WordPress’te Yorumları Denetleme Hakkında Başlangıç ​​Kılavuzu

WordPress, içeriğiniz etrafında topluluk etkileşimi sağlayan yerleşik bir yorum sistemiyle birlikte gelir. Bu başlangıç ​​kılavuzunda, WordPress’te yorumları nasıl denetleyeceğinizi, yorum spam’larıyla nasıl başa çıkacağınızı ve yorumlarla ilgili her şeyi size göstereceğiz.


Yorum Denetleme

Video öğretici

WPBeginner’a abone olun

Videoyu beğenmediyseniz veya daha fazla talimat gerekiyorsa, okumaya devam edin.

Yorumlar nedir?

Son zamanlarda bir WordPress sınıfı öğretirken, 6 aydan fazla bir süredir WordPress kullanan birçok kullanıcının, yorumların amacının ne olduğunu, nereden geldiklerini ve onlarla ne yapmaları gerektiğini hâlâ bilmediğini tespit ettik..

Yorumlar, web sitenizin ziyaretçilerinin sizinle ve diğer okuyucularla iletişim kurmasına olanak tanır. Girdilerini yazdığınız belirli bir makaleye ekleyebilir, soru sorabilir ve geri bildirim sağlayabilirler.

Çoğu WordPress sitesinde, geçerli bir Adı ve E-postaya sahip olan herkes kimliğini doğrulamadan yorum bırakabilir. Varsayılan olarak yorumlar açıktır, bu nedenle kullandığınız temaya bağlı olarak, web sitenizin her gönderinin ve sayfasının altında görüntülenen bir yorum formu olacaktır.

Birisi bir yorum gönderdikten sonra, onaylamanız veya silmeniz için denetlenecektir. Bu, web sitenizde görünenleri kontrol etmenizi sağlar.

WordPress’te Yorumları Denetleme

WordPress’teki yorumlar menüsünü tıklayarak WordPress web sitenizdeki tüm yorumları görebilirsiniz..

WordPress'te onay bekleyen yorumları denetleme

Yorumlar sayfasında dört farklı sekme göreceksiniz (tüm yorumlar, beklemede, onaylandı, spam ve çöp kutusu). Onayınızı gerektiren yorumlar, Bekliyor çıkıntı.

Bir yorumu onaylamak için farenizi yoruma götürün ve yorumun altında işlem bağlantılarının göründüğünü göreceksiniz. Bir yorumu web sitenizde herkese görünür hale getirmek için Onayla’yı tıklayın. Yanıt bağlantısını tıklayarak bir yorumu da yanıtlayabilirsiniz. Bir yoruma yanıt vermek, yorumu otomatik olarak da onaylar.

İstenmeyen görünen veya görünen bir yorum görürseniz, bunu Spam olarak işaretleyebilirsiniz. Muhtemelen bir spam yorumunun neye benzediğini merak ediyorsunuz?

Bir yorumun spam olup olmadığını söylemek için kullanabileceğiniz birkaç farklı gösterge vardır:

  • Çok sayıda bağlantı, anahtar kelime ve tuhaf karakter içeren yorumlar – Bu en belirgin spam yorum türüdür ve gerçek bir yorum dışında bunu söylemekte zorlanmamalısınız.
  • Sahte İsimle Yorum Yap – “En İyi Mortgage Oranları” veya “Ucuz Yazıcı Mürekkebi” adlı bir kişi tarafından bırakılan bir yorum görürseniz, bunun sitenize bir geri bağlantı için spam göndermeye çalışan bir pazarlamacı olduğunu açıkça anlayabilirsiniz..
  • Genel Yorumlar – Spam gönderenler genellikle spam filtrenizi atlamak için genel yorumlara güvenir. Bu genel yorumlar “Teşekkür Ederiz”, “Gerçekten Güzel Makale” dir veya yayınınızın başlığını ekleyin ve genel bir açıklama yapın (örnek: Yeni başlayanlar için yorum denetleme kılavuzunun şart olduğunu kabul ediyorum).

WordPress, Akismet ile önceden yüklenmiş olarak gelir, ancak spam’ı azaltmanıza yardımcı olması için bu anti-spam hizmetinin eklentisini ve kaydını etkinleştirmeniz gerekir.

Bir yorumu spam olarak işaretlediğinizde, Akismet gelecekte benzer yorumları yakalamayı öğrenecektir. Spam olarak işaretlenen tüm yorumlar spam sekmesinin altında görünür. Bu sekmeyi sık sık ziyaret etmenize gerek yoktur. Ancak, bir kullanıcı yorumlarının web sitenizde görünmediğinden şikayet ederse, burası ilk bakmanız gereken yerdir. Akismet tarafından yanlışlıkla spam olarak yakalanan bir yorum bulursanız, spam’den beklemeye taşımak için Spam Değil bağlantısını tıklamanız yeterlidir..

WordPress'te spam yorumları

Herhangi bir nedenden dolayı yanlışlıkla Beklemede’de yüzlerce spam yorumunuz varsa, Spam sekmesine gidin ve Spam için kontrol et düğmesini tıklayın. Bu, web sitenizdeki mevcut yorumlarda spam kontrolünü tetikleyecek ve Akismet spam yorumları Beklemeden Spam’e geçirecek.

Tüm spam yorumları bir kerede silmek için Spam’i Boşalt düğmesini de tıklayabilirsiniz. Yapmasanız bile, spam yorumlar 15 gün sonra WordPress tarafından otomatik olarak silinecektir. Binlerce spam yorumu bir kerede silmenin sitenizi biraz yavaşlatabileceğini unutmayın. Binlerce spam yorumu silmeye çalışıyorsanız, WordPress’te spam yorumlarını hızlı bir şekilde toplu olarak silme konusunda kılavuzumuzda açıklanan yöntemi denemek daha iyidir..

Bir yorumu spam olarak işaretlemeden kaldırmak istiyorsanız, yorumun altındaki Çöp Kutusu bağlantısını tıklamanız yeterlidir. Sizin tarafınızdan silinen yorumlar çöp kutusuna gönderilecek ve önümüzdeki 30 gün boyunca orada kalacak. Bu süreden sonra WordPress bunları otomatik olarak sonsuza kadar siler. Bir yorumu yanlışlıkla sildiyseniz, çöp kutusu sekmesine gidin ve yorumun altındaki Geri Yükle bağlantısını tıklayın..

WordPress'te bir yorumu çöp kutusundan geri yükleme

Yorum denetleme alanı tüm yayınlar ve sayfalar için yorumları gösterir. Ancak, sitenizdeki bu yayını ziyaret ederek veya yönetici alanınız aracılığıyla belirli bir yayında kalan yorumları tek tek görüntüleyebilirsiniz.

WordPress Yönetici Alanındaki Tek Bir Gönderi için Yorumları Görüntüleme

Bir gönderi için onaylanan ve beklemedeki tüm yorumları yayın düzenleyicisinde açarak görüntüleyebilirsiniz. Sadece Yazılar »Tüm Yazılar ve açmak istediğiniz yayının altındaki Düzenle bağlantısını tıklayın. Gönderi düzenleyicisi ekranında aşağı doğru kaydırın ve gönderi için yapılan tüm yorumları göreceksiniz.

Yönetici alanındaki bir gönderi için yorumları denetleme

Yorumları doğrudan buradan düzenleyebilir, silebilir, yanıtlayabilir ve denetleyebilirsiniz. Yayın düzenleyicisinin altındaki yorumları görmüyorsanız, tıklayın Ekran Seçenekleri düğmesine dokunun. Bu, Yorumlar’ın yanındaki kutuyu işaretlemeniz gereken bir açılır menü getirir. Bundan sonra aşağı kaydırın ve yazı düzenleyicisinin altında bu yazı için yorumlar göreceksiniz.

Gönderi düzenleme ekranında yorumlar gösteriliyor

WordPress’teki Belirli Yayınlar için Yorumları Açma / Kapatma

Bazen bazı yayınlarda yorumların etkinleştirilmesini istemediğiniz zamanlar olabilir. WordPress, tek yayınlar veya sayfalar için yorumları kapatmanıza olanak tanır. Bir yayını düzenleyin ve yayın düzenleyicisi ekranında Tartışma meta kutusuna gidin. Burada, “Yorumlara izin ver” seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırabilirsiniz..

WordPress'te tek bir yayın için yorumları kapatma / açma

Tartışma meta kutusunu yayın düzenleme ekranında bulamazsanız, ekranın sağ üst köşesindeki Ekran Seçenekleri düğmesini tıklamanız gerekir. Bu, tartışmanın yanındaki kutuyu işaretlemeniz gereken bir açılır menü getirir. Bundan sonra aşağı kaydırın ve yazı düzenleyicisinin altında tartışma meta kutusunu göreceksiniz.

Kayıt düzenleyicisi ekranında Tartışma Meta Kutusu gösteriliyor

Yorum Ayarları Yapılandırması

WordPress, sitenizin tamamı için yorum yapılandırmasını değiştirmenize olanak tanır. Yorum ayarları sayfası Ayarlar »Tartışma. Tartışma ayarları sayfasında farklı bölümler vardır ve sizi sayfadaki her bir seçenek boyunca yönlendireceğiz.

Tartışma ayarları ekranı

Tartışma ayarları ekranının üst bölümü varsayılan makale ayarlarını kontrol eder. Bu bölümdeki ilk seçenek, blogunuzun bir makalede bağlantı kurduğunuzda diğer blogları bilgilendirmesini sağlar. İkinci seçenek, diğer bloglardan gelen benzer bildirimlerin sitenizde kabul edilmesini sağlar. Bunlara pingback ve geri izleme denir ve bu seçeneklerin her ikisinin de işaretini kaldırmanızı öneririz. İlk seçenek tüm sitenizi yavaşlatabilir ve ikinci seçenek size çok sayıda spam yorumu getirir.

Makale ayarları ekranındaki üçüncü seçenek people Kişilerin yeni makaleler hakkında yorum göndermesine izin ver ’seçeneğidir. WordPress sitenize yazdığınız tüm yeni makaleler için yorumlar sağlar. Size bu makalede daha önce gösterdiğimiz gibi tek tek makaleler için yorumları açıp kapatabileceğinizi not etmek önemlidir..

Diğer Yorum Ayarları bölümü

Diğer yorum ayarları bölümünde, ‘Yorum yazarı adı ve e-postayı doldurmalıdır’ olarak ilk seçeneği göreceksiniz. Bu seçenek yorum yazarlarının yorumlarını içeren bir ad ve e-posta adresi vermesini zorunlu kılar. Web sitenizde anonim bir yoruma izin vermek istemiyorsanız bu seçeneği işaretlemeniz gerekir..

Ayrıca, yorum bırakmadan önce kullanıcıların sitenize kaydolmalarını isteme seçeneği de vardır, ancak görüşümüze göre çoğu site için gerekli değildir.

Ayrıca eski makalelerle ilgili yorumları kapatma seçeneğini de göreceksiniz. Bazı web sitesi sahipleri spam’ı önlemek için bunu kullanır, ancak tamamen kişisel bir tercihtir.

WordPress, kullanıcıların yorumları yanıtlamasına izin verir. Bu yanıtlar, yalnızca “Dişli (iç içe yerleştirilmiş) yorumları etkinleştir” in yanındaki kutuyu işaretlerseniz orijinal yorumun altında yuvalanmış olarak görünür. Bu iç içe yorumların ne kadar derine gidebileceğini belirleyebilirsiniz. Bu iç içe yorumların görünümü WordPress temanız tarafından işlenir. Çok fazla seviyeye sahip olmak yorumların okunabilirliğini bozabilir. Varsayılan 5 seviye ayarı çoğu WordPress teması için yeterince iyidir. Daha ileri düzey kullanıcılar, WordPress yorum düzeninizi nasıl şekillendireceğinizle ilgili kılavuzumuza göz atabilir.

Makalelerinizden biri popüler hale gelir ve çok fazla yorum almaya başlarsa, yorum bölümünün çok uzun olacağını fark edeceksiniz. Kullanıcılar makaledeki en son yorumları okumak için çok fazla kaydırma yapmak zorunda kalacaklar. Bu sorunu çözmek için yorumları sayfalara bölme seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Varsayılan olarak bu seçenek 50 üst düzey yoruma izin verir, bunu artırabilir veya azaltabilirsiniz. Bu seçeneği belirlediğinizde, önce yorumların son sayfası da gösterilir.

Varsayılan olarak, WordPress en yeni yorumu altta gösterir. Üstte daha eski yorumları göstermek için bunu tersine çevirebilirsiniz.

Yorum e-postası ve manuel onay ayarları

Sonraki bölüm, bir kullanıcı sitenizde yorum yaptığında veya yorum yapmak için bir yorum tutulduğunda e-posta almanıza olanak tanır. Bu seçenek yalnızca web sitenizin ilk birkaç günü için heyecan vericidir. Daha fazla yorum alırken, bu e-postalar sinir bozucu olur, bu nedenle.

“Yorum görünmeden önce” bölümünde, ilk seçenek her yorumu manuel olarak onaylamaktır. Sitenizde onayınız olmadan yorum görünmemesi için bu kutunun işaretli olduğundan emin olun.

Bunun altında “Yorum yazarının önceden onaylanmış bir yorumu olması gerekir” seçeneğini görürsünüz. Bu seçenek işaretlenirse, daha önce onaylanmış yorumu olan yazarların yorumları açık onay olmadan görünecektir. Tüm yorumların manuel olarak onaylandığından emin olmak için bu seçeneğin işaretini kaldırın.

Yorum denetleme ayarları

Otomatik spam yorumları arasında çok yaygın bir özellik, çok sayıda bağlantı içermesidir. Yorumlarınızı zaten manuel olarak onaylanacak şekilde ayarladığınızdan, kaç bağlantıya sahip olduklarına bakılmaksızın tüm yorumlarınız denetleme kuyruğuna gider.

Dikkat etmek istediğiniz kelimeleri, IP ve e-posta adreslerini veya URL’leri girebileceğiniz daha büyük bir metin alanı göreceksiniz. Buraya girdiğiniz şeylerle eşleşen tüm yorumlar denetleme kuyruğuna gönderilir. Tüm yorumları manuel olarak onaylanacak şekilde ayarladığınızdan ve yine de denetleme kuyruğuna gittiklerinden, buraya herhangi bir şey girmenize gerek yoktur..

WordPress sitenizde avatarlar ayarlama

Yorum ayarları ekranındaki son bölüm Avatarlar içindir. Bunlar, web sitenizdeki yorum yazarının adının yanında görünen resimlerdir. WordPress, kullanıcıların ziyaret ettikleri tüm bloglarda aynı avatarlara sahip olmalarını sağlayan ücretsiz bir hizmet olan Gravatar’ı kullanıyor (Gravatar nedir hakkındaki kılavuzumuza bakın). Bir yorum yazarının e-posta adresleriyle ilişkili bir Gravatar resmi yoksa, WordPress varsayılan gravatar olarak Mystery Man’ı kullanır. Listeden varsayılan bir avatar seçerek ve hatta WordPress’e kendi özel varsayılan gravatarınızı ekleyerek bunu değiştirebilirsiniz..

Hepsi bu, yorum ayarlarınızı yapılandırdınız. Ayarlarınızı kaydetmek için Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Üçüncü Taraf Yorumları

Yıllar geçtikçe, WordPress için birkaç üçüncü taraf yorum platformu tanıtıldı. Her platform kendi denetleme arayüzü ve teknolojisine sahiptir. WPBeginner’da, Disqus yorum sistemini kullanıyoruz.

Neden Disqus kullandığımızı merak edenler için, neden Disqus’a geçtiğimizi ve Disqus’u sitenize nasıl kurabileceğinizi gösteren ayrıntılı bir yazı.

Bu makalenin WordPress’te yorumları nasıl ayarlayacağınızı ve denetleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me