XML Site Haritası nedir? WordPress’te Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

XML site haritasının ne olduğunu ve WordPress web sitenize nasıl ekleneceğini merak ediyor musunuz??


XML site haritası, arama motorlarının web sitenizin içeriğinde kolayca gezinmesine yardımcı olur. Onlara tüm içeriğinizin makine tarafından okunabilir biçimde bir listesini verir.

Kişiler için oluşturulan normal bir site haritasından farklı olarak, bir XML site haritası genellikle web sitenizin ziyaretçileri tarafından görülmez.

Bu makalede, XML site haritasının ne olduğunu ve WordPress’te kolayca bir site haritası oluşturmayı açıklayacağız.

XML Site Haritası nedir ve WordPress siteniz için nasıl bir site oluşturulur?

XML Site Haritası nedir?

XML site haritası, tüm web sitesi içeriğinizi XML biçiminde listeleyen bir dosyadır, böylece Google gibi arama motorları içeriğinizi kolayca keşfedebilir ve dizine ekleyebilir.

2000’li yılların başlarında, hükümet web sitelerinin ana sayfalarında “Site Haritası” başlıklı bir bağlantı vardı. Bu sayfa genellikle bu web sitesindeki tüm sayfaların bir listesini içerir.

Bazı web sitelerinin bugün hala HTML site haritaları olmasına rağmen, genel olarak site haritalarının kullanımı gelişmiştir.

Bugün site haritaları HTML yerine XML biçiminde yayınlanmaktadır ve hedef kitleleri insanlar değil arama motorlarıdır.

Temel olarak, bir XML site haritası, web sitesi sahiplerinin arama motorlarına web sitelerinde bulunan tüm sayfalar hakkında bilgi vermesinin bir yoludur.

Ayrıca, arama motorlarına web sitenizdeki hangi bağlantıların diğerlerinden daha önemli olduğunu ve web sitenizi ne sıklıkta güncellediğinizi söyler.

XML site haritaları arama motoru sıralamalarınızı artırmazken, arama motorlarının web sitenizi daha iyi taramasına izin verir. Bu, daha fazla içerik bulabildikleri ve arama sonuçlarında göstermeye başlayabildikleri ve bazen daha yüksek sıralamalara neden olabilecekleri anlamına gelir.

Neden XML Site Haritasına İhtiyacınız Var??

Site haritaları arama motoru optimizasyonu (SEO) açısından son derece önemlidir.

Yalnızca bir site haritası eklemek değil arama sıralamalarını etkiler. Ancak, sitenizde dizine eklenmemiş bir sayfa varsa, site haritası size arama motorlarına bu sayfa hakkında bilgi vermenin bir yolunu sunar.

Site haritaları, bir blog’u ilk başlattığınızda veya yeni bir web sitesi oluşturduğunuzda son derece yararlıdır, çünkü yeni web sitelerinin çoğunda geri bağlantı yoktur. Bu, arama motorlarının tüm içeriklerini keşfetmesini zorlaştırır.

Google ve Bing gibi arama motorlarının yeni web sitesi sahiplerinin web yöneticisi araçlarında bir site haritası göndermelerine izin vermelerinin nedeni budur. Bu, arama motoru botlarının içeriğinizi kolayca keşfetmesine ve dizine eklemesine olanak tanır (bu konu hakkında daha fazla bilgi).

Site haritaları aynı zamanda kurulmuş popüler web siteleri için de aynı derecede önemlidir. Arama motorlarının içeriğinizi buna göre ziyaret edebilmesi ve dizine ekleyebilmesi için web sitelerinizin hangi bölümünün daha önemli olduğunu, hangi bölümlerin daha sık güncellendiğini vb..

Bu, arama motoru sıralamalarında web sitenizin genel görünürlüğünü artırmaya yardımcı olur.

WordPress’te Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

WordPress’te XML site haritası oluşturmanın birkaç yolu vardır. WordPress’de bir XML site haritası oluşturmak için size iki popüler yöntem göstereceğiz ve sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz.

Yöntem 1. Yoast SEO kullanarak WordPress’de bir XML Site Haritası Oluşturma

WordPress’de bir XML site haritası oluşturmanın en kolay yolu Yoast SEO eklentisini kullanmaktır.

SEO için blog yayınlarınızı optimize etmek için kapsamlı bir araç seti sunan piyasadaki en iyi WordPress SEO eklentisidir..

İlk olarak, Yoast SEO eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildikten sonra şu adrese gidin: SEO »Genel sayfasına gidin ve “Özellikler” sekmesine geçin. Buradan ‘XML Site Haritası’ seçeneğine ilerlemeniz ve açık olduğundan emin olmanız gerekir.

Yoast SEO XML Site Haritası seçeneği

Ardından, değişikliklerinizi saklamak için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklayın.

Yoast SEO’nun bir XML Site Haritası oluşturduğunu doğrulamak için sayfadaki XML Site Haritası seçeneğinin yanındaki soru işareti simgesini tıklayabilirsiniz..

Yoast SEO eklentisi tarafından oluşturulan XML Site Haritasını görüntüleyin

Bundan sonra, Yoast SEO tarafından oluşturulan canlı XML site haritanızı görüntülemek için “XML Site Haritasına Bakın” bağlantısını tıklayın.

XML site haritanızı, web sitesi adresinizin sonuna sitemap_index.xml ekleyerek de bulabilirsiniz. Örneğin:

https://www.example.com/sitemap_index.xml

Yoast SEO site haritası

Yoast SEO, farklı içerik türleri için birden çok site haritası oluşturur. Varsayılan olarak, yayınlar, sayfalar, yazar ve kategoriler için site haritaları oluşturur.

WooCommerce kullanarak bir çevrimiçi mağaza işletiyorsanız, ürünleriniz için bir site haritası da oluşturur.

Ancak, site haritasını arama motorlarına gönderme söz konusu olduğunda, yalnızca ana site haritası dizin dosyasını göndermeniz gerekir. Bunu bu makalede daha sonra nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

Yöntem 2. Google XML Site Haritaları Eklentisi’ni kullanarak WordPress’te XML Site Haritası Oluşturma

Bu yöntem, Yoast SEO’nun XML Site Haritaları özelliğini kullanmak istemeyen kullanıcılar için önerilir.

İlk olarak, yapmanız gereken şey Google XML Site Haritaları eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildiğinde, eklenti otomatik olarak web siteniz için bir XML Site Haritası oluşturur. Web sitenizin adresine sitemap.xml ekleyerek görüntüleyebilirsiniz. Örneğin:

https://www.example.com/sitemap.xml

Google XML Site Haritası eklentisi tarafından oluşturulan site haritası

Eklenti, çoğu blog ve işletme web sitesi için kutudan çıkar çıkmaz çalışır. Ancak, hiçbir şeyi kaçırmadığınızdan emin olmak için hala eklenti ayarlarını gözden geçirmeniz gerekiyor.

Basitçe, Ayarlar »XML Site Haritası eklentiyi yapılandırmak için sayfa.

Google XML Site Haritası eklenti ayarları

Üst kısımda, eklenti size durum bilgisi verir. Eklentinin herhangi bir arama motoruna ping atamadığını bildirir.

Eklentiyi arama motorlarına bildirmesini, PHP bellek sınırını artırmasını ve daha fazlasını devre dışı bırakabileceğiniz temel seçenekleri inceleyebilirsiniz. Varsayılan ayarlar çoğu WordPress barındırma ortamında çalışır.

Ardından, ek sayfalar bölümünü göreceksiniz. Buradan XML site haritanıza manuel olarak sayfa ekleyebilirsiniz. Web sitenizde WordPress CMS tarafından oluşturulmayan statik HTML sayfaları varsa bu kullanışlı olur.

Manuel olarak sayfa ekle

Bundan sonra, eklentinin yayınlara nasıl öncelik atayacağını ayarlayabilirsiniz. Varsayılan olarak, bir yayının önceliğini hesaplamak için yorum sayısını kullanır.

Gönderi önceliği

Eklentinin ayarlar sayfasının sonraki iki bölümü, WordPress site haritanıza içerik eklemenize ve hariç tutmanıza olanak tanır. Örneğin, bir e-Ticaret mağazası çalıştırıyorsanız, site haritanıza “Ürünler” içerik türünü eklemek istersiniz.

İçeriği site haritasına dahil etme veya hariç tutma

Bundan sonra, site haritası içeriğinizin sıklığını ve önceliğini ayarlayabilirsiniz. Bu değerlerin değiştirilmesi arama motorları tarafından bir ipucu olarak kabul edilir ve ölçütlerine göre bu etiketleri izlemeyi veya yoksaymayı seçebilirler.

Site haritası içeriğinin sıklığını ve önceliğini ayarlama

Son olarak, değişikliklerinizi kaydetmek için “Güncelleme Seçenekleri” düğmesini tıklamayı unutmayın.

Arama Motorlarına Site Haritaları Hakkında Bilgi Verme?

Arama motorları bir site haritası bulma konusunda oldukça zekidir. Yeni içerik yayınladığınızda, Google ve Bing’e site haritanızdaki değişiklikler hakkında bilgi vermek için bir ping gönderilir.

Ancak, arama motorlarının bulabilmesini sağlamak için site haritasını manuel olarak göndermenizi öneririz.

XML Site Haritanızı Google’a Gönderme

Google Search Console, web sitesi sahiplerinin sitelerinin Google arama sonuçlarındaki varlığını izlemesine ve sürdürmesine yardımcı olmak için Google tarafından sunulan ücretsiz bir araçtır..

Site haritanızı Google Search Console’a eklemek, web siteniz yeni olsa bile içeriğinizi hızla keşfetmesine yardımcı olur.

İlk olarak, Google Search Console web sitesini ziyaret etmeniz ve bir hesap açmanız gerekir.

Bundan sonra, bir özellik türü seçmeniz istenir. Bir alan adı veya URL öneki seçebilirsiniz. Kurulumu daha kolay olduğu için URL önekini seçmenizi öneririz.

Mülk türünü seçin

Web sitenizin URL’sini girin ve ardından devam et düğmesini tıklayın.

Ardından, web sitesinin sahipliğini doğrulamanız istenecektir. Bunu yapmak için birden fazla yöntem göreceksiniz, HTML etiketi yöntemini kullanmanızı öneririz.

Google Search Console, sitenin sahipliğini doğrular

Kodu ekrana kopyalamanız ve ardından WordPress web sitenizin yönetici alanına gitmeniz yeterlidir.

Buradan, Üstbilgi ve Altbilgi Ekle eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildikten sonra ziyaret etmeniz gerekir Ayarlar »Üstbilgi ve Altbilgi Ekle sayfasına gidin ve daha önce kopyaladığınız kodu “Başlıktaki Komut Dosyaları” kutusuna ekleyin.

Doğrulama kodunuzu başlık bölümüne ekleyin

Değişikliklerinizi saklamak için kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Şimdi Google Arama Konsolu sekmesine dönün ve “Doğrula” düğmesini tıklayın.

Google, sitenizdeki doğrulama kodunu kontrol eder ve ardından Google Search Console hesabınıza ekler.

Not: doğrulama başarısız olursa, lütfen önbelleğinizi temizlediğinizden emin olun ve tekrar deneyin.

Artık web sitenizi eklediğinize göre, XML site haritanızı da ekleyelim.

Hesap kontrol panelinizden, sol sütundan Site Haritalarını tıklamanız gerekir.

Google Search Console'a Site Haritası URL'si ekleme

Bundan sonra, site haritası URL’nizin son bölümünü “Yeni site haritası ekle” bölümünün altına eklemeniz ve Gönder düğmesini tıklamanız gerekir.

Google şimdi site haritası URL’nizi Google Arama Konsolunuza ekleyecek.

Google’ın web sitenizi taraması biraz zaman alacaktır. Bir süre sonra temel site haritası istatistiklerini görebilirsiniz.

Bu bilgiler, Google’ın site haritanızda bulduğu bağlantıların sayısını, kaçının dizine eklendiğini, görüntülerin web sayfalarına oranını ve daha fazlasını içerir..

Google Arama Konsolu'ndaki site haritası istatistikleri

XML Site Haritanızı Bing’e Gönderme

Google Arama Konsolu’na benzer şekilde Bing, web sitesi sahiplerinin Bing arama motorunda web sitelerini izlemelerine yardımcı olmak için Bing Web Yöneticisi Araçları da sunar.

Site haritanızı Bing’e eklemek için Bing Web Yöneticisi Araçları web sitesini ziyaret etmeniz ve bir hesap açmanız gerekir. Kaydolduktan sonra, web sitenizi new Yeni site ekle ’bölümünün altına ekleyebilirsiniz.

Bing Web Yöneticisi araçlarına site ekleme

Bir sonraki ekranda, site haritası URL’si de dahil olmak üzere web sitesi ayrıntılarınızı girmeniz istenecektir.

Site haritanızı Bing'e ekleme

Devam etmek için Submit (Gönder) düğmesini tıklayın.

Bing şimdi web sitenizin sahipliğini doğrulamanızı isteyecek ve bunu yapmak için size birkaç yöntem gösterecek.

Meta etiketi yöntemini kullanmanızı öneririz. Meta etiket satırını sayfadan kopyalayın ve bilgisayarınızdaki boş bir metin dosyasına yapıştırın.

Bing web yöneticisi aracı doğrulaması

Şimdi WordPress web sitenize gidin ve Web sitenize Üstbilgi ve Altbilgi Ekle eklentisini yükleyin ve etkinleştirin.

Etkinleştirildikten sonra ziyaret etmeniz gerekir Ayarlar »Üstbilgi ve Altbilgi Ekle sayfasına gidin ve daha önce kopyaladığınız kodu “Başlıktaki komut dosyaları” kutusuna ekleyin.

Bing doğrulama kodunu ekle

Değişikliklerinizi saklamak için Kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Web Siteniz için XML Site Haritalarını Kullanma?

XML site haritasını Google’a gönderdiğinize göre, şimdi web siteniz için nasıl kullanacağınıza bakalım.

İlk olarak, XML site haritasının arama sıralamalarınızı iyileştirmediğini unutmayın. Ancak, arama motorlarının içerik bulmasına, tarama hızını ayarlamasına ve web sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmasına yardımcı olur.

Google Search Console’da site haritası istatistiklerinize dikkat etmeniz gerekir. Tarama hatalarını ve arama kapsamı dışında bırakılan sayfaları gösterebilir.

Site Haritası kapsamı

Grafiklerin altında, Google tarafından dizine eklenmemiş veya dizine eklenmemiş gerçek URL’leri görüntülemek için tabloları tıklayabilirsiniz.

Site Haritası URL'leri raporları

Google normalde yinelenen içeriği, içeriği olmayan veya çok az içeriği olan sayfaları ve web sitenizin robots.txt dosyası veya meta etiketler tarafından hariç tutulan sayfaları atlamaya karar verebilir.

Ancak, olağandışı yüksek sayıda hariç tutulan sayfanız varsa, herhangi bir içeriği engellemediğinizden emin olmak için SEO eklentisi ayarlarınızı kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Bu makalenin XML site haritaları ve WordPress siteniz için nasıl XML site haritası oluşturulacağı ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlamasına yardımcı olmasını umuyoruz. Bu işlem yapılabilir ipuçlarıyla web sitenizin trafiğini nasıl hızlı bir şekilde artıracağınıza dair kılavuzumuzu da görmek isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map