WordPress’te Widget Ekleme ve Kullanma

Yeni başlayanlar genellikle bize widget’ların ne olduğunu ve WordPress’te widget’ların nasıl kullanılacağını soruyor. Widget’lar, herhangi bir kod yazmadan WordPress kenar çubuklarınıza farklı işlevler ve özellikler eklemenize olanak tanır. Bu makalede, Widget örneklerini paylaşmanın yanı sıra WordPress’te Widget’ların nasıl ekleneceğini ve kullanılacağını göstereceğiz.


WordPress'te Widget Ekleme ve Kullanma

Widget’lar nedir? WordPress’te Neden Widget Kullanmanız Gerekiyor??

Pencere öğeleri, WordPress kenar çubuklarınıza (pencere öğesi hazır alanları olarak da bilinir) yerleştirebileceğiniz belirli işlevlere sahip küçük bloklardır. Yeni başlayanlar için, bu, WordPress sitelerine galeriler, alıntılar, popüler yayınlar, kutular gibi facebook ve diğer dinamik öğeler eklemenin kolay bir yoludur.

Widget’ları şu adreste bulabilirsiniz: Görünüm »Widget’lar Yönetici alanınızdaki sayfa.

WordPress sitesinde widget'lar ekranı

Kullanılabilir pencere öğeleri listesinin altına ekleyebileceğiniz pencere öğelerini göreceksiniz.

Sağ tarafta, WordPress sitenizde bu widget’ları yerleştirebileceğiniz belirlenmiş alanları bulacaksınız. Belirtilen bu alanlar WordPress temanız tarafından tanımlanır. Bunlara kenar çubukları veya widget’a hazır alanlar denir.

Aradığınız belirli bir widget’ı görmüyorsanız, muhtemelen bir eklenti ile eklenebilir (bunun hakkında daha fazla bilgi).

WordPress’te Kenar Çubuğuna Widget Ekleme

WordPress temanızdaki kenar çubuklarına widget eklemenin birden çok yolu vardır. En kolay olanı onları kenar çubuğunuza sürükleyip bırakmaktır.

Bir Widget'ı WordPress'te bir kenar çubuğuna nasıl sürükleyip bırakacağınızı gösteren animasyon

Ayrıca, kullanılabilir pencere öğesi listesinden bir pencere öğesi başlığına tıklayabilirsiniz. WordPress size bu widget’ı ekleyebileceğiniz kenar çubuklarının listesini gösterecek.

Widget’ı eklemek istediğiniz kenar çubuğunu seçin ve eklemek için Widget ekle düğmesine tıklayın.

Widget ekle düğmesi

Ayrıca, gereksinim duyan kullanıcılar için bir erişilebilirlik modu da vardır. Erişilebilirlik modunu etkinleştirmek için ekranın sağ üst köşesindeki Ekran Seçenekleri düğmesini tıklamanız gerekir.

WordPress'te widget'lar için erişilebilirlik modunu açma

Pencere öğeleri ekranı için erişilebilirlik modunu etkinleştirmek için bir bağlantı içeren aşağı açılır menü görüntüler. Üzerine tıklamak widgetlar ekranının kullanıcı arayüzünü değiştirecektir.

Kullanılabilir her widget artık basit bir “Ekle” düğmesine sahip olacak. düğmesini tıkladığınızda, kenar çubuğunu kolayca seçebileceğiniz erişilebilir bir ekrana yönlendirilirsiniz.

WordPress'te erişilebilir widget'lar

Ayrıntılı talimatlar için erişilebilirlik modunda WordPress widget’larını ekleme hakkındaki kılavuzumuza bakın.

Widget sayfası, WordPress sitenize widget eklemenin tek yolu değildir. Ayrıca, adresini ziyaret ederek canlı önizlemeyi kullanarak widget’lar ekleyebilirsiniz. Görünüm »Özelleştir.

WordPress'te özelleştirici içeren bir widget ekleme animasyonu

Widget için hazır alanlarınızın ve kenar çubuklarınızın hepsinin özelleştiricide görünmeyeceğini unutmayın. Bu nedenle, Görünüm »Widget’lar ekranına widget eklemek için.

WordPress’te Bir Widget Nasıl Kaldırılır?

WordPress’te bir widget’ı kaldırmak onları eklemek kadar basittir. Adresini ziyaret edin Görünüm »Widget’lar sayfa.

Kenar çubuklarınızda kaldırmak istediğiniz widget’ı arayın ve genişletmek için widget başlığını tıklayın.

Bir widget'ı WordPress kenar çubuğunuzdan silerek kaldırma

Widget ayarlarının altında, widget’ı silme bağlantısını bulacaksınız. Bir widget’ı silmek, kenar çubuğunuzdan kaldırır ve ayrıca başlık veya seçtiğiniz seçenekler gibi widget ayarlarını da siler.

Bazı widget’lar çok basit ve ayarlarında çok fazla seçenek yokken, diğerlerinde çok sayıda seçenek ve ayar var. Bir widget’ı ayarları kaybetmeden kaldırmak istiyorsanız, onu etkin olmayan widget’lar bölümüne sürükleyip bırakmanız gerekir.

Bir widget'ı ayarlarını silmeden kaldırma

Bir pencere öğesini silmek veya etkin olmayan pencere öğelerine göndermek, onu mevcut pencere öğeleri listesinden kaldırmaz. Kullanılabilir widget’lar veya etkin olmayan widget’lar listesinden istediğiniz zaman tekrar bir widget ekleyebilirsiniz.

WordPress için Ne Tür Widget’lar Kullanılabilir?

Varsayılan bir WordPress yüklemesi, son yayınlar, son yorumlar, arşivler, arama vb.Gibi bazı yerleşik widget’larla birlikte gelir..

Birçok WordPress teması ve eklentisi kendi eklentileriyle birlikte gelir.

Örneğin, Envira Gallery eklentisi WordPress yayınlarınızda ve sayfalarınızda güzel resim galerileri oluşturmanıza olanak tanır. Ancak WordPress’te resim galerilerini görüntülemek için bir kenar çubuğuna ekleyebileceğiniz bir Envira Galeri widget’ı ile birlikte gelir.

Envira galeri widget'ı

Benzer şekilde, sayısız diğer tema ve eklenti widget ekler, böylece kullanıcıları WordPress kenar çubuklarına herhangi bir kod veya html yazmadan bir şeyler ekleyebilir.

Kenar çubuğunuzda kullanmanız için widget ekleyen yüzlerce WordPress eklentisi var. Siteniz için en yararlı 25 WordPress widget’ı listemize bakın.

WordPress Widget’ları ile Yapabilecekleriniz?

Widget’lar WordPress’te inanılmaz derecede güçlü ve esnek bir araçtır. WordPress geliştiricileri bunları birçok yenilikçi şekilde kullanıyor.

Bir WordPress site sahibi olarak, WordPress sitenize akla gelebilecek hemen hemen her şeyi eklemek için bundan yararlanabilirsiniz. Maksimum sonuç almak için 12 WordPress kenar çubuğu numaramızı kullanmaya başlayın.

Kod konusunda rahatsanız, kendi özel bir WordPress widget’ini nasıl oluşturacağınızı öğrenmek isteyebilirsiniz.

Hepsi bu, umarız bu makale WordPress’e nasıl widget ekleyeceğinizi ve kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olmuştur. WordPress’te her gönderi ve sayfa için farklı kenar çubuğunun nasıl görüntüleneceği ile ilgili kılavuzumuzu görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me