası şimdi yeniden yüklenecek ve SEO menüsü altında çok daha fazla seçenek görebileceksiniz.

Başını aşmak SEO »Başlıklar & Meta sayfasını tıklayıp ‘Diğer’ sekmesini tıklayın.

Meta anahtar kelimeleri etkinleştir

Şimdi meta Meta anahtar kelimeler etiketi kullanilsin mi? ’Seçeneğinin altındaki‘ Etkin’i tıklamanız ve ardından değişiklikleri kaydet düğmesini tıklamanız gerekir.

WordPress için Yoast SEO eklentisinde meta anahtar kelime desteğini başarıyla etkinleştirdiniz. Artık yayınlarınıza ve sayfalarınıza meta anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz.

WordPress Yazıları / Sayfaları için Anahtar Kelimeler ve Açıklamalar

Öncelikle, anahtar kelimeler ve meta açıklama eklemek istediğiniz bir yayını veya sayfayı düzenlemeniz gerekir.

Yayın düzenleyicinin altındaki “Yoast SEO” meta kutusuna biraz ilerleyin.

Sitenizin başlığını ve otomatik olarak oluşturulan açıklamayı snippet olarak görürsünüz. Aşağıda Meta Anahtar Kelimeler alanını göreceksiniz.

WordPress için Yoast SEO'ya meta anahtar kelimeler ekleme

Anahtar kelimelerinizi virgülle ayırarak girmeniz gerekir. 10’dan fazla anahtar kelime veya kelime öbeği kullanmayın.

Yalnızca içeriğinizle alakalı anahtar kelimeler kullandığınızdan ve makalenizde bu anahtar kelimeleri veya kelime öbeklerini daha önce kullandığınızdan emin olun.

Şimdi ‘Snippet’i Düzenle’ düğmesini tıklamanız ve sitenizin açıklamasını girmeniz gerekiyor. Bu, snippet önizlemesini düzenlenebilir bir alana dönüştürür.

Açıklamayı düzenle

Ana anahtar kelimenizi açıklamanızda en az bir kez kullandığınızdan emin olun.

Bundan sonra, işiniz bittiğinde “Snippet düzenleyicisini kapat” düğmesini tıklayın. Özel açıklamanızı şimdi snippet önizlemesinde görebileceksiniz.

Tebrikler, WordPress yayınınıza başarıyla meta anahtar kelimeler ve açıklama eklediniz. Artık yayınınızı veya sayfanızı kaydedebilir veya yayınlayabilirsiniz.

Ana Sayfa için Anahtar Kelime ve Meta Açıklama Ekleme

WordPress’te sitenizin ana sayfası için anahtar kelimeler ve açıklamalar da ekleyebilirsiniz. Yoast SEO eklentisini kullanarak bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Başını aşmak SEO »Başlıklar & Metaş sayfasını tıklayın ve ardından “Ana Sayfa” sekmesini tıklayın. Buraya sitenizin ana sayfası için özel bir başlık, açıklama ve meta anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz.

anasayfa anahtar kelimeler ve açıklama

Ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Meta Anahtar Kelimeler ve Kategori Arşivleri için Açıklama

Ayrıca, kategorinize anahtar kelime ve açıklama ekleyebilir ve arşiv sayfalarını etiketleyebilirsiniz.

Önce ziyaret etmelisin Mesajlar »Kategoriler sayfa. Farenizi düzenlemek istediğiniz kategoriye götürün ve ardından ’Düzenle’ bağlantısını tıklayın.

Kategoriyi düzenle

Bu, Yoast SEO meta kutusuna gitmeniz gereken kategori düzenleyici sayfasını açacaktır.

Şimdi kategoriyle ilgili kendi açıklamanızı girmek için Snippet’i Düzenle düğmesini tıklamanız gerekiyor.

WordPress'te Kategori Arşivi için Meta Açıklamasını Düzenleme

Bundan sonra, söz konusu kategorinin arşiv sayfaları için kullanılacak meta anahtar kelimeleri girmek için “Ayarlar” düğmesini tıklamanız gerekir.

WordPress'te bir kategori arşivi sayfası için meta anahtar kelimeler ekleme

Ayarlarınızı saklamak için ‘Güncelle’ düğmesini tıklamayı unutmayın.

Etiketlerinize ve diğer özel sınıflandırma arşivlerinize anahtar kelimeler ve açıklamalar eklemek için işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Hepsi bu kadar, bu makalenin WordPress yayınlarınıza ve sayfalarınıza nasıl kolayca anahtar kelime ve meta açıklama ekleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Oluşturduğunuz her blog yayınına ve sayfasına özel meta açıklama ve anahtar kelimeler eklemenizi öneririz.

Yeni başlayanlar için nihai WordPress SEO kılavuzumuzu görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map