WordPress’in En Son Sürümünü Neden Her Zaman Kullanmalısınız?

Yeni bir WordPress güncellemesi her çıktığında, kullanıcılardan WordPress sitelerini güncellemenin güvenli olup olmadığını soran birkaç e-posta alırız. WordPress’inizi en son sürüme güncellemeniz gerekip gerekmediğini merak ediyor musunuz? WordPress’i güncellemenin artılarını ve eksilerini bilmek ister misiniz? Bu makalede, WordPress’in her zaman en son sürümünü kullanmanızın neden önemli olduğunu açıklayacağız ve WordPress’i nasıl doğru şekilde güncelleyeceğinizi göstereceğiz..


WordPress'i Güncelle

WordPress ücretsizdir ve bir geliştiriciler topluluğu tarafından geliştirilmiştir. Her yeni sürümde, hataları giderir, yeni özellikler ekler, performansı artırır ve yeni endüstri standartlarıyla güncel kalmak için mevcut özellikleri geliştirir.

Başka bir deyişle, WordPress sitenizi güncellemediğinizde, web sitenizin güvenliğini riske atıyorsunuz ve yeni özellikleri / geliştirmeleri kaçırıyorsunuz.

Video öğretici

WPBeginner’a abone olun

Videoyu beğenmediyseniz veya daha fazla talimat gerekiyorsa, okumaya devam edin.

WordPress’i güncellemenin artılarını ve eksilerini inceleyelim.

1. Güvenlik

Güvenlik, muhtemelen WordPress web sitenizi güncel tutmanızın en önemli nedenidir.

WordPress şu anda dünyadaki tüm web sitelerinin% 23’üne güç vermektedir. Muazzam popülaritesi nedeniyle, WordPress bilgisayar korsanları, kötü amaçlı kod dağıtıcıları, veri hırsızları ve bilgisayar korsanları için popüler bir hedeftir.

CMS Pazar Paylaşımı

WordPress açık kaynak olduğundan, herkes öğrenmek ve geliştirmek için kaynak kodunu çalışabilir. Ancak bu, bilgisayar korsanlarının da çalışabileceği ve web sitelerine girmenin yollarını bulabileceği anlamına gelir.

Şimdi iyi olan, tüm bilgisayar korsanlarının kötü olmaması. Kötü bilgisayarlardan çok daha iyi bilgisayar korsanları var, bu da dünyadaki güvenlik uzmanlarının kodu inceleyebileceği ve güvenlik hatalarını / düzeltmelerini doğru bir şekilde rapor edebileceği anlamına geliyor. Bir güvenlik açığı her bildirildiğinde, temel WordPress ekibi sorunu gideren bir güncelleştirme yayınlamak için özenle çalışır.

Bu, WordPress’in en son sürümünü kullanmıyorsanız, bilinen güvenlik açıklarına sahip yazılımlar kullandığınız anlamına gelir. Bilgisayar korsanları, eski sürümü çalıştıran web sitelerini arayabilir ve karmaşık bir saldırının kurbanı olabilirsiniz.

Sadece WordPress’in kendisi değil, eklentiler de bilgisayar korsanları tarafından kullanılabilir. Tüm WordPress eklentilerinizin, temalarınızın ve çekirdeğin kendisinin her zaman güncel olduğundan emin olmanız gerekir.

2. Serin Yeni Özellikler

Her büyük WordPress sürümü yeni özellikler ve yazılımdaki değişiklikler ile birlikte gelir. Örneğin, WordPress 4.0 gelişmiş eklenti yükleme deneyimiyle, 4.1 satır içi görüntü düzenleme ile geldi ve 4.2 daha hızlı eklenti güncellemeleriyle geldi.

WordPress 4.2, daha hızlı eklenti güncellemeleri getirdi

Şimdi WordPress’in daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, WordPress deneyiminiz en son sürümü kullanan birinden çok farklı olurdu..

Eski bir sürüm kullandığınız için çevrimiçi olarak WordPress yardımını bulmakta sorun yaşayacaksınız. WordPress destek forumlarındaki kullanıcılar, WordPress’in en son sürümünü kullandığınızı varsayar.

3. Hız

Her yeni WordPress sürümü performansı artırır

WordPress geliştiricileri her zaman işleri daha hızlı hale getirmeye çalışıyor. Her yeni sürüm, WordPress’in daha hızlı ve daha verimli çalışmasını sağlayan çeşitli performans iyileştirmeleri ile birlikte geliyor.

Örneğin, WordPress 4.2 gezinme menüleri için JS performansını geliştirdi ve WordPress 4.1 bu sorguları kullanan sitelerin performansına yardımcı olan karmaşık sorguları geliştirdi.

Hız SEO’da büyük bir faktör olduğundan, maksimum performans faydaları sağlamak için WordPress’inizi güncel tutmalısınız.

4. Hata Düzeltmeleri

Eski WordPress sürümlerinde hatalar olabilir

Önemli WordPress sürümlerinin titiz testlerine rağmen, bazen hatalar çatlaklardan kayabilir. Bu nedenle, bunu açıklamak için zamanında küçük WordPress sürümleri (X.X.X olanlar) bulunmaktadır. Örneğin, en son WordPress 4.2.3 güncelleştirmesi 4.2 sürümündeki 20 hatayı düzeltti.

Şimdi yardım isteyen WordPress destek forumlarına giderseniz, alacağınız ilk tavsiye WordPress’i güncellemektir, çünkü bu sorunu çözebilir. WordPress’i güncellememede ısrar ederseniz, yardım alamazsınız.

5. Uyumluluk (veya DEĞİL)

Çoğu zaman eklenti ve tema geliştiricileri, yeni kullanılabilir özelliklerden ve geliştirmelerden yararlandıklarından emin olmak için güncellemelerini büyük WordPress sürümleriyle koordine eder.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, bir güncelleme en iyi uygulamaları ve kodlama standartlarını takip etmiyorlarsa mevcut WordPress eklentilerinizi kırabilir.

Bu nedenle düzenli WordPress yedeklerini tutmanız çok önemlidir.

Özetlemek gerekirse, tek dezavantajı, bazı nadir durumlarda sitenizin kırılmasıdır. Ancak yukarı tarafı var:

  • Geliştirilmiş WordPress güvenliği
  • Harika yeni WordPress özellikleri
  • Daha hızlı WordPress deneyimi
  • Hatasız bir WordPress web sitesi
  • Daha iyi uyumluluk

Artık WordPress sitenizi güncel tutmanın neden önemli olduğunu bildiğinize göre, WordPress’i nasıl güncelleyeceğinize bakalım.

WordPress Sitenizi Güncel tutma

WordPress çekirdeğinizi, eklentileri ve temaları yeni bir güncelleme olduğunda güncellemek oldukça kolaydır. WordPress, yerleşik bir güncelleme bildirim sistemi ile birlikte gelir. WordPress panonuza giriş yaptığınızda mevcut güncelleme sayısını vurgular.

WordPress Güncelleme Ekranı

Tek yapmanız gereken ziyaret etmek Gösterge Tablosu »Güncellemeler sayfasına gidin ve bu güncellemeleri yükleyin. Bu tek tıklamayla yapılan bir işlemdir.

Ancak, pek çok web sitesi sahibi günlük olarak WordPress panosuna giriş yapmadığından, günlerce kullanılabilir bir güncelleme olduğunu bile bilmeyebilirler. Neyse ki, birkaç seçeneğiniz var.

WordPress 3.7 veya üstünü kullanıyorsanız, küçük güncellemeler (güvenlik ve hata düzeltmeleri için ayrılmıştır) için otomatik güncellemeler açılır. Büyük sürümler, eklentiler ve temalar için otomatik güncellemeleri açabilirsiniz.

Alternatif olarak, WordPress siteniz için yeni bir güncelleme olduğunda e-posta bildirimleri alabilirsiniz.

WordPress’te Güncellemeler için E-posta Bildirimleri Alın

İşinizi yürütmekle meşgul olduğunuzda, güncellemeleri kontrol etmek için sitenize giriş yapmak genellikle aklınızdaki son şeydir. WordPress sitelerinizde bir güncelleme olduğunda bir e-posta bildirimi almanız daha kolay olmaz mıydı?

Bu mümkün.

Yapmanız gereken ilk şey, WP Updates Notifier eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Etkinleştirildikten sonra ziyaret edin Ayarlar »Güncellemeler Bildirici eklenti ayarlarını yapılandırmak için.

WordPress Güncelleme Bildirim Eklentisi Ayarları

Bu eklenti, sitenizi her saat güncellemeleri kontrol etmek için WordPress cron’u kullanır. Bunu günde bir veya iki kez değiştirebilirsiniz. Yeni bir güncelleme olduğunda, bu eklenti size bir e-posta bildirimi gönderir.

Varsayılan olarak WordPress çekirdek güncellemesini, eklenti güncellemelerini ve tema güncellemelerini kontrol eder. Tek yapmanız gereken test e-postası düğmesiyle ayarları kaydet ‘i tıklamaktır.

Test e-postasını eklentiden almazsanız, WordPress’in e-posta göndermeme sorununu nasıl çözeceğimize dair kılavuzumuza göz atın.

WordPress Güncellemelerini Otomatik Yükle

Süreci daha da otomatik hale getirebilirsiniz. WordPress, büyük sürümler, eklentiler ve temalar için otomatik güncellemeleri etkinleştirmenizi sağlar.

Yönetilen WordPress barındırma özelliğini kullanmıyorsanız bu seçenek risklidir. Yönetilen WordPress barındırma şirketleri sitenizi otomatik olarak büyük WordPress sürümlerine güncelleyin ve bir şey kırılırsa gözünüzü ayırmayın.

Otomatik güncellemeleri açarsanız, sitenizin bozulma riski düşüktür ve hemen düzeltmek için çevrimiçi olmayacaksınız. Bununla birlikte, otomatik güncellemeleri etkinleştirmek isterseniz, bunu yapmanın iki yolu vardır (eklenti yöntemi ve kod yöntemi).

Önce eklenti yöntemine bir göz atalım.

Öncelikle Easy Updates Manager eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Etkinleştirildikten sonra ziyaret etmeniz gerekir Gösterge Tablosu »Güncelleme Seçenekleri eklentiyi yapılandırmak için sayfa.

WordPress otomatik güncellemelerini ayarlama

Şimdi çekirdek, eklentiler, temalar ve çeviri dosyaları için otomatik güncellemeleri etkinleştirebileceğiniz otomatik güncellemeler bölümüne ilerlemeniz gerekir. İşiniz bittiğinde, ayarlarınızı kaydetmeniz yeterlidir.

Wp-config Dosyasını Kullanarak Otomatik Güncelleştirmeleri Etkinleştir

Bu satırı wp-config.php dosyanıza ekleyerek WordPress çekirdeği için otomatik güncellemeleri etkinleştirebilirsiniz..

define (‘WP_AUTO_UPDATE_CORE’, doğru);

Ayrıca temalarınızı ve eklentilerinizi otomatik olarak güncellemek istiyorsanız, bunu temanızın function.php dosyasına veya siteye özgü bir eklentiye eklemeniz gerekir.

add_filter (‘auto_update_plugin’, ‘__return_true’);
add_filter (‘auto_update_theme’, ‘__return_true’);

Bu makalenin neden WordPress’in en son sürümünü kullanmanız gerektiğini öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca, 2015 için 20 WordPress eklentisine sahip uzman seçimimize göz atmak isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me