WordPress’in Sahibi ve WordPress Nasıl Para Kazanıyor?

Yeni başlayanlar arasında WordPress’in sahibi kim olduğu konusunda her zaman karışıklık oldu mu? Bir şeyin% 100 ücretsiz olabileceğini düşünmek biraz gerçek dışı. WordPress’in kime ait olduğunu ve WordPress’in nasıl para kazandığını merak ettiyseniz, doğru yerdesiniz. Bu başlangıç ​​kılavuzunda, bu yaygın soruları ve bunun WordPress sitenizin ve blog içeriğinizin sahiplik haklarını nasıl etkilediğini ele alacağız..


WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Farkları Anlama

WordPress’in sahipliği hakkındaki soruya cevap vermeden önce, anlamanız önemlidir hangi WordPress hakkında konuşuyorsun.

Karışıklık için 1 numaralı temel neden, insanların genellikle WordPress.com ve WordPress.org’un farklı sahiplere sahip temelde farklı iki ürün olduğunu bilmemesidir..

WordPress.com ile WordPress.org arasındaki fark

WordPress.org her zaman duyduğunuz popüler içerik yönetim sistemidir (CMS). Bu gerçek WordPress ve% 100 ücretsiz. Genellikle kendi kendine barındırılan WordPress olarak adlandırılır. WordPress’te eklentiler ve özel temalarla herhangi bir web sitesi türü oluşturabileceğiniz gibi bir şey duyduğunuzda, bu insanların konuştuğu WordPress.

WordPress.com blog’unuzu kolaylaştırmak için WordPress’in soyulmuş bir sürümünü sunan bir web barındırma hizmetidir. Eklentiler, özel temalar vb.Gibi tüm WordPress ürünlerini almazsınız..

Bu makaleyi odaklı tutmak için, ikisinin özellik karşılaştırmasına girmeyeceğiz. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi WordPress.com ve WordPress.org grafiklerinde öğrenebilirsiniz..

İkisi arasındaki farkı anlamak, iki ürünün arkasındaki mülkiyet ve iş modellerini anlamak için çok önemlidir..

WordPress.org ve popüler WordPress yazılımının sahibi?

WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır. Bu, herkesin kodu görebileceği ve daha iyi hale getirmek için yazılıma katkıda bulunabileceği anlamına gelir. WordPress’i bugünkü haline getiren dünyanın dört bir yanından binlerce bağımsız insanın katkıları.

WordPress, GPL kapsamında lisanslanmıştır ve GPL lisansının avantajlarını anlamanız önemlidir, çünkü bu, sahipliği daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

GPL’yi üç ana avantajda özetleyeceğiz:

  • WordPress’i herhangi bir kısıtlama olmadan istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.
  • WordPress’te herhangi bir kısıtlama olmadan sevmediğiniz herhangi bir şeyi özelleştirebilir, ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.
  • WordPress’i GPL lisansı altında yayınlanması dışında herhangi bir kısıtlama olmadan yeniden paketleyebilir, yeniden markalayabilir, satabilir ve dağıtabilirsiniz..

Son bölüm genellikle insanların zihnini havaya uçurur. Evet, gerçekten WordPress’i alabilir, logoyu ve adı değiştirebilir ve satmaya başlayabilirsiniz (% 100 yasal).

Başka bir deyişle, WordPress’in kod tabanı topluluğa aittir (siz). Bu kar amacı gütmeyen projeye katkıda bulunan binlerce kişi, doğrudan tazminat ödemeden bunu yaptı. Bunu, bu makalenin iş modeli bölümünde daha ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Özet: Kendi kendine barındırılan WordPress yazılımını kullanarak oluşturduğunuz herhangi bir web sitesi% 100’e aittir. Bu sitelere yüklediğiniz içerik de% 100 size aittir.

WordPress ticari markası ve WordPress.org etki alanı, tek amacı WordPress’in serbestçe kullanılabilir olmasını, sürdürülmesini ve geliştirilmesini sağlamak olan kar amacı gütmeyen 501 (c) (3) bir kuruluş olan WordPress vakfıdır..

WordPress.com kime ait?

WordPress.com, Automattic adında özel bir şirkete aittir..

Automattic’in katkılarını ve ücretli ürünlerinin bir parçası olarak WordPress ticari markasını ve coveted WordPress.com alanını kullanma yeteneği gibi neden uygun muamele görmelerinin nedenlerini anlamak için açık kaynaklı WordPress projesinin biraz geçmişini anlamanız gerekir..

Automattic, açık kaynaklı WordPress yazılımı Matt Mullenweg’in kurucu geliştiricisi tarafından başlatıldı.

Matt, WordPress’i neredeyse iki yıl sonra, WordPress’i daha kolay barındırma ve teknik bilgisi az olan kişilerin WordPress ile bir blog başlatmasına izin vermek için 2005’te Automattic’i yarattı..

WordPress.com platformu açık kaynaklı WordPress yazılımı tarafından desteklendiğinden, Automattic ücretsiz WordPress yazılımının daha da geliştirilmesine ilgi duydu..

Erken Otomotiv çalışanlarının birçoğu şirketten önce WordPress geliştiricilerine katkıda bulunuyordu, bu yüzden Automattic’in WordPress’e yatırım yapmasının tek nedeni finansal ilgi olmadığını söylemeden geçmelidir..

Açık kaynaklı proje başlangıçta gerçekten para kazanmadığından, Matt ilk olarak WordPress ticari markasını Automattic aracılığıyla kaydettirdi.

WordPress popülaritesi arttıkça Automattic, kar amacı gütmeyen projenin uzun vadeli sürdürülebilirliğini sağlamak için 2010 yılında WordPress markasını WordPress Vakfı’na bağışladı.

Matt Mullenweg’in Automattic CEO’su olduğunu ve WordPress vakfının yönetim kurulunda da hizmet verdiğini belirtmek önemlidir..

Artık tarihe aşina olduğunuza göre, WordPress.com’daki içeriğin sahipliği hakkında konuşalım.

WordPress.com’u kullanarak bir site oluşturduğunuzda, Hizmet Şartları politikalarına uymanız gerekir. Her ne kadar içeriğiniz üzerinde size daha fazla kontrol ve sahiplik sağlayacak şekilde tasarlandığını açıkça belirtmesine rağmen, birisi ihlal edildiğine inanıyorsa sitenizi yine de kapatabilir.

Siteniz üzerinde% 100 kontrole sahip olsanız da, size sunulan, eklentileri, özel temaları vb. İçermeyen özellik kümesiyle sınırlısınız..

Umarım şimdi WordPress’in sahibi olanla ilgili sorunuzun cevabına sahip olmalısınız.

Şimdi WordPress’in nasıl para kazandığına bakalım.

WordPress’in İş Modeli ve İş Modeli

Automattic’in iş modeli, barındırma, yedekleme ve diğerleri gibi WordPress ile ilgili hizmetleri satmaktır, bu nedenle bunun için çok fazla zaman harcamayız.

Kısacası, Automattic ücretsiz sitelerinizde reklam satarak WordPress.com’da para kazanır. Barındırma planları için ödeme yapmayı seçerseniz, reklamları gizleme, alan satın alma, ek disk alanı, ticari temalar vb.Gibi ek premium yükseltmeler alırsınız..

Bu bölümdeki amacımız, açık kaynaklı WordPress yazılımının arkasındaki iş modelini açıklamak ve WordPress geliştiricilerinin ücretsiz kâr amacı gütmeyen bir projeye gönüllü olarak katkıda bulunuyorlarsa nasıl para kazanmaları gibi yaygın soruları yanıtlamaktır..

Şu soru ile başlayalım: Geliştiriciler ödeme almıyorsa neden WordPress’e katkıda bulunur??

Fedakarca sebepler olabilse de, iki temel parasal nedene odaklanacağız:

  • WordPress ürünlerini veya hizmetlerini satıyorlar (özel eklentiler, temalar, web geliştirme, danışmanlık vb.)
  • WordPress ürünlerini veya hizmetlerini satan bir şirkette çalışıyorlar.

Başka bir deyişle, para kazanıyorlar, ancak WordPress vakfı tarafından ödeme almıyorlar.

WordPress popülaritesi arttıkça, WordPress ile ilgili ürün / hizmet satan işletme sayısında artış olmuştur. Bu, açık kaynaklı WordPress yazılımının daha da geliştirilmesine olan ticari ilgiyi artırdı.

Automattic’in başlangıçta neler yapabildiğini düşünün, ancak şimdi WordPress projesinin büyümesine katkıda bulundukları için WordPress’in gelişimine katkıda bulunan özel personel işe alan çok sayıda şirket var, çünkü gelir fırsatları da artıyor.

Peki WordPress temeli resme nerede uyuyor?

WordPress vakfı kar amacı gütmeyen bir kuruluştur, bu nedenle birincil gelir kaynağı bağışlarla sağlanır.

Bu bağışlar sizin gibi kişiler ve ayrıca para kazanmak için WordPress kullanan şirketler tarafından yapılır..

Bunların hepsi kullanıcı olarak sizin için nasıl geçerlidir??

WordPress için doğrudan ödeme yapmasanız da, dolaylı olarak ödüyor olabilirsiniz.

Örneğin, web sitenizi Bluehost, Siteground, WPEngine veya başka bir büyük WordPress barındırma şirketinde barındırıyorsanız, dolaylı olarak WordPress için ödeme yaparsınız. Çünkü tüm bu şirketler WordPress’e düzenli olarak katkıda bulunuyor.

Yoast SEO, BackupBuddy, Sucuri veya herhangi bir WPBeginner ürün ailesini (OptinMonster, WPForms, MonsterInsights, vb.) Kullanıyorsanız, dolaylı olarak WordPress için ödeme yaparsınız. Çünkü tüm bu şirketler WordCamp’lere düzenli olarak sponsor oluyor ve / veya WordPress’e katkıda bulunuyor.

Umarım bu, WordPress iş modelini daha iyi anlamanıza ve bu konuyla ilgili tüm endişeleri gidermenize yardımcı olur..

Bazı karışıklıkları iyileştirmek ve temizlemek için ne yapabiliriz?

İlgili iş modelleri nedeniyle alan adı durumu hakkında yapılabilecek çok az şey var.

Bunu çözmenin tek gerçek yolu iki bölümden oluşan eğitimdir.

İlk ve en önemlisi medyanın rolüdür.

TechCrunch, Recode, TheNextWeb vb. WordPress.com’un arkasındaki ana şirketi söylemek kadar basit olabilir.

Google’ı “WordPress ana şirketi” terimiyle kolayca bulabilirsiniz ve büyük teknoloji medya kuruluşlarından yanlış bilgi rapor eden tonlarca makale bulacaksınız (örnek: burada, burada, burada, burada ve burada).

İkinci rol, WordPress vakfı ve Automattic tarafından uygulanıyor.

Bu medya kuruluşları genellikle bu basın bültenlerinde yayınlanmaktadır, bu nedenle üst medya kuruluşlarında bazı yeniden icralar varsa, geri kalanı takip edecektir.

Genellikle bir WordPress kabini gördüğünüzde bloglama etkinliklerinde, genellikle bir Otomatik (WordPress.com) kabini olur. Pazarlama söz konusu olduğunda, çalışanların standda soruları cevapladıklarını şahsen gördükçe, son derece yardımcı olurlar ve neredeyse her zaman farkı açıklarlar.

TBEX North America 2015’te standlarını ziyaret ederken en az iki kişi WordPress’in mülkiyeti ile ilgili soruyu sordu ve Automattic çalışanları farkı açıklayan mükemmel bir iş yaptı.

Sonuç

Bu makalenin, WordPress’in sahibi olan, WordPress’in nasıl para kazandığı ve bunun web sitenizin kontrolü ve sahipliği için gerçekten ne anlama geldiği hakkındaki soruları yanıtlamanıza yardımcı olmasını umuyoruz. WordPress yeni başlayanlar tarafından en sık sorulan 15 soru hakkındaki makalemizi de okumak isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me