WordPress Tema Özelleştiricisini Profesyonel Olarak Kullanma (Ultimate Guide)

WordPress’in, web sitenizin tasarımında gerçek zamanlı olarak kolayca değişiklik yapmanızı sağlayan yerleşik bir tema özelleştirici ile geldiğini biliyor muydunuz?.


Her temanın varsayılan özelleştirici seçenekleri için bir miktar desteği olsa da, birçok tema WordPress tema özelleştiricisine ek sekmeler ve seçenekler içerir, böylece temanızı herhangi bir kodlama bilgisi olmadan kolayca özelleştirebilirsiniz..

Bu makalede, varsayılan panellerde size yol göstereceğiz ve WordPress tema özelleştiricisini bir profesyonel gibi nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

WordPress Tema Özelleştirici Ultimate Kılavuzu Nasıl Kullanılır

WordPress Tema Özelleştiricisine Nasıl Erişilir

Tema özelleştirici varsayılan bir WordPress özelliğidir ve her WordPress web sitesinin bir parçasıdır.

WordPress yönetici alanınıza giriş yapıp Görünüm » Özelleştirmek WordPress yönetici panelinizin sol kenar çubuğundan. Bu, mevcut temanızla Özelleştirici arayüzünü açar.

WordPress Özelleştiriciye nasıl erişilir?

WordPress tema özelleştirici sayfasını, etkin olmasalar bile web sitenize yüklenmiş temalardan herhangi biri için de kullanabilirsiniz.

Bu, o temanın canlı önizlemesini görmenizi ve etkinleştirmeden önce değişiklik yapmanızı sağlar.

Bunu yapmak için, Görünüm » Temalar sayfa.

Ardından, fare imlecinizi yüklü herhangi bir temanın üzerine getirin ve Canlı önizleme tema özelleştirici sayfasını açmak için düğme.

WordPress Teması Canlı Önizleme Seçeneği

WordPress Tema Özelleştiricisi Nasıl Kullanılır

WordPress tema özelleştiricisini açtıktan sonra, ekranınızın sol tarafında tüm özelleştirme ayarlarını ve sağ tarafında web sitenizin canlı önizlemesini göreceksiniz.

WordPress Tema Özelleştirici

WordPress tema özelleştiricisi, kullandığınız temaya bakılmaksızın bir dizi varsayılan panel ile birlikte gelir.

Değişiklik yapmak için panelleri tek tek tıklamanız gerekir. Belirli bir öğenin ayarlarını açmak için ekranınızın sağ tarafındaki mavi kalem simgelerinden herhangi birini de tıklayabilirsiniz..

Not: Gelişmiş WordPress temaları, ekstra özelleştirme seçenekleri için ek ayar panelleri ekleyecektir (bunun hakkında daha fazla bilgi).

WordPress tema özelleştiricisinde bulunan varsayılan seçeneklere bir göz atalım.

Site Kimliği Paneli: Başlık, Logo ve Favicon Ekle

Site Kimliği WordPress tema özelleştiricisindeki panel, web sitenizin başlığını ve sloganını eklemenizi veya değiştirmenizi sağlar.

Varsayılan olarak, WordPress site sloganı olarak “Just Another WordPress Site” ekler.

Sitenize WordPress’i yükledikten sonra değiştirmeniz önerilir. İsterseniz boş olarak da tutabilirsiniz.

Site başlığını, kısa açıklama, logo ve favicon'u değiştirmek için Site Kimliği Ayarları

WordPress tema özelleştiricisindeki Site Kimliği paneli de site logonuzu eklemenizi sağlar. Basitçe, Logo seçin web sitenizin logosunu yükleme seçeneği.

Sitenize sık kullanılan simgesi eklemek ister misiniz? Bunu, Site simgesini seçin seçeneği. Ayrıntılı talimatlar için sitenize nasıl sık kullanılan simgesi oluşturma ve ekleme hakkında rehberimizi takip edebilirsiniz..

WordPress Tema Özelleştiricisi: Web Sitenizdeki Renkleri Değiştirin

Üzerindeki kontroller Renkler paneli çoğunlukla kullandığınız WordPress temasına göre değişir.

Örneğin, Yirmi Onyedi teması başlık metni rengini seçmenize ve tüm web siteniz için bir renk düzeni seçmenize olanak tanır.

Web Sitenizdeki Renkleri Değiştirin

Diğer WordPress temaları, site öğeleri için başlıklar, bağlantılar, gövde metni, web sitenizin arka planı vb.Gibi farklı renk seçenekleri sunabilir..

Tema Özelleştiricide Gezinme Menüleri Ekleme

Menüler paneli gezinme menüleri oluşturmanıza ve web sitenizdeki konumlarını kontrol etmenize olanak tanır.

Bu sekmede, daha önce oluşturduğunuz mevcut tüm WordPress menülerini bulacaksınız. Temanızın desteklediği kullanılabilir menü konumlarını kontrol etmek için “Tüm Konumları Görüntüle” düğmesini tıklayabilirsiniz.

Tema Özelleştiricide Menüler Paneli

Yeni bir menü oluşturmak için, Yeni Menü Oluştur buton.

Bundan sonra menünüze bir ad vermeniz gerekir, böylece daha sonra kolayca yönetebilirsiniz. Ayrıca menü konumunu seçebilir ve ardından Sonraki Devam etmek için.

Yeni bir gezinme menüsü oluştur

Bu menüye öğe eklemek için, Öğe Ekle düğmesine basarak yeni bir panel açın. Artık menü öğeleri olarak özel bağlantılar, sayfalar, yayınlar, kategoriler ve etiketler ekleyebilirsiniz.

Gezinme menüsüne öğe ekleme

Öğeleri yeniden sıralamak için, yeniden sıralama bağlantısını tıklayın ve ardından menü öğelerini ayarlamak için ok simgelerini kullanın.

Theme Customizer’da Web Sitenizdeki Widget’ları Kontrol Etme

widget’lar paneli, sitenizdeki widget’ları eklemenize ve yönetmenize olanak tanır.

Üzerine tıkladığınızda, widget ekleyebileceğiniz farklı yerler gösterilir. Bu, kullandığınız temaya bağlı olarak değişir.

Örneğin, Yirmi Onyedi teması 3 widget konumu sunarken, Yirmi On dokuz tema sadece bir konumla birlikte gelir.

Widget'lar paneli

Bunlardan herhangi birini tıkladığınızda, daha önce bu konuma eklediğiniz widget’ları görürsünüz.

Yeni bir widget eklemek için “Widget Ekle” düğmesini tıklamanız gerekir. Bu, kullanılabilir tüm widget’ların bir listesini göreceğiniz yeni bir panel açacaktır.

Sitenize Widget ekleyin

Eklemek istediğinize tıklamanız gerekiyor. Ayrıca, yeni eklenen widget’larda değişiklik yapabilir ve yukarı veya aşağı sürükleyerek konumunu ayarlayabilirsiniz.

Tema Özelleştiricide Ana Sayfa Ayarları Paneli

WordPress varsayılan olarak ana sayfanızda en son blog yayınlarını görüntüler.

Ancak, işletme web siteleri için kullanıcılar özel bir ana sayfa kullanmayı tercih eder. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi gösteren uygun bir açılış sayfasına sahip olmanızı sağlar.

Özel bir ana sayfa kullanmak için, cihazda “Statik sayfa” radyo düğmesini seçmeniz gerekir. Ana Sayfa Ayarları panel.

Tema özelleştiricideki Ana Sayfa Ayarları

Bu, ana sayfanız için bir sayfa seçmek ve blog yayınlarınızı görüntülemek için başka bir sayfa seçmek için kullanabileceğiniz iki yeni açılır menü açar..

Sitenizde sayfaların bulunmaması durumunda, açılır menünün altındaki “+ Yeni Sayfa Ekle” bağlantısını tıklayarak yeni bir sayfa oluşturabilirsiniz. Bu, seçtiğiniz adla boş bir sayfa oluşturur.

Özel CSS Eklemek için Ek CSS Paneli

Web sitenize stil eklemek için özel CSS kodu eklemek istiyor musunuz? Bunu Ek CSS panel.

Orta ve ileri düzey WordPress kullanıcıları genellikle temalarını style.css dosyasına doğrudan CSS kodu ekleyerek sitelerini özelleştirirler. Bu, WordPress barındırma sunucunuza FTP erişimine sahip olma, tema dosyalarını değiştirme vb. Gibi ek adımlar ekler..

Yeni başlayanlar için daha kolay bir çözüm, özel CSS kodunuzu WordPress tema özelleştiricisindeki Ek CSS paneline eklemektir. Bu, sitenizde değişiklik yapmanıza ve bunları ekranınızın sağ tarafında canlı olarak görmenize olanak tanır.

Ek CSS bölmesine Özel CSS kodu ekleyin;

Bazı CSS kodları yazmaya başladığınızda, WordPress yazdığınız harflere göre otomatik olarak size nitelikler önerir. Ayrıca, uygun bir CSS ifadesi yazmadıysanız hata mesajlarını da görüntüler.

Not: Web sitenizi herhangi bir kod yazmadan özelleştirmek istiyorsanız, okumaya devam edin. Temanızı kolayca özelleştirmenize ve hatta özel bir WordPress teması oluşturmanıza olanak tanıyan iki başlangıç ​​dostu seçeneği paylaşacağız.

Diğer Tema Özelleştirici Seçenekleri

Bazı ücretsiz ve premium temalar daha fazla tema özelleştirici seçeneği sunar.

Kullandığınız temaya bağlı olarak, yazı tipi stilini değiştirebilir, arka plan resmi ekleyebilir, düzeni değiştirebilir, renkleri değiştirebilir, rastgele başlık resimleri ekleyebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Eklentiler yardımıyla tema özelleştiricinize belirli özellikler de ekleyebilirsiniz. Örneğin, Kolay Google Yazı Tipleri eklentisini kullanarak WordPress’e özel yazı tipleri ekleyebilirsiniz.

Web Sitenizi Farklı Ekran Çözünürlüklerinde Önizleyin

Her web sitesi sahibinin, web sitelerinin mobil uyumlu olduğundan ve tüm ekran boyutlarında iyi göründüğünden emin olması önemlidir.

WordPress tema özelleştirici sayesinde, web sitenizin farklı ekran boyutlarında nasıl göründüğünü kolayca kontrol edebilirsiniz..

Tema Özelleştirici panelinin altında üç simge ve “Denetimleri Gizle” bağlantısı bulacaksınız.

Web sitesini farklı ekran çözünürlüklerinde önizleme

Bu simgeler sitenizi masaüstü, tablet ve mobil cihazlar gibi farklı ekran çözünürlüklerinde test etmenizi sağlar.

Denetimleri Gizle bağlantısı, sitenizi masaüstü modunda düzgün bir şekilde görüntüleyebilmeniz için WordPress Özelleştirici panelini gizlemek için kullanışlıdır.

Özelleştirici Ayarlarınızı Yayınlama, Kaydetme veya Zamanlama

Gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra, bunları sitenize uygulamanız gerekir. Aksi takdirde, tüm sıkı çalışmanız kaybolacak.

Devam edin ve Yayınla düğmesine basın. İşiniz bittiğinde, tema özelleştiriciden çıkmak için ekranınızın sol üst köşesinde bulunan kapat düğmesini tıklayabilirsiniz..

WordPress Özelleştirici ayarlarını yayınlama

Yeni tasarımınızı tamamlamak için daha fazla zamana ihtiyacınız varsa ne olur? Bu durumda, taslak olarak kaydedebilir ve hatta yeni tasarımınızı yönetici alanınıza erişmesine izin vermeden biriyle paylaşabilirsiniz..

Bunu yapmak için, hemen yanındaki dişli çark simgesini tıklamanız gerekir. Yayınla buton. Bu, Eylem panelini açacaktır.

WordPress Özelleştirici Taslağı Kaydet seçeneği

Burada üç seçenek bulacaksınız: Yayınla, Taslağı Kaydet ve Zamanla.

Şunu seçmeniz gerekir: Taslağı kaydet Eylem panelindeki radyo düğmesini ve ardından Taslağı kaydet düğmesine basın..

Artık önizleme bağlantısını kopyalayabilir ve geri bildirim almak için başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Öte yandan, program seçeneği, değişikliklerinizi belirli bir tarih ve saatte yayınlamanızı sağlar. Bu seçeneği, tema değişikliklerinizi en az trafik aldığınızda yayınlanacak şekilde planlamak için kullanabilirsiniz.

Özelleştirici ayarlarını belirli bir tarihte zamanlama

Son olarak, yayınlanmamış değişiklikleri sıfırlamak isterseniz, Değişiklikleri gözardı et Eylem panelindeki bağlantı.

Canlı Olmadan Farklı Temaları Önizleme

Sitenizde yeni bir temanın nasıl görüneceğini kontrol etmek istediğiniz zamanlar vardır. Ancak, bunları canlı web sitenizde etkinleştirmek istemezsiniz.

Bu durumda, yeni temaları yayınlanmadan test etmek için WordPress Özelleştirici’yi açabilirsiniz.

Özelleştirici panelinde etkin temanızın adını ve Değişiklik buton.

WordPress Temasını Customizer'dan Değiştirme

Bu düğmeyi tıklarsanız, WordPress yüklü tüm temalarınızı sayfanın sağ tarafında görüntüler.

Belirli bir temayı kontrol etmek için, Canlı önizleme buton.

Theme Customizer'da yüklü temaları önizleme

Temaları WordPress Tema Deposu’ndan da önizleyebilirsiniz. Bunu yapmak için sol paneldeki “WordPress.org temaları” onay kutusunu seçmeniz gerekir.

Bu, WordPress.org dizininden temaları gösterecektir. “Yükle” & Önizleme ”düğmesini tıklayın.

WordPress temaları dizini

Ayrıca, temaları filtrelemek için Temaları Filtrele ekranınızın sağ üst köşesinde bulunan düğmesi.

Not: özelleştiriciyi canlı bir sitede kullanmak yerine yeni temaları test etmek için bir WordPress hazırlama web sitesi kullanmanızı öneririz.

Tema Özelleştirici Ayarlarını İçe veya Dışa Aktarma

Tema özelleştirici ayarlarınızı içe ve dışa aktarabileceğinizi biliyor muydunuz??

Yerel sunucunuzda veya bir hazırlama sitesinde temanızda değişiklik yaparken bu son derece yararlıdır. Ayarları manuel olarak canlı web sitenize kopyalamak yerine, zaman kazanmak için tema özelleştirici ayarlarını dışa aktarabilirsiniz.

Ayrıntılı talimatlar için WordPress’de tema özelleştirici ayarlarının nasıl içe ve dışa aktarılacağına ilişkin kılavuzumuzu takip edebilirsiniz..

WordPress Tema Özelleştirici Alternatifleri

WordPress Özelleştirici sitenizde değişiklik yapmanıza izin verse de, kontrol sayısı kullandığınız temaya bağlı olarak değişir.

Temanızı beğendiyseniz, ancak ekstra özelleştirme seçeneklerine sahip olmanızı isterseniz?

Bu durumda, en iyi çözüm WordPress tema özelleştiricisinin yanında çalışan iki özelleştirme eklentisinden birini kullanmaktır.

CSS Kahramanı

CSS Hero eklentisi

CSS Hero, sitenizi tek bir kod satırı yazmadan özelleştirmenizi sağlayan bir WordPress eklentisidir. Sitenizin her öğesini sorunsuz bir şekilde biçimlendirme özgürlüğüne sahipsiniz.

WordPress sitenizin giriş sayfasını özelleştirmek ister misiniz? CSS Hero bunu birkaç dakika içinde yapmanıza izin verir.

Ayrıca tasarımınızın her cihazda mükemmel görünmesini sağlamak için ön uçtaki değişiklikleri düzenleyebilir ve önizleyebilirsiniz.

Kunduz Oluşturucu

Beaver Builder eklentisi

Beaver Builder, piyasadaki en iyi WordPress sayfa oluşturucu eklentilerinden biridir. Sürükle ve bırak arayüzü kullanarak siteniz için çarpıcı sayfalar oluşturmanıza olanak tanır.

En iyi yanı, Beaver Builder’ın neredeyse her WordPress temasıyla çalışmasıdır. Bu, mevcut temanızla kullanmanızı sağlar.

Beaver Builder kısa kodların ve widget’ların kullanımını destekler. Ayrıca, web sitenizi kolayca şekillendirmek için kullanabileceğiniz farklı modül türleri sunar. Ayrıntılı talimatlar için WordPress’de özel düzen oluşturma ile ilgili kılavuzumuza bakın.

Herhangi bir kod yazmadan tamamen özel bir WordPress teması oluşturmak için Beaver Builder’ı da kullanabilirsiniz..

Bu kılavuzun WordPress Tema Özelleştiricisini bir profesyonel gibi nasıl kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca, web siteniz için en iyi WordPress eklentileri ve araçları hakkındaki kılavuzumuzu görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me