WordPress’te Öne Çıkan Resimler Ekleme veya Küçük Resimler Gönderme

Küçük resimler olarak da bilinen öne çıkan resimler WordPress temalarında popüler bir özelliktir. Bugün çoğu WordPress fotoğraf teması, restoran teması, kilise teması ve diğer tema türleri küçük resimler için yerleşik desteğe sahiptir. Bu makalede, WordPress’te öne çıkan resimlerin nasıl ekleneceğini veya küçük resimlerin nasıl gönderileceğini göstereceğiz.


Neden öne çıkan resmi kullanıyorsunuz ve birbirinin yerine küçük resim gönderiyoruz. Bu özellik WordPress 2.9’da ilk kez tanıtıldığında, küçük resimler olarak adlandırıldı. Ancak, bir sonraki sürümde özellikli resim olarak yeniden adlandırıldı.

WordPress’te Öne Çıkan Görüntüler Kılavuzu

Öne Çıkan Resimler veya Küçük Resimler Gönder bir tema özelliğidir. Genesis ve diğerleri gibi çoğu tema varsayılan olarak öne çıkan resimleri destekler.

Temanızın öne çıkan resimleri destekleyip desteklemediğini anlamanın kolay bir yolu yazı düzenleyiciye gitmektir. Ekranın sağ tarafında öne çıkan resimler olarak adlandırılan bir meta kutu olup olmadığını görmek için yeni bir yayın oluşturun ve biraz aşağı kaydırın.

WordPress'te öne çıkan resim meta kutusu

Video öğretici

WPBeginner’a abone olun

Videoyu beğenmediyseniz veya daha fazla talimat gerekiyorsa, okumaya devam edin.

WordPress’e Yazı Küçük Resmi veya Öne Çıkan Resim Ekleme

WordPress yayınına öne çıkan bir resim eklemek için yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterilen öne çıkan resim meta kutusunun içindeki “Öne Çıkan Resmi Ayarla” bağlantısını tıklamanız yeterlidir.

Bu WordPress Medya Yükleyiciyi açacaktır. Bunu bilgisayarınızdan bir resim yüklemek veya medya kitaplığınızdan mevcut bir resmi kullanmak için kullanabilirsiniz. Görüntüyü seçtikten sonra, Öne Çıkan Görüntüyü Ayarla düğmesini tıklayın.

WordPress'te öne çıkan bir görüntüyü ayarlama

Görüntü, Öne Çıkan Resim meta kutusunda aşağıdaki gibi görünecektir:

WordPress yayınına eklenen öne çıkan bir resim

Görüntünün temanızda biraz farklı görünebileceğini unutmayın. Her şey temanızın öne çıkan resimleri nasıl ele aldığına bağlıdır.

Bazı dergi temaları ana sayfada yan yazı özetleri boyunca daha küçük küçük resimler ve tek gönderi görünümünde daha büyük bir sürüm kullanır.

Tema geliştiriciniz tarafından tanımlanan ayarlara bağlı olarak, öne çıkan resminiz yayınlarınızla birlikte otomatik olarak görünür. Ancak, temanızın öne çıkan resimleri ve küçük resimleri yayınlama şeklini değiştirmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Not: Bunun altındaki her şey kodlama bilgisi gerektirecektir.

Tema Geliştiricileri WordPress’te Öne Çıkan Resim ve Küçük Resimleri Gönderme Kılavuzu

Öne çıkan görüntü, çok sayıda tema tarafından desteklenen popüler bir özellik olsa da, özellikli resimleri desteklemeyen bir tema kullanıyor olabilirsiniz. Bu durumda, temanıza özellikli resim desteği ekleyebilirsiniz. Tema dosyalarını düzenlemekte rahatsanız ve küçük bir CSS’de yolunuzu biliyorsanız, kendiniz yapabilirsiniz.

WordPress temasına öne çıkan resim desteği eklemek için temanızın function.php dosyasına bu kod satırını eklemeniz gerekir:

add_theme_support (‘küçük resimler sonrası’);

Bu kod, yayınlar ve sayfalar için öne çıkan resim desteğini etkinleştirir. Artık yayınlara veya sayfalara gidebilirsiniz ve öne çıkan resim seçeneğinin etkin olduğunu göreceksiniz. Ancak, öne çıkan bir resmi ayarladığınızda WordPress temanızda otomatik olarak görüntülenmez. Öne çıkan resimleri temanızda görüntülemek için şablonlarınızı düzenlemeniz ve öne çıkan resmi görüntülemek istediğiniz yere bu kod satırını eklemeniz gerekir:

<?php the_post_thumbnail (); ?>

Yukarıdaki kodu eklediğiniz dosyalar temanıza bağlı olarak değişir. Kodu post döngünüze eklemek isteyeceksiniz.

Yukarıdaki kod, özellikli resim desteği eklemeniz ve özellikli resimleri temanızda görüntülemeniz gereken temel işlevdir. Yüklediğiniz öne çıkan resimler için görüntü boyutunu ayarlamak üzere bu kod satırını function.php dosyanıza eklemeniz gerekir.

set_post_thumbnail_size (50, 50);

Set_post_thumbnail_size için parametreler şu sıradadır: genişlik, yükseklik.

Ayrıca, the_post_thumbnail () işleviyle kullanılacak ek görüntü boyutları da ayarlayabilirsiniz. Örneğin:

// Tek yayınlar için görüntü boyutu
add_image_size (‘tekli yazı sonrası küçük resim’, 590, 180);

Bu örnekte yeni bir resim boyutu ekledik tek sonrası küçük 590 piksel ve 180 piksel yükseklik ile. Bu resim boyutunu temamızda kullanmak için yine de uygun tema dosyasına eklememiz gerekecek. Daha fazla ayrıntı için WordPress’e ek resim boyutları ekleme hakkındaki kılavuzumuza göz atın.

Daha önce öne çıkan resimleri yüklediyseniz, ancak yine de başka bir boyutta görünüyorlarsa, eski yayınlar için küçük resimleri ve resim boyutlarını yeniden oluşturmanız gerekir.

Aşağıda, belirli bir görüntü boyutuna sahip öne çıkan resim işlevine bir örnek verilmiştir.

<?php the_post_thumbnail (‘tek yazı-küçük resim’); ?>

Bu, tam işlevin kırık bir sürümüdür. Öne çıkan görüntülerin işlevselliğini daha da artırabilirsiniz. Örneğin, sonrası küçük resimler için varsayılan bir yedek resim ayarlayabilir, özellikli resimleri altyazılı olarak görüntüleyebilir, hatta birden fazla gönderi küçük resmi veya özellikli resim ekleyebilirsiniz.

Bu makalenin, öne çıkan resimleri nasıl ekleyeceğinizi veya WordPress’e küçük resim göndereceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca, WordPress için en iyi 14 özellikli eklenti ve öğretici listemize göz atmak isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map