WordPress Eklentilerini Düzgün Güncelleme (Adım Adım)

Blogunuzu başlattıktan ve eklentileri yükledikten sonra, eklentileri güncel tutmanız güvenlik nedeniyle son derece önemlidir. Bu adım adım kılavuzda, WordPress eklentilerini nasıl doğru şekilde güncelleyeceğinizi ve eklenti güncellemelerini nasıl daha verimli yöneteceğinizi göstereceğiz..


WordPress Eklentileri Nasıl Güncellenir?

WordPress Eklentilerini Neden Güncelle?

WordPress eklentileri WordPress siteniz için uygulamalar gibidir. Web sitenize iletişim formları, fotoğraf galerileri, kaydırıcılar vb. Ekleme gibi yeni özellikler ve işlevler eklemek için bunları yükleyebilirsiniz..

WordPress eklentileri hakkında daha fazla bilgiyi kılavuzumuzda bulabilirsiniz. WordPress eklentileri nelerdir? Nasıl çalışır?.

Eklentiler üçüncü taraf geliştiriciler tarafından oluşturulur. Çoğu yeni özellikler ekleyerek, kod kalitesini iyileştirerek ve güvende tutarak eklentilerini geliştirmeye devam ediyor. Bu değişiklikler daha sonra güncelleme olarak yayınlanır.

Bu değişikliklerin sitenize hemen uygulanmasını sağlamak için WordPress eklentilerinizi her zaman güncel tutmalısınız. Bu, web sitenizin WordPress güvenliğini ve performansını artırır.

Bunu söyledikten sonra, WordPress eklentilerinin nasıl güncelleneceğini görelim.

WordPress Eklentilerini Düzgün Güncelleme

WordPress yerleşik bir güncelleme sistemi ile birlikte gelir. Güncellemeleri otomatik olarak kontrol eder ve WordPress eklentileriniz, temalarınız ve WordPress çekirdek yazılımınız için kullanılabilir güncellemeler olduğunda size bildirimler gösterir.

Yönetici alanı içindeki WordPress güncelleme bildirimleri

Güncellemeleri kontrol etmek için şu adresi ziyaret edin: Gösterge Tablosu »Güncellemeler sayfa.

Güncellemeler sayfası

Eklentiler için yeni bir güncelleme olduğunda, WordPress yönetici çubuğundaki eklentiler menüsünde bildirimi göreceksiniz.

Bu güncellemeleri Eklentiler sayfasını ziyaret ederek yükleyebilirsiniz. Her eklentinin altında, yükleyebileceğiniz güncellemeler içeren bir bildirim göreceksiniz.

Eklentiler sayfasında vurgulanan güncellemeler

Her bir güncellemeyi yüklemek için Now Şimdi Güncelle ’bağlantısını tıklamanız yeterlidir.

WordPress Eklentilerini Toplu Güncelleme

Web sitenizde birkaç eklenti için güncelleme varsa, bu eklentileri hızlı bir şekilde incelemek ve toplu olarak güncellemek isteyebilirsiniz.

Bunu yapmak için Eklentiler sayfasını ziyaret etmeniz ve Available Mevcut Güncelleme ’bağlantısını tıklamanız gerekir.

Bu, güncellemeleri olan tüm eklentilerin listesini gösterecektir. Hepsini seçebilir ve ardından ‘Toplu İşlemler’ açılır menüsünden ‘Güncelle’yi seçebilirsiniz..

Toplu güncelleme eklentileri

Güncellemeden Önce Bunu Okuyun!

Eklentiyi güncellemeden önce, eklenti yazarının hangi değişiklikleri yaptığını görmek için Sürüm ayrıntılarını görüntüle bağlantısını tıklamanız önemlidir..

Bu, herhangi bir şey düzgün çalışmadığında hangi değişikliklerin yapıldığı konusunda sizi bilgilendirir.

Sürüm ayrıntıları özellikle güvenlik güncelleştirmesi söylemedikçe, eklentiyi güncellemeden önce genellikle bir hafta bekleriz. Bu sırada, tüm hatalar genellikle yakalanır, raporlanır ve giderilir.

Çok fazla potansiyel müşteri oluşturan yoğun bir trafik siteniz varsa, aynısını yapmanızı öneririz.

WordPress Eklentisi Güncelleştirmesini Geri Alma

Bazen bir eklenti güncellemesi bazı eklenti özellikleri düzgün çalışmayabilir gibi beklenmedik sonuçlar üretebilir.

Bu durumda, önce bu eklentiyi devre dışı bırakmanız gerekir.

WordPress yönetici alanındaki Eklentiler sayfasına erişebiliyorsanız, yanlış davranan eklentinin altındaki “Devre dışı bırak” bağlantısını tıklamanız yeterlidir.

Eklentileri devre dışı bırak

Bundan sonra WP-Rollback eklentisini yükleyebilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirdikten sonra Eklentiler sayfasına geri dönün ve her eklentinin altında bir geri alma seçeneği görebilirsiniz. Üzerine tıklamak, eklentiyi önceki bir sürüme geri almanıza izin verecektir.

Önceki sürüme geri alma eklentisi

Ayrıntılı talimatlar için WordPress eklentilerinin nasıl geri alınacağıyla ilgili kılavuzumuza göz atın.

WordPress yönetici alanına erişemiyorsanız, WordPress yönetici alanına erişemediğinizde tüm eklentilerin nasıl devre dışı bırakılacağı konusunda kılavuzumuzdaki adımları izleyin.

WordPress Eklentilerini Daha Verimli Yönetme İpuçları

Birden çok WordPress sitesini yönetiyorsanız, yakında eklentileri oldukça sık güncellemeniz gerektiğini fark edeceksiniz. Bunları daha verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı olacak bazı ipuçları.

Kullandığınız eklentilerden eminseniz, tüm WordPress eklentileriniz için otomatik güncellemeleri etkinleştirebilirsiniz.

Ancak, otomatik güncellemeleri yalnızca güvendiğiniz birkaç eklenti için ayarlamak daha iyi bir yaklaşım olacaktır. WordPress güncellemelerinin nasıl daha iyi yönetileceği konusunda kılavuzumuzdaki talimatları izleyin.

Birden fazla WordPress sitesini yönetmiyorsanız, eklenti güncellemeleri için e-posta bildirimleri ayarlayabilirsiniz. Bu, WordPress sitenize giriş yapmadan bir güncelleme olduğunda uyarı almanızı sağlar.

WordPress sitenizde her zaman otomatik bir yedekleme eklentisi kurduğunuzdan emin olun. Bu, bir şeyler ters gittiğinde WordPress sitenizi geri yüklemenizi sağlar.

Son ama en az değil, eğer yönetilen WordPress hosting göze, o zaman evreleme web sitesi özelliği kesinlikle yatırım değer. Yeni eklenti güncellemelerini yayına başlamadan önce bir hazırlama ortamında test etmenizi sağlar. WPEngine veya SiteGround’un GoGeek planını kullanmanızı öneririz.

Bu makalenin WordPress eklentilerini nasıl güncelleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Web siteniz için gerekli WordPress eklentileri listemizi görmek de isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me