WordPress Siteniz için En Yüksek Performanslı Google AdSense Şerit Boyutları ve Biçimleri

Yeni başlayanların Google AdSense’e kaydolduktan sonra sordukları en yaygın sorulardan biri, en yüksek performanslı Google AdSense banner boyutları hangileridir? Bazı Google AdSense reklam biçimleri daha belirgindir, bu da daha fazla tıklama aldıkları ve daha fazla gelir getirdikleri anlamına gelir. Bu makalede, size en yüksek performans gösteren Google AdSense banner boyutlarını ve biçimlerini ve bunları en iyi sonuçlar için nereye yerleştireceğinizi göstereceğiz.


Google AdSense Banner Boyutları

WordPress’te Google AdSense Reklamları Nasıl Düzgün Kurulur?

Başlamadan önce bir Google AdSense hesabına kaydolmanız gerekir. Kaydolduktan sonra, Google AdSense’i WordPress’e nasıl düzgün şekilde ekleyeceğimize ilişkin kılavuzumuza bakın.

Varsayılan olarak, AdSense reklamlarını web sitenizin kenar çubuğuna kolayca yerleştirebilirsiniz. Bazı WordPress temalarında reklam görüntülemek için özel alanlar da olabilir.

Ancak, Google AdSense reklamlarınızı WordPress’te yönetmenin en iyi yolu bir reklam yönetimi eklentisi kullanmaktır. AdSanity kullanmanızı öneririz, kullanımı çok kolaydır ve kenar çubuklarına, içerik yayınlamaya ve istediğiniz herhangi bir yere kolayca reklam eklemenize olanak tanır.

Bazı Google AdSense Banner Boyutları ve Biçimleri Neden Daha İyi Çalışıyor??

Google AdSense, web sitenize ekleyebileceğiniz çeşitli banner boyutları ve reklam biçimleri ile birlikte gelir. Ancak, hepsi aynı seviyede sonuçlar üretmez.

İçeriğe daha yakın olan ve sayfa yüklendiğinde kolayca görülebilen reklamlar, daha yüksek bir TO (tıklama oranı) elde etmenizi sağlar. Kolayca fark edilebilen reklam boyutunu seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Google AdSense reklam boyutlarından bazıları çok küçük ve bazıları kullanıcı deneyimini etkileyemeyecek kadar büyük olabilir.

Daha sonra, web sitenizdeki reklam performansını etkileyen faktör, bu biçim için kaç reklamverenin reklam yayınladığıdır. Bazı reklam biçimleri ve banner’lar, reklamverenler arasında daha popülerdir; bu, onları kullanmak size daha büyük bir envanter ve daha iyi ödeme yapan reklamlar sağlar.

Son olarak, bazı reklam biçimleri mobil cihazlar için optimize edilmiştir. Mobil kullanıcılar trafiğinizden en iyi şekilde yararlanırsa, bu reklamlar web sitenizde diğer boyutlardan daha iyi performans gösterir.

Google AdSense Banner Boyutlarını ve Biçimlerini En İyi Gösteren

Çoğu web sitesi sahibi, web siteleri için hangi biçimlerin en iyi sonucu verdiğini belirlemek için farklı banner boyutları dener. Google AdSense mühendisleri, reklamların katılan web sitelerinde nasıl performans gösterdiğini görmek için sürekli olarak kendi testlerini gerçekleştirir.

Kendi web sitelerimizde yıllar boyunca Google AdSense ile birkaç test yaptık. Aşağıda, reklam gayrimenkulünüz için en iyi değeri sunan en iyi performans gösteren Google AdSense banner boyutları ve reklam biçimleri bulunmaktadır.

1. Orta Boy Dikdörtgen (300 × 250)

Orta boy dikdörtgen

Bu reklam biçimi hem görüntülü / metin reklamları destekler hem de mobil düzenlerde de kullanılabilir. Bu reklam boyutuyla ilgili en iyi bölüm, rahatsız edici kullanıcılar olmadan kenar çubuğuna veya içerik alanının içine kolayca sığabilmesidir.

Bu nedenle bu reklam biçimi, siteniz için daha fazla ve daha iyi ödeme yapan reklamlar anlamına gelen daha büyük bir reklam envanteri alır. İçerik içi reklamlar için mükemmel boyutta olduğundan, çoğu web sitesi için en iyi TO’ya sahip olduğu da bildirilmektedir.

2. Büyük Dikdörtgen (336 × 280)

Büyük dikdörtgen

Büyük dikdörtgen listemizdeki ikinci pozisyonu alır. Yukarıdaki orta boy dikdörtgen reklamdan daha büyük ve daha belirgindir, ancak tüm web sitesi kenar çubuklarına sığmayabilir ve mobil cihazlar için optimize edilmemiş olabilir.

Web sitenizin kenar çubuğu veya içerik alanı biraz darsa, reklam kullanıcı deneyimi için iyi olmayan içeriği sıkıştırabilir.

Bununla birlikte, büyük dikdörtgen, paragraflar arasındaki içerik alanının içine yerleştirilirse web sitenizdeki orta dikdörtgenden kolayca daha iyi performans gösterebilir. Hem resim hem de metin reklamları destekler.

Boyutu ve içeriğin yanındaki ideal yerleşimi nedeniyle, bu reklam boyutu da daha iyi bir reklam envanteri alır.

3. Büyük Şerit (728 × 90)

Liderler Sıralaması

Skor tablosu, web sitesi başlığı için mükemmel olan geleneksel bir banner reklam boyutudur. Hem metin hem de resim reklam biçimlerini destekler, ancak mobil reklamları desteklemez.

Skor tablosu üstte (web sitesi başlığının içine veya hemen arkasına) yerleştirilmek için ideal olduğundan, daha fazla reklam alır, bu da web siteniz için daha iyi reklamlar anlamına gelir. Boyutu ve göze çarpan yerleşimi nedeniyle, çoğu web sitesinde oldukça iyi performans gösterir.

4. Yarım Sayfa aka Büyük Gökdelen (300 × 600)

Yarım sayfa

Büyük Gökdelen, boyutu nedeniyle yarım sayfa olarak da bilinen geniş dikey bir afiştir. Yeniden hedefleme sırasında mesajlarını etkili bir şekilde iletmek için daha fazla reklam alanı isteyen reklamverenlerin dikkatini çeker.

Yayıncılar arasında daha popüler hale geliyor, çünkü markalar için daha fazla gösterim verme eğilimi gösteriyor, bu da daha iyi ödeme yapan reklamlar anlamına geliyor.

Büyük dikey çizgiyi kenar çubuğuna veya içeriğin yanına yerleştirebilirsiniz. Ancak, boyutu nedeniyle tüm web siteleri için iyi bir uyum olmayabilir.

5. Büyük Mobil Banner (320 × 100)

Mobil banner

Büyük mobil banner, bir mobil reklam biçimidir ve etkinlik açısından mobil cihazlar için büyük şerit reklam biçimine eşdeğerdir. İdeal olarak, başlığın hemen altına yerleştirildiğinde en iyi sonucu verir.

Mobil trafik çoğu web sitesi için iyi bir kullanıcı grubu oluşturduğundan, bu reklam biçimi daha iyi bir reklam envanteri alır.

Daha az müdahaleci bir reklam olarak ve orta boy dikdörtgen reklam biçimine alternatif olarak yerleştirilebilir.

6. Mobil Büyük Şerit (320 × 50)

mobil skor tablosu

Mobil büyük afiş, büyük mobil banner reklam biçimine kıyasla yarı yükseklikte. Biraz daha az etkili ancak aynı zamanda daha az müdahaleci ve daha küçük mobil cihazlarda daha iyi reklam deneyimi sunuyor.

Mobil reklamlar, büyük bir reklam envanteri aldığı anlamına gelen reklamverenler arasında popülerdir. Doğru yerleşimle, mobil trafiğinizle gerçekten iyi çalışabilir.

7. Geniş Dikey (160 × 600)

Gökdelen

Geniş dikey, özellikle dar kenar çubukları için tasarlanmış dikey bir banner reklamdır. Hem resim hem de metin reklam biçimlerini destekler ve reklamverenler arasında popülerdir.

Daha az müdahaleci bir reklam seçeneğidir ve web sitenizin tasarımıyla kolayca uyum sağlayabilir. Ancak, reklama karşı daha fazla kullanıcının dikkatini çekme eğiliminde olan daha geniş yarım sayfa banner reklamlarından daha az etkilidir.

8. Portre (300 × 1050)

Vesika

Portre biraz daha geniş ve uzun bir dikey şerittir. Boyutu nedeniyle, bu reklam biçimi, iletileri için daha fazla reklam alanı isteyen marka merkezli reklamverenleri cezbeder.

İdeal olarak içeriğin yanına veya kenar çubuğuna yerleştirilir ve burada kullanıcılarınız sayfanızın içeriğini tararken fark edilir. Zor kısmı, web sitenizdeki kullanıcı deneyimini etkilemeden uygulamaktır.

9. İlan Tahtası (970 × 250)

İlan panosu

Reklam panosu, marka merkezli başka bir reklam biçimidir. Bu, sayfalarınızın üstüne veya altına ideal bir şekilde yerleştirilebilen geniş bir yatay banner reklamdır. Reklamverenlere sunduğu alan nedeniyle daha iyi reklamlar alma eğilimindedir, ancak daha küçük bir reklam envanterine sahiptir..

Web sitenizin içeriğine ve anahtar kelimelerine bağlı olarak, web siteniz için yeterli reklam çekemezse, bir hit veya bir özledim olabilir..

10. Kare (250 × 250)

Genellikle daha büyük reklamların daha belirgin olduğu düşünülür. Ancak, tüm web siteleri aynı şekilde tasarlanmamıştır. Minimalist bir WordPress teması kullanıyorsanız, bu küçük kare reklam biçimi düzeninize güzel bir şekilde sığabilir ve yine de fark edilebilir olabilir.

Dezavantajı, düşük ücretli reklamlarla sonuçlanabilecek daha küçük bir reklam envanterine sahip olmasıdır. Ancak, web siteniz rekabetçi bir sektördeyse, kullanıcı deneyimini etkilemeden gerçekten iyi çalışabilir.

Reklam Alanınızdan En İyi Şekilde Yararlanmak için Daha Fazla İpucu

Kullanıcılar tarafından sık sık Google AdSense ile nasıl daha fazla para kazanabilecekleri sorulur? Her web sitesi farklı olduğundan, bu sorunun tek bir mükemmel cevabı yoktur.

Gelir elde etmek için Google AdSense’i kullanırken web sitenizin potansiyelini tam olarak kullandığınızdan emin olmanız için bazı ipuçları.

 • Farklı reklam yerleşimlerini test etme – Hangi biçimlerin size daha iyi bir TO ve hangi biçimlerin size daha iyi reklam verdiğini anlamak için farklı reklam biçimlerini deneyin.
 • Birden çok reklam göster – Google AdSense, bir sayfada birden çok reklam birimi görüntülemenize olanak tanır. Hangi kombinasyonların sizin için en uygun olduğunu test etmek için farklı yerleşimleri ve reklam biçimlerini deneyin.
 • Önce kullanıcıları düşünün – Reklam geliri birçok web sitesinin hayatta kalması için önemli olsa da, kullanıcılarınızı da düşünmeniz gerekir. Reklamları kullanıcı deneyimini etkileyecek şekilde yerleştirmek, web sitenizin kullanıcı katılımını ve WordPress SEO’nuzu etkileyecektir.
 • Web sitesi performansını optimize etme – Araştırmalar, daha hızlı web sitelerinin genellikle daha fazla etkileşimli kitle aldığını ve bu da reklamlarınız için daha yüksek TO anlamına geldiğini gösteriyor. WordPress’i nasıl hızlandıracağınızı ve performansı nasıl artıracağınızı görün.

Bu makalenin, en yüksek performanslı Google AdSense banner boyutlarını ve biçimlerini bulmanıza yardımcı olmasını umuyoruz. Google AdSense gelirinize ek olarak çevrimiçi para kazanmanın diğer yolları hakkında kapsamlı kılavuzumuza göz atmak da isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map