WordPress’te Parolanızı Değiştirme (Başlangıç ​​Kılavuzu)

WordPress şifrenizi nasıl değiştireceğinizi öğrenmek ister misiniz? Bazen şifrenizi unutabilir veya güvenlik nedeniyle değiştirmeniz gerekebilir.


Giriş sayfasında şifrenizi sıfırlamanızı sağlayan kayıp bir şifre bağlantısı olsa da, bazen WordPress şifre sıfırlama e-postası asla gelen kutunuza gelmez, çünkü WordPress barındırma şirketiniz doğru yapılandırılmamıştır.

Diğer durumlarda, güvenlik nedeniyle web sitenizdeki her kullanıcı için WordPress şifresini değiştirmeye zorlamak isteyebilirsiniz.

Bu yeni başlayanlar kılavuzunda, olası her senaryoyu kapsayacak şekilde WordPress şifresini değiştirmenin dört farklı yolunu göstereceğiz.

WordPress'te Parolanızı Değiştirme

WordPress Şifrenizi Değiştirmeden Önce

Hacklerin saldırı girişimlerine karşı ilk savunma hattınız olduğu konusunda yeterince vurgu yapamayız.

Çoğu zaman kullanıcılar zayıf bir şifre kullanırlar çünkü hatırlaması kolaydır. Lütfen bunu yapma. Birçok ücretsiz ve güvenli şifre yöneticisinden birini kullanabilirsiniz.

Bazen WordPress şifrelerinizi ekip üyeleriyle veya hatta sözleşme geliştiricileriyle paylaşmak cazip olabilir. Bunu asla yapmamalısın.

Bunun yerine, izinleri yönetebilmeniz için doğru kullanıcı rolüne sahip yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmanızı öneririz..

Bu şekilde, artık ekibinizin bir parçası olmadıklarında ana şifrenizi değiştirmek zorunda kalmadan hesaplarını kolayca silebilirsiniz.

Bununla birlikte, WordPress şifrenizi değiştirmenin farklı yollarına bakalım.

2 Dakikada WordPress Parolanızı Değiştirme

WordPress şifrenizi değiştirmenin en kolay yolu budur.

Yapmanız gereken ilk şey WordPress web sitenize giriş yapmaktır. Bunu tarayıcınıza WordPress giriş URL’nizi (örneğin, https://example.com/login/) girerek yapabilirsiniz..

Giriş yaptıktan sonra şu adrese gidin: Kullanıcılar »Profiliniz WordPress menünüzden.

WordPress'teki Profil Sayfanız

WordPress profilinde, Yeni Parola seçeneğini göreceğiniz Hesap Yönetimi bölümüne ilerlemeniz gerekir. Devam edin ve yeni bir şifre eklemek için “Şifre Oluştur” u tıklayın.

WordPress'de Şifre Oluşturun

WordPress sizin için otomatik olarak güçlü bir şifre oluşturur.

WordPress'te Otomatik Şifre

Bu güçlü şifre ile devam edebilir veya kendi şifrenizle değiştirebilirsiniz.

Bundan sonra, yeni şifrenizi kaydetmek için Profile Profili Güncelle ’düğmesini tıklayın.

Güçlü bir WordPress Parolası Oluşturun ve Kaydedin

Tamamlandığında, üstte bir Profil Güncellenmiş bildirimi göreceksiniz. WordPress ayrıca e-posta gelen kutunuzda size bir şifre değişikliği bildirimi gönderir.

WordPress Profili Yeni Parola ile Güncelleniyor

Kilitlendiğinde WordPress Parolanızı Sıfırlama

Yukarıdaki yöntem, WordPress kontrol panelinize erişiminiz olduğunda şifrenizi değiştirmenizi sağlar.

Peki ya parolanızı kaybettiyseniz ve giriş yapamıyorsanız?

Panik yapmayın, WordPress’te kayıp şifrenizi kurtarmanın süper kolay bir yolu var.

WordPress giriş sayfasına (https://example.com/wp-login.php) gidip ‘Şifrenizi mi kaybettiniz?’ Bağlantısını tıklamanız yeterlidir..

WordPress'te Kayıp Parolayı Kurtarma

Buna tıkladıktan sonra sizi şifre sıfırlama sayfasına götürür. Hesabınızdaki şifreyi sıfırlamak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girmeniz gerekir.

WordPress Şifre Kurtarma Ekranı

Tamamlandığında, WordPress kullanıcı hesabınızla ilişkili e-posta adresine bir şifre sıfırlama bağlantısı gönderir.

Daha fazla ayrıntı için, WordPress’te kayıp bir parolanın nasıl kurtarılacağı ile ilgili kılavuzumuza bakın.

WordPress Parolasını Veritabanından Değiştirme

Yukarıdaki ‘Kayıp Parola’ yöntemi başlangıç ​​düzeyine uygundur, ancak bazen hesapla ilişkili e-posta adresine erişiminiz yoksa veya WordPress siteniz bir e-posta gönderemezse bu yöntemi kullanamayabilirsiniz.

Böyle bir durum ortaya çıkarsa, WordPress parolanızı doğrudan veritabanında sıfırlamanız gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu phpMyAdmin kullanmaktır.

İlk olarak, WordPress barındırma hesabınızın kontrol paneline giriş yapmanız gerekir. Bundan sonra, Veritabanları bölümünün altındaki phpMyAdmin seçeneğini tıklayın.

cPanel'de phpMyAdmin

Not: her barındırma sağlayıcısının kendi kontrol paneli olduğundan ekranınız farklı görünebilir. PhpMyadmin bağlantısını bulmakta zorlanıyorsanız, barındırma desteğinize başvurun.

PhpMyAdmin uygulamasını başlattıktan sonra, tüm veritabanlarınızın bir listesini göreceksiniz. WordPress sitenizle ilişkili veritabanını seçmeniz gerekiyor.

WordPress veritabanınızı seçin

Bundan sonra, WordPress veritabanınızdaki tabloların listesini göreceksiniz. Bu listede wp_users tablosunu aramanız ve yanındaki ‘Göz at’ bağlantısını tıklamanız gerekir.

Kullanıcı tablosuna göz at

Bu, WordPress sitenizdeki tüm kullanıcıların bir listesini gösterecektir. Bu sayfada, kullanıcı hesabınızın yanındaki düzenle bağlantısını tıklamanız gerekiyor.

PhpMyAdmin'de kullanıcı hesabını düzenle

PhpMyAdmin size tüm kullanıcı bilgileri alanlarını içeren bir form gösterecektir.

User_pass alanındaki değeri silmeniz ve yeni şifrenizle değiştirmeniz gerekir. İşlev sütununun altında, açılır menüden MD5’i seçin ve Git düğmesine tıklayın.

Şifre değiştir

WordPress şifrenizi başarıyla değiştirdiğiniz tek şey bu.

Daha fazla ayrıntı için phpMyAdmin’den bir WordPress parolasını sıfırlama hakkındaki kılavuzumuza bakın.

Tüm Kullanıcılar için WordPress Parolasını Değiştirmeye Zorlama

Web siteniz saldırıya uğradıysa veya sektörünüzün belirli veri uyumluluğu düzenlemeleri varsa, tüm kullanıcılar için WordPress şifresini değiştirmeye zorlamanız gerekebilir.

Bu bir Parola Geçerlilik eklentisi kullanılarak kolayca yapılabilir.

WordPress’de şifre değiştirmek için nasıl zorlanacağımızla ilgili adım adım bir kılavuzumuz var.

Bu makalenin, WordPress’te şifrenizi nasıl değiştireceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Yeni başlayanlar için WordPress güvenliği ile ilgili adım adım kılavuzumuzu da görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me