WordPress Kullanıcı Rolleri ve İzinler Başlangıç ​​Kılavuzu

WordPress, belirli bir kullanıcının web sitenizde neler yapabileceğini ve yapamayacağını tanımlayan bir kullanıcı rolü yönetim sistemi ile birlikte gelir. Bu kullanıcı rollerini ve izinlerini bilmek, WordPress siteniz büyüdükçe önemlidir. WordPress kullanıcı rollerine ilişkin bu yeni başlayanlar kılavuzunda, her WordPress kullanıcı rolünü ve izinini takip etmesi kolay bir Infographic ile karşılaştıracağız.


WordPress’i yüklediğinizde kutunun dışında beş varsayılan kullanıcı rolü vardır:

  1. yönetici
  2. Editör
  3. Yazar
  4. iştirakçi
  5. Abone

Aşağıdaki infografik bilgileri görüntüleyerek her bir kullanıcı rolü arasında tam bir karşılaştırma görebilirsiniz:

WordPress Kullanıcı Rolleri İnfografik Başlangıç ​​Kılavuzu [Küçük Resim]

Alternatif olarak, her bir kullanıcı rolü izinlerinin özetini aşağıda okuyabilirsiniz. Ayrıca yeni kullanıcı rollerinin nasıl oluşturulacağını ve / veya mevcut WordPress kullanıcı rollerinin nasıl özelleştirileceğini ele alacağız.

Video öğretici

WPBeginner’a abone olun

Videoyu beğenmediyseniz veya daha fazla talimat gerekiyorsa, okumaya devam edin.

Her varsayılan kullanıcı rolüne ve izinlerine bakarak başlayalım.

1. Yönetici

Düzenli bir WordPress kurulumunda Yönetici en güçlü kullanıcı rolüdür. Yönetici rolüne sahip kullanıcılar yeni yayın ekleyebilir, sitedeki herhangi bir kullanıcının yayınlarını düzenleyebilir ve hatta bu yayınları silebilir.

Eklentileri ve temaları yükleyebilir, düzenleyebilir ve silebilirler. En önemlisi, bir yönetici kullanıcı siteye yeni kullanıcılar ekleyebilir, mevcut kullanıcılar hakkında parolaları dahil bilgileri değiştirebilir ve herhangi bir kullanıcıyı silebilir (evet diğer yöneticiler de).

Bu rol temel olarak site sahipleri için ayrılmıştır ve size WordPress sitenizin tam kontrolünü verir. Çok kullanıcılı bir WordPress sitesi çalıştırıyorsanız, bir yönetici kullanıcı rolü atadığınızda çok dikkatli olmanız gerekir.

Bu makaleyi de okumanızı öneririz: Hataları Düzeltmek için Eklenti Geliştiricilerine Yönetici Erişimi Verirseniz?

2. Editör

WordPress’te editör rolüne sahip kullanıcılar, web sitenizin içerik bölümleri üzerinde tam kontrole sahiptir. Bir WordPress sitesine başkaları tarafından yazılanlar da dahil olmak üzere herhangi bir yayını ekleyebilir, düzenleyebilir, yayınlayabilir ve silebilirler. Bir editör yorumları da denetleyebilir, düzenleyebilir ve silebilir.

Editörlerin site ayarlarınızı değiştirme, eklenti ve tema yükleme veya yeni kullanıcı ekleme erişimi yok.

3. Yazar

Adından da anlaşılacağı gibi, yazar rolüne sahip kullanıcılar kendi yayınlarını yazabilir, düzenleyebilir ve yayınlayabilir. Ayrıca yayınlansalar bile kendi yayınlarını silebilirler.

Yayın yazarken yazarlar kategori oluşturamaz ancak mevcut kategoriler arasından seçim yapabilir. Öte yandan, yayınlarına etiket ekleyebilirler (Bkz: Kategoriler ve Etiketler – SEO için hangisi daha iyidir?).

Yazarlar, incelenmeyi bekleyenleri bile yorumları görüntüleyebilir, ancak yorumları denetleyemez, onaylayamaz veya silemez.

Ayarlara, eklentilere veya temalara erişimleri yoktur, bu nedenle yayınlandıktan sonra kendi yayınlarını silme yetenekleri dışında bir sitede oldukça düşük riskli bir kullanıcı rolüdür..

4. Katılımcı

Katkıda bulunanlar yeni yayın ekleyebilir ve kendi yayınlarını düzenleyebilir, ancak kendi yayınlarını bile yayınlayamazlar. Yayın yazarken yeni kategoriler oluşturamazlar ve mevcut kategoriler arasından seçim yapmak zorunda kalırlar. Ancak yayınlarına etiket ekleyebilirler.

Katkıda bulunan rolün en büyük dezavantajı, dosya yükleyememeleri (yani kendi makalelerine resim ekleyemeyecekleri).

Katkıda bulunanlar, denetlemek isteyenleri bile yorumları görebilir. Ancak yorumları onaylayamaz veya silemezler.

Ayarlara, eklentilere veya temalara erişimleri yoktur, bu nedenle sitenizdeki hiçbir ayarı değiştiremezler.

5. Abone

Abone kullanıcı rolüne sahip kullanıcılar WordPress sitenize giriş yapabilir ve kullanıcı profillerini güncelleyebilir. İstedikleri takdirde şifrelerini değiştirebilirler. WordPress yönetici alanınızda yazı yazamaz, yorum görüntüleyemez veya başka bir şey yapamazlar.

Bu kullanıcı rolü, kullanıcıların bir yayını okuyabilmeleri veya yorum bırakabilmeleri için kullanıcıların giriş yapmasını gerektiriyorsa özellikle yararlıdır.

Bonus: Süper Yönetici

Bu kullanıcı rolü yalnızca bir WordPress Çoklu Site Ağında kullanılabilir. Süper yönetici kullanıcı rolüne sahip kullanıcılar, çok siteli bir ağa site ekleyebilir ve silebilir. Ayrıca WordPress çoklu site kurulumunda eklentiler ve temalar yükleyebilir, kullanıcı ekleyebilir ve ağ genelinde eylemler gerçekleştirebilirler.

Mevcut Kullanıcı Rollerini Özelleştirme

Varsayılan WordPress kullanıcı rolleri, çoğu web sitesinin gereksinimlerine uyan yeteneklere sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Örneğin, bir dergi sitesi işletiyorsanız, kıdemli personele Editör kullanıcı rolü ve alt personele yazar kullanıcı rolü atayabilirsiniz. Konuk ziyaretçilerinize katkıda bulunan kullanıcı rolü ve site ziyaretçileriniz için abone kullanıcı rolü atayabilirsiniz.

Ancak, varolan bir WordPress kullanıcı rolünün izinlerini değiştirmek isterseniz?

Yazar rolünden hoşlanmadığımız bir şey, yalnızca kendi yayınlarını yayınlayabilmeleri değil, yayınlandıktan sonra da silebilmeleridir. Bu, tüm editoryal iş akışınızı zayıflatabilir. Ücretli bir yazar kötü şartlardan ayrılırsa ve yazdıkları tüm yayınları (onlara ödediğinizleri) silmeye karar verirse de felaket olabilir..

Yazarın kullanıcı rolünü değiştirmek istediğinizi varsayalım, böylece yazarlar yayınlandıktan sonra yayınlarını silemezler.

Yapmanız gereken ilk şey, Capability Manager Enhanced eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir. Etkinleştirildikten sonra şu adrese gidin: Kullanıcılar »Yetenekler kullanıcı rollerini değiştirmek için.

WordPress'te Kullanıcı Özelliklerini Düzenleme

Ardından, sağ sütundaki üst kutudan düzenlemek istediğiniz kullanıcı rolünü seçin ve ardından yükle düğmesini tıklayın. Bu, kullanıcı yeteneklerini soldaki kutulara yükler.

Tek yapmanız gereken, o kullanıcı rolünden kaldırmak istediğiniz özelliklerin işaretini kaldırmaktır. Örneğin, bu durumda, yayınlanan yayınları yazarlardan silme yeteneğini kaldırmak istiyoruz. “Yayınlananları Sil” özelliğinin işaretini kaldıracağız. İşiniz bittiğinde, sayfanın en altına gidin ve ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklayın.

WordPress’te Kendi Özel Kullanıcı Rollerinizi Oluşturma

Aynı Capability Manager Enhanced eklentisini kullanarak WordPress’de kendi yeteneklerinizle kendi özel kullanıcı rollerinizi oluşturabilirsiniz. Eklentiyi yükledikten ve etkinleştirdikten sonra şu adrese gidin: Kullanıcılar »Yetenekler ve “Yeni Rol Oluştur” altında kullanıcı rolü adını girin.

WordPress'e Özel Kullanıcı Rolü Ekleme

Örneğin, bir dergi sitesinin yorumu aktif olarak denetlemek için bazı personele ihtiyacı olabilir. Bu durumda, yalnızca yorumları denetleyebilen bir kullanıcı rolü oluşturmak isteyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken yeni bir kullanıcı rolü oluşturmak ve ardından ‘Diğer WordPress Özellikleri’ altından denetleme açıklaması seçeneğini belirtmektir..

Daha ayrıntılı talimatlar için lütfen WordPress’te kullanıcı rollerine yetenek ekleme / kaldırma ile ilgili eğiticimize bakın.

Bu makalenin WordPress kullanıcı rollerini ve izinlerini anlamanıza yardımcı olmasını umuyoruz. WordPress’te çok yazarlı blogları verimli bir şekilde yönetmek için 21 harika eklentideki kılavuzumuza göz atmak isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me