WordPress’te Sık Karşılaşılan Görüntü Sorunları Nasıl Onarılır

WordPress, görüntüleri yönetmek ve düzenlemek için oldukça düzgün bazı araçlarla birlikte gelir. Görüntüleri kolayca yükleyebilir, hizalayabilir ve hatta WordPress içinde düzenleyebilirsiniz.


Yeni başlayanların çoğu bu WordPress görüntü düzenleme özelliklerinin farkında değildir. Diğer özellikler tamamen fark edilmeden kullanıcıların bazılarını keşfetmeleri biraz zaman alıyor.

WordPress görüntüleri hakkında herhangi bir sorunuz varsa, şanslısınız demektir. Bu makalede, WordPress’teki en yaygın resim sorunlarını ve bunların nasıl düzeltileceğini ele alacağız.

WordPress'te Sık Karşılaşılan Görüntü Sorunlarını Giderme

Bu ayrıntılı bir makale olduğundan, bu makaleyi ele alacağımız resim ile ilgili sorunların listesi.

  En belirgin olanla başlayalım.

  1. WordPress’e Resim Yükleme?

  WordPress, yayınlarınıza, sayfalarınıza ve kenar çubukları gibi içerik olmayan alanlara resim yüklemeyi çok kolaylaştırır.

  WordPress yayınlarına ve sayfalarına resim yüklemek için içerik bloğuna resim bloğunu eklemeniz yeterlidir.

  WordPress yayınına veya sayfasına resim bloğu ekleme

  Paragraf bloğuna / image yazarak da görüntü bloğunu ekleyebilirsiniz. Editör yazmaya başlar başlamaz ekleyebileceğiniz blokları göstermeye başlayacak.

  Resim bloğu ekleme

  WordPress şimdi resim bloğunu editöre ekleyecektir. Bilgisayarınızdan resim seçmek ve yüklemek için “Yükle” düğmesini tıklamanız gerekir.

  Resim seçin ve yükleyin

  Medya kitaplığınızdan daha önce yüklenmiş bir görüntü de seçebilirsiniz.

  Görüntüyü yükledikten sonra, içerik düzenleyicide görüntünün canlı bir önizlemesini göreceksiniz.

  Resim Önizleme

  Sağ panelde bir grup görüntü ayarı göreceksiniz. Oradan görüntü alternatif metni sağlayabilir, görüntü boyutunu ve görüntü stilini seçebilirsiniz.

  2. WordPress’te Görüntüyü Sola veya Sağa Hizalama?

  WordPress, görüntüleri sola, sağa veya ortaya hizalamayı kolaylaştırır. Görüntüyü tıklayarak seçmeniz ve ardından blok araç çubuğundan hizalama düğmesini tıklamanız yeterlidir.

  Görüntü hizalama seçenekleri

  Bazı popüler blogların, etraflarına sarılmış metin içeren resimleri nasıl kullandığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu, hizalama özelliği kullanılarak yapılır.

  Görüntü sağdaki metinle sola hizalandı

  Alternatif olarak, ‘Medya’yı da kullanabilirsiniz. & Resim bloğu yerine metin ’bloğu. Bu blok özellikle metnin yanına resim eklemek için yapılır.

  Medya ve metin bloğu

  Daha sonra bir resmi ve metni yan yana yükleyebilirsiniz. Görüntüyü veya metin tarafını değiştirmek için engelleme araç çubuğunu da kullanabilirsiniz.

  WordPress'teki metnin yanındaki resim

  3. Resimlerin altına Altyazı Ekleme?

  WordPress, görüntüler için kolayca resim yazısı eklemenizi sağlar. Bir resim yükledikten sonra, resim önizlemesinin hemen altına altyazı ekleme seçeneğini göreceksiniz.

  WordPress'te bir resim için resim yazısı yazma

  Benzer şekilde, WordPress’teki resim galerilerine altyazı da ekleyebilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için WordPress’te resimlere nasıl resim yazısı ekleyeceğimize ilişkin kılavuzumuza bakın.

  4. Fotoğrafları Sütunlarda ve Satırlarda Görüntüleme?

  Kullanıcılar genellikle bize fotoğrafları sütunlarda ve satırlarda düzgün bir şekilde nasıl görüntüleyeceğimizi soruyor.

  Diyelim ki bir doğum günü partisinin veya tatil fotoğraflarının fotoğraflarını paylaşmak istiyorsunuz. Bunları bir yayına tek tek ekleyebilirsiniz, ancak bu uzun bir resim listesi gibi görünecektir..

  Fotoğraflarınızı gruplandırmanın en iyi yolu resim galerileri oluşturmaktır.

  WordPress, küçük resim önizlemeleriyle kolayca satır ve sütunlara resim eklemenize olanak tanıyan yerleşik bir galeri bloğuyla birlikte gelir.

  Galeri bloğunu yayın düzenleyiciye eklemeniz ve yüklemek istediğiniz görüntüleri seçmeniz yeterlidir.

  WordPress'e Galeri Ekleme

  Daha ayrıntılı talimatlar için WordPress’de resim galerisi oluşturma hakkındaki kılavuzumuza bakın.

  5. WordPress’te Güzel Duyarlı Resim Galerileri Oluşturun

  Envira Galerisi

  Varsayılan WordPress resim galerilerinde birkaç özellik bulunmadığını göreceksiniz. Örneğin, göz atmak da çok kolay değil.

  WordPress sitenize sık sık resim ve fotoğraf yüklüyorsanız, uygun bir WordPress fotoğraf galerisi eklentisine ihtiyacınız olacaktır..

  Envira Galeri’yi kullanmanızı öneririz. WordPress sitenizde kolayca güzel ve tamamen mobil uyumlu resim galerileri oluşturmanıza olanak tanır.

  En iyi yanı, albümler, galeri şablonları, sosyal paylaşım, slayt gösterileri, filigran, sayfalandırma, parola koruması, etiketleme, tam ekran görünümü ve çok daha fazlası gibi ek işlevler eklemesidir..

  6. Eksik Post Küçük Resimler / Öne Çıkan Resim Nasıl Onarılır?

  Çoğu WordPress teması, makalelerinizle öne çıkan bir resmi belirgin bir şekilde görüntülemenize olanak tanır. Küçük resimleri kaçırmamak için WordPress’te öne çıkan bir görüntüyü nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

  WordPress yayını için öne çıkan bir resmi ayarlama

  Artık yazı küçük resminizi yüklemek için ‘Öne Çıkan Resmi Ayarla’yı tıklayabilirsiniz. Görüntüyü yükledikten sonra, yayınlanmış küçük resminizi öne çıkan resim meta kutusunda aşağıdaki gibi görebilirsiniz:

  Yayın düzenleyicide öne çıkan resim önizlemesi

  Daha fazla ayrıntı için, WordPress’te öne çıkan resim ekleme veya küçük resim gönderme hakkındaki kılavuzumuza bakın.

  7. WordPress Yazılarına ve Sayfalarına Kapak Görüntüleri Ekleme

  Kapak resimleri, bir makalenin farklı bölümleri veya uzun bir satış sayfası arasında ayırıcı olarak kullanılabilen geniş veya tam genişlikte görüntülerdir.

  Oldukça ilgi çekicidirler ve kullanıcıların çok fazla metin tarafından boğulmuş hissetmeden bir sayfayı kolayca taramasına yardımcı olurlar.

  Bir kapak resmi eklemek için içerik düzenleyicisine “Kapak” bloğunu eklemeniz yeterlidir.

  WordPress yazı düzenleyicisine kapak bloğu ekleme

  Ardından, kullanmak istediğiniz görüntüyü bilgisayarınızdan yüklemeniz veya medya kitaplığından bir görüntü seçmeniz gerekir. Bir görüntü kullanmak istemiyorsanız, kapak olarak bir renk arka planı da seçebilirsiniz.

  İpucu: Daha iyi bir sonuç için büyük bir resim kullanmak en iyisidir.

  Artık düzenleyicide kapak resminizin karaciğer önizlemesini göreceksiniz. Kapak resmi görüntüleme seçeneklerini engelleme araç çubuğundan veya sağdaki ayarları kullanarak değiştirebilirsiniz..

  Kapak resmi önizlemesi

  Daha fazla bilgi edinmek için WordPress’te kapak resmi ile öne çıkan resim arasındaki fark ve bunları etkili bir şekilde kullanma ile ilgili kılavuzumuza bakın..

  8. İki kez Görünen Özel Görüntü Nasıl Onarılır?

  Öne çıkan görüntüyü içeriğe eklemek, yeni başlayanlar tarafından yapılan yaygın bir hatadır.

  Öne çıkan bir görüntüyü ayarladıktan sonra, yayın içeriğinizle birlikte yayın düzenleyicisine eklemenize gerek yoktur.

  Bunu yapmak, öne çıkan resminizin iki kez görünmesini sağlar. Bir kez öne çıkan resim ve bir kez de yazıdaki resim.

  Öne çıkan resim iki kez görünüyor

  Yayınınıza başka resimler de ekleyebilirsiniz, ancak öne çıkan resminiz öne çıkan resim kutusuna gider.

  Daha fazla ayrıntı için, WordPress yayınlarında gösterilen görüntünün iki kez nasıl düzeltileceğiyle ilgili kılavuzumuza bakın.

  9. Görüntü çok mu büyük? WordPress’te Görüntüler Nasıl Kırpılır?

  Telefonunuzdan veya kameranızdan resim yüklerken, bunlar genellikle çok büyüktür.

  WordPress, orijinal yüklemeniz için otomatik olarak küçük, orta ve büyük resim boyutları oluşturur. Ancak bazen görüntüyü farklı bir boyutta kırpmanız gerekebilir.

  WordPress Photoshop değildir, ancak görüntüleri ölçekleme, kırpma, çevirme ve döndürme gibi bazı temel görüntü düzenleme özellikleriyle birlikte gelir.

  Adresine git Medya »Yeni Ekle ve resminizi yükleyin. Görüntüyü yükledikten sonra, yüklenen görüntünün yanında bir Düzenle bağlantısı göreceksiniz.

  Üzerine tıklandığında, görüntünün hemen altında Görüntüyü Düzenle düğmesini göreceğiniz Medya Düzenle ekranı açılır. Bu, WordPress görüntü düzenleyicisini açacaktır.

  WordPress'te resmi düzenleme

  Buradan görüntü önizlemesinin altındaki “Görüntüyü Düzenle” düğmesini tıklayabilirsiniz. Bu, görüntü düzenleme ekranını açacaktır.

  Görüntü düzenleyici ekranında, kırpma, döndürme, yeniden boyutlandırma vb. Gibi bazı temel görüntü düzenleme görevlerini gerçekleştirmek için düğmeler göreceksiniz..

  WordPress görüntü düzenleme özellikleri

  Daha ayrıntılı talimatlar için WordPress’te görüntüleri kırpma, döndürme, ölçeklendirme ve çevirme ile ilgili kılavuzumuza bakın.

  10. WordPress’e Başlık Resmi Ekleme?

  WordPress’teki bir başlık resmi bir tema özelliğidir. Birçok WordPress ücretsiz ve premium teması, başlık resmi desteği ile birlikte gelir.

  Kendi özel başlık resminizi Görünüm »Özelleştir sayfa.

  Üstbilgi seçenekleri

  Bir tema özelliği olduğundan, birçok WordPress teması kendi başlık seçenekleriyle birlikte gelir. Bazıları site genelinde bir başlık resmi ayarlamanızı sağlarken, diğerleri yalnızca ana sayfa için bir başlık resmi ayarlamanıza izin verir.

  11. WordPress’e Arka Plan Görüntüsü Ekleme?

  Özel üstbilgi resmi gibi, özel arka plan resmi de bir WordPress tema özelliğidir. Birçok WordPress teması, özel arka plan resimleri desteği ile birlikte gelir.

  Ziyaret etmek Görünüm »Özelleştir tema özelleştiriciyi başlatmak için. Arka Plan Resmi seçeneğini görebiliyorsanız temanızın özel arka planlar için desteği vardır.

  Özel arka plan

  Bir tema özelliğidir, bu yüzden bir temadan diğerine değişir. Temanıza bağlı olarak, arka plan resminizi şekillendirmek için farklı seçenekler görürsünüz.

  Temanız arka plan resmini desteklemiyorsa, web sitenize tam ekran arka plan resimleri eklemek için bir eklenti kullanabilirsiniz..

  12. WordPress Blog Yazılarınız için Ücretsiz Resimler Nasıl Bulunur??

  Blog gönderileri için resim bulma

  Resimler makalelerinizin öne çıkmasını sağlayabilir. Ancak, diğer kişilerin telif haklarına saygı göstermeli ve yasal olarak kullanmanıza izin verilen görselleri bulmaya çalışmalısınız.

  Sık sık okuyucularımız tarafından yazılarında kullanmak için en iyi telif ücretsiz resimlerini nasıl bulacağımız sorulur.?

  Kullanmak için ücretsiz resimler bulabileceğiniz birçok web sitesi var. Ancak, yakında bu sitelerdeki resimlerin aşırı ve genel göründüğünü fark edeceksiniz.

  İnternette ücretsiz kamu malı ve CC0 lisanslı görüntüler için en iyi kaynaklar listemize bakın.

  13. WordPress’de Görüntüler Nasıl Etiketlenir?

  Bir fotoğraf blog’u çalıştırırsanız, WordPress’in fotoğrafları ve görüntüleri sıralamanıza izin vermediğini fark edeceksiniz.

  Resimlerinize etiket ekleyebilmeniz harika olmaz, böylece siz ve kullanıcılarınız bunlara kolayca göz atabilirsiniz?

  Neyse ki, bunu yapmanıza izin veren bazı harika eklentiler var.

  Fotoğrafla ilgili bir blog için en iyi seçenek, etiket eklemek için bir eklenti ile birlikte gelen Envira Gallery’yi kullanmaktır.

  Envira Gallery, WordPress’te güzel, mobil kullanıma hazır fotoğraf galerileri oluşturmanıza olanak tanır. Etiketleri kullanarak, kullanıcılarınız bir sayfayı yeniden yüklemeden bile fotoğrafları kolayca filtreleyebilir ve sıralayabilir.

  Envira Galeri etiketleri özelliği

  Daha fazla ayrıntı için WordPress medya kitaplığına kategori ve etiket ekleme ile ilgili makalemize bakın.

  14. WordPress’e Harici Görüntüler Alma?

  Bu soru genellikle sitenizi WordPress’e geçirirken ortaya çıkar. Web sitenizdeki bazı resimler hala eski bir yeri gösteriyor olabilir.

  Özellikle Blogger, Squarespace veya WordPress.com’dan blog ithal eden kullanıcılar bu sorunla karşılaşabilir.

  Sitenizdeki resimler doğru görünse de, yine de harici kaynaktan yükleniyorlar. Bu sorunu çözmek için tek yapmanız gereken Otomatik Resim Yükleme eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir.

  Görüntü ayarlarını otomatik yükle

  Herhangi bir yayını veya sayfayı güncelledikten veya kaydettikten sonra eklenti harici görüntüleri kontrol edecektir. Bunu her yazı veya sayfa için manuel olarak yapabilir veya tüm yayınları toplu olarak düzenleyebilir ve güncelleme düğmesine tıklayabilirsiniz..

  Ayrıntılı talimatlar için WordPress’te harici görüntülerin nasıl içe aktarılacağı ile ilgili kılavuzumuza bakın.

  15. WordPress’teki Yazılar için Öne Çıkan Resim Nasıl Gerekir?

  WordPress’te çok yazarlı bir site çalıştırırken, bazı yazarlarınız öne çıkan resim işlevlerini bilmiyor olabilir.

  Bu durumda, kendinize veya kullanıcılarınıza WordPress’e her gönderi gönderirken öne çıkan bir resim yüklemelerini hatırlatmak isteyebilirsiniz.

  Bunu, Öne Çıkan Resim İste eklentisini yükleyip etkinleştirerek yapabilirsiniz..

  Etkinleştirildikten sonra eklenti, yayın düzenleme alanında bir bildirim kutusu görüntüler ve kullanıcılara bu yayının öne çıkan bir resim gerektirdiğini bildirir..

  Öne çıkan resim gerektir

  Siz ve kullanıcılarınız yayınları taslak olarak kaydedebilirsiniz, ancak öne çıkan bir resim ekleyene kadar yayını yayınlayamazsınız.

  Daha fazla talimat için WordPress’teki yayınlar için öne çıkan resimlerin nasıl isteneceği ile ilgili makalemize bakın.

  16. WordPress’te Öne Çıkan Varsayılan Görüntü Nasıl Ayarlanır?

  Her yazı veya makale için mükemmel özellikli görüntüyü bulmak zor bir iştir. Bazen bir yayına öne çıkan bir resim eklemek istemeyebilirsiniz, ancak temanız öne çıkan bir resim olmadan garip görünebilir.

  Bu, varsayılan özellikli bir görüntünün kullanışlı olabileceği yerdir. Bir makalenin kendi özellikli görüntüsü yoksa, varsayılan özellikli resim kullanılır.

  Varsayılan özellikli resim eklentisini kullanarak varsayılan özellikli bir resim ayarlayabilirsiniz.

  Varsayılan öne çıkan resim

  Bu makalenin WordPress’teki en yaygın resim sorunlarından bazılarını düzeltmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Ayrıca en yaygın WordPress hataları listemizi ve bunların nasıl düzeltileceğini görmek isteyebilirsiniz.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map