Yeni Başlayanlar için WordPress’e Dosya Yüklemek için FTP Nasıl Kullanılır

WordPress web sitenize dosya yüklemek için FTP’yi nasıl kullanacağınızı öğrenmek mi istiyorsunuz? FTP veya dosya aktarım protokolü, dosyaları bilgisayarınızdan web sitenize yüklemenin hızlı ve basit bir yoludur. Bu makalede, WordPress’e dosya yüklemek için FTP’nin nasıl kullanılacağını göstereceğiz.


WordPress'e dosya yüklemek için FTP kullanma

Video öğretici

WPBeginner’a abone olun

Video eğitimlerini sevmiyorsanız veya kendi hızınızda hareket etmek istiyorsanız, aşağıdaki talimatları okumaya devam edin.

FTP nedir?

FTP, Dosya aktarım protokolünün kısaltmasıdır. Bilgisayarınızdan web sitesi barındırma hesabınıza dosya aktarmanıza olanak tanır.

Artık WordPress yönetici alanı içinde resim, video, ses, PDF ve daha fazlası gibi dosyaları yüklemek için zaten bir medya yükleyici olduğunu düşünüyor olabilirsiniz.

Neden FTP’ye ihtiyacınız var??

Sitenizdeki bir hata nedeniyle bazen çalışmayan WordPress’te manuel olarak dosya yükleyebilmek için FTP’ye ihtiyacınız var.

Normalde, dosyaları yüklemek için FTP’ye ihtiyacınız yoktur. WordPress yönetici alanından görüntüleri kolayca yükleyebilirsiniz. WordPress’in kendisinden eklentiler ve temalar bile yükleyebilirsiniz.

Ancak, bazen WordPress sorun giderme amaçları ve en yaygın WordPress hatalarını düzeltmek için bir eklenti veya tema dosyası manuel olarak yüklemeniz gerekebilir..

WordPress Dosyalarını Yüklemek için FTP Kullanma

İlk olarak, bilgisayarınıza bir FTP istemcisi indirmeniz ve kurmanız gerekir. FTP istemcisi, web sitenize bağlanmanıza ve FTP protokolünü kullanarak dosya aktarmanıza yardımcı olan bir uygulamadır.

Yükleyebileceğiniz en popüler FTP istemcilerinden bazıları şunlardır.

 • FileZilla (Windows, Mac, Linux | Ücretsiz)
 • WinSCP (Windows | Ücretsiz)
 • Cyberduck (Mac | Ücretsiz)

Bu öğretici adına FileZilla kullanacağız. İstediğiniz diğer FTP istemcilerini kullanabilirsiniz. Kullandığınız yazılıma bakılmaksızın temel kavramlar aynıdır.

FTP Kullanarak WordPress Sitenize Bağlanma

FTP yazılımınızı açtığınızda, FTP giriş kimlik bilgilerinizi kullanarak web sitenize bağlanmanızı ister..

WordPress barındırma hesabınıza kaydolduğunuzda FTP giriş kimlik bilgileriniz size e-posta ile gönderilir. FTP hesabı bilgilerinizi barındırma hesabınızın cPanel kontrol panelinde de bulabilirsiniz.

CPanel içindeki FTP hesaplarını yönetme

Oturum açma kimlik bilgilerini bulamazsanız, bu bilgileri almak için barındırma sağlayıcınıza başvurabilirsiniz..

Giriş bilgilerini aldıktan sonra, FileZilla’yı açmanız ve ardından Dosya »Site Yöneticisi.

FileZilla FTP istemcisinde site yöneticisi

Bu, web sitesi bilgilerinizi ekleyebileceğiniz bir açılır pencere görüntüler. “Yeni Site” düğmesini tıklayın ve web siteniz için bir başlık girin.

FileZilla'ya yeni bir web sitesi ekleme

Bir sonraki sütunda, ana makinenizi girmeniz istenecektir. Bu genellikle alan adınızdır.

Not: Protokol bölümünde, barındırma sağlayıcınız destekliyorsa SFTP’yi seçmelisiniz.

Oturum açma türü alanının altında ‘Normal’i seçin ve ardından FTP kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.

Giriş kimlik

Şimdi devam etmek için bağlan düğmesine tıklayabilirsiniz. FileZilla, gelecekteki girişler için web sitesi ayarlarınızı kaydedecek ve web sitenize yeni bir FTP bağlantısı açacaktır.

Bu bilgisayardan web sitenize ilk kez bağlanıyorsanız, FileZilla size bir sertifika açılır penceresi gösterebilir.

Güven sertifikası

“Gelecek oturumlar için her zaman sertifikaya güven” in yanındaki kutuyu işaretleyin ve devam etmek için Tamam düğmesini tıklayın.

FileZilla şimdi girdiğiniz kimlik bilgilerini kullanarak web sitenize giriş yapmaya çalışacaktır. Bağlandıktan sonra, web sitenizdeki “Uzak site” sütununun altındaki dosya ve klasörlerin listesini göreceksiniz.

Filezilla'daki yerel ve uzak dosya sütunları

Uzak site sütunu web sitenizdeki dosyaları ve klasörleri görüntüler ve “Yerel site” bölümü bilgisayarınızdaki dosyaları gösterir.

Bilgisayarınızdaki web sitenize yüklemek istediğiniz dosyaları bulmak için Yerel siteye göz atabilirsiniz. Ardından, dosyayı sağ tıklamanız ve menüden yüklemeyi seçmeniz gerekir.

Bilgisayarınızdan web sitenize dosya yükleyin

FileZilla artık dosyayı bilgisayarınızdan WordPress sitenize aktaracak.

Ancak, WordPress’in düzgün çalışması için belirli konumlardaki belirli dosya ve klasörlere ihtiyacı vardır. Bu, herhangi bir yere dosya yükleyemeyeceğiniz anlamına gelir. WordPress sitenize nereye dosya yükleyeceğinizi bilmeniz gerekir.

Örneğin, WordPress web sitenize manuel olarak bir eklenti yüklemek istiyorsanız. Sonra önce eklentiyi bilgisayarınıza indirmeniz gerekecek.

Bundan sonra eklenti dosyasını açmanız gerekir. Zip dosyasının içinde eklenti klasörünü bulacaksınız. WordPress, / wp-content / plugins / klasöründeki eklentileri arar.

Önce Uzak site sütununda / wp-content / plugins / klasörüne gitmeniz gerekir. Bundan sonra eklenti klasörünü bilgisayarınızdan web sitenize yükleyebilirsiniz.

Eklenti klasörünü yükle

Eklentiyi yükledikten sonra, eklentiyi etkinleştirmek için WordPress yönetici alanınızdaki eklentiler sayfasını ziyaret etmeniz gerekir.

WordPress yönetici alanına eklenti yüklendi

Benzer şekilde, web sitenize premium bir tema yüklemek isterseniz, önce bilgisayarınızdaki tema klasörünü indirip çıkartmalısınız. Bundan sonra, web sitenizdeki / wp-content / themes / klasörüne yükleyebilirsiniz..

FTP yalnızca bilgisayarınızdan WordPress web sitenize dosya yüklemek için kullanılmaz. Web sitenizden dosya indirmek ve düzenlemek için de kullanılabilir.

‘Uzak Site’ sütununun altında indirmek istediğiniz dosya veya klasörleri sağ tıklayın ve indir düğmesini tıklayın.

Web sitenizden bilgisayarınıza bir dosya indirin

FTP’yi tüm WordPress dosyalarını yedeklemek için de kullanabilirsiniz. Tüm dosya ve klasörleri seçip bilgisayarınıza indirmeniz yeterlidir.

Ancak, bunun yalnızca WordPress dosyalarınızın yedeği olduğunu ve içeriğinizi (Veritabanı) içermediğini unutmayın. İçeriği de yedeklemek istiyorsanız, WordPress veritabanınızın manuel bir yedeğini oluşturarak bunu yapabilirsiniz..

Bu makalenin, WordPress’e dosya yüklemek için FTP’yi nasıl kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Yeni başlayanlar için adım adım WordPress güvenlik kılavuzumuzu da görmek isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map