WordPress’e Yeni Bir Yazı Ekleme ve Tüm Özellikleri Kullanma

WordPress’te yeni bir yayın oluşturmaya mı çalışıyorsunuz? Ekranınızda gördüğünüz tüm WordPress yayın özellikleri hakkında bilgi edinmek ister misiniz??


Bazıları yeni bir WordPress yazısı eklemenin oldukça açıklayıcı olduğunu düşünebilirken, birçok yeni başlayan kullanıcı arayüzü biraz bunaltıcı buluyor.

Bahsetmiyorum bile, bazen daha anlayışlı kullanıcılar yazı düzenleme ekranında gizli mücevherleri bulmak için şaşırırlar.

Bu başlangıç ​​kılavuzunda, yeni yayın ekleme ekranındaki tüm özellikler ve daha iyi içerik oluşturmak için bunları nasıl kullanabileceğiniz konusunda size yol göstereceğiz.

Tüm özellikleri kullanarak WordPress'e yeni bir blog yazısı ekleme

Aradığınızı kolayca bulmanıza yardımcı olmak için bu kılavuzu üç bölüme ayırdık:

  • (Önerilen)

Hazır, başlayalım.

Varsayılan Düzenleyiciyi Kullanarak WordPress’te Yeni Bir Yazı Oluşturma

Aralık 2018’de WordPress, Gutenberg olarak da bilinen yeni bir blok tabanlı yeni editör tanıttı. Temiz ve basit, ancak görünümlerin sizi aldatmasına izin vermeyin.

Temiz arayüzünün arkasında, düzgünce sıkışmış tonlarca güçlü özellik var. Hepsini açıklayacağız ve gerçek potansiyelini ortaya çıkarmanıza yardımcı olacağız.

Başlık ve İçerik Blokları Ekleme

WordPress blok editörü temiz bir yazma arayüzü ile birlikte gelir. Üstte, yayınınızın başlığını gireceksiniz.

Yayınınız için başlık ekleyin

İçerik eklemek için bir blok eklemeniz gerekir. Ekranda, bir blok seçmek ve eklemek için tıklayabileceğiniz birden çok blok ekle düğmesi vardır.

Blok düğmeleri ekle

Düğmeyi tıklamak için fare kullanmak istemiyorsanız, bir blok aramak ve eklemek için / yazarak bir klavye kısayolu kullanabilirsiniz.

Yazarken blok seç

Tüm içerik öğeleri bir bloğa sarılır. WordPress, paragraf, sütunlar, resimler, galeri, gömme, kısa kodlar, widget’lar ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm yaygın içerik öğeleri için bloklarla birlikte gelir.

Bazı WordPress eklentileri, iletişim formları, SEO, vb.Gibi diğer özellikleri eklemek için kendi bloklarını ekleyebilir (bu daha sonra makalede daha fazladır).

Görüntü, Video Ekleme, & Diğer medya

Görüntü bloğunu ekleyerek ve ardından eklemek istediğiniz görüntüyü yükleyerek veya seçerek görüntü ekleyebilirsiniz..

Görüntü bloğu ekleme

Metin ve görüntüyü yan yana koymak istiyorsanız ‘Medya’yı kullanabilirsiniz. & Metin bloğu. Bu blok, WordPress’te görüntünün etrafına metin sarmanıza yardımcı olur.

Medya ve Metin bloğu

WordPress düzenleyicisi, görüntüleri ızgara düzeniyle satır ve sütunlarda görüntülemek için kullanabileceğiniz bir Galeri bloğu ile birlikte gelir.

Galeri bloğunu eklemeniz ve ardından WordPress medya kitaplığınızdan resimleri yüklemeniz veya seçmeniz yeterlidir.

Resim galerisi ekleme

Galeri bloğu güçlü olsa da, albümler, resim sıralama vb. Gibi diğer gelişmiş galeri özelliklerine ihtiyacınız olabilir. Bu durumda, bu WordPress galeri eklentilerinden birini kullanmanızı öneririz.

İçeriğinize bir video yerleştirmek ister misiniz? Sorun değil.

Varsayılan WordPress editörü, tüm popüler sağlayıcılar için gömme blokları ile birlikte gelir.

Blokları göm

Ayrıca video URL’sini kopyalayıp bir paragraf bloğuna yapıştırabilirsiniz ve WordPress bunu otomatik olarak bir video gömme bloğuna dönüştürür.

Bir YouTube videosunu WordPress'e gömme

Videoları doğrudan web sitenize yüklemek için video bloğunu kullanırken, web sitenizi yavaşlatacağı ve hatta WordPress barındırma sunucunuzu kilitleyebileceği için buna karşı olmanızı öneririz..

Bunun yerine videolarınızı YouTube veya Vimeo gibi bir hizmete yüklemenizi ve ardından WordPress yayınlarınıza yerleştirmenizi öneririz.

Daha fazla ayrıntı için neden WordPress sitenize video yüklememeniz gerektiğine ilişkin kılavuzumuza bakın.

Kategori ve Etiket Ekleme

WordPress, yayınlarınızı kategorilere ve etiketlere göre sıralamanızı sağlar. Bu sınıflandırmalar, içeriğinizi bölümlere ve konulara göre düzenlemenize yardımcı olur.

Ayrıca SEO konusunda yardımcı olurlar ve kullanıcılarınızın aradıkları içeriği bulmalarını kolaylaştırırlar.

Kategoriler ve etiketler meta kutuları sağ sütunda, Belge ayarları altında bulunur.

Öne Çıkan Resim Ekleme

Öne çıkan bir resim (yazı küçük resmi olarak da bilinir) içeriği temsil eden ana makale görüntüsüdür. Web sitenizde tekil yayınlarda, blog arşiv sayfalarında ve haber, dergi ve blog web sitelerinin ana sayfasında belirgin bir şekilde görüntülenirler.

Hemen hemen tüm WordPress temaları özellikli görüntü işlevselliğini destekler. Doküman ayarlarının altındaki sağ sütunda yayınınıza öne çıkan bir resim ekleme seçeneğini bulacaksınız.

WordPress yayınınıza öne çıkan bir resim ekleme

“Öne çıkan resmi ayarla” düğmesini tıklayın ve sonra öne çıkan resim olarak kullanmak istediğiniz resmi seçin veya yükleyin.

Öne çıkan resimleri, yeni bir özellik olan kapak resimleriyle karıştırmamanız önemlidir. Daha fazla ayrıntı için kapak resmi ile öne çıkan resim hakkındaki makalemize bakın.

Alıntılar Ekleme (Makale Özeti)

Alıntılar, bir blog gönderisinin veya makalesinin özetidir. Çoğu WordPress teması, yayınınızın ilk birkaç satırından alıntıyı otomatik olarak oluşturabilir.

Ancak, bu otomatik alıntı her zaman anlamlı veya akılda kalıcı olmayabilir. Bu durumda, bir alıntıyı manuel olarak eklemek isteyebilirsiniz.

Bunu, sağdaki belge ayarları sütununun altındaki alıntı kutusuna ekleyerek yapabilirsiniz..

WordPress yayınınıza alıntı ekleme

Yazı URL Slug veya Kalıcı Bağlantısını Değiştirme

WordPress varsayılan olarak blog yayınlarınız için SEO dostu URL’ler kullanır. Otomatik olarak yayınınızın başlığını kalıcı bağlantı olarak kullanır.

Ancak, bazı kullanıcılar daha SEO ve kullanıcı dostu olacak şekilde değiştirmek isteyebilir. Bunu yapmanın iki yolu var.

Yayın başlığını tıkladığınızda başlık alanının üstündeki kalıcı bağlantıyı değiştirme seçeneğini görürsünüz. Alternatif olarak, belge ayarları sütununun altındaki Kalıcı bağlantı sekmesinden değiştirebilirsiniz..

Bir yayının URL bilgisini veya Kalıcı bağlantısını değiştirme

Değişen Yazar

Çok yazarlı bir WordPress sitesi çalıştırıyorsanız, bir yayının yazarını da değiştirebilir ve web sitenizdeki farklı bir yazara atayabilirsiniz..

Yazarı değiştirme seçeneğini sağ sütundaki ‘Durum ve Görünürlük’ sekmesinde bulacaksınız.

Gönderi yazarını değiştir

Yorumları Aç / Kapat

WordPress, kullanıcıların yayınınıza yorum bırakmasına olanak tanıyan yerleşik bir yorum sistemi ile birlikte gelir. Tek tek yayınların yorumlarını Belge sekmesinin altındaki Tartışma sekmesinden kapatabilirsiniz.

Bir gönderi için yorumları kapatma

Ayrıca, geri izlemeye ve geri izlemeye izin verme seçeneğini de görürsünüz. Bunlar, size ve diğer blogların bir makaleye bağlantı verdiklerinde birbirinizi bilgilendirmelerini sağlar.

Bununla birlikte, çoğunlukla spam için kullanılır, bu nedenle pingback’leri ve geri izlemeleri tamamen devre dışı bırakmanızı öneririz.

WordPress Eklentileri Tarafından Eklenen Seçenekler

En popüler WordPress eklentileri de yazı düzenleme ekranına kendi seçeneklerini ekleyecektir. Bazıları blok olarak, diğerleri meta kutular olarak kullanılabilir.

Örneğin, en iyi WordPress iletişim formu eklentisi olan WPForms, yayınlarınıza ve sayfalarınıza iletişim formları eklemek için bir blok ekler.

WordPress yayınında WPForms bloğu

Başka bir harika örnek Yoast SEO olacaktır. SEO ayarları için düzenleyicinin altına ve üst araç çubuğuna başka bir meta kutusu eklediler.

Yoast SEO meta kutusu

Yayınlama Seçenekleri

Varsayılan WordPress düzenleme ekranı iki sütuna ayrılmıştır. Sol sütun içerik yazdığınız yerdir ve sağ sütun yayınlama seçenekleri de dahil olmak üzere tüm yayın ayarlarına sahiptir.

Sağ sütundaki yayınlama seçeneklerine göz atalım.

Yayınlama seçenekleri

1. Taslak kaydet bağlantısı, bir WordPress yayınında yaptığınız değişiklikleri hızlı bir şekilde kaydetmenizi sağlar. Editör, siz yazarken değişikliklerinizi otomatik olarak kaydeder.

2. Önizleme düğmesi yeni bir tarayıcı sekmesinde yayınınızın veya sayfanızın canlı önizlemesini açar.

3. Yayınınızı düzenlemeyi bitirdikten sonra yayınınızın yayınlanmasını sağlamak için Yayınla düğmesini tıklayabilirsiniz.

4. WordPress, yayınınızın görünürlüğünü kontrol etmek için size birkaç seçenek sunar. Varsayılan seçenek “Herkese Açık” dır, ancak üzerine tıkladığınızda bir yayını gizli veya şifre korumalı yapma seçenekleri gösterilir.

Post görünürlük seçenekleri

5. WordPress ayrıca bir yazının ne zaman yayınlanacağını kontrol etmenizi sağlar. Varsayılan seçenek hemen yayınlamaktır, ancak yayınlarınızı daha sonra yayınlayacak şekilde planlayabilir veya hatta bir geçmiş tarihi seçebilirsiniz.

Yayın tarihi ve saatini yayınla

6. front Ön sayfaya yapıştır ’seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretlediğinizde gönderi yapışkan veya özellikli olur. Bu, belirli bir gönderinin diğer gönderilerin üstünde görünmesini sağlar. Yapışkan yayınlar ve bunlarla neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

7. İncelenmeyi bekliyor seçeneği, yayınınıza “İncelenmeyi Bekliyor” olarak özel bir durum ekleyecektir. Bu özellik, katkıda bulunanların yalnızca yayınları kaydedebileceği ve yayınlayamayacağı çok yazarlı bloglarda özellikle yararlıdır.

8. Bir yayını silmek istiyorsanız, t Çöp kutusuna taşı ’düğmesini tıklayabilirsiniz. WordPress yayını çöp kutusuna gönderir. Silinen yayınlar çöp kutusu klasöründe 30 güne kadar kalır. Bundan sonra kalıcı olarak silinecekler.

Ekran Seçeneklerini Düzenle

WordPress panelleri düzenleme ekranından göstermenizi ve gizlemenizi sağlar. Ekranın sağ üst köşesindeki üç noktalı menüyü ve ardından “Seçenekler” düğmesini tıklayarak bunu yapabilirsiniz..

Ekran seçenekleri

Bu, panelleri kontrol edebileceğiniz veya işaretlerini kaldırabileceğiniz bir açılır pencere görüntüler.

Yazı düzenleme ekranından panelleri gösterme veya gizleme

Diğer Yazı Düzenleme Ekranı Seçenekleri

Kayıt düzenleme ekranında başka birçok seçenek var. Çoğu yazı düzenleme ekranının görünümü ve editörün kendisi ile ilgilidir.

Onları keşfedelim.

Ekranın sağ üst köşesindeki üç noktalı menü simgesini tıkladığınızda, blok araç çubuğunu yukarı taşıma, spot ışık modu, tam ekran modu, görsel düzenleyici veya kod düzenleyici arasında geçiş yapma, yeniden kullanılabilir blokları yönetme ve Klavye kısayolları.

Editör ayarları

Yanında, dişli simgesine sahip bir düğme göreceksiniz. Üzerine tıklandığında doğru belge gösterilecek ve gizlenecek ve ayarlar sütunu engellenecektir.

Ayarlar sütununu gizle

Ekranın sol üst köşesinde birkaç düğme daha var. İlk olarak, sağdan, yayınınızdaki bir bloğa hızlı bir şekilde atlamanıza izin veren blok gezinme düğmesini göreceksiniz..

Gezinmeyi engelle

Ardından, bilgi simgesini göreceksiniz. Üzerine tıkladığınızda, kelime, paragraf, başlık ve blok sayısı gibi istatistikler yayınlanır.

Gönderi istatistikleri

Bundan sonra, kayıtlarınızı kaydetmeden veya yayınlamadan önce yayınlarınızda yaptığınız değişiklikleri geri almanıza izin veren Geri Al ve Yinele düğmeleriniz olur.

Geri alma ve yineleme düğmeleri

Son olarak, yazı düzenleyiciye blok eklemenizi sağlayan blok ekle düğmesine sahipsiniz..

Varsayılan WordPress editörü oldukça güçlü.

Blog gönderileri yazarken bunu kendi başınıza keşfetmenizi ve bireysel engelleme ayarlarına dikkat etmenizi öneririz. Her bloğun farklı ayarları vardır ve orada çok sayıda düzgün numara keşfedeceksiniz.

Klasik Editör’ü Kullanarak WordPress’te Yeni Bir Yazı Oluşturma

Hala eski klasik WordPress düzenleyicisini kullanıyorsanız, bu bölüm tam size göre.

Klasik düzenleyici 2021’in sonuna kadar desteklenecek ve tüm kullanıcıların yeni WordPress düzenleyicisine geçmek için bir plan oluşturmalarını önemle tavsiye ediyoruz.

Başlık ve İçerik Kutuları

Klasik düzenleyicide, başlık ve içerik kutuları Yeni Yazı Ekle ekranındaki en dikkat çekici alanlardır (aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın).

Klasik düzenleyicideki başlık ve içerik kutuları

Görsel veya metin düzenleyiciyi kullanmanıza bağlı olarak sizinki biraz farklı görünebilir.

Bir yazı yazarken görsel ve metin düzenleyici arasında geçiş yapabilirsiniz, ancak bu, yayınınızın biçimlendirmesini bozabileceği için geçiş yapmanızı önermiyoruz.

Visual Editor, biçimlendirme düğmeleri ve içerik alanı için hoş bir görsel düzen ile yeni başlayanlar için uygun bir metin editörüdür. Öte yandan, metin düzenleyici, HTML’yi gerçekten görebileceğiniz veya kendinizinkini yazabileceğiniz düz bir metin düzenleyicisidir..

Üst kısımdaki ilk metin alanı yazı başlığını eklediğiniz yerdir. SEO Dostu URL yapısını kullanıyorsanız, WordPress başlığınıza göre otomatik olarak yazı URL’sini oluşturur. Düzenle düğmesini tıklayarak URL’yi düzenleyebilirsiniz.

İçerik alanı, yayınınızı yazacağınız yerdir. Araç çubuğundaki biçimlendirme seçeneklerini kullanabilir veya yazma işleminizi hızlandıracak birçok klavye kısayolundan birini kullanabilirsiniz.

Görsel düzenleyiciyi kullanıyorsanız, WordPress görsel düzenleyicide ustalaşmak için bu 14 ipucuna göz atmak isteyebilirsiniz..

İçerik düzenleyicinin altbilgi alanında WordPress, yayınınız için kelime sayısını gösterir. Daha ayrıntılı kelime sayısı istatistikleri elde etmek istiyorsanız, Word İstatistikleri ile WordPress’de kelime sayısı istatistiklerini nasıl alacağımızla ilgili eğiticimize göz atın.

Siz yazdıkça, WordPress otomatik olarak yayınınızın bir taslağını kaydedecektir. Bu otomatik kaydetme WordPress veritabanınızda geçici olarak saklanır.

Taslağınızı kaydettiğinizde veya daha fazla içerik yazdığınızda, WordPress otomatik kaydetme geçici taslağınızı temizler ve yenisiyle değiştirir. Bu işlem, internet bağlantısı veya donanım arızası nedeniyle içeriğinizi kaybetmemenizi sağlar. Yazı düzeltmeleri ile WordPress’teki değişikliklerin nasıl geri alınacağıyla ilgili kılavuzumuza bakın.

Yazı düzenleyicisi, geçerli taslağınızı ve otomatik kaydetme durumunuzu altbilgide kelime sayısının yanında gösterir.

Resim ve Medya Ekleme

Başlık ve içerik alanları arasında büyük bir Medya Ekle düğmesi vardır. WordPress yayınınıza bir resim veya başka bir medya yüklemek istediğinizde tıklamanız gerekir. Bu, medya yükleyiciyi bir açılır pencerede başlatır.

WordPress'te Medya Yükleyici Pop-up'ı

WordPress sitenize resim veya başka bir medya yüklemek için dosyaları seç düğmesini tıklamanız yeterlidir. Yüklenen dosyalardan resim galerileri ve ses çalma listeleri de oluşturabilirsiniz.

WordPress bazı temel görüntü düzenleme araçlarıyla birlikte gelir. WordPress’te görüntüleri düzenleme, çevirme, döndürme ve kırpma ile ilgili eğiticimize bakın.

Yayınlama Seçenekleri

WordPress yazı düzenleme ekranı iki sütuna ayrılmıştır. Sol tarafınızdaki sütun yazı başlığını ve içerik düzenleyiciyi içerir. Sağ tarafta, yayın ayarlarını yapılandırmak için farklı meta kutular var.

Bu sütundaki üst meta kutu Yayınla olarak etiketlenmiştir. Bu, yayınlarınız için tüm yayınlama seçeneklerinin yönetildiği yerdir.

Klasik düzenleyicide yayınlama seçenekleri yayınlama

1. Taslağı Kaydet düğmesi üzerinde çalıştığınız gönderinin veya sayfanın taslağını saklar. WordPress ayrıca yazılarınızı yazarken otomatik olarak kaydeder.

2. Önizleme düğmesi, yayınınızın canlı bir önizlemesini gösterir. Yayınınızın yayınlandıktan sonra nasıl görüneceğini görmek için kullanabilirsiniz.

3. Durum, gönderiniz için bir durum belirlemenize olanak tanır. WordPress, taslaklar ve yayınlanan yayınlar için posta durumunu otomatik olarak işler. Özel durumlar eklemek için bir eklenti kullanmadığınız sürece, bu seçenek hakkında endişelenmenize gerek yoktur.

4. Genişletmek için görünürlüğün yanındaki Düzenle bağlantısını tıklayın. Görünürlük altındaki ilk seçenek, yayınınızı ön sayfada yapışkan hale getirmenize olanak tanır. WordPress’teki yapışkan yayınlar, diğer tüm yayınların üstünde görüntülenen öne çıkan içerik gibidir.

5. Sonraki seçenek WordPress’te bir gönderiyi parola ile korumanızı sağlar.

6. Görünürlük altındaki üçüncü seçenek özel olarak etiketlenmiştir. Bu, bir yayını WordPress sitenizde özel olarak yayınlamanıza olanak tanır. Özel yayınlar, sitenizde düzenleme ayrıcalıklarına sahip kullanıcılar tarafından görülebilir.

7. Yayınla’nın yanındaki düzenle bağlantısını tıklayın; WordPress saat ve tarih seçeneklerini görüntüler. WordPress’te yayınları zamanlamak veya eski tarihli yayın oluşturmak için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

8. Çöp kutusuna taşı, bir WordPress gönderisini silmenizi sağlar. Silinen yayınlar çöp kutusu altında yayınlanır ve 30 güne kadar ihtiyacınız varsa geri yükleyebilirsiniz.

9. Son olarak, yayınla düğmesi WordPress yayınınızı herkese açık hale getirir. Bir yayını planladıysanız, sitenizde planlanan tarih ve saatte görüneceğini unutmayın.

Kategori ve Etiket Ekleme

Yayınlarınızı kategorilere ve etiketlere göre sıralayabilirsiniz. Kategoriler ve etiketler meta kutuları genellikle yayınlama meta kutusunun altındaki sağ sütunda görünür.

Klasik editörde kategori ve etiketler

Kategoriler ve etiketler, içeriğinizi anlamlı ve göz atılabilir bir biçimde düzenlemenize yardımcı olur.

Kullanıcıların içeriğinizi kolayca bulmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sitenizin SEO’sunu da artırır. Kategoriler ve etiketler arasındaki fark ve içeriğinizi sıralamak için bunları nasıl kullanacağımız hakkındaki kılavuzumuza bakın.

Öne Çıkan Resim (Küçük Resimler Gönder)

Çoğu WordPress teması, öne çıkan resimleri destekler veya makaleler için küçük resimler gönderir. Genellikle, yazı düzenleme ekranınızın sağ sütunundaki son kutudur.

Klasik düzenleyicide öne çıkan resim seçeneği

Öne çıkan resim bağlantısını ayarla tıkladığınızda medya yükleyici pop-up’ı açılır. Önceki yüklemelerinizden bir resim seçebilir veya bilgisayarınızdan yeni bir resim yükleyebilirsiniz. Daha ayrıntılı talimatlar için öne çıkan resim ekleme veya WordPress’e küçük resim gönderme ile ilgili kılavuzumuza bakın.

Ekran Seçenekleri

Kayıt düzenleme ekranındaki seçeneklerden bazıları varsayılan olarak gizlidir ve daha temiz ve daha basit bir düzenleme deneyimi sunar. Bu seçenekler yeni başlayanlar tarafından yaygın olarak kullanılmaz. Ancak, daha sonra ihtiyacınız olabilir.

Sayfanın sağ üst köşesindeki Ekran Seçenekleri düğmesine tıklayın. Bu seçenek adlarının yanında onay kutularının bulunduğu bir menü gösterir.

Klasik editördeki ekran seçenekleri

Gördüğünüz gibi bazı seçenekler zaten işaretlenmiş olacak. Diğerleri için, seçenek adının yanındaki onay kutusunu tıklatarak bunları görüntüleyebilirsiniz, yayın düzenleme sayfanızda görünür.

Bu seçeneklerden bazılarına ve yaptıklarına bir göz atalım.

pasajlar

Bu kutuyu işaretlediğinizde içerik düzenleyicinizin altına bir meta kutu eklenir. Gönderinize kısa bir özet veya alıntı eklemek için bu kutuyu kullanabilirsiniz.

Klasik editörde alıntı alıntısı ekleme

İdeal olarak, sitenizin ön sayfasında ve arşivlerinde yayınlarınız için özet veya alıntı görüntülemeniz gerekir. Tam içerik yalnızca yayının tek sayfasında gösterilmelidir. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi WordPress arşiv sayfalarınızdaki tam yayına karşı özet (alıntı) bölümümüzde bulabilirsiniz..

Geri İzleme Gönder

Geri İzlemeler Gönder seçeneği, diğer blog sahiplerine içeriklerine bağladığınızı bildirmenizi sağlar. Daha fazla bilgi edinmek için WordPress’teki geri izleme ve geri izleme ile ilgili kılavuzumuza göz atın.

Klasik editörde geri izleme

Diğer blog sahibi WordPress çalıştırıyorsa, onlara geri izleme göndermenize gerek yoktur. Yayını yayınladığınızda WordPress siteniz onlara otomatik olarak bir ping gönderir.

Geri izleme özelliği, spam gönderenler tarafından o kadar çok kötüye kullanılıyor ki, birçok site sahibi bunları devre dışı bırakıyor. WordPress’te geri izleme spam’i ile ilgili bir makalemiz var.

Özel Alanlar

Bu seçenek, yayın düzenleyicinizin altındaki özel alanlar için bir kullanıcı arayüzü görüntüler. Yazılarınıza özel bilgileri manuel olarak girmek için kullanabilirsiniz. Yeni başlayanlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için WordPress özel alanlar 101 kılavuzumuza bakın.

Klasik düzenleyicide özel alanlar

Tartışma

Yorumlar kitlenizle etkileşim kurmanın harika bir yolu olsa da, bazen belirli bir yayına veya sayfaya yorum yapmak istemeyebilirsiniz.

Tartışma seçeneği, yayınınız için yorumları ve geri pingleri açmak / kapatmak için yayın düzenleyicinin altında bir meta kutu görüntüler.

Klasik editörde yorum gönderme

Sayfaların statik sayfalar gibi olması gerektiğinden, çoğu kullanıcı bu sayfalardaki yorumları kapatmak ister. Her sayfayı düzenleyerek bunu yapabilirsiniz veya WordPress sayfalarındaki yorumları kapatmak / devre dışı bırakmak için bu öğreticiyi görebilirsiniz.

WordPress siteniz itibar kazandığında, yorum spam’ını artırmaya başlayacaksınız. Yorumları kapatmak yerine, WordPress’te yorum spam’leriyle mücadele etmek için bu ipuçlarını ve araçları denemek isteyebilirsiniz.

sümüklüböcek

Bilgi, URL’lerde kullanılabilecek daha temiz bir başlıktır.

http://example.com/2015/07/this-is-post-slug

WordPress otomatik olarak bir posta sümüğü oluşturur ve yazı başlığının hemen altındaki posta URL’si olarak görüntüler. URL başlığını, gönderi başlığının altındaki düzenle bağlantısını tıklayarak düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca slug seçeneğini Ekran Seçenekleri’nden etkinleştirebilir ve post slug’unuzu orada.

Klasik düzenleyicide yayın bilgilerini düzenleme

Yazar

Bir yazı oluşturduğunuzda WordPress sizi otomatik olarak yazı yazarı olarak atar. Ancak, bazen WordPress sitenizdeki başka bir kullanıcıyı yazar olarak göstermek isteyebilirsiniz. Yazar onay kutusunun etkinleştirilmesi, bunu düzenleme sonrası ekranından yapmanıza olanak tanır.

Klasik editör yazarı

WordPress Eklentileri Tarafından Eklenen Seçenekler

Şimdiye kadar yalnızca varsayılan WordPress yayın düzenleme ayarlarını açıkladık. Birçok WordPress eklentisi, düzenleme sonrası ekranına kendi ayar panellerini de ekleyecektir.

Örneğin, Yoast WordPress SEO eklentisi kendi ayarlar panelini ekler.

Yoast SEO ayarları

Daha İyi Blog Yazıları Oluşturmak için Bonus İpuçları

WordPress’in en popüler bloglama platformu olmasının nedeni, yeni içerik oluşturmanıza yardımcı olmak için kutudan çıkar çıkmaz mükemmel bir dizi araçla birlikte gelmesidir..

Ancak, blog içeriğinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz başka birçok araç ve ipucu vardır.

Bir blog başlatan herkese önerdiğimiz ilk ipucu tutarlılıktır. Blog yayınlarını düzenli olarak yayınladığınızdan emin olun. Bir içerik takvimi planlayabilir ve ardından ona yapıştırabilirsiniz.

Haftada 1-2 mesajla başlamanızı ve ardından yavaş yavaş temponuzu artırmanızı öneririz..

Çoğu zaman yeni kullanıcılar blogları için gönderi fikirleri bulmakta zorlanırlar. Başlamak için kullanabileceğiniz büyük bir blog yazısı fikirleri listesi.

Ayrıca yayınlarınızı nasıl tanıtacağınızı ve şeyleri nasıl takip edeceğinizi öğrenmeniz gerekir. Ekibimiz, blogunuzu büyütmenize yardımcı olacak en iyi içerik pazarlama araçlarını seçti.

Bu makalenin WordPress’e bir profesyonel gibi nasıl yeni bir yazı ekleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Ayrıca, yeni başlayanlar için sitenize daha fazla arama trafiği almak için gerekli WordPress SEO kılavuzumuzu görmek isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map