WordPress’e Kategori ve Alt Kategori Ekleme

WordPress, içeriğinizi kategorilere, etiketlere ve sınıflandırmalara göre sıralama yeteneğiyle birlikte gelir. Kategoriler ve etiketler arasındaki en büyük farklardan biri, kategorilerin alt kategorilere veya alt kategorilere sahip olabilmeleridir. Bu makalede, WordPress’e nasıl kategori ve alt kategori ekleyeceğinizi ve kategorilerden en fazla SEO avantajından nasıl yararlanacağınızı göstereceğiz.


WordPress’teki Üst, Çocuk ve Kardeş Kategorilerini Anlama

Kategoriler güçlü bir araçtır ve yalnızca içeriğinizi sıralamak için değil, aynı zamanda anlamlı ve anlamsal olan uygun bir site yapısı geliştirmek için de kullanılabilir.

İlerlemeden önce, kategoriler ve etiketler hakkındaki kılavuzumuzu okumanızı öneririz. Kategorilerin etiketlerden nasıl farklı olduğunu, neden karıştırılmamalı veya karıştırılmamalarını ve son olarak kategorileri nasıl doğru kullanacağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır. Okuduktan sonra buraya geri dönün ve devam edeceğiz.

Dünyadaki farklı yerler için bir seyahat web sitesi oluşturduğunuzu varsayalım. Kullanıcıların makaleleri şehre ve ülkeye göre bulabilmesini isteyebilirsiniz.

Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri ekleyebilir ve ardından New York, Los Angeles, Chicago vb. İçin makaleler yayınlayabilirsiniz. Burası alt kategorileri kullanabileceğiniz yerdir. Amerika Birleşik Devletleri ana kategori olur ve şehirler alt kategori olabilir.

WordPress'te alt ve üst kategoriler

Bir alt kategori altında dosyalanan bir gönderinin üst kategori altında dosyalanması gerekmediğine dikkat etmek önemlidir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nin alt kategorisi olan kategori olarak bir New York Şehri atarsanız, gönderinin her ikisinin altında mı yoksa yalnızca alt kategorisinde mi olmasını istediğinizi seçebilirsiniz..

Bir alt kategoriyi alt kategoride değil, üst kategorinin altında göndermeyi seçerseniz, gönderiniz yalnızca alt kategorinin arşiv sayfalarında görünür. Bu özellikle yinelenen içerikten kaçınmak istediğinizde yararlıdır.

Diyelim ki Amerika Birleşik Devletleri’nde bir ana kategori oluşturdunuz ve yalnızca bir alt kategorisi var, New York. Şimdi hem üst hem de alt kategoriler altında bir gönderi yaparsanız, her iki kategorinin arşiv sayfaları tamamen aynı olacaktır.

Bunu söyledikten sonra, WordPress’e kategori ve alt kategori eklemeye bakalım.

WordPress’e Kategori Ekleme

Bir yazı yazarken WordPress’e yeni bir kategori ekleyebilirsiniz. Gönderi düzenleme ekranında, kategoriler meta kutusuna gidin ve Yeni Kategori Ekle bağlantısını tıklayın.

Gönderi yazarken yeni kategori ekleme

Bir yayını düzenlemeden yeni bir kategori de ekleyebilirsiniz. Sadece ziyaret edin Mesajlar »Kategoriler sayfasına gidin ve yeni kategorinizi ekleyin. İçerik eklemeden önce tüm kategorilerinizi oluşturmak istiyorsanız bu yöntem özellikle kullanışlıdır.

Bir yayını düzenlemeden doğrudan yeni bir kategori ekleme

WordPress’e Alt Kategori Ekleme

Alt kategorileri, üst kategorilerinizi eklediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Kayıt düzenleme ekranında kategoriler bölümüne ilerleyin ve Yeni Kategori Ekle bağlantısını tıklayın. Bu size yeni kategori adı eklemek için metin alanı ve üst kategoriyi seçmek için bir açılır menü gösterir.

Yazı düzenleme ekranından alt kategori ekleme

Benzer şekilde, ziyaret edebilirsiniz Sayfalar »Kategoriler sayfa. Alt kategoriniz için ad ekleyin ve ardından Üst açılır menüden üst kategoriyi seçin.

Kategoriler sayfasından alt kategori ekleme

Kategori Tabanlı Site Yapısının SEO Faydaları

SEO Dostu URL’ler kullanıyorsanız, alt kategori URL’niz şöyle görünür.

http://example.com/category/united-states/new-york-city/

Bu çok daha anlamlı ve arama motorlarının ve kullanıcıların sayfanızın ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı oluyor. Ayrıca, URL’nize anahtar kelimeler ekleme şansınız olur, Anahtar kelimeler kullanıcıların arama motorlarında içerik bulmasına yardımcı olur.

FV Üst Düzey Kategoriler eklentisini yükleyerek “kategori” önekinden kategori URL’lerinizden kurtulabilirsiniz. Eklentiyi yüklemeniz yeterlidir; kategori tabanını kategori arşiv sayfalarınızın URL’lerinden kaldıracaktır. Kategori arşiv sayfanıza şu şekilde sahip olursunuz:

http://example.com/united-states/new-york-city/

WordPress Kenar Çubuğunda Kategorileri ve Alt Kategorileri Görüntüleme

WordPress temanız her yazı için kategorileri otomatik olarak gösterir. Tüm kategorilerinizi blogunuzun kenar çubuğunda görüntülemek için, Görünüm »Widget’lar sayfa. Kategoriler pencere öğesini kullanılabilir pencere öğeleri listesinden bir kenar çubuğuna sürükleyip bırakın.

WordPress kenar çubuğunda alt ve üst kategorileri gösterme

Kategoriler widget’ının ayarlarında, “Hiyerarşi göster” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin ve kaydet düğmesini tıklayın. Sitenizi ziyaret ettiğinizde WordPress, kategorilerinizi ana kategoriye göre hizalanmış alt kategorilerle gösterir.

WordPress kenar çubuğundaki kategoriler ve alt kategoriler

Bu makalenin WordPress’e kategori ve alt kategori eklemeyi öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. WordPress için bu en çok aranan kategori kesmek ve eklentilerine de göz atmak isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map