WordPress için FeedBurner Kurulumu Adım Adım Kılavuzu

Güncelleme: Hatalarla dolu ölmekte olan bir ürün olduğu için artık FeedBurner kullanmanızı önermiyoruz. FeedBurner’ı neden kullanmamanız gerektiğini öğrenmek ve alternatifleri öğrenmek için lütfen bu makaleyi okuyun.


Her büyük blog, RSS beslemelerini yazmak için FeedBurner’ı kullanıyor çünkü geri çeviremediğiniz ücretsiz bir özellik açısından zengin bir sistem. FeedBurner istatistik, feed optimizasyon seçeneği, feed yayın seçeneği ve çok daha fazlasını sunar. FeedBurner ve Google Analytics’i entegre etmek, her WordPress blogu için bir zorunluluktur. Bu makalede, WordPress blog özet akışlarınızı FeedBurner ile nasıl ayarlayabileceğinizi göstereceğiz ve blogunuzu bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olması için kullanacağız.

FeedBurner Blogcular için Neden Önemli??

FeedBurner, varsayılan WordPress özet akışıyla alamadığınız seçeneklerle yüklenen ücretsiz bir hizmettir. Bazı özellikler şunları içerir:

 • Blog kayıtlarınızı analiz edebilmeniz ve optimize edebilmeniz için RSS Aboneleriniz hakkında istatistikler.
 • Kullanıcılarınıza abone olmak için birden fazla seçenek sunun. E-posta, ve diğer özet akışı okuyucuları (Netvibes, Google vb.).
 • Sosyal Kanıt (Abone sayısı)
 • Yayın başlıklarını değiştirme, marka bilinci oluşturma ve daha fazlası gibi özet akışlarınızı özelleştirme seçeneği.
 • Yazılarınızı yayınladıktan sonra çeşitli özet akışı okuma hizmetlerine ping atma seçeneği.
 • RSS özet akışlarınızdan para kazanmak için Google Adsense’yi entegre edin.
 • Ve dahası…

Sadece özelliklerin kısa listesiyle, tüm bloglar için bir zorunluluk olduğunu görebilirsiniz. Şimdi FeedBurner Hesabını kurmaya geçebiliriz.

FeedBurner’ınızı WordPress yayınları için ayarlama

İlk önce bir Google hesabınız olması gerekir (herhangi bir gmail hesabı çalışır). Bu işleme başlamak için feed burner servis sayfasını ziyaret edin.

İlk adımda, WordPress Blog Feed’inizin bağlantısını yazacaksınız. SEO Dostu WordPress URL Yapınız varsa, feed bağlantınız alanadiniz.com/feed/

1. Adım - Feed'lerinizi Feedburner'da Talep Edin

2. adımda, Feed’inizin başlığını ve feed’inizin adresini seçersiniz. Feed’inizin başlığını blogunuzla aynı tutmanız önerilir. Feed adresinizi kısa ve unutulmaz tutmak en iyisidir.

2. Adım - Başlık ve Özet Akışı Adresini seçin

Teknik olarak feed’leriniz oluşturulur, bu nedenle artık adımları izlemenize gerek yoktur. Doğrudan Feed Yönetimine Atla’yı tıklayın.

3. Adım - Feed Yönetimine gidin

Bir sürü blog platformu içeren bir sayfa göreceksiniz. Bunları daha sonra bu makalede tekrar ziyaret edeceğimiz için yok sayın. Aşağıdaki resimde gördüğünüz optimize sekmesine tıklamanız yeterlidir.

4. Adım - Optimize Et'i tıklayın

5. adımda, WordPress Blog Feed’inizi optimize etmeye çalışacağız. Tarayıcı Dostu seçeneğinin etkinleştirildiğinden, Akıllı Besleme etkinleştirildiğinden ve FeedFlare’nin etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekir. İsterseniz diğer hizmetleri de etkinleştirebilirsiniz, ancak bu 3 hizmetin olması gerekir. BrowserFriendly abone olmayı çok kolaylaştırır. SmartFeed tüm yayın okuyucu uygulamalarıyla maksimum uyumluluk sağlar. FeedFlare, bu ve diğer paylaşım seçeneklerini e-postayla ekleyerek yayınlarda etkileşim oluşturur.

5. Adım - Özet Akışlarınızı Optimize Edin

6. adımda, feed için tüm tanıtım seçeneklerine bir göz atacağız. Google okuyucu kullanmak yerine e-posta güncellemeleri almayı tercih eden kullanıcılar olduğundan, sitenizde E-posta Aboneliklerine izin vermeniz gerekir. Pingshot, yayınladığınızda hizmetleri bildirdiği için etkinleştirilmelidir. Feedcount widget’ı abone sayınızı göstermenize olanak tanır. En iyi sosyal kanıt yöntemlerinden biridir. Bilinçli API, kendinizi BuySellAds gibi sitelerde listelemeye çalışıyorsanız kullanışlı olur, çünkü abone sayınızı kolayca çıkarabilirler. İsterseniz etkinleştirebileceğiniz Headline Animator, BuzzBoost gibi başka şık seçenekler de var.

6. Adım - Feed'inizi tanıtın

Feed’inizden para kazanma, yalnızca Google Adsense’yi kullanmanıza izin vermesi dışında FeedBurner’ın diğer bir iyi özelliğidir. Google Adsense’e kaydolun ve yönlerini izleyin.

7. Adım - Feed'inizden para kazanın

Yukarıdaki adımların tümünü tamamladıktan sonra Analiz sekmesini tıklayabilirsiniz. Büyük olasılıkla, istatistikler kaydedilmediğinden, aşağıdakine benzer bir ekran göreceksiniz. 24 saate kadar verin ve orada sayıları görmeye başlayacaksınız. Blogunuzu geliştirmek için abone sayısını, tıklamaları ve diğer faydalı verileri kullanın. Kullanıcılarınızın bu durumlarla neyi sevdiğini ve beğenmediğini görün ve ardından kullanıcılarınızın sevdiği ve keyfini çıkardığı yayın türüne odaklanın.

Adım 8 - Feed'inizi Analiz Edin ve Geliştirin

FeedBurner’ı WordPress’e entegre etme

Feed’inizi FeedBurner ile yukarıdaki adımlarda ayarlamış olsanız da, henüz henüz WordPress ile gerçekten entegre etmediniz. Yapmak istediğiniz ilk şey, feed’inizi seyreltmeyi bırakmak ve bir tane yapmak. Bir yönlendirme oluşturmanız gerekir, bu nedenle kullanıcılar alan_adiniz.com.tr/feed/ adresini ziyaret etmeye çalıştıklarında feedburner feed sayfanıza yönlendirilirler. Bu şekilde blogunuzdaki aboneleri takip edebilirsiniz.

Bu yönlendirmeyi kolayca oluşturmanızı sağlayan FD FeedBurner adlı bir eklenti var. Ayrıca feed’lerinizi .htaccess dosyasını kullanarak yönlendirebilirsiniz, ancak yeni başlayanlar için önerdiğimiz bir şey olmadığı için bu yöntemi paylaşmayacağız..

WordPress Temalarının çoğu artık Headway Theme, Standard Theme ve diğerleri gibi FeedBurner entegrasyonu ile geliyor. Temanız uyumlu değilse yukarıdaki eklentiyi kullanın.

E-posta Abone Kutusunu sitenize ekleyin

Önce Publicize »Email Subscriptions’ı ziyaret edin, sonra size verdikleri kodu kopyalayıp istediğiniz şablon dosyasına yapıştırın (çoğunlukla sidebar.php). E-posta formunuzun görünümünü özelleştirmeyi unutmayın, HTML ve CSS hakkında önceden bilgi sahibi olmanız gerekir.

Blogunuzda FeedBurner yayınları yoksa hemen edinin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map