WordPress Eklentisi Nasıl Yüklenir – Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım

WordPress’i yükledikten sonra, her yeni başlayanın öğrenmesi gereken ilk şey, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağı.


Basit bir deyişle, WordPress eklentileri WordPress web siteniz için uygulamalar gibidir. WordPress’e bir iletişim formu, slayt gösterisi, alışveriş sepeti ve daha fazlası gibi yeni özellikler eklemenize olanak tanır.

WordPress için binlerce ücretsiz ve ücretli eklenti var. Bu adım adım kılavuzda, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağını göstereceğiz.

WordPress Eklentisi Yükleme - Başlangıç ​​Kılavuzu

Başlamadan önce

WordPress.com kullanıyorsanız eklentileri yükleyemezsiniz.

Kullanıcılardan sık sık WordPress panellerinde eklenti menüsünü göremediklerini söyleyen şikayetler alıyoruz. Bunun nedeni, sınırlamaları olan WordPress.com’u kullanmanızdır..

İş planlarına geçmediğiniz sürece WordPress.com’a eklenti yükleyemezsiniz. Diğer taraftan, kendi barındırdığınız WordPress.org web sitenize istediğiniz herhangi bir eklentiyi kutudan çıkardığınızda kurabilirsiniz (Kendi kendine barındırılan WordPress.org ile WordPress.com arasındaki farkları görün).

WordPress.com’dan WordPress.org’a geçmek istiyorsanız, WordPress.com’dan WordPress.org’a nasıl düzgün bir şekilde taşınacağımızla ilgili öğreticimizi okuyun.

Bununla birlikte, şimdi web sitenize bir WordPress eklentisinin nasıl yükleneceğine bakalım.

WordPress Eklentisi Nasıl Kurulur

Bunu kolaylaştırmak için, aşağıda izleyebileceğiniz bir WordPress eklentisinin nasıl yükleneceği hakkında bir video eğitimi oluşturduk.

WPBeginner’a abone olun

Ancak, sadece metin talimatlarını takip etmek istiyorsanız, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağı ile ilgili adım adım eğiticimizi takip edebilirsiniz..

Üç yöntemi de ele aldık: arama kullanarak bir WordPress eklentisi yükleme, bir WordPress eklentisi yükleme ve FTP kullanarak bir WordPress eklentisini manuel olarak yükleme.

Hazır? Başlayalım.

WordPress Eklenti Arama’yı kullanarak bir Eklenti Yükleme

Bir WordPress eklentisi kurmanın en kolay yolu, eklenti aramasını kullanmaktır. Bu seçeneğin tek dezavantajı, bir eklentinin WordPress eklenti dizininde olması ve yalnızca ücretsiz eklentilerle sınırlı olmasıdır.

Ziyaret etmeniz gereken ilk şey Eklentiler »Yeni Ekle WordPress yönetici alanınızdaki sayfa.

WordPress yönetici alanına yüklenecek eklentileri arama

Yukarıdaki ekran görüntüsündekine benzer bir ekran göreceksiniz. Eklenti adını veya aradığınız işlevselliği yazarak eklentiyi bulun. Bundan sonra, aşağıdaki örnek gibi bir grup liste göreceksiniz:

Eklenti arama sonuçları

Sizin için en uygun eklentiyi seçebilirsiniz. Aramamızda, en iyi WordPress iletişim formu eklentisi olan WPForms’u aradığımızdan, yanındaki ‘Şimdi Yükle’ düğmesini tıklayacağız.

WordPress şimdi sizin için eklentiyi indirip kuracak. Bundan sonra, Now Şimdi Yükle ’düğmesinin‘ Etkinleştir ’düğmesine dönüşeceğini göreceksiniz.

WordPress Eklentisini Etkinleştirme

Sitenize bir WordPress eklentisi yüklenebilir, ancak etkinleştirmedikçe çalışmaz. Bu yüzden WordPress sitenizde bu eklentiyi kullanmaya başlamak için etkinleştirme düğmesine tıklayın.

Hepsi bu, ilk WordPress eklentinizi başarıyla yüklediniz.

Bir sonraki adım eklenti ayarlarını yapılandırmaktır. Bu ayarlar her eklenti için değişiklik göstereceğinden, bu yayında bu ayarları ele almayacağız.

WordPress Yönetici Eklentisi Yüklemesini kullanarak bir Eklenti Yükleme

Ücretli WordPress eklentileri WordPress eklenti dizininde listelenmez. Bu eklentiler ilk yöntem kullanılarak yüklenemez.

Bu nedenle WordPress, bu tür eklentileri yüklemek için yükleme yöntemiyle birlikte gelir. Yönetici alanındaki yükleme seçeneğini kullanarak WordPress eklentilerini nasıl yükleyeceğinizi göstereceğiz.

İlk olarak, eklentiyi kaynaktan (bir zip dosyası olacak) indirmeniz gerekir. Ardından, WordPress yönetici alanına gitmeniz ve Eklentiler »Yeni Ekle sayfa.

Bundan sonra, sayfanın üst kısmındaki “Eklentiyi Yükle” düğmesini tıklayın.

Eklenti yükle düğmesi

Bu, eklenti yükleme formunu gösterecektir. Burada “Dosya Seç” düğmesini tıklamanız ve bilgisayarınıza daha önce indirdiğiniz eklenti dosyasını seçmeniz gerekir.

WordPress'e yüklemek ve yüklemek için eklenti zip dosyasını seçin

Dosyayı seçtikten sonra Now Şimdi Yükle ’düğmesini tıklamanız gerekir.

WordPress şimdi eklenti dosyasını bilgisayarınızdan yükleyecek ve sizin için yükleyecektir. Kurulum tamamlandıktan sonra böyle bir başarı mesajı göreceksiniz.

Eklentiyi etkinleştir

Yüklendikten sonra, eklentiyi kullanmaya başlamak için Eklentiyi Etkinleştir bağlantısını tıklamanız gerekir..

Ayarları ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde yapılandırmanız gerekir. Bu ayarlar her eklenti için değişiklik göstereceğinden, bu yayında bu ayarları ele almayacağız.

FTP kullanarak bir WordPress Eklentisini El İle Yükleme

Bazı nadir durumlarda, WordPress barındırma sağlayıcınızın yönetici alanından bir eklenti yükleme yeteneğinizi sınırlandırabilecek dosya kısıtlamaları olabilir.

Bu durumda, en iyi seçeneğiniz eklentiyi FTP kullanarak manuel olarak kurmaktır..

FTP yöneticisi yöntemi yeni başlayanlar için en az dost.

İlk olarak eklentinin kaynak dosyasını indirmeniz gerekir (bir zip dosyası olacaktır). Ardından, zip dosyasını bilgisayarınızda çıkarmanız gerekir.

Eklenti zip dosyasını ayıklamak, aynı ada sahip yeni bir klasör oluşturur. Bu, bir FTP istemcisi kullanarak web sitenize manuel olarak yüklemeniz gereken klasördür.

Ana makinenize FTP yöneticisi aracılığıyla erişmeniz gerekir. FTP kullanıcı adınız ve şifreniz yoksa WordPress barındırma sağlayıcınıza başvurun ve onlara sorun.

Bilgisayarınızdaki FTP istemcisini açın ve web barındırıcınız tarafından sağlanan oturum açma kimlik bilgilerini kullanarak web sitenize bağlanın. Bağlandıktan sonra, web sitenizdeki / wp-content / plugins / klasörüne gitmeniz gerekir.

Ardından, zip dosyasından çıkardığınız klasörü web sunucunuzdaki / wp-content / plugins / klasörüne yükleyin.

FTP ile bir eklenti yükleme

Dosyaları yükledikten sonra WordPress yönetici alanını ziyaret etmeniz ve eklentiler bağlantısını tıklayın. Eklentinizin eklentiler sayfasında başarıyla yüklendiğini göreceksiniz.

Yüklü eklentiyi etkinleştir

Kullanmaya başlamak için eklentinin altındaki Etkinleştir bağlantısını tıklamanız gerekir.

Etkinleştirdikten sonra, eklenti ayarlarını yapılandırmanız gerekebilir. WordPress eklentileri, bir eklentiden diğerine farklılık gösteren kendi ayarlarıyla gelir, bu yüzden burada açıklamayacağız.

WordPress Eklentilerini Kurma Hakkında SSS

Yeni başlayanlar olarak WordPress eklentilerini yükleme hakkında birkaç sorunuz olabilir. En büyük WordPress kaynak sitesi olarak, hepsini duyduk.

WordPress eklentilerini yükleme hakkında en sık sorulan sorulardan bazıları.

1. Web siteme yüklenecek en iyi WordPress eklentilerini nasıl bulabilirim??

Sadece ücretsiz WordPress eklenti dizininde 55.000’den fazla WordPress eklentisi var. Premium eklentiler olarak çok daha fazlası mevcuttur. Bu, yeni başlayanlar için ihtiyaç duydukları özellik için en iyi eklentiyi bulmayı biraz zorlaştırır.

Çoğu WordPress web sitesinin ihtiyaç duyduğu tüm temel WordPress eklentilerinin bir listesini derledik.

Ayrıca, bir eklenti ararken neleri arayacağınızı gösterdiğimiz en iyi WordPress eklentisini seçme konusunda ayrıntılı bir eğiticimiz var..

2. Kurulu ve aktif eklentiler arasındaki fark nedir?

WordPress bir eklenti kurmanıza ve hiç kullanmamanıza izin verir. Sitenizde bir eklenti kullanmak için, ‘Etkinleştir’.

WordPress yönetici alanındaki ‘Eklentiler’ sayfasını ziyaret ederek etkin eklentileri görebilirsiniz. Mavi bir arka planla vurgulanacaklar.

Yüklü ve etkin eklentiler

Beyaz arka plana sahip eklentiler web sitenize yüklenir ancak etkin değildir.

3. Etkin olmayan eklentileri silmeli miyim?

Bir eklenti kullanmıyorsanız, web sitenizden silmeniz önerilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için WordPress’te etkin olmayan eklentileri neden silmeniz gerektiğiyle ilgili makalemize bakın.

4. WordPress’e kaç tane eklenti yükleyebilirim?

İstediğiniz kadar WordPress eklentisi yükleyebilirsiniz. Web sitenizin hızını etkileyen eklenti sayısı değil, bu eklentilerin kalitesi. Daha fazla bilgi için kaç WordPress eklentisi yüklemeniz gerektiğiyle ilgili makalemize bakın.

5. Bir WordPress eklentisini nasıl kaldırabilirim?

WordPress yönetici alanındaki Eklentiler sayfasını ziyaret ederek bir WordPress eklentisini kaldırabilirsiniz. Kaldırmak istediğiniz eklenti şu anda etkinse, önce devre dışı bırakmanız gerekir. Bundan sonra, web sitenizden kaldırmak için sil bağlantısını tıklamanız yeterlidir..

WordPress Eklentisini Kaldırma

Daha ayrıntılı talimatlar için, bir WordPress eklentisinin nasıl düzgün şekilde kaldırılacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Umarız bu, WordPress eklentilerini nasıl yükleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olur.

Ayrıca, yapmak istediğiniz her şeyi gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz en iyi WordPress eklentileri hakkında yazdığımız eklentiler kategorimizi görmek isteyebilirsiniz. Bu makalelerin her biri, eklentilerin nasıl ayarlanacağına ilişkin adım adım talimatlarla birlikte gelir.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me