WordPress’e Bağlantı Ekleme ile ilgili Başlangıç ​​Kılavuzu

WordPress’e köprü eklemek ister misiniz? Son zamanlarda, kullanıcılarımızdan biri WordPress’e nasıl bağlantı ekleyeceğimizi sordu. Bu başlangıç ​​kılavuzunda, WordPress yayınlarına, sayfalarına, metin widget’larına, gezinme menülerine ve daha fazlasına nasıl bağlantı ekleyeceğinizi göstereceğiz.


Bu çok uzun ve ayrıntılı bir öğretici olduğundan, uygun bölüme ulaşmak için lütfen aşağıdaki gezinmeyi kullanın:

  WordPress Yazılarına ve Sayfalarına Bağlantı Ekleme

  WordPress, Visual Editor adında kullanıcı dostu bir yazı editörü ile birlikte gelir.

  Görsel düzenleyiciyi şuraya giderek görebilirsiniz: Mesajlar »Yeni Ekle veya mevcut bir yayını veya sayfayı düzenleyerek.

  Bir bağlantı oluşturmak için görsel düzenleyicide Bağlantı düğmesini tıklamanız gerekir.

  WordPress görsel düzenleyicisine bağlantı düğmesi ekle

  Bağlantı ekle düğmesini tıkladığınızda, bir açılır pencere görüntülenir. URL alanına asıl köprüyü gireceksiniz ve bağlantı metni alanına bağlanacak metni ekleyeceksiniz.

  WordPress yazı düzenleyicisinde varsayılan bağlantı ekle açılır penceresi

  Link Bağlantıyı yeni bir sekmede aç ’seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleme seçeneğiniz de vardır. Bu, bağlantıyı yeni bir tarayıcı sekmesinde açar. Harici bir siteye bağlantı veriyorsanız bu seçeneği kullanmanız önerilir.

  WordPress ayrıca, içerik arama özelliğini kullanarak kendi web sitenizde yayınladığınız yayınlara ve sayfalara hızlı bir şekilde bağlanmanızı sağlar.

  “Veya mevcut içeriğe bağlantı oluştur” seçeneğini tıkladığınızda WordPress size en son içeriği ve bir arama alanı gösterir.

  Bir yayını arayabilir veya listeden bulmak için aşağı kaydırabilirsiniz. Seçmek için gönderi başlığını tıklamanız ve ardından Bağlantı Ekle veya Güncelle düğmesini tıklamanız gerekir.

  WordPress'teki mevcut yayınlarınıza ve sayfalarınıza bağlantı

  Daha fazla bilgi edinmek için WordPress görsel düzenleyicide ustalaşmak için 14 ipucumuza göz atın.

  WordPress Metin Widget’larına Bağlantı Ekleme

  WordPress, sitenizin kenar çubuğuna veya diğer widget’a hazır alanlarına Widget eklemenize olanak tanır.

  Bu widget’ların çoğu otomatiktir ve çok fazla seçeneği yoktur. Örneğin, son yayınlar widget’ı son yayınlarınıza otomatik olarak bağlantılar gösterir.

  Kenar çubuğunuzda bağlantılar içeren bazı özel metinler eklemek isterseniz, Metin Widget’ını kullanabilirsiniz.

  Metin widget’ı, içine metin ve temel HTML eklemenizi sağlar.

  Metin widget’ına bağlantı eklemenin iki yolu vardır. İlk yöntem çok basit bir HTML yazmanızı gerektirir.

  Yöntem 1: HTML’de bir bağlantı ekleme

  HTML’de bağlantı oluşturmak çok basittir. Aşağıdaki örneğe bir göz atın.

  WPBeginner

  Şimdi wpbeginner.com bağlı WPBeginner gösterecektir.

  Href etiketi, URL’yi eklediğiniz yerdir. Alan adından önce http: // eklediğinizden emin olun.

  Bağlantı etiketleri arasına, örnek WPBeginner’ımızda bağlamak istediğiniz metni ekleyebilirsiniz.

  İçinde HTML bağlantısı olan bir metin widget’ının ekran görüntüsü.

  WordPress'te HTML bağlantısı olan bir metin widget'ı

  Yöntem 2: bir eklenti kullanma

  HTML yazmak istemiyorsanız, metin widget’larınız için görsel düzenleyiciyi etkinleştirebilirsiniz.

  Black Studio TinyMCE Widget eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir. Bir WordPress eklentisi yükleme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, bir WordPress eklentisi yüklemek için adım adım kılavuzumuzu izleyin.

  Etkinleştirildikten sonra, Görünüm »Widget’lar sayfa. Kullanılabilir pencere öğelerinin altında “Görsel Editör” başlıklı yeni bir pencere öğesi göreceksiniz.

  Bu widget’ı özel metninizi ve bağlantılarınızı eklemek istediğiniz bir kenar çubuğuna sürükleyip bırakın. Pencere öğesi, WordPress yayınlarınız ve sayfalarınızla aynı Görsel Düzenleyiciye sahip bir metin alanını göstermek için genişler.

  WordPress'e bir görsel düzenleyici widget'ı ekleme

  Artık bağlantı ekleyebilir ve metninizi tıpkı yazı düzenleyicide yaptığınız gibi biçimlendirebilirsiniz.

  WordPress Gezinme Menülerine Bağlantı Ekleme

  Sitenizin gezinme menüsüne bağlantı eklemek istiyor musunuz? WordPress, WordPress sitenizde gezinme menüleri oluşturmanıza ve yönetmenize izin veren sezgisel bir menü düzenleyicisiyle birlikte gelir.

  Sadece Görünüm »Menüler sayfa. Gezinme menüsü ayarınız yoksa bir menü adı girerek bir tane oluşturabilirsiniz..

  WordPress'te gezinme menüleri oluşturma

  Önceden ayarlanmış gezinme menüleriniz varsa, bağlantı ekleyebilir, düzenleyebilir veya silebilirsiniz.

  WordPress’te gezinme menülerinin nasıl ekleneceği ile ilgili başlangıç ​​kılavuzumuza göz atın.

  WordPress Bağlantılarına Başlık ve Nofollow Ekleme

  Birçok uzman, harici web sitelerine yönlendiren bağlantılar içeren bir nofollow etiketi eklemenizi önerir. SEO puanınızı artırır ve sitenizin bağlantı suyunu korur.

  WordPress’e bağlantı açılır penceresi eklemek için başlık ve nofollow seçeneklerini nasıl ekleyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

  Bağlantılar için Başlık ve Nofollow eklentisini yükleyin ve etkinleştirin. Etkinleştirildiğinde, eklenti bağlantı açılır penceresi eklemek için başlık ve nofollow seçenekleri ekler.

  Bir dahaki sefere bağlantı eklediğinizde, bunun gibi bir ekleme bağlantısı açılır penceresi görürsünüz:

  Ekle bağlantısı pop-up'ındaki başlık ve nofollow seçenekleri

  Daha fazla bilgi için WordPress’e başlık ekleme ve bağlantı açılır penceresini nasıl ekleyeceğimize ilişkin kılavuzumuza göz atın..

  WordPress’de Bağlantı Düğmeleri Nasıl Eklenir

  WordPress yayınlarınıza veya sayfalarınıza bir düğme eklemek ister misiniz? Bunu yapmanın birçok yolu vardır. Düğmeleriniz için kendi HTML ve CSS’nizi yazabilir veya bir eklenti deneyebilirsiniz.

  Çoğu eklentideki sorun, düğmeler ve bağlantılar eklemek için kısa kodlar kullanmanızı istemeleridir. Kısa koda farklı parametreler eklemek, HTML yazmak gibidir.

  Daha iyi bir çözümümüz var.

  Kısa Kod Düğmeleri Hakkında Eklentisi’ni kurmanız ve etkinleştirmeniz yeterlidir. Etkinleştirildikten sonra yeni bir yayın oluşturun veya mevcut bir yayını düzenleyin.

  Gönderinize veya sayfanıza düğmeler eklemek için görsel düzenleyici menüsünde yeni bir düğme göreceksiniz..

  Postanıza bir düğme eklemek için menü düğmesi

  Düğmeye tıklamak, canlı bir önizleme görürken düğmenizi özelleştirebileceğiniz, renkler, kenarlıklar seçebileceğiniz, metin ekleyebileceğiniz ve bağlantılar oluşturabileceğiniz bir açılır pencere açar.

  Düğmenizi tasarlayın

  Daha fazla bilgi ve ayrıntılar için WordPress’e kısa kod kullanmadan nasıl düğme ekleneceği ile ilgili kılavuzumuza göz atın.

  WordPress’e Bağlantı İçerik Kartları Ekleme

  Twitter ve Facebook’un paylaştığınız bağlantılar için otomatik olarak küçük resimleri nasıl görüntülediğini fark ettiniz mi? WordPress sitenizin aynı şeyi yapmasını sağlayabilirsiniz.

  WordPress, diğer WordPress destekli siteler için bağlantıları otomatik olarak içerik kartı olarak gömebilir. Bu işlevsellik WordPress 4.4’te eklendi.

  Bir bağlantıyı yayın düzenleyicisine yapıştırın ve URL bir WordPress sitesindeyse, WordPress otomatik olarak gömecektir.

  WordPress Gömme

  Ancak WordPress’in içerik kartlarını uygulamasını sevmiyorsanız, İçerik Kartları eklentisini deneyebilirsiniz.

  Bu özelliği, birkaç site için beyaz listeye eklemenizi sağlar ve Facebook açık grafik meta verilerini kullanır, böylece WordPress olmayan sitelerde de çalışır. Ayrıntılar için WordPress’te içerik kartı olarak bağlantı ekleme hakkındaki eğiticimize bakın.

  WordPress’de Ortaklık Bağlantıları Nasıl Eklenir

  Satış ortağı bağlantılarını kullanarak sitenizin gelirini artırmak istiyor musunuz? Bağlı kuruluş pazarlaması, birçok blog ve web sitesine düzenli bir gelir sağlar.

  Tek yapmanız gereken tavsiye ettiğiniz ürün ve hizmetlere yönlendirme bağlantılarınızı eklemektir ve ziyaretçileriniz bu ürünleri satın aldığında bir komisyon alırsınız..

  Yeni başlayanların çoğunun karşılaştığı sorun, önermek istedikleri her ürün veya web sitesinin farklı bir URL’ye sahip olmasıdır. Birden fazla ürün öneriyorsanız, tüm bu URL’leri takip etmek özellikle mümkün değildir.

  Satış ortağı bağlantıları eklemenin ve yönetmenin en iyi yolu bir satış ortağı yönetimi eklentisi kullanmaktır.

  Sadece ThirstyAffiliates eklentisini yükleyin ve etkinleştirin. Etkinleştirildiğinde, eklenti WordPress yönetici menünüze Satış Ortağı Bağlantıları etiketli yeni bir menü öğesi ekleyecektir.

  Satış ortağı bağlantılarınızı eklemek için tıklayın.

  WordPress'e bağlı kuruluş bağlantıları ekleme ve yönetme

  İşiniz bittiğinde, satış ortağı bağlantı ekle düğmesini tıklayarak yayınlarınıza ve sayfalarınıza satış ortağı bağlantılarını kolayca ekleyebilirsiniz..

  WordPress yayınlarına ve sayfalarına satış ortağı bağlantısı ekleme

  Ayrıntılı talimatlar için WordPress’te ThirstyAffiliates ile satış ortağı bağlantıları ekleme ile ilgili kılavuzumuza göz atın..

  Ayrıca şu makaleyi okumak isteyebilirsiniz: Kaçınılması gereken en iyi satış ortaklığı pazarlama hatası.

  WordPress’e Dış Bağlantı Simgesi Ekleme

  Wikipedia gibi birçok site, harici web sitelerinin bağlantılarının yanına bir simge ekler. Bu simgenin amacı, kullanıcılara bağlantıyı tıklamanın onları üçüncü taraf bir web sitesine götüreceğini bildirmektir.

  WordPress sitenizde harici bağlantı simgesini nasıl yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

  İlk olarak, Dış Bağlantılar eklentisini yükleyin ve etkinleştirin. Etkinleştirildikten sonra, Ayarlar »Dış Bağlantılar eklenti ayarlarını yapılandırma sayfası.

  WordPress'te harici bağlantıları belirtmek için simge ekle

  Out Giden bağlantıları bir simgeyle işaretle ’seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretlemeniz ve ayarlarınızı kaydetmeniz gerekir. Artık web sitenizi ziyaret edebilirsiniz ve web sitenizdeki tüm harici bağlantıların yanında bir simge görürsünüz.

  Dış bağlantıları gösteren simge

  Ayrıntılı talimatlar için WordPress sitenize harici bağlantı simgesi ekleme hakkındaki kılavuzumuza göz atın..

  Hepsi bu, umarız bu makale WordPress’e nasıl bağlantı ekleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olmuştur. WordPress’teki en yaygın resim sorunlarının nasıl çözüleceğine dair kılavuzumuzu da görmek isteyebilirsiniz..

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map