Yeni Başlayanlar için Ultimate Affiliate Marketing Guide – Adım Adım

Affiliate marketing, blogunuzdan çevrimiçi para kazanmanın en popüler yollarından biridir. Blogunuzun para kazanma stratejisine düzenli bir gelir akışı eklemenize olanak tanır. Yeni başlayanlar için bu bağlı kuruluş pazarlama kılavuzunda, bağlı kuruluş pazarlamasının nasıl çalıştığını ve hemen nasıl başlatılacağını açıklayacağız.


Yeni başlayanlar için nihai satış ortaklığı kılavuzu

Satış Ortaklığı Nedir??

Tanımı gereği, bağlı kuruluş pazarlaması, kullanıcılar ürünlerini referans bağlantınızdan satın aldığında çevrimiçi bir perakendecinin (reklamveren) size bir komisyon ödediği bir tavsiye düzenlemesidir..

Tıklamalara veya görüntülemelere göre ödeme yapan diğer reklam türlerinin aksine, bağlı kuruluş pazarlaması bir EBM (edinme başına maliyet) veya EBM (potansiyel satış başına maliyet) esasına göre çalışır. Başka bir deyişle, yalnızca biri işlem yaptığında komisyon kazanırsınız (yani ürünü satın alır veya ücretsiz deneme sürümü için kaydolur).

Reklamveren için daha az risk olduğu için bağlı kuruluş programları, yayıncılara Google AdSense veya diğer reklam türlerine göre çok daha yüksek komisyonlar öder.

Bağlı kuruluş pazarlaması daha uygulamalı bir yaklaşım gerektirir. Kullanıcılarınıza yardımcı olacağını düşündüğünüz bir ürün veya hizmet bulmalısınız. Bundan sonra, blog gönderilerinize ve sitenizin diğer alanlarına stratejik olarak eklemeniz gerekir, böylece kullanıcılar ürünü tavsiye bağlantınızı kullanarak satın alabilir.

Satış Ortağı Pazarlaması / Takibi Nasıl Çalışır??

Öncelikle, tanıtmak istediğiniz bir şirket veya ürün bulmalısınız. Blogunuzun konusuyla alakalı ve kitleniz için yararlı olacağını düşündüğünüz bir ürün veya hizmet seçmeniz gerekir. Seçtiğiniz ürün veya şirkete ‘Satıcı’ adı verilecek.

Ardından, ortak programlarına katılarak şirketle ortaklık kurmalısınız. Bu sizi onların ‘Bağlı Ortağı’ yapar. Bazı şirketler iştirakçiler, ortaklar vb. Terimlerini de kullanır..

Ortak programlarına (Satış Ortağı Programı olarak da adlandırılır) katıldıktan sonra, benzersiz bir satış ortağı kimliği alırsınız. Ürünü tanıtmak için web sitenize eklediğiniz tüm satış ortağı bağlantılarında bu satış ortağı kimliğini kullanmanız gerekir.

Derinlemesine bir ürün yorumu ekleyerek, makalelerinizde öneride bulunabilir, banner reklamlar görüntüleyebilir, bir e-posta bülteni gönderebilir ve daha pek çok şey yapabilirsiniz. Benzersiz kimliğinizle satıcı web sitesine gönderdiğiniz tüm trafik izlenir..

Bir kullanıcı satın alma işlemi yaptıktan sonra bir komisyon kazanırsınız. Ödemeniz, kazançlarınız genellikle 45 – 60 gün arasında belirli bir eşiğe ulaştığında yapılır.

Affiliate Marketing’e Nasıl Başlanır?

İlk olarak, doğru blog platformunu kullandığınızdan emin olmanız gerekir ve web sitenizde bağlı kuruluş pazarlama kampanyaları yürütmenize izin verilir.

Örneğin, WordPress.com kullanıyorsanız, bağlanabileceğiniz ürün ve hizmetlerle ilgili bazı kısıtlamalar vardır. Daha fazla ayrıntı için WordPress.com ile WordPress.org karşılaştırmamıza bakın..

Diğer yandan, kendi kendine barındırılan WordPress.org web sitesinde bulunuyorsanız, istediğiniz herhangi bir satış ortağı bağlantısını ekleyebilir ve satış ortağı kampanyalarınızı verimli bir şekilde yönetebilirsiniz..

Henüz bir web sitesi oluşturmadıysanız hemen başlayabilirsiniz. Blog nasıl başlatılacağına ilişkin adım adım kılavuzumuzdaki talimatları uygulamanız yeterlidir; 30 dakikadan daha kısa bir sürede kullanıma hazır hale gelirsiniz..

Ardından, bir açıklama sayfası ekleyerek kullanıcılarınıza web sitenizden nasıl para kazandığınızı bildirmeniz gerekir. WPBeginner’ın açıklama sayfasına bakın ve bunu şablon olarak kullanmaktan çekinmeyin.

Blogunuza bir gizlilik politikası ve hizmet şartları sayfası da eklemeniz gerekir.

Bunlar, her WordPress blogu için olması gereken sayfalar arasındadır. Sizi gelecekte yalnızca yasal sorunlardan kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda kitlenize güven duymanıza da yardımcı olurlar.

Tanıtılacak Bağlı Kuruluş Ürünlerini ve Hizmetlerini Bulma

Satış ortağı olarak ortaklık kurabileceğiniz ürünleri ve şirketleri bulmanın birçok yolu vardır. İşte, tanıtabileceğiniz ürünleri bulmanın en kolay yollarından bazıları.

1. Zaten kullandığınız ürünler için satış ortağı olun

İlk olarak, zaten kullandığınız ürün ve hizmetlere bakmanız ve faydalı bulmanız gerekir. Bu, artılarını ve eksilerini zaten bildiğiniz için kullanıcılarınızı ürün hakkında ikna etmenizi kolaylaştırır.

Ardından, ürünün web sitesine gitmeniz ve ‘Satış ortağı programı’, ‘Ortaklar’ veya ‘Satış Ortakları’ gibi terimleri aramanız gerekir. Birçok şirket, ürünlerini tanıtmak için aktif olarak bağlı kuruluş pazarlamacıları arıyor. Bu nedenle, web sitelerinin alt bilgilerine bağlı kuruluş sayfalarına bir bağlantı ekliyorlar..

Katılmak için bağlı kuruluş programları bulma

2. Diğer blogların önerdiği ürünleri arayın

Ürün bulmanın bir başka yolu da sizinki gibi diğer bloglara bakmaktır. Para kazanmak için bağlı kuruluş pazarlaması kullanan birçok benzer blog bulabilirsiniz..

Ancak bağlı kuruluş ürünlerini tanıttıklarını nasıl anlarsınız??

İlk olarak, web sitelerinde bariz ve kolayca fark edilebilir banner reklamlar arayın. Farenizi banner reklamın üzerine getirdiğinizde tarayıcınızın durum çubuğunda bir bağlantı göreceksiniz.

satış ortağı bağlantıları bulma

Bu bağlantının genellikle bir satış ortağı kimliği olur. Satış Ortağı Kimliği, satıcıların hangi satış ortağının kendilerine trafik / satış gönderdiğini izlemelerine yardımcı olur.

Bazen bu bağlantılar dahili bağlantılar gibi görünebilir, ancak tıkladığınızda sizi bağlantıda bağlı kuruluş pazarlamacısının kimliğine sahip bir ürün web sitesine götürürler. İçerikleri aracılığıyla da benzer satış ortağı bağlantıları bulacaksınız..

3. Daha Büyük Ortaklık Ağlarına Katılın

Tanıtılacak ürünler bulmanın başka bir yolu da satış ortağı ağlarına katılmaktır. Bu web siteleri bağlı kuruluş pazarlamacıları ve tüccarlar arasında aracı görevi görür.

Ortak olmak istediğiniz birçok ürün ve şirketin zaten bir satış ağı kullandığını göreceksiniz. Bu, web sitenizde tanıtmaya başlayabileceğiniz birçok ürünü hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olur.

4. Şirketlere Ulaşın

Bir ürünü gerçekten tanıtmak istiyorsanız, ancak satış ortağı programları hakkında herhangi bir bilgi bulamazsanız, onlardan e-posta yoluyla isteyebilirsiniz.

Bazı şirketler bağlı kuruluş programlarını aktif olarak desteklemiyor olabilir. Bir bağlı kuruluş programları varsa, sizi katılmaya davet edebilirler.

Satış Ortaklığı Ağları nedir? Neden Onlara Katılmalısınız?

Satış ortağı ağları, sizinle (satış ortağı pazarlamacısı) ve tüccarlar (ürünlerini satmak isteyen şirketler) arasında aracı görevi görür.

Satıcılar için platformlarını ürünlerini listelemek, satış ortağı trafiğini izlemek, satış ortaklarını yönetmek ve ödeme göndermek için bir hizmet olarak sunarlar.

Satış ortağı pazarlamacıları için, ürünleri aramak, satış ortağı olarak kaydolmak, kampanya performansınızı ve kazançlarınızı izlemek için kullanımı kolay bir platform sunar.

Aşağıda, katılabileceğiniz en popüler bağlı kuruluş ağlarından bazıları verilmiştir.

 • ShareaSale – Akla gelebilecek hemen hemen her kategori için birçok yüksek maaşlı satış ortağı ürününe sahip en büyük satış ortağı ağlarından biri. Popüler WordPress hosting şirketi WPEngine, iştiraklerini yönetmek için ShareASale’i kullanıyor. WPEngine’in Bağlı Kuruluş programı, bağlı ortaklarına çok cömert bir ödeme sunar.
 • CJ Affiliate (Eski adıyla Comission Junction) – Çok sayıda tüccar ve ürün, kategorilerde düzgün bir şekilde organize edilmiş ve kolayca aranabilir bir başka üst düzey ortaklık ağı. GoDaddy, Expedia ve diğerleri gibi şirketler CJ kullanıyor.
 • ClickBank – Bu, farklı satıcılardan çeşitli kategorilerde dijital ürünler satmak için büyük bir çevrimiçi pazardır. Kullanımı kolaydır ve yeni bağlı kuruluş pazarlamacıları için tonlarca öğrenme kaynağına sahiptir.
 • Amazon Associates – Amazon, milyonlarca ürünle dünyanın en büyük e-ticaret mağazasıdır. Bağlı kuruluş programlarına kaydolabilir ve çevrimiçi alışverişlerinde zaten kullandıkları bir web sitesine kişi göndererek kazanmaya başlayabilirsiniz..

Hangi satış ortağı ağlarına katılmalısınız?

Tanıtmak istediğiniz ürünlere sahip satış ortağı ağlarına katılmalısınız. Farklı ürünler için birden çok satış ortağı ağına katılabilirsiniz. Yukarıdaki tüm ağları ve diğer birkaçını kullanıyoruz.

Her zaman ağ programı politikalarını kontrol ettiğinizden emin olun. Ayrıca, tek tek ürünlerin ve satıcıların program politikalarını da gözden geçirmeniz gerekir. Bu size kazançlarınız, ödemeleriniz, ek teşvikleriniz ve daha fazlası hakkında net bir fikir verecektir..

İştirak Pazarlama Kazançlarını Artırmaya Yönelik İpuçları

Şimdi temelleri ele aldığımıza göre, bağlı kuruluş pazarlamasından nasıl para kazanılacağına dair bazı ipuçlarına bakalım.

1. tanıtmak için iyi ürünler ve şirketler Seçin

Satış ortağı bir pazarlamacı olarak, önerdiğiniz ürünlerin geleceği üzerinde kontrolünüz yoktur. Bu nedenle saygın şirketlerden en iyi ürünleri tavsiye ettiğinizden emin olmanız gerekir.

Bunu yapmanın en iyi yolu, gerçekten kullandığınız ürün ve hizmetleri tavsiye etmektir. Yararlı görünen bir ürün önermek istiyorsanız, daha fazla bilgi edinmek için onlarla iletişime geçmekten çekinmeyin..

Güzel bir şekilde sorarsanız, çoğu şirket size ürün veya hizmetlerini incelemek / test etmek için ücretsiz bir hesap veya kopya sunacaktır..

2. Son derece yararlı ve değerli içerik sunun

WordPress sitenizin herhangi bir yerine bağlı kuruluş bağlantıları ve banner’ları ekleyebilirsiniz. Ancak, yalnızca bağlantı eklemek, kullanıcılarınızı bu ürünleri gerçekten satın almaya ikna etmenize neden olmaz..

Ürün hakkında faydalı ve değerli bilgiler sunarak kullanıcılarınızı ikna etmeniz gerekir. Birçok bağlı kuruluş pazarlamacısı bunu derinlemesine ürün incelemeleri, video incelemeleri, artıları ve eksileri ile ürün karşılaştırmaları ve daha fazlasını yazarak yapar..

3. Kitlenizi aklınızda bulundurun

Ürünü seçerken web sitenizin kitlesini ve ilgi alanlarını göz önünde bulundurun. Örneğin, bir moda blogu işletiyorsanız, kitlenizin satın almak isteyeceği moda aksesuarları, kıyafetler ve benzeri ürünleri tanıtmak istersiniz.

Ayrıca, yalnızca daha yüksek komisyonlar sundukları için sadece ürün tavsiye etmediğinizden emin olmanız gerekir. Bir kullanıcı önerilerinize göre bir ürün satın alırsa ve faydalı olmazsa, önerilerinize bir daha asla güvenmez.

WordPress için Affiliate Marketing Eklentileri ve Araçları

Blogunuz büyüdükçe, birçok farklı ürün tavsiye edeceksiniz. Bu, web sitenizin her tarafına yayılmış tüm satış ortağı bağlantılarını, banner’ları ve reklamları yönetmenizi zorlaştıracaktır.

Neyse ki, WordPress için yönetime yardımcı olmak için kullanabileceğiniz mükemmel bağlı kuruluş pazarlama araçları ve eklentileri var.

1. Susuz Ortaklar

Siteniz büyüdükçe içeriğinize manuel olarak bağlantılar eklemek oldukça zorlaşır. Her üründen bahsettiğinizde URL’yi satış ortağı kimliğinizle kopyalamanız ve WordPress’e yapıştırmanız gerekir.

ThirstyAffiliates bu noktada yardımcı olabilir. WordPress’e kolayca bağlı bağlantılar eklemenizi sağlayan bir bağlı kuruluş bağlantı yönetimi eklentisidir..

Ayrıca, uzun bağlı kuruluş bağlantılarını daha kullanıcı dostu olan gizli bağlantılara dönüştürmenize olanak tanır.

ThirstyAffiliates ayrıca anahtar kelimeleri satış ortağı gelirinizi artırmanıza yardımcı olabilecek satış ortağı bağlantılarıyla otomatik olarak değiştirme seçeneğine sahiptir.

2. AdSanity

AdSanity, en iyi WordPress reklam yönetimi eklentisidir ve her bağlı kuruluş pazarlamacısının araç kutusu için bir zorunluluktur. WordPress sitenizden banner reklamlar oluşturmanıza ve bunları tek bir gösterge tablosundan yönetmenize olanak tanır.

AdSanity ayrıca WordPress yayınlarınıza, sayfalarınıza ve kenar çubuğu widget’larınıza reklam eklemenizi kolaylaştırır. Google AdSense reklamları ve banner’ları gibi üçüncü taraf reklamlarınızı yönetmek için de kullanabilirsiniz. Ayrıntılı talimatlar için WordPress’te AdSanity ile reklamları yönetme kılavuzumuza bakın.

3. MonsterInsights

MonsterInsights, WordPress için en iyi Google Analytics eklentisidir. Kullanıcılarınızın nereden geldiğini ve web sitenizdeyken ne yaptıklarını görmenizi sağlar.

Ayrıca, Google Analytics’i kullanarak giden bağlı kuruluş bağlantılarınızı izlemenize yardımcı olur. Bu, hangi bağlı kuruluş bağlantılarının daha sık tıklandığını bulmanıza ve kaçırılmış fırsatları keşfetmenize yardımcı olur.

Daha fazla araca mı ihtiyacınız var? WordPress için en iyi bağlı kuruluş pazarlama araçları ve eklentileri listemize bakın.

Yeni başlayanlar için bu nihai bağlı kuruluş pazarlama rehberinin nasıl bağlı kuruluş pazarlamacısı olabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Ayrıca, web sitenize daha fazla ziyaretçi getirmek için nihai WordPress SEO kılavuzumuzu görmek isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map